REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Układ kontroli klap powietrza – sposób BMW na redukcję zużycia paliwa i poprawę aerodynamiki auta

BMW serii 5 (E60) było pierwszym autem bawarskiego producenta z systemem Air Vent Control.
BMW serii 5 (E60) było pierwszym autem bawarskiego producenta z systemem Air Vent Control.
BMW

REKLAMA

REKLAMA

BMW serii 5 było pierwszym modelem, w którym zastosowano nowatorski system Air Vent Control regulujący opór aerodynamiczny stawiany przez auto. Jakie inne korzyści zapewnia to rozwiązanie?

Innowacyjne wloty powietrza do silnika

Jednym ze sprytniejszych rozwiązań z zakresu Efficient Dynamics, które pojawiło się już w bardzo wielu modelach jest system Air Vent Control, czyli układ kontroli klap powietrza. Wloty zimnego powietrza zawsze powodują pogorszenie właściwości aerodynamicznych pojazdu. System Air Vent Control ma za zadanie ograniczać to zjawisko przy pomocy ruchomych klap umieszczonych między wlotami powietrza a chłodnicą. Klapy zamykają się automatycznie w chwilach niskiego obciążenia silnika i układów pomocniczych, co pozwala poprawić własności aerodynamiczne pojazdu i w rezultacie przyczynia się do zmniejszenia zapotrzebowania na paliwo i poziomu hałasu na zewnątrz.

REKLAMA

Zobacz też: System KERS w autach osobowych - działanie

Druga generacja systemu stałej kontroli Air Vent Control.

W 2003 roku klapy montowano już za charakterystycznym grillem BMW serii 5, a od 2007 roku system sukcesywnie pojawiał się w kolejnych modelach firmy BMW. Możliwe są trzy różne konfiguracje wentylacyjne tworzone przez połączony układ trzech dolnych i dwóch górnych klap, zależnie od wybranej wersji silnikowej. Druga generacja systemu oferuje znacznie więcej możliwych ustawień, co pozwala na idealne dopasowanie procesu chłodzenia do warunków jazdy. Obecnie otwarciem lub uchyleniem układu górnych i dolnych klap steruje niezwykle precyzyjny silnik elektryczny. Druga generacja systemu posiada również rozbudowany układ czujników, który rejestruje i analizuje jeszcze więcej parametrów niż poprzednio. Dzięki temu zachowana zostaje optymalna temperatura cieczy chłodzącej, kondensatora układu klimatyzacji, oleju skrzyni biegów, katalizatora oraz ładunku wtłaczanego do turbosprężarki. Kolejną istotną zmienną jest prędkość z jaką porusza się pojazd w danej chwili.

Idealnie dostosowany do aktualnych warunków jazdy.

Po ruszeniu z miejsca w warunkach miejskich wszystkie klapy pozostają zamknięte, aby silnik wraz z osprzętem mógł jak najszybciej osiągnąć optymalną temperaturę pracy. Jeśli układ napędowy wymaga bardziej intensywnego chłodzenia, najpierw o 30 stopni uchylane są klapy dolne. Poza miastem właściwości aerodynamiczne pojazdu nabierają o wiele większego znaczenia. Przy niskim obciążeniu silnika klapy są stopniowo zamykane, choć te dolne mogą pozostać uchylone pod maksymalnym kątem 15 stopni. Na autostradzie przy pełnym obciążeniu jednostki napędowej i wysokich temperaturach, czyli w warunkach wymagających maksymalnej wydajności układu chłodzenia, dolne klapy mogą zostać całkowicie otwarte, podobnie jak i wspomagające je klapy górne.

Zobacz też: EGR a klapy wirowe - czemu psują się nowoczesne kolektory dolotowe?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zmiana ustawienia klap odbywa się stopniowo, a niezmiernie ważne jest żeby górne klapy zawsze otwierane były na końcu i zamykane jako pierwsze, ponieważ gdy znajdują się one w pozycji zamkniętej, w największym stopniu przyczyniają się do ograniczenia oporu aerodynamicznego. Ogólnie system Air Vent Control pozwala obniżyć współczynnik oporu aerodynamicznego cW o 0,015.

Źródło: materiały prasowe BMW

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA