Czyszczenie parownika klimatyzacji
REKLAMA
REKLAMA
Parownik, podobnie jak kondenser i osuszacz to jeden z najbardziej tajemniczych elementów sprawnie działającej klimatyzacji. W tym przypadku słowo tajemniczy ma dosłowne znaczenie, ponieważ jest on niewidocznym elementem całego systemu klimatyzacji. Parownik znajduje się we wnętrzu samochodu osłonięty deską rozdzielczą.
REKLAMA
Zobacz również: Jak wyczyścić klimatyzację?
Podobnie jak w przypadku skraplacza, parownik zaliczamy do grupy wymienników ciepła. Dzięki parownikowi powietrze pobierane do wnętrza samochodu zostaje odpowiednio schłodzone oraz częściowo osuszone z nadmiaru zawartej w nim pary wodnej, która skrapla się na zimnym parowniku i odprowadzana jest przewodem poza auto, co doskonale obrazują powstające pod stojącym autem mokre plamy. Wilgotne powierzchnie parownika są idealnym środowiskiem do rozwoju bakterii oraz grzybów, powodujących przykre zapachy w nieczyszczonej klimatyzacji.
Zobacz również: Czy używać klimatyzacji przy dzieciach?
REKLAMA
Bardzo ważne jest, więc regularne, przynajmniej raz do roku przed okresem letnim, dezynfekowanie przewodów klimatyzacji. W tym celu należy stosować odpowiednie środki chemiczne, które nie tylko usuną przykry zapach, ale skutecznie oczyszczą parownik. Użycie niewłaściwych preparatów, może doprowadzić do przyspieszonej korozji parownika.
Bardziej wymagający kierowcy mogą udać się do warsztatu specjalizującego się w czyszczeniu układu klimatyzacji. Koszt czyszczenia w specjalistycznym warsztacie wraz z sprawdzeniem szczelności w specjalistycznym warsztacie to ok. 100 - 200 zł.
REKLAMA
REKLAMA