Kiedy używać świateł przeciwmgłowych?
REKLAMA
REKLAMA
Na początek powinniśmy dokładnie oczyścić światła z brudu oraz rosy pozostawionej przez mgłę. Dzięki przetarciu świateł samochodu, będziemy mieli lepsze oświetlenie drogi. Oczywiście przecieramy również szyby przednie oraz tylne wycieraczkami w celu polepszenia widoczności
REKLAMA
REKLAMA
Kolejną sprawą jest włączenie świateł przeciwmgielnych. Należy pamiętać, że tylnych świateł przeciwmgielnych możemy używać gdy widoczność będzie mniejsza niż 50 metrów. Nigdy nie włączajmy świateł drogowych, inaczej mówiąc „długich”, gdyż ich światło zostanie rozproszone i spowoduje, że naszym oczom ukaże się biała ściana.
Powinniśmy być bardziej skoncentrowani na jeździe. Piesi i rowerzyści zazwyczaj nie mają na sobie kamizelek odblaskowych, dlatego należy bacznie obserwować drogę i szybko reagować. Ważna jest również prędkość z jaką jedziemy. Powinniśmy jechać powoli i nie wyprzedzać. Zdarzają się kierowcy, którzy myślą, że mgła to nie przeszkoda i wjeżdżają na przeciwległy pas ruchu co może spowodować wypadek.
Zobacz również: Jak przygotować auto do jesieni?
Kiedy używać świateł przeciwmgłowych?
• światła przeciwmgłowe należy włączać tylko i wyłącznie w wypadku wystąpienia mgły. Używanie ich do normalnej jazdy grozi mandatem w wysokości 100 zł i 2 punktów karnych.
• używanie świateł przeciwmgłowych grozi oślepieniem kierowców jadących z naprzeciwka.
• możemy włączyć przednie światła przeciwmgłowe jeśli mamy do czynienia z utrudnionymi warunkami pogodowymi: mgły oraz opadów atmosferycznych. Świateł przeciwmgłowych tylnych możemy użyć tylko i wyłącznie ze światłami przednimi jeżeli widoczność jest mniejsza niż 50 metrów.
• należy pamiętać, aby przy poprawie pogody, natychmiast wyłączyć światła przeciwmgłowe.
• światła przeciwmgłowe możemy również włączyć, jeśli poruszamy się w „widełkach czasowych” od zmierzchu do świtu, ale tylko i wyłącznie na drodze oznaczonej jako droga kręta.
Zobacz również: Jak jeździć we mgle nocą?
REKLAMA
REKLAMA