REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Co to jest ecodriving – ile można zyskać jeżdżąc ekonomicznie i ekologicznie?

Max Trela
Ekojazda przynosi same korzyści, nie dziwi jej rosnąca popularność. Fot. Nissan
Ekojazda przynosi same korzyści, nie dziwi jej rosnąca popularność. Fot. Nissan

REKLAMA

REKLAMA

Eco Driving staje się coraz bardziej popularny nie tylko w krajach Europy Zachodniej, ale także w Polsce. Dlaczego? Ekojazda daje wymierne korzyści. Stosując się do szeregu zasad można oszczędzić nawet trzy litry paliwa na 100 kilometrów!

Choć trudno w to uwierzyć ecodriving narodził się prawie 20 lat temu w Finlandii i Szwajcarii. Początkowo ten styl jazdy propagowany był przede wszystkim przez ekologów, dopiero pod koniec lat 90-tych ecodriving zaczął zdobywać szerszą rzeszę zwolenników. Skąd ten wzrost popularności? Wszystko przez to, że ekologia idzie bowiem w parze z oszczędnością na paliwie, a ceny tego właśnie w latach 90-tych zaczęły znów bić światowe rekordy.

REKLAMA

Nie tylko styl jazdy

Na czym właściwie polega ecodriving? To zbiór zasad i porad jak najbardziej ekologicznie i ekonomicznie wykorzystywać możliwości auta. Ekojazda obejmuje wskazówki dotyczące utrzymania auta, jego przygotowania do drogi, kończąc na samej technice jazdy.

Zobacz również: Poradnik eksperta: 15 zasad ecodrivingu

Co ważne zasady ekonomicznej i ekologicznej jazdy stosują się do wszystkich rodzajów aut, niezależnie od ich wieku czy zastosowania. Nie potrzebne są również żadne przeróbki. Jedyne co inwestujemy to własny czas, bo ekojazdy trzeba się nauczyć.

Konkretne liczby potrafią przekonać każdego

REKLAMA

Zacznijmy od tego, że według badań zrobionych w Polsce przez jednego z niemieckich producentów aut aż 57 proc. kierowców ma mizerne pojęcia na temat zasad oszczędnej jazdy. Prawie 1/8 nie potrafiła wymienić nawet jednej. A niewiedza szkodzi.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Stosowanie się tylko do pięciu podstawowych zasad oszczędnej jazdy można obniżyć spalanie o 1/3 w stosunku do jazdy nieekonomicznej. Statystycznie rzecz biorąc oznacza to zaoszczędzone 3 litry paliwa na pokonanie każdych 100 kilometrów. Przyjmując, że przeciętny kierowca pokonuje swoim autem rocznie około 15 tysięcy km, a litr paliwa kosztuje 4 zł. Można w ten sposób „zyskać” rocznie 1800 złotych! W trzy lata nazbiera się już blisko 5,5 tysiąca.

Zobacz również: Jaki wpływ na samochód ma opór powietrza?

Może zatem warto zastosować chociaż PODSTAWOWYCH 5 ZASAD? Oto one:

1 - wrzuć wyższy bieg najszybciej, jak to możliwe,
2 - jedź na najwyższym możliwym biegu i na najniższych możliwych obrotach,
3 - przyspieszaj dynamicznie,
4 - jedź płynnie i przewiduj sytuacje na drodze,
5 - hamuj silnikiem, zdejmując nogę z gazu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CANARD: Uruchomiono dwa nowe odcinkowe pomiary prędkości

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o uruchomieniu dwóch kolejnych odcinkowych pomiarów prędkości. Jeden z nich został uruchomiony na trasie A1, a drugi na DW935. 

KGP: 100 285 interwencji, 385 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 100 285 interwencji. Byli wzywani do 385 wypadków drogowych.

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza [Projekt ustawy]

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza. Projekt ustawy trafił do uzgodnień i konsultacji.

Jak zarządzać flotą pojazdów elektrycznych

Badania rynkowe pokazują, że główne obawy, potrzeby i oczekiwania użytkowników elektromobilności, zarówno w firmach, jak i wśród indywidualnych konsumentów, dotyczą infrastruktury ładowania, zasięgu pojazdów elektrycznych oraz kosztów ich eksploatacji. To właśnie te kwestie stanowią obecnie największe wyzwania techniczne w procesie elektryfikacji flot. Dodatkowym wyzwaniem jest przekonanie pracowników do adaptacji nowych technologii.

REKLAMA

Dlaczego bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam?

Dobre opony to podstawa bezpiecznej jazdy. Warto wiedzieć, że bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam. To ważne, zwałszcza w przypadku decyzji o wypłacie ubezpieczenia. Ostatnio Rzecznik Finansowy wydał interpretację dla wszystkich ubezpieczycieli odnośnie do wysokości bieżnika na tej samej osi pojazd. Jak to jest więc z tymi bieżnikami?

KGP: 82 680 interwencji, 327 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 82 680 interwencji. Byli wzywani do 327 wypadków drogowych.

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. [Projekt ustawy]

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. Projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych zakłada, że nie tylko miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą mogły ustanawiać śródmiejskie strefy parkowania.

Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

REKLAMA

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

REKLAMA