REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Co daje ogrzewanie postojowe?

Łukasz Krasowski
Jedyną wadą tego montażu ogrzewania postojowego jest koszt, który wynosi minimum 3-3,5 tysiąca PLN.
Jedyną wadą tego montażu ogrzewania postojowego jest koszt, który wynosi minimum 3-3,5 tysiąca PLN.

REKLAMA

REKLAMA

Okres zimowy z pewnością nie służy użytkownikom samochodów i samym pojazdom. Rozwiązaniem wielu problemów z niskimi temperaturami może być ogrzewanie postojowe.

Podstawową zaletą ogrzewania postojowego jest jego niezależność od pracy silnika samochodu. Czynność ta może być wykonywana na kilka sposobów. Najprostsze układy, które w zasadzie trudno nazwać typowym ogrzewaniem postojowym, to grzałki płynu chłodzącego zasilanie z zewnętrznego źródła energii, np. domowego gniazda elektrycznego 230V.

REKLAMA

Czasami grzałka jest połączona z dodatkowym ogrzewaczem wnętrza auta i prostownikiem utrzymującym akumulator w stanie naładowanym. Zaletą tego rozwiązania jest względnie niewielki koszt montażu, ale konieczność podłączenia do zewnętrznego gniazda jest dla wielu kierowców nie do zaakceptowania.

Zobacz również: Jak naprawić panel ogrzewania w Mercedesie W202?

REKLAMA

Bardziej zaawansowane i sporo droższe układy do wytworzenia ciepła wykorzystują paliwo z baku samochodu. W wersji suchej czerpie ono zimne powietrze z zewnątrz lub z kabiny pojazdu i po podgrzaniu go wtłacza do wnętrza. W samochodach osobowych nie jest jest to popularny system, ale spotkać go możemy w ciężarówkach, autobusach i innych pojazdach użytkowych.

Do aut osobowych dedykowane są tzw. urządzenia wodne. Te skomplikowane systemy czerpiąc paliwo z baku podgrzewają płyn chłodniczy, który podnosi temperaturę w komorze silnika, oraz dzięki współpracy z układem wentylacyjnym, dba o ogrzanie wnętrza samochodu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Po osiągnięciu żądanej temperatury chłodziwa (zwykle około 70OC) system przechodzi w tryb podtrzymania temperatury. Układ uruchamia się o godzinie ustawionej w 24-godzinnym programatorze lub zdalnie za pomocą pilota o dużym zasięgu. Opcjonalnie możliwe jest włączenie ogrzewania postojowego poprzez użycie telefonu komórkowego.

Mimo że, dodatkowe podgrzewanie spala paliwo, summa summarum przyczynia się do oszczędności, bowiem ilość benzyny lub oleju napędowego, jaka jest potrzebna do rozgrzania samochodu na postoju jest mniejsza niż ta, którą zimny silnik spaliłby dodatkowo podczas pierwszych kilometrów jazdy. To jednak nie jedyna korzyść z ogrzewania postojowego. 

Zobacz również: Czym grozi montaż używanego osuszacza klimatyzacji?

REKLAMA

Podczas rozruchu jednostki napędowej w niskich temperaturach, jego ruchome mechanizmy napotykają na duże opory, a nawet najlepsze oleje silnikowe nie są w stanie zapewnić odpowiedniego smarowania od pierwszych sekund pracy. Poprawia się również ekologiczność samochodu, ponieważ zimny reaktor katalityczny prawie nie działa. Nie do przecenienia jest także ułatwienie zadania akumulatora, który nie dość że musi pokonać większy opór, to w niskich temperaturach zmniejsza swoją pojemność.

W zasadzie trudno wskazać użytkowników samochodów, którzy byliby niezadowoleni z montażu w swoim aucie niezależnego ogrzewania. Jedyną wadą tego typu rozwiązania jest koszt, który wynosi minimum 3-3,5 tysiąca PLN.

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KGP: 109 332 interwencji, 291 wypadków drogowych, 12 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Oto najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend opublikowane przez Komendę Główną Policji. Policjanci podsumowali także zdarzenia z minionego tygodnia.

19-letni motocyklista bez uprawnień potrącił policjanta i zbiegł

19-nastolatek z Międzyrzecza (Lubuskie) stanie przed sądem za zarzut spowodowania wypadku, niezatrzymanie się do kontroli i ucieczkę z miejsca wypadku.

Nowe przepisy fotoradarowe: Właściciel pojazdu jako kozioł ofiarny?

Ustawodawca szykuje kolejną rewolucję w przepisach drogowych. Tym razem uderzy ona nie tylko w kierowców łamiących przepisy, ale także w właścicieli pojazdów, którzy nie wskażą osoby prowadzącej pojazd w chwili popełnienia wykroczenia. Jeśli fotoradar uchwyci pojazd przekraczający prędkość, a właściciel odmówi podania danych kierowcy, nie tylko zapłaci karę, ale również straci dowód rejestracyjny swojego samochodu.

Pijany senior uciekał przed policją po polach uprawnych. Auto dachowało

72-latek jechał bez zapiętych pasów, więc policja chciała zatrzymać go do kontroli. Rzucił się w pościg, który zakończył się dachowaniem. Okazało się, że jest pijany.

REKLAMA

Otrzymałeś wiadomość ws. zaległych płatności w e-TOLL? KAS ostrzega przed oszustami

Krajowa Administracja Skarbowa w przesłanym we wtorek, 25 marca 2025 r. komunikacie prasowym ostrzega przed oszustami wysyłającymi fałszywe wiadomości w sprawie zaległych płatności w e-TOLL. Publikujemy przykładową fałszywą wiadomość.

Już nie tylko diesel czy benzyna. I nawet nie zawsze samochód. Jak Polacy wybierają środek transportu?

W dzisiejszych czasach wybór środka transportu to nie tylko decyzja między samochodem z silnikiem benzynowym a dieslem. Możliwości jest więcej, a kierowcy mają różne oczekiwania. Jak Polacy wybierają codzienny środek lokomocji?

KGP: 93 352 interwencji, 312 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 93 352 interwencji. Byli wzywani do 312 wypadków drogowych.

Mandat za przeładowaną ciężarówkę, a zaniżona waga w CMR. Kto za to ponosi odpowiedzialność?

Przeładowanie pojazdu w transporcie drogowym to częsty problem, który może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych, w tym mandatów nałożonych na przewoźnika. W sytuacjach, gdy błędne dane o wadze towaru zostały przekazane przez spedytora lub nadawcę towaru, pojawia się pytanie o podział odpowiedzialności między przewoźnika a spedytora czy nadawcę. Najczęściej problem dotyczy mandatów zagranicznych, dlatego kluczowe znaczenie w tej kwestii mają przepisy Konwencji o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR).

REKLAMA

Przestraszył się policjantów, więc uciekał samochodem, łamiąc przepisy

Nocy pościg ulicami Białegostoku zakończył się zatrzymaniem 32-letniego kierowcy. Mężczyzna najpierw przekroczył prędkość, a potem - zamiast zatrzymać się do kontroli - zaczął uciekać.

Kolejne skrzyżowania i przejazdy kolejowo-drogowe z systemem RedLight. 2 000 zł mandatu i 15 punktów karnych

Kolejne skrzyżowania i przejazdy kolejowo-drogowe z systemem RedLight. Kiedy zaczną działać nowe systemy RedLight? Gdzie zostaną rozlokowane? Jakie mandaty obowiązują w przypadku przejazdu na czerwonym świetle?

REKLAMA