REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Auto zimą na dworze? Przygotuj je na trudne warunki!

Auto zimą na dworze?
Auto zimą na dworze?
Łukasz Jóźwik
GDDKiA

REKLAMA

REKLAMA

Auto zimą na dworze nie ma sprzyjających warunków. Dlatego warto przygotować je tak, aby nie tylko nie zniszczyć lakieru, ale aby nie zawiodło kierowcy.

Auto zimą na dworze? Po pierwsze akumulator!

Podczas pierwszych uderzeń mrozów na każdym osiedlu widać kierowców, którzy zeszli o poranku do swojego auta i dowiedzieli się, że... jego rozruch nie jest możliwy. Powód? Akumulator odmówił posłuszeństwa. Aby uniknąć niespodzianki, warto zadbać o dwie rzeczy. Po pierwsze konieczne jest sprawdzenie baterii przed sezonem. Warto skontrolować poziom naładowania oraz stan elektrolitu. W razie wątpliwości właściciel pojazdu będzie miał czas, aby wymienić akumulator na nowy. Po drugie można pomyśleć o ładowaniu - podłączenie pod prostownik pozwoli uzupełnić niedobory prądu, które tworzą się w baterii np. w czasie jazdy na krótkich dystansach w mieście.

REKLAMA

Auto zimą na dworze? A pamiętałeś o płynach?

Niska temperatura wpływa nie tylko na elektrolit i "ukrywanie" mocy akumulatora. Niska temperatura może być też zgubna dla płynów eksploatacyjnych. Odpowiedzialny kierowca o nich także powinien pamiętać. Co zrobić? Przede wszystkim zużyć przed pierwszymi mrozami płyn do spryskiwaczy letni i zastąpić go zimowym. W ten sposób ciecz nie zamarznie i nie zniszczy zbiorniczka wyrównawczego czy pompki. Poza tym warto skontrolować parametry płynu chłodniczego. Eksploatacja zużytego lub np. zalanie układu wodą mogą zimą doprowadzić do uszkodzenia układu chłodzenia i szybkiego przegrzania silnika.

Auto zimą na dworze: zabezpiecz lakier i uszczelki

REKLAMA

Auto zimą na dworze podlega działaniu niskiej temperatury. A ta ma to do siebie, że może doprowadzić do zamarznięcia uszczelek. Skutek? Kierowca będzie miał problem z otwarciem jednych lub wszystkich drzwi. Remedium? Przed pierwszymi mrozami uszczelki warto nasmarować. Można to zrobić przy pomocy wazeliny lub specjalnych spray`ów silikonowych dostępnych w sklepach motoryzacyjnych.

Auto eksploatowane zimą podlega nie tylko działaniu niskiej temperatury, ale też np. soli sypanej na drogę. I warto o tym pamiętać! Jak zabezpieczyć lakier? Najprostszą metodą jest nałożenie przed sezonem chłodnym wosku na nadwozie. Ten powinien zabezpieczyć blachy przed korozją, a lakier przed uszkodzeniem. Obecnie na rynku dostępne są jednak i bardziej zaawansowane metody - np. nakładanie powierzchni zabezpieczających opartych na specjalnych środkach. Usługi takie wykonują motoryzacyjne spa zwane studiami detailingowymi.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Postęp projektu Izery: fabryka i nowy SUV już w 2025 roku?

    Na konferencji prasowej 7 grudnia 2023 r. prezes spółki ElectroMobility Poland (EMP), Piotr Zaremba, ogłosił znaczący postęp projektu Izery (pierwszego polskiego samochodu elektrycznego), informując o zrealizowaniu planów w 39 procentach. Wizja fabryki w Jaworznie i pierwszych samochodów z niej zjeżdżających staje się coraz bardziej realna. Produkcja samochodów ma ruszyć w tej fabryce pod koniec 2025 roku.

    Toyota Hilux Mild Hybrid 48V. Diesel w pick-up`ie z zastrzykiem 16 koni

    Toyota zdecydowała się poszerzyć gamę silnikową Hiluxa. Teraz 2,8-litrowy diesel w jednej z wersji może otrzymać elektryczne wsparcie. Za to odpowiedzialny jest 16-konny układ Mild Hybrid 48V.

    Ile kosztuje elektryczna Astra? Cennik modelu Electric startuje od 197 500 zł

    Pierwsza elektryczna Astra w historii modelu oficjalnie wchodzi do sprzedaży w Polsce. Za model trzeba zapłacić co najmniej 197 500 zł. Co kompaktowy Opel oferuje w zamian?

    Elektryczny SUV Mitsubishi? Japończycy uderzą w segment C

    Mitsubishi, zamiast zwijać biznes w Europie, najwyraźniej planuje go rozwijać. Po dwóch kluczowych debiutach w segmencie aut miejskich Japończycy szykują się do prezentacji elektrycznego SUV-a segmentu C.

    REKLAMA

    Czy paliwo w samochodzie może zamarznąć?

    Paliwo zamarzło w samochodzie. To hasło podczas porannej próby rozruchu silnika brzmi dla kierowcy jak wyrok. Czy to jest w ogóle możliwe? I jak radzić sobie w takiej sytuacji? O tym właśnie opowiemy w tym poradniku.

    Jaki będzie 2024 rok w branży TSL?

    Sektor TSL przechodzi przez istotne zmiany, które odzwierciedlają ewolucję całej branży. Nowe regulacje oraz kierunki rozwoju, wprowadzone w 2023 roku, jeszcze mocniej uwydatniły dynamiczny charakter branży. Jakie wyzwania i szanse z perspektywy prawa przyniesie ze sobą rok 2024? 

    Nowa benzyna E10 od stycznia 2024 r. MKiŚ: Nie wlewaj do baku jeżeli masz stary silnik, bo uszkodzisz układ paliwowy!

    Nowa benzyna 95-oktanowa z zawartością do 10% biokomponentów (E10) zacznie być sprzedawana na stacjach benzynowych w Polsce już od 1 stycznia 2024 r. - poinformowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ). Benzyna E10 zastąpi benzynę E5 o liczbie oktanowej 95. Ale uwaga, nie każdy silnik może pracować na nowej benzynie. W dokumentach pojazdu lub na klapie wlewu paliwa w samochodzie powinno znajdować się charakterystyczne oznaczenie E10 – potwierdzające dostosowanie samochodu do nowego paliwa. Właściciele starszych pojazdów powinni sprawdzić, czy ich pojazdy są dostosowane do tankowania nowego paliwa. Służy do tego wyszukiwarka przygotowana przez MKiŚ.

    Wyższe opłaty za autostrady w Niemczech dla ciężarówek. Skok cen sięga nawet 86 proc.!

    Opłaty za autostrady w Niemczech dla ciężarówek wzrosły nawet o 86 proc. To poważny problem dla firm z branży transportowej. I nie tylko Polskich, ale także pochodzących z innych krajów europejskich.

    REKLAMA

    Mosiężna skrobaczka do szyb. Fiński wynalazek rzeczywiście nie rysuje szyb?

    Mosiężna skrobaczka do szyb to hit ostatnich lat w Polsce. Powód? Ponoć nie ma możliwości, aby porysowała szybę w samochodzie. Ile jest w tym prawdy? I czym tak właściwie jest fińska skrobaczka? Sprawdziłem to.

    Samochody autonomiczne. Kiedy pojawią się na drogach? Częściowo są już dziś

    W XXI wieku przemysł motoryzacyjny ewoluuje szybciej niż kiedykolwiek. Zmiany te napędzają wymogi prawne, wyścigi producentów, ale też wymogi klientów. A to prowadzi do jednego wniosku. Innowacje stopniowo wprowadzają wizję aut autonomicznych do naszego codziennego życia.

    REKLAMA