REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Przygotowanie samochodu przed zimą

Damian Skowron
Ani śnieg, ani mróz nie sprzyjają eksploatacji naszego auta
Ani śnieg, ani mróz nie sprzyjają eksploatacji naszego auta

REKLAMA

REKLAMA

Mimo że do kalendarzowej zimy pozostało jeszcze kilka dni, już dziś należy pomyśleć o stanie technicznym naszego samochodu. To szczególny okres ze względu na niesprzyjające warunki pogodowe. Zarówno śnieg jak i mróz nie sprzyjają eksploatacji naszego auta.

Sporo osób przygotowując samochód do jazdy zimą korzysta z wiedzy i doświadczenia autoryzowanych stacji, które w sposób profesjonalny zajmą się każdym samochodem. Często wiąże się to jednak z wysokimi kosztami. Niektóre serwisy wprowadziły specjalny pakiet usług, który obejmuje wszystkie najważniejsze czynności, niezbędne do przygotowania auta do zimy.

REKLAMA

Gdy nie zamierzasz skorzystać z serwisu powinieneś wiedzieć jakie czynności musisz wykonać we własnym zakresie, aby przygotować swój samochód.

Opony letnie czy zimowe

Spór o to, czy zmieniać opony letnie na zimowe i na odwrót od zawsze budzi wiele kontrowersji i dzieli użytkowników samochodów. Niewątpliwie opony należy zmieniać. Opony letnie różnią się od zimowych między innymi mieszanką, z której są wykonane. Opony zimowe powinniśmy założyć, gdy temperatura na zewnątrz ustabilizuje się w granicach 6-8 st. C.

Zobacz również: Jak i kiedy myć auto w zimę?

Z wymianą nie należy czekać aż spadnie pierwszy śnieg, ponieważ niskie temperatury nadchodzą dużo szybciej. Bezpośrednio po opadach śniegu w serwisach i warsztatach utworzą się gigantyczne kolejki. Nie warto tracić w nich czasu, więc najlepiej zrobić to wcześniej. Wymiany nie należy wykonywać samemu, lecz zlecić ją wyspecjalizowanemu w tej dziedzinie serwisowi. Oprócz samej wymiany opon letnich na zimowe, koła trzeba profesjonalnie wyważyć oraz sprawdzić w nich ciśnienie. Ma to nie tylko ogromny wpływ na komfort jazdy, ale także na wolniejsze zużywanie się zawieszenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W okresie zimowym przynajmniej raz w miesiącu sprawdzaj ciśnienie w oponach.

Układ hamulcowy

Bardzo ważne, aby samochód był w stanie zahamować w możliwie jak najkrótszym czasie i to nie tylko zimą. Należy sprawdzić grubość tarcz hamulcowych, czy nie wymagają one wymiany oraz klocków hamulcowych, czy ich zużycie nie kwalifikuje ich do wymiany na nowe. Płyn hamulcowy powinien być wymieniany co 2 lata.

Układ zawieszenia

Pamiętajmy o przeglądzie naszego układu zawieszenia. Należy sprawdzić stan amortyzatorów oraz sprężyn. Przy niesprawnym układzie zawieszenia droga hamowania może znacznie się wydłużyć, a auto hamując nierównomiernie może łatwo wpaść w poślizg.

Płyny eksploatacyjne

Olej silnikowy – dostępne obecnie na rynku oleje silnikowe nadają się do stosowania zarówno latem jak i zimą. Olej silnikowy zmienia się średnio co 10 tys. km. Jeżeli jego wymiana przypada na okres zimy, możesz wymienić go nieco wcześniej (np. po 8-9 tys km.) Z pewnością będzie to korzystne dla żywotności Twojego silnika.

Zobacz również: Co wozić w aucie podczas zimy?

Płyn chłodniczy – należy go zmieniać średnio co 2 lata. Jeśli nie praktykujemy dolewania wody w okresie letnim do naszej chłodnicy, a używamy zawsze płynu chłodniczego, to jego zdolność zamarzania znacząco się nie zmieni. Wówczas taka wymiana może odbyć się nawet po 3 latach. Wymianę płynu do chłodnicy należy powierzyć specjaliście.

Płyn do spryskiwaczy – w okresie zimowym należy stosować płyn zimowy, tak aby po użyciu nie zamarzał na szybie.

Równie ważne:

REKLAMA

Akumulator – jego moc można sprawdzić tylko w serwisie. W okresie zimowym zwiększa się zużycie prądu przez nasz samochód (nawiewy, podgrzewanie szyb, podgrzewanie siedzeń). Stary akumulator może nie poradzić sobie z uruchomieniem silnika na mrozie.

Wycieraczki – zadbajmy o to, aby pióra naszych wycieraczek nie były zużyte. Ważne żeby wycieraczki dobrze „zbierały” zanieczyszczenia z szyb. Nieograniczona widoczność jest bardzo ważna i wpływa na nasze bezpieczeństwo.

Odmrażacz do zamków – Należy pamiętać o zastosowaniu go w naszych zamkach. Płyn usuwa wilgoć nagromadzoną w zamku i zapobiega jego zamarzaniu.

Preparat do uszczelek – służy do konserwacji i ochrony uszczelek znajdujących się na drzwiach i oknach. Utrzymuje elastyczność gumowych części, przez co wydłuża ich żywotność i zapobiega ich zamarzaniu.

Antypara – ogranicza parowanie szyb, lusterek samochodowych i innych powierzchni szklanych. Znaczenie poprawia widoczność podczas jazdy samochodem.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA