REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak działa układ recyrkulacji spalin EGR?

Łukasz Krasowski
Jak działa układ recyrkulacji spalin EGR? Fot. Fotolia
Jak działa układ recyrkulacji spalin EGR? Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jak działa EGR? Coraz bardziej rygorystyczne normy emisji szkodliwych składników spalin skłaniają producentów samochodów do opracowywania systemów, które uczynią auta bardziej ekologicznymi bez wpływu na ich parametry eksploatacyjne. Jednym z takich systemów jest EGR.

Jak działa układ recyrkulacji spalin EGR?

Jednym z takich rozwiązań jest układ recyrkulacji spalin, w skrócie EGR (z ang. Exhaust Gas Recirculation). Jego zadaniem jest ograniczenie zawartości niespalonych węglowodorów oraz tlenków azotu w spalinach. Oba związki mają właściwości rakotwórcze, ale mechanizm ich powstawania jest różny. Tlenki azotu (NOx) pojawiają się jeżeli mamy do czynienia ze spalaniem mieszanek ubogich (współczynnik lambda większy od jeden), kiedy to znacznie rośnie temperatura w komorze spalania lub spalanie przebiega bardzo szybko. Z podwyższoną emisją węglowodorów spotykamy się głównie podczas fazy nagrzewania silnika, kiedy pracuje on na mocno wzbogaconych mieszankach. Zawartość tlenu w powietrzu dostarczanym do komory spalania jest wówczas zbyt mała, aby nastąpiło pełne spalanie węglowodorów, które są głównym składnikiem paliw.

REKLAMA

Zobacz również: Czy kupować tylko oryginalne części?

Założeniem układu recyrkulacji spalin jest dostarczanie części wydzielanych spalin do tworzonej, świeżej mieszanki paliwowo-powietrznej. Niesie to ze sobą szereg korzyści. Na zmniejszenie emisji niespalonych węglowodorów wpływa przede wszystkim ich ponowne wprowadzenie do komory spalania, jednak ze względu na to, że układ EGR wykorzystuje ponownie jedynie 20 - 25% objętości spalin, skuteczność tej metody jest ograniczona. Lepsze skutki ma ona jednak w kwestii redukcji emisji tlenków azotu, ponieważ dodanie do mieszanki porcji spalin obniża temperaturę spalania ubogiej mieszanki, nie stwarza za ten warunków do tworzenia się tlenków azotu. Dodatkową zaletą układu EGR jest podgrzewanie mieszanki, co polepsza jej odparowanie.

Zobacz również: Jak efektywnie korzystać z systemu Bluetooth podczas jazdy?

Znane są dwa sposoby przeprowadzania procesu recyrkulacji. Bardziej popularnym i skuteczniejszym jest układ zewnętrzny, opierający się na zaworze umieszczonym na kolektorze wydechowym. Jego zadaniem jest skierowanie części spalin do kolektora ssącego. Otwarciem zaworu steruje elektronika samochodu, dobierając stopień otwarcia do aktualnych warunków. Rzadziej stosowanym rozwiązaniem układu EGR jest tzw. recyrkulacja wewnętrzna. Powrót spalin następuje poprzez opóźnienie zamknięcia zaworów wydechowych, dzięki czemu podczas dostarczania nowej porcji mieszanki, miesza się ona z pozostałościami spalin. Skuteczność tej metody jest jednak mniejsza niż układu z zewnętrznym zaworem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jakie są minusy zastosowania EGR w konstrukcji?

Obecność w silniku układu EGR niesie ze sobą również pewne minusy. Przede wszystkim zawory recyrkulacji spalin są podatne na zanieczyszczenie. Ma to znaczenie szczególnie w silnikach Diesla, w spalinach, których znajduje się pewna ilość sadzy. Ponadto awariom ulegają również mechanizmy regulujące otwarciem zaworu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Konfiskata samochodów nie odstraszyła kierowców. Na "podwójnym gazie" złapano w tym roku 34 tys. osób

Policja skonfiskowała już prawie 1,6 tys. samochodów od kierowców, którzy prowadzili pod wpływem alkoholu. Ta kara nie spowodowała jednak znaczącego spadku liczby pijanych kierowców na drogach - informuje "Rzeczpospolita".

Znaczące spadki cen paliw. Ile zapłacimy za benzynę, olej czy gaz?

Analitycy portalu e-petrol.pl prognozują, że w najbliższym tygodniu skala spadków cen paliw na stacjach może być znacząca. Przewidują, że litr benzyny 95 może średnio kosztować od 6,45 do 6,57 zł, a oleju napędowego - od 6,46 do 6,59 zł.

Ceny samochodów elektrycznych wciąż odstraszają Polaków. Kiedy należy Ci się 27 000 zł dopłaty do elektryka?

W marcu 2024 roku zarejestrowano w Polsce 1 700 samochodów w pełni elektrycznych. To więcej o 300 sztuk niż w lutym tego samego roku. Niemniej jednak, w porównaniu do roku poprzedniego, liczba rejestracji spadła o 10,9%. Wynika to z danych przedstawionych w raporcie firmy Rankomat.pl, powołującej się na najnowsze dane Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodów (ACEA).

Cud na rynku nowych samochodów w kwietniu 2024: sprzedaż rośnie, auta tanieją

Zazwyczaj zwiększony popyt na określony towar winduje jego cenę w górę. Tymczasem na rynku nowych samochodów, zwłaszcza dostawczych i z segmentu premium, mimo dużej dynamiki sprzedaży obserwujemy obniżkę cen.

REKLAMA

Zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Polacy zdecydowali

Według badania przeprowadzonego przez SW Research dla "Wprost", prawie połowa Polaków (48,1 proc.) popiera zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Jednakże, 35 proc. respondentów jest przeciwnego zdania, a niespełna 17 proc. nie ma wyrobionego zdania na ten temat.

Prawo jazdy dla czternastolatka? Tak, ale tylko kategorii AM: na jakie pojazdy

Prawo jazdy kategorii AM to pierwszy krok dla młodzieży do aktywnego uczestnictwa w ruchu drogowym. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu młodzi ludzie mogą nie tylko czerpać korzyści z nowych form transportu, ale również robić to w sposób bezpieczny i świadomy.

Szykują się przeceny na stacjach paliw. Ile zapłacimy za paliwo?

Analitycy z e-petrol.pl przewidują, że przeceny na stacjach paliw w Polsce przyśpieszą w najbliższych dniach. W nadchodzącym tygodniu kierowcy mogą spodziewać się niższych cen zarówno dla benzyny 95, jak i oleju napędowego.

Kiedy można, a kiedy nie można holować auta? I jak zrobić to w zgodzie z przepisami?

Przepisy regulują praktycznie każdy aspekt życia kierowcy. W tym także holowanie. Opisują jak oznaczyć pojazd holowany i holujący oraz do jakich zasad stosować się w czasie jazdy. Wszystkie zebraliśmy w tym materiale.

REKLAMA

Zatrzymał się na chwilę i ruszył. On ma pierwszeństwo na drodze czy ty?

Kierowca zatrzymał się, żeby wysadzić pierwszego. Chciał ponownie ruszyć z miejsca, ale inny pojazd zaczął go omijać. Kto tu ma pierwszeństwo w takiej sytuacji? Przepisy pozwalają na jasną interpretację w tym przypadku.

Lewy pas to pas do jazdy szybkiej? Nie, ale i tak nie możesz z niego korzystać

Przepisy są jasne. Królowie lewego pasa popełniają wykroczenie. Ma on bowiem przypisaną konkretną rolę. Warto o tym pamiętać, bo jazda lewym pasem może się okazać drogą przyjemnością drogową.

REKLAMA