REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kiedy używać świateł przeciwmgłowych?

Robert Kuśpiel
fot. Newspress
fot. Newspress

REKLAMA

REKLAMA

Polska charakteryzuje się klimatem, w którym często panują złe warunki atmosferyczne. Jesienią najwięcej kłopotów sprawiają nam mgły. Kiedy używać świateł przeciwmgłowych?

Na początek powinniśmy dokładnie oczyścić światła z brudu oraz rosy pozostawionej przez mgłę. Dzięki przetarciu świateł samochodu, będziemy mieli lepsze oświetlenie drogi. Oczywiście przecieramy również szyby przednie oraz tylne wycieraczkami w celu polepszenia widoczności

REKLAMA

REKLAMA

Kolejną sprawą jest włączenie świateł przeciwmgielnych. Należy pamiętać, że tylnych świateł przeciwmgielnych możemy używać gdy widoczność będzie mniejsza niż 50 metrów. Nigdy nie włączajmy świateł drogowych, inaczej mówiąc „długich”, gdyż ich światło zostanie rozproszone i spowoduje, że naszym oczom ukaże się biała ściana.

Powinniśmy być bardziej skoncentrowani na jeździe. Piesi i rowerzyści zazwyczaj nie mają na sobie kamizelek odblaskowych, dlatego należy bacznie obserwować drogę i szybko reagować. Ważna jest również prędkość z jaką jedziemy. Powinniśmy jechać powoli i nie wyprzedzać. Zdarzają się kierowcy, którzy myślą, że mgła to nie przeszkoda i wjeżdżają na przeciwległy pas ruchu co może spowodować wypadek.

Zobacz również: Jak przygotować auto do jesieni?

Kiedy używać świateł przeciwmgłowych?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• światła przeciwmgłowe należy włączać tylko i wyłącznie w wypadku wystąpienia mgły. Używanie ich do normalnej jazdy grozi mandatem w wysokości 100 zł i 2 punktów karnych.
• używanie świateł przeciwmgłowych grozi oślepieniem kierowców jadących z naprzeciwka.
• możemy włączyć przednie światła przeciwmgłowe jeśli mamy do czynienia z utrudnionymi warunkami pogodowymi: mgły oraz opadów atmosferycznych. Świateł przeciwmgłowych tylnych możemy użyć tylko i wyłącznie ze światłami przednimi jeżeli widoczność jest mniejsza niż 50 metrów.
• należy pamiętać, aby przy poprawie pogody, natychmiast wyłączyć światła przeciwmgłowe.
• światła przeciwmgłowe możemy również włączyć, jeśli poruszamy się w „widełkach czasowych” od zmierzchu do świtu, ale tylko i wyłącznie na drodze oznaczonej jako droga kręta.

Zobacz również: Jak jeździć we mgle nocą?

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czym kierujemy się przy zakupie samochodu?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu? Marką, ceną, rocznikiem, przebiegiem? Na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności? Przedstawiamy wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Cichy-Zasada.

Strefy Czystego Transportu obowiązkowe. Przed jakimi wyzwaniami stoją polskie miasta?

Jeden z kluczowych zapisów nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, podpisanej w grudniu przez Prezydenta RP mówi o tym, że samochody spalinowe będą mogły poruszać się po centrach miast tylko wtedy, gdy spełnią określone normy emisji spalin. To wymaga stworzenia Stref Czystego Transportu. Jakie wyzwania czekają polskie miasta?

Bezpieczeństwo na polskich drogach: Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Wciąż jest wiele do zrobienia. Kluczowe rekomendacje

Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Znacząca poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach – ale wciąż jest wiele do zrobienia. Rekomendacje ukierunkowane na realną poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach.

KGP: 97 506 interwencji, 260 wypadków drogowych, 13 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 97 506 interwencji. Byli wzywani do 260 wypadków drogowych.

REKLAMA

Zmiany dla młodych kierowców. Jakie są najważniejsze założenia projektu?

Do konsultacji i opiniowana został skierowany projekt zmieniający przepisy w zakresie ruchu drogowego. Celem nowelizacji jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, oraz mobilności młodych osób.

Prawo jazdy dla nastolatka coraz bliżej

Projekt resortu infrastruktury zawierający m.in. propozycję możliwości uzyskania prawa jazdy przez osoby mające 17 lat trafił do konsultacji publicznych.

Uciekał przed kontrolą drogową, spowodował kolizję. Ale to dopiero początek kłopotów

Kierujący renaultem 46-latek nie zatrzymał się do kontroli drogowej przy jednej ze stołecznych ulic. Uciekając przed patrolem, spowodował kolizję. Okazało się, że był pod wpływem narkotyków i miał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów.

Zima zaskoczyła? Czyli śniegowy chaos obnażył urzędnicze zaniedbania

Intensywne opady śniegu w sobotę 11 i niedzielę 12 stycznia, które sparaliżowały wiele regionów naszego kraju, obnażyły braki w przygotowaniu do zimy. Choć meteorolodzy ostrzegali przed trudnymi warunkami, które nadchodzą, rzeczywistość okazała się jeszcze bardziej dotkliwa. Zamiast cieszyć się zimowymi krajobrazami, kierowcy zmagali się z nieodśnieżonymi drogami.

REKLAMA

Rekordowa sprzedaż samochodów w grudniu. Toyota i Renault wciąż obiektami największego pożądania

Specjalne oferty na koniec roku oraz widmo wyższych cen od nowego roku spowodowały historyczny miesiąc w polskim przemyśle motoryzacyjnym. Zarejestrowano najwięcej samochodów od początku notowań, a wszystkie marki samochodów osobowych z TOP 20 odnotowały wzrost rejestracji.

Problemy z serwisem odstraszają Polaków od zakupu samochodów elektrycznych

Obawy dotyczące kosztów serwisowania i dostępności odpowiednich usług skłaniają część Polaków do odkładania decyzji o zakupie samochodu elektrycznego. Jak wynika z Barometru Nowej Mobilności, co 11. Polak podziela te wątpliwości. Bartosz Jeziorański, założyciel i dyrektor generalny EV Repair, podkreśla, że serwis samochodów elektrycznych, mimo początkowych obaw, nie różni się znacząco od serwisu aut spalinowych, a często bywa tańszy.

REKLAMA