REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zmniejszyć wydatki na paliwo?

Subskrybuj nas na Youtube
Jak zmniejszyć wydatki na paliwo?
Jak zmniejszyć wydatki na paliwo?
moto.wieszjak.pl

REKLAMA

REKLAMA

Jak zmniejszyć wydatki na paliwo? To pytanie, które w dobie rosnących cen benzyny, oleju napędowego i LPG szczególnie często zadają kierowcy.
rozwiń >

Jak zmniejszyć wydatki na paliwo? A koszty rosną...

Wielu kierowców codziennie korzysta z samochodu. Tym samym koszty paliwa rzędu kilkuset złotych miesięcznie stają się absolutnym minimum. W dobie rosnących cen benzyny, oleju napędowego czy LPG nierzadko jest tak, że kierowcy potrafią wydawać więcej pieniędzy na paliwo niż np. na czynsz czy jedzenie. Stąd oczywiste pytanie o możliwość obniżenia tych kosztów.

REKLAMA

Niższe spalanie, czyli prowadź płynnie

Zużycie paliwa wzrasta podczas agresywnej jazdy, przy gwałtownym przyspieszaniu i nagłym hamowaniu. Badania naukowe dowiodły, że agresywny styl jazdy może zwiększyć zużycie paliwa o 40 proc. Unikanie silnego przyspieszenia i hamowanie silnikiem to prosty sposób na rozwiązanie tego problemu. Agresywna jazda rzadko skraca czas przejazdu o więcej niż minutę czy dwie i nie rekompensuje zużycia dodatkowego paliwa. Poza tym wolniejsza jazda pomaga utrzymać silnik, opony i zawieszenie w dobrej kondycji.

Obniż koszty paliwa i zmniejsz użycie klimatyzacji

Systemy klimatyzacji w nowoczesnych samochodach często pracują nawet wtedy, gdy nie jest to konieczne. Sprężarka klimatyzacji to spore urządzenie, która może zwiększyć zużycie paliwa nawet o 30 proc. Klimatyzacja jest zbawienna w gorące, letnie dni lub jesienną deszczową porą, ponieważ jednocześnie chłodzi i wysusza powietrze. Jednak najważniejszą wskazówką, która pomoże Ci zmniejszyć wydatki na paliwo, jest oszczędne korzystanie z klimatyzacji.

Regularnie sprawdzaj ciśnienie w oponach. To ma znaczenie!

Wszyscy producenci samochodów obliczają optymalne ciśnienie w oponach dla każdego modelu, które jest niezbędne do zapewnienia najlepszego poziomu wydajności, komfortu, bezpieczeństwa i oszczędności paliwa. Niskie ciśnienie w oponach zwiększa opory toczenia, przez co silnik zużywa więcej paliwa, aby utrzymać prędkość. Dlatego dobrze jest regularnie sprawdzać ciśnienie w oponach (przynajmniej raz w miesiącu). Według badań każdy spadek ciśnienia w oponach o 1 proc. powoduje wzrost zużycia paliwa o 0,3 proc. Jednak eksperci z CarVertical przestrzegają przed nadmiernym napompowaniem opon – zbyt wysokie ciśnienie może prowadzić do ich nierównomiernego i przedwczesnego zużycia.

Dbaj o wagę... auta! Staraj się zredukować wagę przewożonych przedmiotów

Zużycie paliwa wzrasta wraz z masą samochodu, ponieważ potrzeba więcej mocy, aby napędzać pojazd. Inżynierowie motoryzacyjni rezygnują z kół zapasowych i stawiają na aluminium lub tworzywa sztuczne zamiast stali, aby zredukować masę samochodu do minimum. Twój samochód to nie magazyn. Posprzątanie bałaganu i pozbycie się ciężkich przedmiotów sprawi, że samochód będzie bardziej ekonomiczny, zwinny i przestronny.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak zmniejszyć wydatki na paliwo? Unikaj korków

Kierowcy powinni unikać korków, gdy tylko jest to możliwe. Ciągłe zatrzymywanie i ruszanie obciążają silnik, zawieszenie i skrzynię biegów. Zapewne wielu z Was wie, że korki są powodem, dla którego jazda po mieście jest uważana za najmniej ekonomiczną. Często bardziej opłaca się wybrać dłużą trasę, na której natężenie ruchu jest znacznie mniejsze. Unikając godzin szczytu, zaoszczędzisz nie tylko paliwo, ale i czas. W większości miast i miasteczek godziny szczytu przypadają na 7:00 – 9:00 i 16:00 – 19:00.

Planuj podróże z wyprzedzeniem

Kolejnym czynnikiem, który powoduje wyższe zużycie paliwa na krótkich dystansach, jest fakt, że silniki są bardziej paliwożerne, gdy nie są rozgrzane. Silnik musi się rozgrzać, tak samo jak nasze ciało przed treningiem – nadmierne obciążenie bez rozgrzewki w końcu doprowadzi do kontuzji lub, w tym przypadku, do usterki. Warto zaplanować załatwienie większej liczby spraw podczas jednego przejazdu. Jest to o wiele zdrowsze dla samochodu niż kilka osobnych jazd w ciągu dnia. Poza tym korzystanie z tempomatu podczas jazdy na trasach pozamiejskich zapobiega nadmiernemu przyspieszaniu i hamowaniu, co przyczynia się do większej oszczędności paliwa.

Jak zmniejszyć wydatki na paliwo? Wybierz oszczędny silnik

W wielu przypadkach najlepszym punktem wyjścia jest wybór samochodu, który zużywa mniej paliwa. Ciężkie SUV-y i potężne reprezentacyjne limuzyny nigdy nie będą tak ekonomiczne jak mniejsze kompaktowe modele rodzinne. Optymalnym rozwiązaniem dla kierowców, którzy jeżdżą głównie po mieście, jest samochód, który po prostu pomieści wszystkich pasażerów i bagaż. Globalna platforma do sprawdzania historii pojazdów, carVertical, nakłania potencjalnych nabywców do sprawdzenia ogólnego stanu każdego samochodu przed zakupem. Zwykle czysta historia pojazdu mówi sama za siebie i pomoże zaoszczędzić nie tylko na paliwie, ale i na innych rzeczach.

Spalanie to stan techniczny. Dbaj regularnie o swój samochód

Kierowcy często zapominają o tym, że stan samochodu odgrywa istotną rolę w oszczędzaniu paliwa. Części takie jak silnik, zawieszenie i układy elektryczne wpływają na zużycie paliwa. Na przykład uszkodzona sonda lambda może podwoić wydatki na paliwo. Właśnie z tego powodu regularna konserwacja samochodu powinna stać się nawykiem. Bez względu na ceny ropy zużywanie mniejszej ilości paliwa poprawi komfort życia. Często sprowadza się to do zmiany kilku nawyków związanych z prowadzeniem i konserwacją auta, które prowadzą do oszczędności i lepszych doświadczeń związanych z jego posiadaniem.

Źródło: Materiały CarVertical

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Koniec bezkarności rowerzystów i użytkowników hulajnóg! Czas na tablice rejestracyjne i wyższe mandaty

Ze statystyk policyjnych wynika, że rowerzyści są drugą, po kierowcach, grupą sprawców wypadków drogowych. Tymczasem, aby poruszać się po drodze rowerem nie trzeba mieć żadnych uprawnień (po osiągnięciu pełnoletności). Jak można poprawić bezpieczeństwo na drogach?

KGP: 109 332 interwencji, 291 wypadków drogowych, 12 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Oto najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend opublikowane przez Komendę Główną Policji. Policjanci podsumowali także zdarzenia z minionego tygodnia.

19-letni motocyklista bez uprawnień potrącił policjanta i zbiegł

19-nastolatek z Międzyrzecza (Lubuskie) stanie przed sądem za zarzut spowodowania wypadku, niezatrzymanie się do kontroli i ucieczkę z miejsca wypadku.

Nowe przepisy fotoradarowe: Właściciel pojazdu jako kozioł ofiarny?

Ustawodawca szykuje kolejną rewolucję w przepisach drogowych. Tym razem uderzy ona nie tylko w kierowców łamiących przepisy, ale także w właścicieli pojazdów, którzy nie wskażą osoby prowadzącej pojazd w chwili popełnienia wykroczenia. Jeśli fotoradar uchwyci pojazd przekraczający prędkość, a właściciel odmówi podania danych kierowcy, nie tylko zapłaci karę, ale również straci dowód rejestracyjny swojego samochodu.

REKLAMA

Pijany senior uciekał przed policją po polach uprawnych. Auto dachowało

72-latek jechał bez zapiętych pasów, więc policja chciała zatrzymać go do kontroli. Rzucił się w pościg, który zakończył się dachowaniem. Okazało się, że jest pijany.

Otrzymałeś wiadomość ws. zaległych płatności w e-TOLL? KAS ostrzega przed oszustami

Krajowa Administracja Skarbowa w przesłanym we wtorek, 25 marca 2025 r. komunikacie prasowym ostrzega przed oszustami wysyłającymi fałszywe wiadomości w sprawie zaległych płatności w e-TOLL. Publikujemy przykładową fałszywą wiadomość.

Już nie tylko diesel czy benzyna. I nawet nie zawsze samochód. Jak Polacy wybierają środek transportu?

W dzisiejszych czasach wybór środka transportu to nie tylko decyzja między samochodem z silnikiem benzynowym a dieslem. Możliwości jest więcej, a kierowcy mają różne oczekiwania. Jak Polacy wybierają codzienny środek lokomocji?

KGP: 93 352 interwencji, 312 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 93 352 interwencji. Byli wzywani do 312 wypadków drogowych.

REKLAMA

Mandat za przeładowaną ciężarówkę, a zaniżona waga w CMR. Kto za to ponosi odpowiedzialność?

Przeładowanie pojazdu w transporcie drogowym to częsty problem, który może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych, w tym mandatów nałożonych na przewoźnika. W sytuacjach, gdy błędne dane o wadze towaru zostały przekazane przez spedytora lub nadawcę towaru, pojawia się pytanie o podział odpowiedzialności między przewoźnika a spedytora czy nadawcę. Najczęściej problem dotyczy mandatów zagranicznych, dlatego kluczowe znaczenie w tej kwestii mają przepisy Konwencji o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR).

Przestraszył się policjantów, więc uciekał samochodem, łamiąc przepisy

Nocy pościg ulicami Białegostoku zakończył się zatrzymaniem 32-letniego kierowcy. Mężczyzna najpierw przekroczył prędkość, a potem - zamiast zatrzymać się do kontroli - zaczął uciekać.

REKLAMA