REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie mogą być przyczyny wysokiego spalania w dieslu?

Filip Lewandowski
Zwiększone zużycie oleju napędowego nie musi wynikać z usterki silnika. Fot. Fotolia
Zwiększone zużycie oleju napędowego nie musi wynikać z usterki silnika. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Na poziom zużycia paliwa w silniku wysokoprężnym wpływ ma wiele czynników. Podpowiadamy co może być przyczyną zwiększonego spalania w dieslu.

Poszukiwania przyczyny zwiększonego spalania warto rozpocząć od przeanalizowania wszystkich faktów związanych z użytkowaniem naszego pojazdu w ostatnim czasie. Zastanówmy się kiedy po raz pierwszy odnotowaliśmy taki wzrost i z jakimi okolicznościami mógł on być związany. Czy nie pojawiły się wcześniej jakieś usterki, niekoniecznie związane z układem paliwowym? Czy samochód nie przechodził żadnych napraw lub regulacji? Jeśli odpowiedzi na te pytania nie naprowadzają nas w żaden sposób na możliwą przyczynę, poniższe wskazówki pomogą nam wykryć możliwe nieprawidłowości odpowiedzialne za zwiększone spalanie.

REKLAMA

Zobacz też: Kiedy należy wymienić katalizator?

Przyczyny niezwiązane z usterką silnika

Nieszczelny zbiornik paliwa

Pierwszą dość banalną przyczyną zwiększonego zużycia oleju napędowego może być uszkodzony bak paliwa, w którym pojawiła się nieszczelność. Do niej prowadzić może korozja (w przypadku zbiorników wykonanych z blachy) lub uszkodzenie mechaniczne powstałe na skutek uderzenia o wystający obiekt na drodze, np. studzienkę albo krawężnik. Aby wykryć wyciek wystarczy sprawdzić, czy po dłuższym postoju nie pojawiła się pod naszym samochodem żadna oleista plama, zwłaszcza w jego tylnej części. Można w tym celu podłożyć pod autem w okolicach baku kawałek kartonu. Jeśli okaże się, że faktycznie ze zbiornika wycieka paliwo to, o ile w przypadku zbiornika z tworzywa sztucznego istnieje szansa jego sklejenia, o tyle uszkodzony bak metalowy nadaje się tylko i wyłącznie do wymiany.

Niskie ciśnienie w oponach

Inną prostą przyczyną wzrostu spalania (dotyczy to nie tylko diesla) może być zbyt niskie ciśnienie w kołach. Niedopompowane opony stawiają większy opór podczas toczenia, przez co rośnie zużycie paliwa. Zaleca się sprawdzanie ciśnienia w kołach średnio co kilkaset kilometrów i po każdym dłuższym postoju auta.

Zobacz też: Przygotowanie auta do wiosny - poradnik

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Niskie temperatury, krótkie odcinki

REKLAMA

Jeśli zwiększone zużycie zauważyliśmy w okresie zimowym, to jest to normalny objaw, gdyż przy niskich temperaturach silnik przez dłuższy czas od rozruchu pracuje na wzbogaconej mieszance paliwowo-powietrznej. Aby możliwie ograniczyć wzrost zużycia paliwa zimą unikajmy grzania silnika na postoju i ruszajmy autem tuż po jego uruchomieniu. Silnik nagrzewa się zdecydowanie szybciej w czasie jazdy niż na biegu jałowym.

Do wzrostu spalania może się przyczynić także częsta jazda na krótkich odcinkach, zwłaszcza w mieście. Wielokrotne rozruchy na zimno i dystanse nieprzekraczające kilku kilometrów, pokonywane przy niskich prędkościach, to dość powszechny powód zmuszający kierowców do częstszych wizyt na stacji benzynowej. Jedyną radą w takim przypadku może być umiejętne planowanie wszelkich podróży i, o ile to możliwe, unikanie nieprzewidzianych wyjazdów.

Zobacz też: Co zrobić, gdy utracimy kluczyk do samochodu?

Złe nawyki za kierownicą

Przyczyn wysokiego spalania szukać należy także w złych nawykach kierowców, nabytych podczas używania auta z silnikiem benzynowym. Chodzi tu o wkręcanie silnika na zbyt wysokie obroty i niepotrzebne redukowanie biegu podczas przyspieszania. Należy zwrócić uwagę, iż silnik wysokoprężny ma inną charakterystykę pracy - dysponuje węższym zakresem obrotów użytecznych, a wysoki moment obrotowy decydujący o dynamice i elastyczności rozwija na dużo niższych obrotach niż silnik benzynowy. Dlatego nie ma sensu wkręcanie go na wysokie obroty, ponieważ nie przyniesie to żadnych korzyści a odbije się zdecydowanie negatywnie na poziomie spalania, jak i trwałości jednostki napędowej.

Niska jakość paliwa

Zdarza się również, że na wysokie spalanie wpływ ma jakość zatankowanego oleju napędowego. Jeśli okaże się, że jest ona poniżej normy to nowoczesny silnik diesla będzie sobie to rekompensował zwiększając dawki paliwa podawane do cylindrów. W starszych silnikach to kierowca będzie bezpośrednio wpływał na wzrost spalania, gdyż aby utrzymać odpowiednią dynamikę na kiepskim paliwie będzie zmuszony głębiej wciskać pedał gazu.

Zobacz też: Ograniczamy roczne wydatki na eksploatację samochodu

Przyczyny leżące pod maską

Zbrudzony filtr powietrza

Jeśli powyższe możliwości nie naprowadziły nas na przyczynę problemu, nasze poszukiwania musimy skierować pod maskę auta. Pierwszą rzeczą jaką robimy po jej otworzeniu, jest na pewno sprawdzenie zużycia filtra powietrza. Mocno zanieczyszczony będzie utrudniał dopływ powietrza do silnika ograniczając jego moc i wymuszając na kierowcy większą pracę gazem. A to prosta droga do większego spalania. Dlatego zabrudzony filtr spróbujmy oczyścić (wystarczy go wytrzepać i przedmuchać sprężonym powietrzem), a gdy jego stan na to nie pozwala, po prostu go wymieńmy.

Zobacz też: Komu powierzyć naprawę auta?

Usterka układu wtryskowego

Jeżeli oczyszczenie/wymiana filtra nie przyniesie poprawy wina zwiększonego spalania leżeć może w usterce układu wtryskowego. Najczęściej winna jest rozregulowana pompa wtryskowa, która wymaga ponownego nastawienia. W starszych konstrukcjach, przy odrobinie wiedzy i umiejętności, można to zrobić nawet samemu. Rzadziej zdarza się, że w pompie wtryskowej pojawiają się nieszczelności prowadzące do wycieków paliwa podczas pracy silnika. Łatwo to zdiagnozować oglądając dokładnie pompę wtryskową oraz spód silnika, gdzie zbierać się może ściekający olej napędowy. Na zwiększone spalanie wpływ mogą mieć też zużyte, tzw. „lejące” wtryskiwacze. Podają one zbyt duże porcje paliwa, co skutkuje zwiększonym spalaniem oraz dymieniem z rury wydechowej. Zarówno w przypadku awarii pompy wtryskowej jak i wtryskiwaczy jedynym ratunkiem będzie regeneracja lub wymiana tych elementów.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA