REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Co daje ogrzewanie postojowe?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Łukasz Krasowski
Jedyną wadą tego montażu ogrzewania postojowego jest koszt, który wynosi minimum 3-3,5 tysiąca PLN.
Jedyną wadą tego montażu ogrzewania postojowego jest koszt, który wynosi minimum 3-3,5 tysiąca PLN.

REKLAMA

REKLAMA

Okres zimowy z pewnością nie służy użytkownikom samochodów i samym pojazdom. Rozwiązaniem wielu problemów z niskimi temperaturami może być ogrzewanie postojowe.

Podstawową zaletą ogrzewania postojowego jest jego niezależność od pracy silnika samochodu. Czynność ta może być wykonywana na kilka sposobów. Najprostsze układy, które w zasadzie trudno nazwać typowym ogrzewaniem postojowym, to grzałki płynu chłodzącego zasilanie z zewnętrznego źródła energii, np. domowego gniazda elektrycznego 230V.

REKLAMA

Czasami grzałka jest połączona z dodatkowym ogrzewaczem wnętrza auta i prostownikiem utrzymującym akumulator w stanie naładowanym. Zaletą tego rozwiązania jest względnie niewielki koszt montażu, ale konieczność podłączenia do zewnętrznego gniazda jest dla wielu kierowców nie do zaakceptowania.

Zobacz również: Jak naprawić panel ogrzewania w Mercedesie W202?

REKLAMA

Bardziej zaawansowane i sporo droższe układy do wytworzenia ciepła wykorzystują paliwo z baku samochodu. W wersji suchej czerpie ono zimne powietrze z zewnątrz lub z kabiny pojazdu i po podgrzaniu go wtłacza do wnętrza. W samochodach osobowych nie jest jest to popularny system, ale spotkać go możemy w ciężarówkach, autobusach i innych pojazdach użytkowych.

Do aut osobowych dedykowane są tzw. urządzenia wodne. Te skomplikowane systemy czerpiąc paliwo z baku podgrzewają płyn chłodniczy, który podnosi temperaturę w komorze silnika, oraz dzięki współpracy z układem wentylacyjnym, dba o ogrzanie wnętrza samochodu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Po osiągnięciu żądanej temperatury chłodziwa (zwykle około 70OC) system przechodzi w tryb podtrzymania temperatury. Układ uruchamia się o godzinie ustawionej w 24-godzinnym programatorze lub zdalnie za pomocą pilota o dużym zasięgu. Opcjonalnie możliwe jest włączenie ogrzewania postojowego poprzez użycie telefonu komórkowego.

Mimo że, dodatkowe podgrzewanie spala paliwo, summa summarum przyczynia się do oszczędności, bowiem ilość benzyny lub oleju napędowego, jaka jest potrzebna do rozgrzania samochodu na postoju jest mniejsza niż ta, którą zimny silnik spaliłby dodatkowo podczas pierwszych kilometrów jazdy. To jednak nie jedyna korzyść z ogrzewania postojowego. 

Zobacz również: Czym grozi montaż używanego osuszacza klimatyzacji?

REKLAMA

Podczas rozruchu jednostki napędowej w niskich temperaturach, jego ruchome mechanizmy napotykają na duże opory, a nawet najlepsze oleje silnikowe nie są w stanie zapewnić odpowiedniego smarowania od pierwszych sekund pracy. Poprawia się również ekologiczność samochodu, ponieważ zimny reaktor katalityczny prawie nie działa. Nie do przecenienia jest także ułatwienie zadania akumulatora, który nie dość że musi pokonać większy opór, to w niskich temperaturach zmniejsza swoją pojemność.

W zasadzie trudno wskazać użytkowników samochodów, którzy byliby niezadowoleni z montażu w swoim aucie niezależnego ogrzewania. Jedyną wadą tego typu rozwiązania jest koszt, który wynosi minimum 3-3,5 tysiąca PLN.

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
1500 zł mandatu i 10 punktów karnych za stłuczkę? Jak tego uniknąć? Wystarczy smartfon z aplikacją mObywatel

Kolizja na drodze to stres, mandaty, punkty karne i długie czekanie na patrol. Na szczęście już niedługo w niektórych przypadkach będzie można tego wszystkiego uniknąć. Legalnie, szybko i bez papierologii. Sprawdź, co się zmieni i jak wkrótce będziesz mógł oszczędzić nawet 1500 zł.

Taniej na stacjach! Już w przyszłym tygodniu kierowcy zatankują wyraźnie taniej – znamy nowe ceny paliw

Nadchodzą spadki cen paliw, które wielu kierowców przyjmie z ulgą. Analitycy portalu e-petrol.pl prognozują wyraźne obniżki cen benzyny 95-oktanowej oraz autogazu, które pojawią się już w nadchodzącym tygodniu. Dobra wiadomość dla wszystkich wybierających się w wakacyjne podróże – będzie taniej przy dystrybutorze.

Prawie ⅓ osób sprzedających używane samochody spotkała się z próbą oszustwa. Na co zwracać uwagę i jak się chronić przed nieuczciwymi praktykami?

Rynek sprzedaży samochodów używanych coraz częściej staje się polem działania oszustów, którzy wykorzystują zaufanie czy determinację sprzedających. Z raportu CARFAX wynika, że w Polsce aż 30 proc. sprzedawców zetknęło się z podejrzanymi zachowaniami, jak próba skopiowania dokumentów pojazdu, czy z kradzieżą samochodu. By zminimalizować prawdopodobieństwo strat, warto stosować odpowiednie środki ostrożności i zasadę ograniczonego zaufania wobec potencjalnych klientów.

Nowy egzamin na prawo jazdy 2025. Za te błędy oblejesz od razu – zobacz pełną listę

Od lipca 2025 roku jeden błąd wystarczy, by zakończyć egzamin na prawo jazdy wynikiem negatywnym – bez możliwości dokończenia jazdy. Zobacz, co się zmieniło, które błędy kończą egzamin natychmiast i jak się do niego przygotować.

REKLAMA

Od kiedy nowy tachograf 2025? Błędy lokalizacji, problemy z czasem pracy [OBSŁUGA]

Od kiedy w przewozach międzynarodowych Unii Europejskiej obowiązuje wyłącznie nowy tachograf (G2V2)? Jak go obsługiwać? Są błędy lokalizacji i problemy z czasem pracy. Na co uważać, by uniknąć kar?

5 tys. euro kary dla przewoźnika. 120 euro mandatu dla kierowcy. Kary za złe zabezpieczenie ładunku podczas transportu za granicą [Normy]

Złe zabezpieczenie ładunku podczas transportu za granicą może słono kosztować przewoźnika i kierowcę. W Niemczech przewoźnik zapłaci nawet 5 tys. euro kary, a kierowca 120 euro mandatu. Jakie są przepisy i normy w krajach UE?

Kupiłeś opony w internecie? Podatek PCC w 2025 może Cię zaskoczyć – zobacz, kiedy zapłacić i jak uniknąć kary

W 2025 roku fiskus sprawdza, kto powinien zapłacić podatek PCC za zakupy online. Jeśli kupiłeś opony przez internet: na OLX, Allegro lub Facebook Marketplace i możesz mieć obowiązek złożenia deklaracji PCC-3 i zapłacenia należnego podatku. Podatek od zakupu opon przez internet dotyczy także osób prywatnych. Zobacz, kiedy trzeba zapłacić PCC, ile wynosi kara za brak zgłoszenia oraz jak uniknąć konsekwencji.

Wakacyjny drink i… utracone prawo jazdy? Co grozi za alkohol na wodzie i ścieżkach

Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu stanowi poważne zagrożenie – niezależnie od tego, czy poruszamy się po drogach, wodzie czy ścieżkach rowerowych. Przepisy są w tym względzie jasne, choć w niektórych sytuacjach mogą budzić wątpliwości. Warto wiedzieć, jakie konsekwencje grożą za nieodpowiedzialne zachowanie, w tym potencjalna utrata prawa jazdy.

REKLAMA

KGP: 122 159 interwencji, 550 wypadków drogowych, 37 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 122 159 interwencji. Byli wzywani do 550 wypadków drogowych.

Punkty karne: ile możesz mieć, kiedy się kasują, jak odzyskać prawo jazdy?

Zastanawiasz się, ile punktów karnych możesz mieć i kiedy znikają z Twojego konta? Interesują Cię najnowsze przepisy na 2025 rok dotyczące kasowania punktów, kursów redukcyjnych i tego, jak nie stracić prawa jazdy ani nie przepłacić za OC w 2025 roku? Ten kompleksowy przewodnik rozwieje wszelkie wątpliwości. Dowiedz się, co oznaczają punkty karne, jak działają nowe limity dla doświadczonych i początkujących kierowców, a także jakie są konsekwencje przekroczenia dozwolonej liczby punktów.

REKLAMA