REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak ruszać z miejsca i przyspieszać podczas jazdy aby oszczędzać paliwo?

Jakubowski Ryszard
Jak ruszać z miejsca i przyspieszać podczas jazdy aby oszczędzać paliwo? Fot. Volkswagen
Jak ruszać z miejsca i przyspieszać podczas jazdy aby oszczędzać paliwo? Fot. Volkswagen

REKLAMA

REKLAMA

Początkującego kierowcę łatwo rozpoznać po dużej ilości gwałtownych przyspieszeń i hamowań. Taki styl jazdy bardzo podnosi zużycie paliwa. Jak zatem ruszać i przyspieszać, aby oszczędzać paliwo? W końcu płynna jazda to jeden z najważniejszych elementów ecodrivingu.

Zasada jest prosta: wszystkie manewry przyspieszania powinniśmy wykonywać płynnie, zdecydowanie, dostosowując biegi do obrotów (utrzymując je w okolicy maksymalnego momentu obrotowego), a jednocześnie unikając wciskania pedału gazu "do deski".

REKLAMA

Zobacz też: Jak obniżyć spalanie – co zrobić, żeby samochód mniej palił – wyższe ciśnienie w oponach ile można zyskać?   

REKLAMA

Umiejętne przyspieszanie jest sztuką, której można się nauczyć. Polega ono na takim wykorzystaniu możliwości silnika, aby pożądane przyspieszenie uzyskać najmniejszym kosztem, a więc przy najmniejszym możliwym wzroście zużycia paliwa. Jednocześnie przyspieszenie powinno być na tyle duże, aby samochód jak najszybciej osiągnął prędkość ekonomiczną. Założenia te wymuszają dążenie do jazdy na niskich biegach w jak najkrótszym odcinku czasu.

Kierowca musi pamiętać o tym, aby w czasie rozpędzania samochodu utrzymywać obroty silnika bliskie obrotom maksymalnego momentu obrotowego. W praktyce można przyjąć, że optymalne podczas normalnego rozpędzania samochodu są obroty w zakresie od około 2000/min do przewyższających maksymalny moment obrotowy najwyżej o kilkaset. Tak więc kierowcy, którym bliska jest ekonomia jazdy, muszą zapomnieć o tzw. ciężkiej nodze.

Zobacz też: Co to jest ecodriving – ile można zyskać jeżdżąc ekonomicznie i ekologicznie?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Opisana wyżej technika przyspieszania nie jest dobra w każdych warunkach. Nieraz, dla uniknięcia niebezpieczeństwa, zwłaszcza podczas wyprzedzania innych pojazdów na drodze jednojezdniowej, jest konieczne uzyskanie dużej prędkości w ciągu zaledwie kilku sekund. Pomocne może być w takim przypadku redukowanie biegów. W automatycznej skrzyni biegów dzieje się to bez bezpośredniego udziału kierowcy – zwykle wystarczy do końca wcisnąć pedał przyspieszenia, aby uruchomić tzw. "kickdown".

W pozostałych pojazdach konieczna jest ręczna redukcja biegów. Nie ma przy tym uniwersalnej recepty. Można jedynie przyjąć, że po zmianie biegu na niższy silnik powinien osiągnąć obroty zbliżone do obrotów maksymalnego momentu obrotowego, a nawet go przewyższające, gdy zachodzi konieczność bardzo gwałtownego przyspieszenia. Dzięki temu zostanie wykorzystana prawie cała moc silnika. Takie „zrywy” powinny być jednak podczas jazdy jak najrzadsze, ponieważ powodują one znaczny wzrost jednostkowego zużycia paliwa. Może to być wzrost nawet o kilkadziesiąt procent, jeżeli kierowca będzie gwałtownie przyspieszał i hamował co kilka minut.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KGP: 99 551 interwencji, 306 wypadków drogowych, 28 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 551 interwencji. Byli wzywani do 306 wypadków drogowych.

Kontrole na granicy polsko-niemieckiej 2025 - do kiedy?

Do kiedy przewidywane są kontrole na granicy polsko-niemieckiej w 2025 roku? Okazuje się, że dłużej niż się spodziewano. Branża transportowa traci czas i pieniądze. Największe zatory są w lubuskim, ale zachodniopomorskie już obawia się poważnych utrudnień.

Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowymi prawami jazdy?

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

W pyle drogowym w centrum Warszawy wysokie stężenie rakotwórczych substancji. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

REKLAMA

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości. Co jeszcze zawierają założenia projektu nowelizacji mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu? Marką, ceną, rocznikiem, przebiegiem? Na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności? Przedstawiamy wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Cichy-Zasada.

Strefy Czystego Transportu obowiązkowe. Przed jakimi wyzwaniami stoją polskie miasta?

Jeden z kluczowych zapisów nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, podpisanej w grudniu przez Prezydenta RP mówi o tym, że samochody spalinowe będą mogły poruszać się po centrach miast tylko wtedy, gdy spełnią określone normy emisji spalin. To wymaga stworzenia Stref Czystego Transportu. Jakie wyzwania czekają polskie miasta?

Bezpieczeństwo na polskich drogach: Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Wciąż jest wiele do zrobienia. Kluczowe rekomendacje

Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Znacząca poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach – ale wciąż jest wiele do zrobienia. Rekomendacje ukierunkowane na realną poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach.

REKLAMA

KGP: 97 506 interwencji, 260 wypadków drogowych, 13 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 97 506 interwencji. Byli wzywani do 260 wypadków drogowych.

Zmiany dla młodych kierowców. Jakie są najważniejsze założenia projektu?

Do konsultacji i opiniowana został skierowany projekt zmieniający przepisy w zakresie ruchu drogowego. Celem nowelizacji jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, oraz mobilności młodych osób.

REKLAMA