REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak dbać o auto, którym nie jeździmy na co dzień?

Piotr Czerniakowski
Dłuższa przerwa w eksploatacji, bez odpowiedniego zabezpieczenia, musi odbić się na stanie technicznym wielu podzespołów auta. Fot. Fotolia
Dłuższa przerwa w eksploatacji, bez odpowiedniego zabezpieczenia, musi odbić się na stanie technicznym wielu podzespołów auta. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Auta, jak każda rzecz, zużywa się podczas eksploatacji. Jeśli jednak samochód służy nam jedynie do sezonowych przejażdżek lub wypadów na weekend, nie oznacza to, że nie wymaga dbałości i systematycznej kontroli jego stanu technicznego.

Auta z zasady służą do jeżdżenia. Dłuższa przerwa w eksploatacji, bez odpowiedniego zabezpieczenia, musi odbić się na stanie wielu podzespołów auta. W najgorszej sytuacji znajdują się samochody pozostawione na dłuższy czas bez zadaszenia. Słońce ma destrukcyjny wpływ na lakier, uszczelki, plastiki, zaś wilgoć powoduje korodowanie nadwozia i hamulców.

REKLAMA

Zobacz też: Jak przygotować samochód do jesieni?

Właścicielom pojazdów, którzy auta używają ‘od święta’ radzimy zastosować się do kilku prostych, lecz bardzo ważnych porad:

  1. Układ elektryczny – nawet gdy auto stoi bez ruchu, takie urządzenia jak radio, alarm, czy zestaw głośnomówiący pobierają prąd. Akumulator ładuję się w czasie jazdy, więc kiedy jazdy nie ma, efekt jest do przewidzenia – auto już po kilku tygodniach postoju, może nie odpalić. Radzimy więc kupić ładowarkę podtrzymującą (kosz to około 60 zł), dzięki której unikniemy problemu utraty energii. Akumulator i wrażliwe miejsca układu (styki, połączenia elektryczne) zaleca się zabezpieczać smarem chroniącym przed utlenianiem. Ceny takich specyfików zaczynają się już od kilku złotych.
  2. Paliwo –  choć tankowanie do pełna auta , którego nie używamy, może się wydawać szaleństwem, to jest kilka argumentów, które za tym przemawiają. Paliwo w momencie styczności z powietrzem, szybciej się starzeje. Także para wodna nie będzie się skraplać w pełnym zbiorniku. Ponadto bak wypełniony paliwem, nie skoroduje.
  3. Opony – W aucie, którym nikt nie jeździ, warto trochę mocniej napompować opony (110-120% normy) Pomoże to w uniknięciu uszkodzeń i deformacji. Raz na kilka tygodni zaleca się również przestawić auto, chociażby o kilkadziesiąt centymetrów.
  4. Przejazdy – raz na kilka, kilkanaście dni,  powinniśmy przejechać się autem. Często popełnianym błędem jest myślenie, że samo zapalenia auta i pozostawienie go na biegu jałowym, pomoże mu. Nic bardziej mylnego, taki zabieg może jedynie zaszkodzić. Tak samo nie powinniśmy wkręcać na wysokie obroty zimnego motoru. Po uruchomieniu silnika, trzeba zaczekać aż osiągnie temperaturę roboczą, gdyż w tym czasie odparuje woda, która skrapla się wewnątrz zimnego silnika. Powinniśmy również wygrzać i przedmuchać wydech, do którego także wkrada się wilgoć.
  5. Olej – starzeje się niezależnie od ilości przebytych kilometrów. Kontakt z powietrzem i elementami smarowanymi zmienia właściwości oleju. W momencie, kiedy auto używane jest od czasu do czasu, olej powinniśmy wymieniać częściej. Najbardziej odporne na starzenie są oleje syntetyczne, także w nowoczesnych silnikach, stosujmy takie. W starszych konstrukcjach trzeba sprawdzić jaki olej możemy zastosować.
  6. Wosk – woskowanie auta, oprócz poprawy wyglądu, dobrze je zabezpiecza. Zmniejsza działanie promieniowania UV, soli drogowej i ptasich odchodów. Ułatwia także mycie auta, które w przypadku nawoskowanego auta, ogranicza się tylko do spłukania wodą.
  7. Dach w kabriolecie – autem, które służy do niedzielnych przejażdżek, bardzo często jest kabriolet. Warto więc pomyśleć o jego zabezpieczaniu. Więcej o myciu, konserwacji i eksploatacji dachów w kabrioletach można przeczytać tutaj

Zobacz też: Jak wybudować kanał w garażu? Na co zwrócić uwagę?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Automatyczny zwrot prawa jazdy. Czy wszyscy z niego skorzystają? 10 września weszły w życie nowe rozwiązania

Zgodnie z opublikowanym komunikatem Ministra Cyfryzacji z 8 sierpnia 2024 r. od wtorku, 10 września 2024 r. zaczęły obowiązywać nowe rozwiązania techniczne dotyczące m.in. zwrotu zatrzymanego prawa jazdy.

Tesla zdetronizowana w Europie. Nowy lider rynku samochodów elektrycznych

Tesla, znana marka samochodów elektrycznych, w 2024 roku była znacznie rzadziej wybierana przez klientów z Europy. W porównaniu z 2023 rokiem, w którym to firma świętowała triumfy na europejskim rynku, ilość sprzedanych modeli była sporym rozczarowaniem. Co spowodowało taki spadek sprzedaży? Kto wyprzedził ubiegłorocznego lidera?

Złamana ręka a prowadzenie auta. Czy można wsiąść za kółko z ręką w gipsie?

Urazy takie jak złamania, znacząco wpływają na codzienne funkcjonowanie. Nie tylko utrudniają, ale czasem wręcz uniemożliwiają wykonywanie niektórych czynności. Jedną z nich może być jazda samochodem. Czy prowadzenie pojazdu z ręką w gipsie jest legalne? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

KGP: 119 918 interwencji, 545 wypadków drogowych, 41 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie pierwszego tygodnia września. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 119 918 interwencji.

REKLAMA

Odcinkowe pomiary prędkości nielegalne? Sprawdzamy. Co grozi kierowcom i kiedy mogą nie przyjąć mandatu?

Odcinkowe pomiary prędkości to coraz popularniejszy w Polsce sposób na wychwytywanie i karanie kierowców, którzy nie przestrzegają przepisów prawa o ruchu drogowym w zakresie dopuszczalnych prędkości. Nowe urządzenia rejestrujące, służące do automatycznej kontroli średniej prędkości na wyznaczonym odcinku drogi, wyrastają jak grzyby po deszczu, a wraz z nimi mnożą się pytania kierowców o legalność tej formy pomiarów prędkości. Jak się okazuje – wątpliwości te są uzasadnione.

Nowa funkcja dla kierowców. Google Maps wprowadza aktualizację

Mapy Google są na bieżąco udoskonalane. Google często wprowadza nowe, przydatne funkcje, w tym wiele udogodnień dla kierowców. Tym razem na użytkowników czekają aż dwie nowości. Na czym polegają te nowe funkcje Google Maps? Dowiesz się z tego artykułu.

Ten dokument będzie mógł mieć już 17-latek. Zaskakująca propozycja ministerstwa

Posiadanie prawa jazdy to dla wielu bardzo ważna kwestia. Możliwość prowadzenia samochodu przynosi wiele korzyści, zarówno w życiu codziennym i zawodowym. Coraz częściej z wybranych kategorii prawa jazdy (takich jak AM czy B1) korzystają już 14- czy 16-latkowie. Ministerstwo Infrastruktury zaproponowało zmiany w dostępie do prawa jazdy kat. B. Czego one dotyczą? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

KGP: 103 519 interwencji, 401 wypadków drogowych, 35 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała dane z ostatniego tygodnia dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci od poniedziałku do niedzieli przeprowadzili 103 519 interwencji. Od początku tegorocznych wakacji policjanci odnotowali 375 wypadków na drogach ze skutkiem śmiertelnym.

REKLAMA

Kierowco, uważaj na to! Nowe przepisy przewidują konfiskatę pojazdu

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zaproponowało zaostrzenie kar za wjazd do lasu w miejscach niedozwolonych. Nowe przepisy znacząco zwiększyłyby kary za tego typu wykroczenia. Na co warto uważać, by uniknąć kłopotów i wysokiego mandatu? Kiedy kierowca mógłby stracić pojazd?

Na drogach pojawią się młodsi kierowcy?

Na drogach pojawią się młodsi kierowcy? Wszystko na to wskazuje, bo ministerstwo infrastruktury poinformowało, że jest już gotowy projekt zmian pozwalający uzyskać prawo jazdy siedemnastolatkom.

REKLAMA