REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Co wozić w aucie podczas zimy?

Robert Kuśpiel
Zimą warto mieć w bagażniku np. kable rozruchowe fot. Newspress
Zimą warto mieć w bagażniku np. kable rozruchowe fot. Newspress

REKLAMA

REKLAMA

Obfite opady śniegu, mróz, do tego ciemne dni sprawiają, że zima może nas nieprzyjemnie zaskoczyć podczas podróży. Oto kilka porad, co warto mieć w aucie podczas zimy.

W czasie zimy, warto zabrać ze sobą kilka niezbędnych akcesoriów. Wybór jest tak duży, że warto się zastanowić, co nam jest potrzebne by nie zapchać całego bagażnika zbędnymi „pomocami drogowymi”.

REKLAMA

Zobacz również: Kiedy myć auto na zimę?

Podstawa to kable rozruchowe, nieważne czy mamy silnik Diesla, czy benzynowy, warto je mieć w bagażniku. Nie zajmują dużo miejsca a mogą niejednokrotnie uratować kierowcę z opresji. Uważajmy jednak przy ich zakupie. Tych najtańszych, za 20-30 złotych, sprzedawanych powszechnie na stacjach benzynowych, należy unikać. Wszystko też zależy od tego, jaki mamy silnik, jeśli Diesla potrzebujemy kabli o większym przekroju przewodu.

Najlepiej wybrać kabel, który obsłuży ok. 10% więcej niż nasz prąd rozruchu, który możemy odczytać z akumulatora.

Kable rozruchowe to wydatek około 150 zł

Koszt solidnych i niezawodnych kabli to wydatek około 100-150zł. Możemy również kupić je w hipermarkecie, lecz są to zazwyczaj jednorazówki. Przy najbliższym awaryjnym rozruchu mogą się nawet stopić. Silniki benzynowe nie wymagają aż tak dużego prądu, jednak zawsze warto mieć lepsze kable. Kolejna niezbędna rzecz to łańcuchy na koła. Nigdy nie wiemy jak wygląda teren, w który się wybieramy. Zawsze lepiej mieć przy sobie zestaw łańcuchów, który pomoże nam ruszyć w ciężkich warunkach lub w podjazdach i zjazdach górskimi drogami. Jest to kolejny gadżet, który nie zajmuje nam dużo miejsca a może okazać się niezastąpiony podczas podróży. Pamiętajmy tylko, że łańcuchy zakładamy na koła, na które zaleca producent w instrukcji obsługi samochodu. W przypadku samochodów z napędem na jedną oś zazwyczaj łańcuchy zakładamy na koła osi napędzanej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pamiętaj o saperce lub szufli do śniegi

Może się okazać to absurdalne, ale nieoceniona jest zwyczajna szufla do śniegu. Po postoju nocnym może okazać się, że nie mamy możliwości wyjechania z miejsca postojowego.
Wtedy możemy łatwo i szybko oczyścić wyjazd. Te 3 rzeczy są niezbędne, jeśli zamierzamy się poruszać regularnie autem w okres zimowy. Z mniejszych akcesoriów powinniśmy mieć w aucie szczotkę, która bardzo przydaje się przy odśnieżaniu samochodu.

Szczotka musi mieć bardzo miękkie włosie

Zobacz również: Podstawy bezpiecznej jazdy w zimie

Skrobaczka do szyb również jest bardzo potrzebna, jednak warto używać jej z rozwagą by nie porysować szyby. Należy pamiętać również o wszelkiego rodzaju sprayach, które wspomagają odmrażanie zamków w drzwiach.

Pamiętajmy o tym by zawsze ściągnąć cały śnieg z auta, pozostawienie go na dachu lub masce spowoduje, że z czasem zrobi się lodowa pokrywa, która będzie ciężka w usunięciu. W ciągu całej zimy warto zaparkować kilka razy w cieplejszym miejscu, aby śnieg miał okazję się roztopić całkowicie. Nie należy też jeździć z zaspami śniegu zalegającymi na karoserii. Podczas jazdy będzie on zwiewany, przeszkadzając bardzo innym kierowcom.

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KGP: 109 332 interwencji, 291 wypadków drogowych, 12 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Oto najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend opublikowane przez Komendę Główną Policji. Policjanci podsumowali także zdarzenia z minionego tygodnia.

19-letni motocyklista bez uprawnień potrącił policjanta i zbiegł

19-nastolatek z Międzyrzecza (Lubuskie) stanie przed sądem za zarzut spowodowania wypadku, niezatrzymanie się do kontroli i ucieczkę z miejsca wypadku.

Nowe przepisy fotoradarowe: Właściciel pojazdu jako kozioł ofiarny?

Ustawodawca szykuje kolejną rewolucję w przepisach drogowych. Tym razem uderzy ona nie tylko w kierowców łamiących przepisy, ale także w właścicieli pojazdów, którzy nie wskażą osoby prowadzącej pojazd w chwili popełnienia wykroczenia. Jeśli fotoradar uchwyci pojazd przekraczający prędkość, a właściciel odmówi podania danych kierowcy, nie tylko zapłaci karę, ale również straci dowód rejestracyjny swojego samochodu.

Pijany senior uciekał przed policją po polach uprawnych. Auto dachowało

72-latek jechał bez zapiętych pasów, więc policja chciała zatrzymać go do kontroli. Rzucił się w pościg, który zakończył się dachowaniem. Okazało się, że jest pijany.

REKLAMA

Otrzymałeś wiadomość ws. zaległych płatności w e-TOLL? KAS ostrzega przed oszustami

Krajowa Administracja Skarbowa w przesłanym we wtorek, 25 marca 2025 r. komunikacie prasowym ostrzega przed oszustami wysyłającymi fałszywe wiadomości w sprawie zaległych płatności w e-TOLL. Publikujemy przykładową fałszywą wiadomość.

Już nie tylko diesel czy benzyna. I nawet nie zawsze samochód. Jak Polacy wybierają środek transportu?

W dzisiejszych czasach wybór środka transportu to nie tylko decyzja między samochodem z silnikiem benzynowym a dieslem. Możliwości jest więcej, a kierowcy mają różne oczekiwania. Jak Polacy wybierają codzienny środek lokomocji?

KGP: 93 352 interwencji, 312 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 93 352 interwencji. Byli wzywani do 312 wypadków drogowych.

Mandat za przeładowaną ciężarówkę, a zaniżona waga w CMR. Kto za to ponosi odpowiedzialność?

Przeładowanie pojazdu w transporcie drogowym to częsty problem, który może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych, w tym mandatów nałożonych na przewoźnika. W sytuacjach, gdy błędne dane o wadze towaru zostały przekazane przez spedytora lub nadawcę towaru, pojawia się pytanie o podział odpowiedzialności między przewoźnika a spedytora czy nadawcę. Najczęściej problem dotyczy mandatów zagranicznych, dlatego kluczowe znaczenie w tej kwestii mają przepisy Konwencji o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR).

REKLAMA

Przestraszył się policjantów, więc uciekał samochodem, łamiąc przepisy

Nocy pościg ulicami Białegostoku zakończył się zatrzymaniem 32-letniego kierowcy. Mężczyzna najpierw przekroczył prędkość, a potem - zamiast zatrzymać się do kontroli - zaczął uciekać.

Kolejne skrzyżowania i przejazdy kolejowo-drogowe z systemem RedLight. 2 000 zł mandatu i 15 punktów karnych

Kolejne skrzyżowania i przejazdy kolejowo-drogowe z systemem RedLight. Kiedy zaczną działać nowe systemy RedLight? Gdzie zostaną rozlokowane? Jakie mandaty obowiązują w przypadku przejazdu na czerwonym świetle?

REKLAMA