REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy zimą samochód więcej pali? Niestety tak! Czemu?

Czy zimą samochód więcej pali
Czy zimą samochód więcej pali
Opel

REKLAMA

REKLAMA

Czy zimą samochód więcej pali? Odpowiedź musi być pozytywna. Dotyczy to napędów spalinowych i elektrycznych. Z czego to wynika? Sprawdźmy.

Zimą samochód więcej pali, bo... jest zimno!

Kiedy silnik w samochodzie osiąga optymalne wyniki spalania? Głównie wtedy, gdy osiągnie temperaturę roboczą. O ile latem może to zająć nawet minutę czy dwie, o tyle zimą do ogrzania komory silnika i samego silnika układ chłodzenia może potrzebować nawet kilkunastu minut. A na tym nie koniec, bo przy niskich temperaturach gęstnieją smary i oleje - tym samym jednostka w momencie uzyskiwania temperatury roboczej musi dodatkowo walczyć ze zwiększonymi oporami, a to w naturalny sposób pochłania dodatkowe porcje energii.

REKLAMA

Aby ograniczyć spalanie samochodu zimą warto przez pierwsze kilkanaście minut jazdy - do czasu osiągnięcia temperatury roboczej - korzystać z niskich obrotów silnika. To zredukuje obciążenie jednostki napędowej.

Czy zimą samochód więcej pali? A czy jeździsz nim trochę inaczej?

Zima jest specyficznym okresem na drogach. Często nawierzchnia jest zaśnieżona lub po prostu śliska. Skutek? Być może pojazdy poruszają się wolniej, jednak ich kierowcy stawiają raczej na niższe przełożenia skrzyni biegów. A powód ku temu jest dość oczywisty. Chcą żeby układ napędowy miał wystarczającą siłę w razie pojawienia się chociażby po ślizgu - dodatkowa moc może pomóc kierowcy wyprowadzić samochód. Na tym jednak nie koniec, bo w temacie techniki jazdy zawierają się też pojęcia związane z eco-drivingiem. Nie wszyscy prowadzący stosują się do tych zasad i ma to odbicie w wynikach spalania.

Czemu zimą samochód więcej pali? Poszukaj odpowiedzi sam!

Jest jeszcze kilka czynników, które wpływają na podwyższony apetyt silnika zimą. Jakie? Omówimy je poniżej:

  • kontroluj ciśnienie powietrza w oponach,
    • niska temperatura obniża ciśnienie,
    • niskie ciśnienie to znaczny wzrost spalania,
  • ogrzewaj kabinę, ale bez przesady,
    • im więcej ciepła przekażesz w pierwszej fazy jazdy zimą do kabiny, tym mniej dotrze go do silnika,
    • mocno dogrzewaj kabinę, ale dopiero po nagrzaniu silnika,
    • przemyśl czy musisz mieć włączoną klimatyzację cały czas, ewentualnie skorzystaj z trybu eco.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KGP: 99 551 interwencji, 306 wypadków drogowych, 28 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 551 interwencji. Byli wzywani do 306 wypadków drogowych.

Kontrole na granicy polsko-niemieckiej 2025 - do kiedy?

Do kiedy przewidywane są kontrole na granicy polsko-niemieckiej w 2025 roku? Okazuje się, że dłużej niż się spodziewano. Branża transportowa traci czas i pieniądze. Największe zatory są w lubuskim, ale zachodniopomorskie już obawia się poważnych utrudnień.

Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowymi prawami jazdy?

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

W pyle drogowym w centrum Warszawy wysokie stężenie rakotwórczych substancji. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

REKLAMA

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości. Co jeszcze zawierają założenia projektu nowelizacji mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu? Marką, ceną, rocznikiem, przebiegiem? Na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności? Przedstawiamy wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Cichy-Zasada.

Strefy Czystego Transportu obowiązkowe. Przed jakimi wyzwaniami stoją polskie miasta?

Jeden z kluczowych zapisów nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, podpisanej w grudniu przez Prezydenta RP mówi o tym, że samochody spalinowe będą mogły poruszać się po centrach miast tylko wtedy, gdy spełnią określone normy emisji spalin. To wymaga stworzenia Stref Czystego Transportu. Jakie wyzwania czekają polskie miasta?

Bezpieczeństwo na polskich drogach: Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Wciąż jest wiele do zrobienia. Kluczowe rekomendacje

Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Znacząca poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach – ale wciąż jest wiele do zrobienia. Rekomendacje ukierunkowane na realną poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach.

REKLAMA

KGP: 97 506 interwencji, 260 wypadków drogowych, 13 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 97 506 interwencji. Byli wzywani do 260 wypadków drogowych.

Zmiany dla młodych kierowców. Jakie są najważniejsze założenia projektu?

Do konsultacji i opiniowana został skierowany projekt zmieniający przepisy w zakresie ruchu drogowego. Celem nowelizacji jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, oraz mobilności młodych osób.

REKLAMA