REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Poradnik eksperta: 15 zasad ecodrivingu

Ecodriving zyskuje coraz więcej zwolów, nie ma się czemu dziwić, każdy chce jeździć taniej; fot. Mercedes
Ecodriving zyskuje coraz więcej zwolów, nie ma się czemu dziwić, każdy chce jeździć taniej; fot. Mercedes

REKLAMA

REKLAMA

Żeby jeździć taniej wcale nie trzeba inwestować w samochód. Lepiej, a na pewno taniej, poznać podstawowe zasady ekojazdy, czyli bardzo modnego w całej Europie ecodrivingu. Ile można zyskać? Umiejętnie posługując się pedałem gazu można na każde 100 kilometrów zaoszczędzić nawet ponad 10 złotych!

Oto 15 koronnych zasad ecodrivingu:

1. Czy silnik jest sprawny?
Rozregulowany lub niesprawny silnik będzie zużywał o wiele więcej paliwa. Może to być spowodowane przez takie drobiazgi jak zużyte świece zapłonowe.

REKLAMA

2. W jakim stanie jest nadwozie i zawieszenie?
Zużyte koła, stare amortyzatory, wygięte półosie, pęknięte sprężyny, wszystko to zwiększa opory toczenia. Sprawdź też ciśnienie w oponach: zbyt małe to duże opory, a zbyt duże to szybkie zużycie bieżnika.

REKLAMA

3. Co z filtrem powietrza?
Filtry brudzą się z upływem czasu, zaś błoto, kurz, a nawet owady potrafią go zatkać. Im gorszy jest dopływ powietrza do silnika, tym mniejszą sprawność będzie on miał. Nie tylko samochód będzie wolniejszy, ale będzie też o wiele więcej palił.

4. W jaki sposób tankujesz?
Po pierwsze, używaj paliwa o najmniejszej możliwej liczbie oktanów. Nie wierz w bzdury, że różnica spalania między paliwem 95 a 98 oktanów to 2 litry na 100 kilometrów. Tak naprawdę, to nie ma żadnej. Nie wszystkie samochody mogą jeździć na benzynie 95-oktanowej, ale stosowna informacja powinna znajdować się w instrukcji lub na pokrywie wlewu. Pamiętaj też o dokładnym zamknięciu i zakręceniu wlewu, bowiem benzyna szybko paruje.

Zobacz również: Czym jest jazda defensywna? Poradnik eksperta

Dalszy ciąg materiału pod wideo

5. Nie zwracaj uwagi na markę
W Polsce benzyną handluje kilka różnych firm: od polskiego Orlenu czy Lotosu, po zagraniczne BP, Shell czy Statoil. O ile wystrój stacji i dodatkowe atrakcje są różne, to paliwo różni się praktycznie tylko nazwą, bo i tak pochodzi z jednej z kilku hurtowni w Polsce. Jeśli boisz się chrzczonego paliwa, to nie zależy to od właściciela rafinerii, tylko od konkretnej stacji lub punktu dystrybucyjnego. Wybierz najtańszą stację, choć uważaj na sieci firmowane przez hipermarkety.

6. W mieście nie szukaj najtańszej stacji
Jeśli nie wiesz, gdzie pojechać, nie kręć się bez celu szukając tych kilku groszy różnicy. Spalisz w ten sposób więcej paliwa, niż zaoszczędzisz pieniędzy.

REKLAMA

7. Sprawdź dokąd jedziesz
Nawet jeśli wybierasz się do sklepu czy centrum handlowego, sprawdź, czy na pewno jest otwarte. Internet jest twoim przyjacielem: lepiej stracić pięć minut przed komputerem, niż godzinę czasu i kilka litrów paliwa na bezsensowny dojazd lub powrót. Jeśli wybierasz się gdzieś po raz pierwszy, sprawdź dokładnie jak jechać. Zaoszczędzisz wtedy czas i paliwo.

8. Zaplanuj swój dzień
Jeśli masz do załatwienia kilka rzeczy w oddalonych od siebie lokalizacjach, zaplanuj trasę, aby była jak najkrótsza i najszybsza. Nie ma sensu tracić czasu i paliwa w korkach, jeśli nie trzeba. Wybieraj też drogi o mniejszej ilości świateł. Im płynniej jedziesz, tym większą masz średnią prędkość i mniej paliwa zużywasz.

9. Poszukaj skrótów
Tracisz rano 15 minut na wyjechanie spod własnego domu? Otwórz mapę i poszukaj skrótu. Czasem łatwo jest znaleźć wygodną i szybką trasę, którą pokonamy w 2 minuty zamiast w 20. Oszczędność czasu i paliwa: bezcenna. Pamiętaj tylko, że jazda po nieutwardzonej nawierzchni potrafi zwiększyć spalanie nawet o 30%.

10. Pozbądź się niepotrzebnych rzeczy
Relingi dachowe, rowery, narty: pozbądź się ich, powiększają tylko opory powietrza. Nie ma tez sensu wozić ze sobą niepotrzebnego ciężaru: wyrzuć stare gaśnice, dodatkowe opony, czy fotel, który od tygodnia próbujesz wywieźć na śmietnik.

11. Czy klimatyzacja jest Ci potrzebna?
Włączona klimatyzacja potrafi podnieść zużycie paliwa nawet o 10-20%. Jeśli jej nie potrzebujesz: wyłącz. Jeśli potrzebujesz ochłody, ekonomiczniej jest otworzyć okno.

Zobacz również: Poradnik eksperta: 10 przykazań offroadera

12. Ostrożnie z pedałem hamulca
Samochód spala najwięcej paliwa, kiedy przyspiesza. Kiedy jedziesz ze stałą prędkością lub zwalniasz, zużycie jest niewielkie. Powoli się rozpędzaj i mało hamuj. Eksperci od ekologicznej jazdy czasem dotaczają się do świateł i zatrzymują bez używania hamulca. Oczywiście, bez przesady: łatwo jest stać się zawalidrogą. Pamiętajcie też o hamowaniu silnikiem. Zamiast wciskać hamulec (i czasem nawet sprzęgło!) po prostu zredukujecie bieg, pozwolicie, aby samochód zwolnił dzięki oporom silnika.

13. Wysoka średnia prędkość
Poza miastem jedź jak najpłynniej potrafisz: wolno się rozpędzaj i delikatnie hamuj. Wysoka średnia prędkość i niskie spalanie to nie kwestia mocy silnika, tylko lekkości prawej stopy. W mieście bywa to trudne, ale spróbuj zobaczyć, jak zmieniają się kolejne światła i jedź tak, aby zawsze trafić na zielone. Jeśli widzisz czerwone, zwolnij i zacznij się toczyć, a może zmieni się na zielone zanim do niego dojedziesz. Jeśli masz tempomat, korzystaj z niego.

14. Parkuj w cieniu
Kiedy wsiadamy do nagrzanego samochodu, to od razu sięgamy do włącznika klimatyzacji. Zaoszczędzimy na paliwie, jeśli samochód będzie stał w cieniu, a w środku będzie w miarę chłodno. Zostawiając samochód w bezpiecznym miejscu możesz lekko uchylić okna.

15. Zapisuj, co poszło nie tak
Często powtarzamy te same błędy. Zapisujcie, co poszło nie tak, gdzie staliście w korku lub gdzie nie ma miejsc do parkowania. I odwrotnie: wiedza o pustych miejscach z tyłu budynku czy rzadko używany skrót są czasem na wagę złota.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA