REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Mały przegląd możesz wykonać sam. Ale czy warto?

Jakub Miłkowski
Niektóre czynności przeglądowe możemy wykonać sami.
Niektóre czynności przeglądowe możemy wykonać sami.

REKLAMA

REKLAMA

Przegląd samochodowy musimy robić, przy najmniej raz do roku. Jednak niektóre z tych rzeczy możemy zrobić w zaciszu domowym. Podpowiadamy, co warto wykonać samodzielnie, a z czym jechać do ASO.

REKLAMA

Mały przegląd kosztuje około 1000 zł, jednak wiele z tych czynności potrafi wykonać przeciętny kierowca. W cenie tej wymiany mechanik sprawdzi ciśnienie w ogumieniu i jeżeli trzeba dopompuje. Oceni także poziom płynów eksploatacyjnych w naszym samochodzie, sprawdzi żarówki oraz wymieni olej i filtry. Jeżeli mamy chwilę warto zrobić to samodzielnie?

REKLAMA

Postanowiliśmy zestawić typowe czynności obsługowe i ocenić je pod kontem stopnia trudności wykonania, oraz czasu.  Jednak stwierdzamy jednogłośnie w naszej redakcji, że można coś wykonać samodzielnie, ale nie musi to zawsze oznaczać, że warto. W wielu przypadkach może okazać się, iż oszczędności będą niewielkie lub okupione bardzo duży wysiłkiem. Przykładem tutaj może być popularna i bardzo znana czynność jak wymiana oleju. Kupić możemy go w sklepie i sami wymienić. Jednak poświęcimy dużo czasu na wymianę i zostaniemy z kilkoma litrami starego oleju, który musimy oddać do utylizacji. Ważnym aspektem przeglądu jest jego koszt. Dlatego warto część rzeczy zrobić samemu, a z resztą pojechać do ASO. Dodatkowo warto przeglądnąć oferty różnych warsztatów i poszukać promocji.   

Zobacz też: Jak przygotować układ chłodzenia na zimę?

Wymiana oleju silnikowego

Jak już wspominaliśmy w tym tekście sama wymiana oleju nie jest trudna, ale niema sensu. Po pierwsze, dlatego, że zostajemy ze starym olejem. Kolejnym aspektem jest to, że w warsztatach za olej, filtr i całą usługę zapłacimy tyle ile w sklepie za sam olej. Jednym słowem: szkoda naszego wysiłku. W tym przypadku udajmy się do serwisu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wymiana żarówek

Bywają auta, w których wymiana żarówek to istna udręka. Jednak to tylko wyjątki. Warto na samym początku sprawdzić światła samodzielnie. Ceny żarówek w serwisach, zwłaszcza autoryzowanych są bardzo drogie, koszty wymiany także. Wymianę żarówek wykonajmy jednak sami w domu, jest to prosta czynność, która nie zabierze nam dużo czasu. Uwaga:, jeśli mamy ksenonowe, musi udać się do serwisu.

Zobacz też: Dlaczego auto gaśnie? Co mogło się popsuć?

Obsługa i wymiana akumulatora

Wymiana akumulatora nie wydaje się skomplikowaną czynnością. Niestety sami nie zdiagnozujemy stanu baterii, potrzebny będzie tester. Serwis przy tej czynności sprawdzi nam także stan instalacji elektrycznej auta. Zalecamy tutaj wygrać się do ASO.

Wymiana świec zapłonowych

Wszystkie świece zapłonowe na ogół wyglądają podobnie. Jednak ich parametry bywają różne. Montaż wymaga niebywałej wprawy, jeśli np. dokręcamy je na siłę, to możemy zniszczyć głowicę. W nowych autach świece wymienia się bardzo rzadko raz na 60-150 tyś. kilometrów. Robiąc to samodzielnie, niewiele zaoszczędzimy. Proponujemy wybrać się do serwisu.

Wymiana klocków hamulcowych

Do wielu samochodów możemy kupić tańsze zamienniki oryginalnych klocków, czy tarcz hamulcowych. Ich, jakość jednak nie zawsze jest dobra. Jeżeli chodzi o starsze samochody podczas wymiany klocków wystarczy zdjąć koło, wyciągnąć zawleczkę oraz wymienić zużyte elementy. Jeśli jednak chodzi o pracę przy układzie hamulcowym powinny to robić osoby z doświadczeniem. Przy okazji wymiany okładzin ciernych zawsze powinniśmy sprawdzić stan pozostałych elementów takich jak: tarcze, zaciski, przewody hamulcowe. Wymianę najlepiej przeprowadzić w warsztacie.

Zobacz też: Eksploatacja samochodu

Wymiana płynu chłodzącego

Płyn w naszym samochodzie winniśmy wymieniać raz na 2-5 lat. Wymiana jest bardzo prosta, tylko pojawia się takie samo pytanie jak w przypadku oleju, co zrobić ze zużytym płynem? Stary płyn może przyśpieszać także korozję układu chłodzącego i zamarzać. Polecamy wybrać się do warsztatu.

Wymiana wycieraczek      

Samodzielna wymiana to sposób na dość duże oszczędności. Najtańszym kosztem będzie regeneracja, polegająca na wymianie samych gumek. Musimy jednak pamiętać, że wycieraczki różnią się od siebie ceną, a także, jakością wykonania. Wycieraczka słabej, jakości może doprowadzić do zniszczenia szyby. Zdecydowanie polecamy wykonanie tej czynności w domu.

Wymiana płynu hamulcowego

Jeżeli brakuje nam płynu hamulcowego w zbiorniczku, a ubytek ten jest niewielki to oznacza, że jest to efekt towarzyszący zużywaniu się okładzin. Jeśli poziom spadł nam poniżej stanu minimalnego to powinniśmy oddać auto do serwisu, dolewki raczej nie mają sensu. Wymianę płynu hamulcowego powinniśmy zlecić serwisowi.

Zobacz też: Co zrobić, gdy utracimy kluczyk do samochodu?

Wymiana filtru powietrza

Niedrożny filtr może spowodować w naszym aucie zakłócenia procesu spalania. Wymiana filtra jest czynnością bardzo prosta i łatwą. Przestrzegamy, aby nie kupować zamienników, ponieważ są bardzo niskiej, jakości. Wymieniając filtr powietrza samodzielnie możemy zaoszczędzić kilkadziesiąt złotych.

Wymiana filtra kabinowego

Zaparowane szyby i nieświeży zapach w samochodzie to typowe objawy zapchanego filtra. W większości aut wymienia się go bezproblemowo i szybko, niema też większych problemów z zakupem części zamiennej. Największy kłopot przy tej wymianie może sprawić lokalizacja tegoż filtra. Jednak wytrwałość może popłacić. Czynność tą warto wykonać w zaciszu domowym.

Zobacz też: Jakie podzespoły samochodu można regenerować?

Warto zastanowić się czy rzeczywiście daną rzecz opłaca się robić w zaciszu domowym. Nie chodzi tutaj tylko o części, ale także o nasz czas, który na to poświęcimy, przecież on też jest coś wart. Przed udaniem się do serwisu warto wykonać proste rzeczy takie jak: wymienienie wycieraczek czy żarówek. Zaoszczędzimy dzięki temu trochę pieniędzy, a poważniejszymi rzeczami zajmą się doświadczeni mechanicy.         

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. [Projekt ustawy]

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. Projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych zakłada, że nie tylko miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą mogły ustanawiać śródmiejskie strefy parkowania.

Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

REKLAMA

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało o uruchomieniu nowego fotoradaru na Al. Jerozolimskich. W zeszłym tygodniu uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1.

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. [Nowelizacja]

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. Resort Infrastruktury zaprezentował główne rozwiązania dotyczące nowelizacji przepisów na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego.

KGP: 94 973 interwencji, 352 wypadków drogowych, 25 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 94 973 interwencji. Byli wzywani do 352 wypadków drogowych.

Samochód elektryczny w firmie jak optymalizować koszty i sposób korzystania z ładowarek firmowych i publicznych

Z punktu widzenia zarządzania flotą, firmowe oraz publiczne stacje ładowania mają inne zadania, które są wobec siebie komplementarne. Ładowarki dostępne przy siedzibach firm służą pracownikom do codziennego użytku.

REKLAMA

Polacy kupują coraz więcej samochodów z segmentu premium. Cena 222 tys. zł już nie zniechęca. Jakie marki są na topie

Polacy pokochali wręcz samochodowy segment premium. Wrzesień 2024 r. był najlepszym miesiącem pod względem liczby rejestracji nowych samochodów osobowych w Polsce od 19 lat. Rekordy notują auta segmentu premium, gdzie wzrost rejestracji jest sześć razy większy niż w przypadku aut popularnych.

QUIZ Co oznaczają te znaki drogowe? Większość znasz na pewno, ale z niektórymi może być problem
Jesteś kierowcą? Sprawdź, czy na pewno znasz polskie znaki drogowe. Nie prowadzisz samochodu? Zobacz, czy dasz radę odpowiedzieć na pytania bezbłędnie.

REKLAMA