REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Obniż zużycie paliwa w samochodzie

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Max Trela
Obniżyć spalanie można głównie dzięki stałemu kontrolowaniu stanu technicznego auta Fot. Fotolia
Obniżyć spalanie można głównie dzięki stałemu kontrolowaniu stanu technicznego auta Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Delikatne obchodzenie się z pedałem gazu - jedna z głównych zasad ecodrivingu - może dawać mizerne efekty, gdy nasze auto jest niesprawne. Żeby jeździć ekonomicznie i ekologicznie trzeba o samochód zadbać. Dawno nie serwisowane hamulce, brudny filtr powietrza, a nawet niedopompowane koła mogą negatywnie wpłynąć na spalanie.

Brak regularnych serwisów, za dużo lub za mało oleju, stare świece = spalanie + 7 procent

Najbardziej niekorzystny wpływ na spalanie ma najzwyklejsze zaniedbanie silnika. Chociażby nie wymienianie świec zapłonowych: Powoduje, że dają one za słabą, albo nieregularną iskrę, spalanie w komorze jest nie pełne, a paliwo... Leje się do silnika zamiast produkować energię napędową, w dodatku niszczy w ten sposób film olejowy zabezpieczający silnik – same straty.

REKLAMA

Podobnie jest w przypadku nie wymieniania na czas oleju. Nadmiernie zużyty nie jest on już w stanie chronić metalowych powierzchni. Tarcie wzrasta, podnosi się temperatura, silnik pracuje ciężej pochłaniając przy tym większej ilości paliwa.

Zobacz też: Dlaczego nie należy jeździć „na luzie”?

Ważny, szczególnie w silnikach bez turbodoładowania, jest też filtr powietrza. Zabrudzony filtr ogranicza dopływ powietrza do cylindrów, powodując wzrost spalania o nawet 3 procent. Podobnie niekorzystnie na spalanie działa również jazda z poważnie zabrudzonym filtrem paliwa.

Stąd zasada nr 1.: Chcesz oszczędzać paliwo, pod maskę zaglądaj regularnie

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Brudne, zapieczone, zatarte hamulce = spalanie + 6 procent

REKLAMA

Istota sprawy nie wymaga chyba tłumaczenia. Zablokowane okładziny hamulcowe, trące cały czas o tarcze lub bębny będą stale spowalniać auto. To oznacza, że do utrzymania prędkości będziemy musieli stale naciskać na pedał gazu. Co więcej strata jest podwójna bo zaniedbanie hamulce będą się szybciej zużywać.

Naszą czujność powinien wzbudzić już fakt, gdy po dłuższym postoju auto „wydaje” dziwne dźwięki. Muzykalne hamulce to pierwszy objaw, że zaczyna się z nimi dziać coś niedobrego.

Zobacz też: Co to jest ecodriving – ile można zyskać jeżdżąc ekonomicznie i ekologicznie?

Ważne jest też prawidłowe ciśnienie powietrza w oponach. Opór toczenia w dużej mierze zależy właśnie od tej wartości. Producenci aut, ale i opon podają odpowiednie wartości ciśnienia zarówno w wypadku gdy auto jest nieobciążone, jak i w chwili gdy na pokładzie znajduje się cała rodzina.

Zasada nr 2.: Najoszczędniejsza jazda to taka do której nie wykorzystujemy mocy silnika.

Nadwaga szkodzi – każde dodatkowe 10 kg zbędnego bagażu = wzrost spalania + 0,5 procent

REKLAMA

Najprostszy, najtańszy i chyba najbardziej oczywisty sposób żeby zmniejszyć spalanie naszego auta to... rewizja zawartości bagażnika. Szczególnie gdy ruszamy w dalszą trasę warto wyrzucić wszystko co nie będzie potrzebne. Po pierwsze zrobimy więcej miejsca na bagaże, po drugie zdejmiemy z silnika część ciężaru. A udowodniono, że liczy się dosłownie każdy kilogram. Gdy uzbieramy ich 20 nasze auto może spalać nawet 1 litr benzyny na 100 kilometrów mniej.

Przy tym nie trzeba od razu wszystkiego się pozbywać! Rezygnowanie np. z koła zapasowego w imię ekonomiki jazdy może się źle skończyć. Warto jednak np. metalowy kanister zastąpić plastikowym, będzie on co najmniej 3 razy lżejszy, a elegancką blaszaną skrzynkę na narzędzia można z powodzeniem zamienić na równie poręczny pokrowiec z materiału.

Warto pamiętać, że robiąc więcej miejsca w bagażniku być może będziemy mogli zrezygnować z bagażnika dachowego. To kolejne oszczędności. Boksy dachowe – choć są najlepszą metodą przewożenia „nadmiarowego bagażu” - zwiększają zużycie paliwa średnio o 5 do nawet 9 procent!

Zasada nr 3.: Zrób listę rzeczy niezbędnych – jeśli czegoś na niej nie ma, to znaczy, że powinno to zostać w garażu

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KGP: 110 999 interwencji, 427 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 110 999 interwencji. Byli wzywani do 427 wypadków drogowych.

Samochody elektryczne potrzebują teraz tyle prądu co wszystkie ładowane w Polsce smartfony. Co będzie z zapotrzebowaniem na energię elektryczną gdy będzie ich milion

Obecnie wszystkie jeżdżące po polskich drogach auta elektryczne potrzebują tyle samo prądu co smartfony. Gdyby jednak w Polsce było milion elektryków, co według prognoz może nastąpić za pięć-siedem lat, i wszystkie one ładowały się w tym samym momencie, obciążenie systemu elektroenergetycznego z tego tytułu wyniosłoby 15,2 procent.

To już pewne: będą zmiany w cenach za badania techniczne pojazdów. Co czeka kierowców i stacje kontroli pojazdów

Jak informuje resort, jeszcze w grudniu 2024 roku złożono wniosek o wpisanie projektu ustawy do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Ma ona na celu całkowitą rewolucję w opłatach za badania techniczne samochodów i innych pojazdów.

Samochód w firmie. Teraz Ford Transit we flocie Truck Care: 20 modeli z zabudową izotermiczną na wynajem krótkoterminowy

Truck Care firma oferująca kompleksowy wynajem pojazdów użytkowych zdecydowała się na powiększenie swojej floty wynajmu krótkoterminowego o kolejne Fordy. Tym razem wybór padł na 20 Transitów z zabudową izotermiczną. Zamówione samochody trafią do oferty najmu krótkoterminowego.

REKLAMA

Cyfrowe prawo jazdy: nadchodzą rewolucyjne zmiany dla kierowców w UE [Nowe przepisy]

Będzie cyfrowe prawo jazdy. Nadchodzą rewolucyjne zmiany w przepisach dla kierowców UE. Utrata prawa jazdy w jednym państwie rozciąga się na całą Unię Europejską. 17-letni kierowcy będą jeździli z opiekunami. Początkujący kierowcy otrzymają wyższe kary za łamanie przepisów. Co jeszcze się zmieni? Kiedy nowe przepisy wejdą w życie?

Logistyka miejska – niedoceniane narzędzie w zarządzaniu miastem

W wielu polskich miastach, miasteczkach i gminach podejmowanie decyzji urbanistycznych coraz częściej przypomina eksperyment na żywym organizmie. Zamiast opartego na potrzebach mieszkańców, przemyślanego procesu planowania i zarządzania przestrzenią, obserwujemy kopiowanie rozwiązań z europejskich metropolii – bez refleksji, bez analizy lokalnych uwarunkowań, bez udziału społeczności.

CANARD: Fotoradar na Al. Jerozolimskich w Warszawie znowu uszkodzony. Okoliczności zdarzenia bada Policja

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało, że po raz kolejny został uszkodzony fotoradar na Al. Jerozolimskich w Warszawie. Przed kolejnym zamontowaniem fotoradaru podjęte zostaną działania, które zmniejszą ryzyko jego ponownego uszkodzenia.

KGP: 123 383 interwencji, 488 wypadków drogowych, 26 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 123 383 interwencji. Byli wzywani do 488 wypadków drogowych.

REKLAMA

BMW ulubioną marką młodych kierowców, ale OC potrafi zaskoczyć ceną

BMW serii 3, szczególnie w wersji sprzed niemal dwóch dekad, to dziś najczęściej wybierany samochód wśród kierowców w wieku 18–25 lat. Jak wynika z danych Rankomat.pl, młodzi użytkownicy dróg zdecydowanie preferują pojazdy dynamiczne, z mocniejszym silnikiem i sportowym charakterem. Jednak ten wybór ma swoją cenę – i to niemałą.

SEAT Arona: ekologia w nieznanym wymiarze. Ryż zamiast na wysypiska trafia na taśmę montażową

SEAT rozpoczyna produkcję modelu SEAT Arona z dwoma elementami wykonanymi z oryzytu – odnawialnego materiału pochodzenia naturalnego, powstającego z produktów ubocznych ryżu. Każdy egzemplarz zawiera 60 gramów ryżu, co przekłada się na roczne zużycie 5 ton surowca, który w innym przypadku trafiłby na wysypiska.

REKLAMA