REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Ekspert radzi: Jak powinien ubierać się kierowca zimą?

Jakubowski Ryszard
Od tego jak ubierzemy się do prowadzenia auta w zimie, w dużym stopniu zależy nasze bezpieczeństwo.
Od tego jak ubierzemy się do prowadzenia auta w zimie, w dużym stopniu zależy nasze bezpieczeństwo.

REKLAMA

REKLAMA

Choć wielu kierowcom może się to wydać dziwne, ich ubiór ma pewien wpływ na stopień bezpieczeństwa jazdy. Oto kilka wskazówek, jak się ubierać i czego unikać w swoim stroju, aby nie stwarzać zagrożenia dla siebie i innych.

Podstawowym elementem stroju kierowcy jest obuwie. Zimą, zwłaszcza na terenach narciarskich, wiele osób korzysta z obuwia „na po nartach”. Prowadzenie samochodu jest w nim co najmniej trudne i niebezpieczne. Szerokość tego rodzaju butów zwykle jest większa, niż odległość miedzy pedałami, tak więc naciśnięcie pedału hamulca może wiązać się z równoczesnym, choć całkowicie niezamierzonym, wciśnięciem pedału gazu.

REKLAMA

Jeszcze gorzej, gdy taki but ugrzęźnie pomiędzy pedałami, o co bardzo łatwo, ponieważ obuwie tego typu jest ze swojej natury bardzo miękkie i łatwo zmienia kształt. Łatwo sobie wyobrazić efekty zablokowania pedału gazu butem, który utkwił pomiędzy nim a pedałem hamulca. Podobne, a może nawet gorsze skutki będzie miało zablokowanie pedału hamulca przez but, który znalazł się pod nim po nieostrożnym wciśnięciu pedału sprzęgła.

Zobacz również: Dlaczego mycie samochodu zimą jest droższe?

REKLAMA

Duże, ocieplane buty w znaczącym stopniu ograniczają swobodę ruchu, a z tym wiąże się brak możliwości dostatecznie wczesnego zareagowania na nagle pojawiającą się na drodze niebezpieczną sytuację. Opóźnienie naciśnięcia pedału hamulca nawet o 1/10 sekundy może mieć bardzo przykre konsekwencje.

Mniej niebezpieczne są typowe buty turystyczne lub trekkingowe. Choć są szerokie i sztywne, przez co trudno w nich o precyzyjne operowanie pedałami, dzięki sztywnej zelówce nie zsuną się ławo między pedały, na dodatek stosowana w tego rodzaju obuwiu zelówka ma zwykle bardzo dobre właściwości przeciwpoślizgowe, dzięki czemu nie zachodzi obawa ześlizgnięcia się nogi z mokrego, zalodzonego lub zaśnieżonego pedału.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Fatalnym obuwiem dla kierowców w porze zimowej są klasyczne kowbojki. Mają one bardzo śliską i gładką zelówkę, co oznacza, że ślizgają się one zawsze i w każdych warunkach, zarówno na mokrych pedałach jak i nawet na lekko zaśnieżonej powierzchni drogi. Jedynie kowbojki typowo motocyklowe mają dobrą, gumową zelówkę o grubej rzeźbie.

Zobacz również: Jazda z użyciem łańcuchów

REKLAMA

Ubranie kierowcy nie powinno krępować i ograniczać jego ruchu. Złym pomysłem jest noszenie podczas jazdy kurtek puchowych i bardzo grubych swetrów. Tak samo nie są odpowiednie ubrania dobrze dopasowane do sylwetki kierowcy, takie jak obcisłe marynarki lub bluzy. Bardzo niewygodne są długie zimowe płaszcze i palta oraz chętnie noszone przez kobiety futra. Trzeba je zdjąć przed zajęciem miejsca za kierownicą, aby nie krępowały ruchów.

Używanie skórzanych lub narciarskich rękawic podczas prowadzenia pojazdu jest niesłychanie niebezpieczne. Są ona śliskie, co oznacza że w krytycznym momencie wykonanie szybkiego manewru kierownicą może być niemożliwe. Znakomicie zdają egzamin cienkie rękawiczki wełniane lub wykonane z polaru, bez żadnych wzmocnień po stronie dłoni.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA