REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Mały przegląd możesz wykonać sam. Ale czy warto?

Jakub Miłkowski
Niektóre czynności przeglądowe możemy wykonać sami.
Niektóre czynności przeglądowe możemy wykonać sami.

REKLAMA

REKLAMA

Przegląd samochodowy musimy robić, przy najmniej raz do roku. Jednak niektóre z tych rzeczy możemy zrobić w zaciszu domowym. Podpowiadamy, co warto wykonać samodzielnie, a z czym jechać do ASO.

REKLAMA

Mały przegląd kosztuje około 1000 zł, jednak wiele z tych czynności potrafi wykonać przeciętny kierowca. W cenie tej wymiany mechanik sprawdzi ciśnienie w ogumieniu i jeżeli trzeba dopompuje. Oceni także poziom płynów eksploatacyjnych w naszym samochodzie, sprawdzi żarówki oraz wymieni olej i filtry. Jeżeli mamy chwilę warto zrobić to samodzielnie?

REKLAMA

Postanowiliśmy zestawić typowe czynności obsługowe i ocenić je pod kontem stopnia trudności wykonania, oraz czasu.  Jednak stwierdzamy jednogłośnie w naszej redakcji, że można coś wykonać samodzielnie, ale nie musi to zawsze oznaczać, że warto. W wielu przypadkach może okazać się, iż oszczędności będą niewielkie lub okupione bardzo duży wysiłkiem. Przykładem tutaj może być popularna i bardzo znana czynność jak wymiana oleju. Kupić możemy go w sklepie i sami wymienić. Jednak poświęcimy dużo czasu na wymianę i zostaniemy z kilkoma litrami starego oleju, który musimy oddać do utylizacji. Ważnym aspektem przeglądu jest jego koszt. Dlatego warto część rzeczy zrobić samemu, a z resztą pojechać do ASO. Dodatkowo warto przeglądnąć oferty różnych warsztatów i poszukać promocji.   

Zobacz też: Jak przygotować układ chłodzenia na zimę?

Wymiana oleju silnikowego

Jak już wspominaliśmy w tym tekście sama wymiana oleju nie jest trudna, ale niema sensu. Po pierwsze, dlatego, że zostajemy ze starym olejem. Kolejnym aspektem jest to, że w warsztatach za olej, filtr i całą usługę zapłacimy tyle ile w sklepie za sam olej. Jednym słowem: szkoda naszego wysiłku. W tym przypadku udajmy się do serwisu.

Wymiana żarówek

Bywają auta, w których wymiana żarówek to istna udręka. Jednak to tylko wyjątki. Warto na samym początku sprawdzić światła samodzielnie. Ceny żarówek w serwisach, zwłaszcza autoryzowanych są bardzo drogie, koszty wymiany także. Wymianę żarówek wykonajmy jednak sami w domu, jest to prosta czynność, która nie zabierze nam dużo czasu. Uwaga:, jeśli mamy ksenonowe, musi udać się do serwisu.

Zobacz też: Dlaczego auto gaśnie? Co mogło się popsuć?

Obsługa i wymiana akumulatora

Wymiana akumulatora nie wydaje się skomplikowaną czynnością. Niestety sami nie zdiagnozujemy stanu baterii, potrzebny będzie tester. Serwis przy tej czynności sprawdzi nam także stan instalacji elektrycznej auta. Zalecamy tutaj wygrać się do ASO.

Wymiana świec zapłonowych

Wszystkie świece zapłonowe na ogół wyglądają podobnie. Jednak ich parametry bywają różne. Montaż wymaga niebywałej wprawy, jeśli np. dokręcamy je na siłę, to możemy zniszczyć głowicę. W nowych autach świece wymienia się bardzo rzadko raz na 60-150 tyś. kilometrów. Robiąc to samodzielnie, niewiele zaoszczędzimy. Proponujemy wybrać się do serwisu.

Wymiana klocków hamulcowych

Do wielu samochodów możemy kupić tańsze zamienniki oryginalnych klocków, czy tarcz hamulcowych. Ich, jakość jednak nie zawsze jest dobra. Jeżeli chodzi o starsze samochody podczas wymiany klocków wystarczy zdjąć koło, wyciągnąć zawleczkę oraz wymienić zużyte elementy. Jeśli jednak chodzi o pracę przy układzie hamulcowym powinny to robić osoby z doświadczeniem. Przy okazji wymiany okładzin ciernych zawsze powinniśmy sprawdzić stan pozostałych elementów takich jak: tarcze, zaciski, przewody hamulcowe. Wymianę najlepiej przeprowadzić w warsztacie.

Zobacz też: Eksploatacja samochodu

Wymiana płynu chłodzącego

Płyn w naszym samochodzie winniśmy wymieniać raz na 2-5 lat. Wymiana jest bardzo prosta, tylko pojawia się takie samo pytanie jak w przypadku oleju, co zrobić ze zużytym płynem? Stary płyn może przyśpieszać także korozję układu chłodzącego i zamarzać. Polecamy wybrać się do warsztatu.

Wymiana wycieraczek      

Samodzielna wymiana to sposób na dość duże oszczędności. Najtańszym kosztem będzie regeneracja, polegająca na wymianie samych gumek. Musimy jednak pamiętać, że wycieraczki różnią się od siebie ceną, a także, jakością wykonania. Wycieraczka słabej, jakości może doprowadzić do zniszczenia szyby. Zdecydowanie polecamy wykonanie tej czynności w domu.

Wymiana płynu hamulcowego

Jeżeli brakuje nam płynu hamulcowego w zbiorniczku, a ubytek ten jest niewielki to oznacza, że jest to efekt towarzyszący zużywaniu się okładzin. Jeśli poziom spadł nam poniżej stanu minimalnego to powinniśmy oddać auto do serwisu, dolewki raczej nie mają sensu. Wymianę płynu hamulcowego powinniśmy zlecić serwisowi.

Zobacz też: Co zrobić, gdy utracimy kluczyk do samochodu?

Wymiana filtru powietrza

Niedrożny filtr może spowodować w naszym aucie zakłócenia procesu spalania. Wymiana filtra jest czynnością bardzo prosta i łatwą. Przestrzegamy, aby nie kupować zamienników, ponieważ są bardzo niskiej, jakości. Wymieniając filtr powietrza samodzielnie możemy zaoszczędzić kilkadziesiąt złotych.

Wymiana filtra kabinowego

Zaparowane szyby i nieświeży zapach w samochodzie to typowe objawy zapchanego filtra. W większości aut wymienia się go bezproblemowo i szybko, niema też większych problemów z zakupem części zamiennej. Największy kłopot przy tej wymianie może sprawić lokalizacja tegoż filtra. Jednak wytrwałość może popłacić. Czynność tą warto wykonać w zaciszu domowym.

Zobacz też: Jakie podzespoły samochodu można regenerować?

Warto zastanowić się czy rzeczywiście daną rzecz opłaca się robić w zaciszu domowym. Nie chodzi tutaj tylko o części, ale także o nasz czas, który na to poświęcimy, przecież on też jest coś wart. Przed udaniem się do serwisu warto wykonać proste rzeczy takie jak: wymienienie wycieraczek czy żarówek. Zaoszczędzimy dzięki temu trochę pieniędzy, a poważniejszymi rzeczami zajmą się doświadczeni mechanicy.         

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Nowa benzyna E10 od 1 stycznia 2024 r. na stacjach. Co gdy silnik nie jest dostosowany do nowego PB 95?

    1 stycznia 2024 r. na polskich stacjach pojawi się nowa benzyna E10. Zastąpi oferowane dotychczas PB 95 E5. A to oznacza jedno. Właściciele starszych samochodów powinni sprawdzić, czy ich samochód jest dostosowany do nowego paliwa.

    Czy można przerobić samochód spalinowy na elektryczny?

    Przerobienie samochodu na napęd elektryczny staje się nośnym hasłem. Nośnym, ale czy realnym? Istnieje taka możliwość. Konwersje pojazdów spalinowych na elektryczne są jak najbardziej wykonalne. Takimi właśnie przeróbkami zajmuje się nawet polska firma.

    Zmiany w Park & Ride Warszawa. Ładowanie elektryków będzie płatne. Zniknie Karta Eko

    Podczas parkowania w ramach Park & Ride Warszawa kierowcy samochodów elektrycznych stracą możliwość bezpłatnego ładowania pojazdu i zniknie wydawana im Karta Eko. A to nie koniec zmian. Kiedy zaczną obowiązywać?

    Jak się produkuje dywaniki samochodowe?

    Dywaniki samochodowe to część wyposażenia aut, na którą kierowcy zwracają coraz większą uwagę. Rzadko jednak zastanawiamy się nad tym, jak dywaniki zostały wyprodukowane. Okazuje się, że to wcale nie taki łatwy proces...

    REKLAMA

    Ekologia transportu drogowego. Ekologiczna flota może oznaczać wydajną flotę

    Dekarbonizacja transportu to temat, który ma coraz większe znaczenie dla osób związanych z branżą TSL. Tu powstaje jednak kluczowe pytanie. Czy transport drogowy może być ekologiczny?

    Czy można jeździć rowerem zimą? Co na to przepisy drogowe?

    Pytanie o to, czy można jeździć rowerem zimą, jest o tyle zasadnicze, że warunki pogodowe stają się coraz trudniejsze. Jaką odpowiedź przynoszą przepisy? I jakie kierującym grożą mandaty?

    Kradzież tablicy rejestracyjnej stała się przestępstwem. Zmiana od 1 października 2023 r.

    1 października 2023 r. w życie weszła cześć nowelizacji Kodeksu karnego. Ta sprawiła, że kradzież tablicy rejestracyjnej stała się przestępstwem. Przestała być wykroczeniem. Jaką karę oznacza ten czyn? I kto właściwie może ją dostać?

    Unia Europejska chce zakazać importu uszkodzonych aut używanych. Biznes wart miliony się skończy?

    Unia Europejska chce zakazać importu uszkodzonych aut używanych? Zdaje się, że przy okazji nowego rozporządzenia Komisja Europejska postanowiła unormować tę kwestię. Zapisy brzmią groźnie. Branża importowa może być zaniepokojona. Kiedy przepisy mogłyby wejść w życie?

    REKLAMA

    Strefy czystego transportu w Polsce startują w 2024 r. Co musisz o nich wiedzieć?

    W 2024 r. w Polsce mogą pojawić się pierwsze strefy czystego transportu. Tylko czy kierowcy wiedzą, jakie zasady wjazdu i ruchu w nich obowiązują? Przypomnijmy zatem wszystkie z nich. Zebraliśmy w jednym punkcie najważniejsze informacje.

    Podatek od samochodu w 2026 r. Kilka tysięcy zł rocznej opłaty jest realne?

    Podatek od samochodu w 2026 r. został zapisany w KPO. Ma dotyczyć wszystkich aut spalinowych i będzie opłacany corocznie. Jaką stawkę będą musieli płacić kierowcy? Czy nowa opłata jest pewnikiem?

    REKLAMA