REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Spalanie

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Opona we flocie, czyli jak eko-technologie pozwalają firmom oszczędzać?

Opona we flocie to nie tylko sposób na dbanie o bezpieczeństwo. To też ważne narzędzie eko-oszczędności. O tym właśnie opowie w rozmowie z nami Waldemar Jarosz, Dyrektor Zarządzający Dywizją Opon Użytkowych w Goodyear w regionie Europa Wschodnia-Północ.

Jak zmniejszyć wydatki na paliwo?

Jak zmniejszyć wydatki na paliwo? To pytanie, które w dobie rosnących cen benzyny, oleju napędowego i LPG szczególnie często zadają kierowcy.

Niskie ciśnienie w oponach a spalanie

Niskie ciśnienie w oponach a spalanie, czyli dziś opowiemy o tym jak duże znaczenie dla kosztów eksploatacji może mieć stopień napompowania opon.

Jak jeździć hybrydą? Oczywiście oszczędnie jeździć hybrydą

Jak jeździć hybrydą? Dziś przygotowaliśmy pięć najważniejszych wskazówek dotyczących eco-drivingu w aucie o napędzie spalinowo-elektrycznym.

REKLAMA

LSPI: objawy spalania superstukowego?

LSPI: objawy spalania superstukowego są słyszalne w czasie jazdy. O co chodzi w tym zjawisku i jak je zatrzymać?

Downsizing: wady i zalety niskiej pojemności silnika

Downsizing: wady i zalety? A więc dziś powiemy czemu mała pojemność i duża moc są korzystne, a czemu mają też kilka mniej pozytywnych cech.

LSPI: jak zapobiegać spalaniu superstukowemu?

LSPI: jak zapobiegać spalaniu superstukowemu? Czyli co musi zrobić kierowca, aby silnik w jego aucie samoczynnie nie... wybuchł?! Sprawdźmy.

Downsizing a spalanie: czy eko-silniki są oszczędniejsze?

Downsizing a spalanie, czyli dziś zastanowimy się nad tym, czy modne zmniejszanie pojemności silników ma tak zasadniczy wpływ na wyniki spalania.

REKLAMA

Czy ropa się pali? Przyjrzymy się paliwu w silniku diesla!

Czy ropa się pali? To pytanie, które często można usłyszeć z ust właścicieli samochodów napędzanych silnikiem diesla. Rozstrzygnijmy tą kwestię!

Jak jeździć dieslem na krótkich odcinkach?

Jak jeździć dieslem na krótkich odcinkach? Silniki wysokoprężne uwielbiają intensywną eksploatację. Czy mimo wszystko da się nimi jeździć w mieście?

Czy zimą samochód więcej pali? Niestety tak! Czemu?

Czy zimą samochód więcej pali? Odpowiedź musi być pozytywna. Dotyczy to napędów spalinowych i elektrycznych. Z czego to wynika? Sprawdźmy.

Jak zmniejszyć spalanie LPG? Oto nasze porady!

Jak zmniejszyć spalanie LPG? Tak, gaz jest dużo tańszy w zakupie od benzyny. Mimo wszystko zawsze można poczynić dodatkowe oszczędności.

Plug-iny palą więcej, niż klasyczne hybrydy?

Eksperci Instytutu Fraunhofera ISI oraz Międzynarodowej Rady Czystego Transportu (ICCT) zbadali, ile realnie paliwa zużywają samochody typu plug-in, czyli hybrydy ładowane z gniazdka. Wnioski są smutne: zarówno spalanie, jak i emisje dwutlenku węgla są kilkukrotnie wyższe niż podają producenci.

Hamowanie silnikiem: co to jest i co daje?

Nie od dziś wiadomo, że kluczowe znaczenie dla spalania ma nie tylko wybór właściwej jednostki napędowej, ale i technika jazdy. A jedną z ważniejszych umiejętności jest hamowanie silnikiem. Co to właściwie jest i jakie korzyści przynosi?

Jak sprawdzić czy intercooler jest sprawny? Podpowiadamy

Obecnie w samochodach stosowane są nie tylko turbosprężarki, ale i intercoolery. Jakie jest zadanie tego drugiego i jak sprawdzić czy intercooler jest sprawny? Oto pytania, na które poszukamy dziś odpowiedzi.

Uszkodzona sonda lambda: objawy, które powinny zwrócić uwagę

Silnik w samochodzie od lat staje się precyzyjną aparaturą służącą do spalania paliwa. A jednym z pierwszych nowoczesnych wynalazków stosowanych w nim była sonda lambda. Jakie są jej uszkodzenia i jak się objawiają? Dziś o tym opowiemy.

Ekonomizer paliwa. Do czego służy?

Kierowcy od lat zadają sobie jedno pytanie: jak sprawić żeby samochód palił jak najmniej? Z odpowiedzią też od lat przychodzi im właśnie ekonomizer paliwa.

Spalanie superstukowe. Co to takiego?

Niekontrolowany zapłon mieszanki może doprowadzić do zniszczenia downsizingowanego silnika. Na czym polega spalanie superstukowe i jaka jest istota zjawiska LSPI?

Czujnik położenia wału, czyli czemu twoje auto gaśnie!

Silnik w samochodzie bez wyraźnej przyczyny zaczyna gasnąć podczas jazdy? A być może winna temu jest awaria czujnika położenia wału korbowego…

Kiedy samochód pali najmniej? Głosy są podzielone...

Motoryzacja także ma swojego świętego Graala. A jest nim wiedza dotycząca tego, co zrobić aby samochód palił jak najmniej. Dziś przygotowaliśmy zatem księgę skarbów, eksploatacyjnych skarbów.

WLTP - co to właściwie takiego?

Producenci reklamują swoje samochody mówiąc o tym, że są bezpieczne, komfortowe i… oszczędne. Kierowcy czasami dają się złapać na optymistyczne dane wpisywane do folderów reklamowych, mimo wszystko w głębi duszy nie wierzą w wyniki spalania deklarowane przez importerów. Choć może teraz już powinni? W końcu obowiązuje nowy cykl badania zapotrzebowania na paliwo WLTP. Na czym on polega i w czym jest lepszy od normy NEDC?

Wodór podstawowym źródłem energii w Tokio

Zasilanie wodorem zdobywa na popularności - organizatorzy igrzysk w Tokio 2020 zapowiadają, że paliwo wodorowe (H2) ma być podstawowym źródłem energii w wiosce olimpijskiej. Czysta energia zostanie wykorzystania także przy podtrzymaniu płomienia ognia w zniczu olimpijskim,

Koniec z fałszywymi danymi zużycia paliwa – nowe procedury testowania pojazdów

Koniec z fałszywymi wskazaniami zużycia paliwa - nadchodzą nowe procedury testowania pojazdów. Nowy cykl pomiarowy WLTP, wyprze przestarzały już NEDC, dzięki czemu wyniki zużycia paliwa będą bardziej miarodajne i precyzyjniej odzwierciedlające rzeczywiste spalanie samochodów.

Jak zmniejszyć zużycie paliwa w samochodzie?

Dobre nawyki i przestrzeganie kilku prostych zasad wystarczy by na jednym baku przejechać więcej kilometrów. Jak zmniejszyć zużycie paliwa w samochodzie? Na to pytanie odpowiadają eksperci.

UOKiK wszczął postępowanie przeciwko Volkswagen Group Polska

To pokłosie afery zwanej przez opinię publiczną Dieselgate. Chodzi o stosowanie przez koncern Volkswagen Group oprogramowania fałszującego wyniki testów na zawartość szkodliwych związków w spalinach. Według UOKiK działania koncernu mogą wiązać się z naruszeniem interesów konsumentów.

Shell Eco-Marathon 2015: 3300 km na 1 litrze paliwa

21 maja rusza Shell Eco-Marathon Europe 2015, w którym zawodnicy za pomocą własnoręcznie skontruowanych aut mają pokonać jak największy dystans na 1 litrze paliwa lub 1 kWh energii elektrycznej. Polskę ma reprezentować aż 11 ekip!

Jak obniżyć zużycie paliwa zimą?

Zimą spalanie w samochodzie wzrasta, m.in. dlatego, że silnik potrzebuje więcej energii, żeby się rozgrzać. Są jednak sposoby by obniżyć zużycie paliwa przez samochody w okresie zimowym.

Dane techniczne: Hyundai i30 1.6 GDI 135 KM 3d

Przedstawiamy dokładne dane techniczne Hyundai i30 1.6 GDI 135 KM 3d - przyspieszenie, spalanie, średnicę zawracania, rozmiar tarcz hamulcowych, wymiary nadwozia i wiele innych informacji.

Dane techniczne: Volkswagen Cross Caddy 2.0 TDI 140 KM DSG6

Volkswagen Cross Caddy 2.0 TDI 140 KM DSG6 - osiągi, spalanie, wymiary, rozmiar tarcz hamulcowych, budowa zawieszenia, rodzaj wtrysku paliwa, typ turbosprężarki, pojemność baku paliwa.

Audi allroad shooting brake: 3-drzwiowy crossover

Audi przedstawiło koncepcyjną wizję małego, trzydrzwiowego crossovera o niekonwencjonalnym napędzie. Mimo sportowych osiągów ma zużywać średnio tylko 1,9 l paliwa na 100 km.

BMW serii 2: dane techniczne i osiągi

BMW serii 2 to nowe, kompaktowe Coupe bawarskiego producenta. Zobacz jakie osiągi posiadają wszystkie wersje tego nowego modelu.

Kiedy nie warto wrzucać na luz?

Wrzucanie biegu jałowego w czasie jazdy, czyli tzw. luzu, nie zawsze przynosi wymierne korzyści. Co więcej, może wpłynąć negatywnie na bezpieczeństwo jazdy.

Zmierz ciśnienie w swoich oponach!

Koncern Michelin razem z siecią stacji paliw Statoil rozpoczynają w sobotę 26 października cykl porad dotyczących prawidłowego ciśnienia w oponach.

Katalizator - dlaczego jest taki drogi?

Koszt nowego katalizatora zawsze jest duży. Problem pojawia się gdy w samochodzie jest ich kilka. Jak to możliwe?

Komputer pokładowy - typowe problemy i niedoskonałości

Komputer pokładowy nie jest urządzeniem nieomylnym. Największe zastrzeżenia dotyczą jego niskiej precyzji obliczeń. Zobacz co powinieneś wiedzieć o nim.

Jak zmniejszyć zużycie paliwa? Cześć II

W drugiej części naszego poradnika przybliżymy kolejne sposoby na ograniczenie zużycia paliwa przez silniki samochodu.

Spalanie stukowe - przyczyny i skutki

Spalanie stukowe może doprowadzić nawet do zatarcia silnika. Co jest jego przyczyną? Jak zapobiegać spalaniu detonacyjnemu?

Ograniczyć zużycie paliwa - twoje BMW zrobi to za Ciebie

BMW opracowało system, który przewidując nasz styl jazdy, ukształtowanie terenu i drogę, którą się poruszamy, pozwala wyraźnie zmniejszyć zużycie paliwa. Jak to działa?Czym jest Predictive Power Management?

Test Peugeot 301 1.2 VTI 72KM: największy z najtańszych

Wygodny sedan z przestronnym wnętrzem, pojemnym bagażnikiem, rozsądnym wyposażeniem - takie były założenia przy projektowaniu nowego Peugeota 301. A i było jeszcze jedno – jak najniższa cena. Czy to mogło się udać?

Układ kontroli klap powietrza – sposób BMW na redukcję zużycia paliwa i poprawę aerodynamiki auta

BMW serii 5 było pierwszym modelem, w którym zastosowano nowatorski system Air Vent Control regulujący opór aerodynamiczny stawiany przez auto. Jakie inne korzyści zapewnia to rozwiązanie?

Liczba oktanowa paliwa - o czym nam mówi?

Większość osób uważa, że im wyższa liczba oktanowa danego paliwa, tym lepiej będzie pracował silnik nim zasilany. Prawda jest najczęściej jednak zupełnie inna. Przyczyna tkwi w błędnym rozumieniu pojęcia liczby oktanowej. Czym jest liczba oktanowa i jak się ją ustala?

Opel ecoFLEX: art eco

Opel stosując nowe technologie ecoFLEX stara się zwiększyć efektywność silników, zoptymalizować proces spalania i ograniczyć nadmierną masę komponentów. Dla Opla numerem 1 jest ekologia i ochrona środowiska, a jednocześnie bycie przyjaznym dla samych kierowców.

Jakie mogą być przyczyny wysokiego spalania w dieslu?

Na poziom zużycia paliwa w silniku wysokoprężnym wpływ ma wiele czynników. Podpowiadamy co może być przyczyną zwiększonego spalania w dieslu.

Jakie są sposoby zwiększenia ciśnienia powietrza w układzie dolotowym?

Zwiększenie ciśnienia w kolektorze dolotowym to tzw. doładowanie. Dzięki wykorzystaniu właściwości sprężania powietrza w takiej samej jednostce objętości dostarczamy do cylindra większą masę tlenu. Jakie są sposoby na doładowanie silnika benzynowego i diesla? Czy można zwiększyć ciśnienie powietrza w układzie dolotowym silnika wolnossącego?

Różnice pomiędzy wtryskiem pośrednim i bezpośrednim

Wtrysk pośredni i bezpośredni to stwierdzenia, które dla większości użytkowników aut brzmią dość enigmatycznie. Przedstawiamy zasadę działania obu rozwiązań.

Katalizatory trójfunkcyjne, utleniające oraz SCR i DeNOx. Do czego one służą?

Surowe normy emisji spalin wymagają poszukiwania rozwiązań zmniejszających ilość zawartych w nich szkodliwych związków. Wśród nich są tlenki węgla, węglowodory, tlenki azotu i cząstki stałe.

Co oznacza, że mieszanka jest uwarstwiona? Jak ją uzyskać?

Presja coraz większej ekologiczności samochodów, a jednocześnie uzyskiwania osiągów zadowalających konsumentów prowadzi m.in. do zmian w sposobie zasilania silnika. Wraz z pojawieniem się bezpośrednich wtrysków paliwa do cylindra oraz szybkich wtryskiwaczy, wprowadzono pojęcie tzw. mieszanki uwarstwionej. Co to znaczy i jak ją wytworzyć w cylindrze?

Chevrolet Aveo mistrzem oszczędności

Według danych producenta, Aveo sedan z wysokoprężnym silnikiem o pojemności 1,3 l spala średnio 3,7l/100 km. Wynik ten plasuje Chevroleta Aveo w czołówce aut europejskich pod względem zużycia paliwa.

Układ wydechowy – przegląd usterek. Na co zwrócić uwagę?

Usterki układu wydechowego to nie tylko głośno słyszalne efekty dźwiękowe spowodowane przerdzewieniem tłumika. To także po cichu zapychające się katalizatory i filtry cząstek stałych oraz działające nieprawidłowo z biegiem lat sondy lambda. Poniżej przedstawiamy możliwe uszkodzenia układu wydechowego.

Norma Euro 6 i Euro VI? Jakie są nowe ograniczenia w emisji spalin?

Rok 2011 przyniósł wprowadzenie normy emisji spalin Euro 5, co spowodowało wycofanie z europejskiego rynku kilku cenionych samochodów i silników. Za to dodaje się co raz bardziej kosztowne systemy redukcji szkodliwych związków. A jakie redukcje wprowadzą nowe normy Euro 6 i Euro VI?

REKLAMA