REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zmniejszyć wydatki na paliwo?

Subskrybuj nas na Youtube
Jak zmniejszyć wydatki na paliwo?
Jak zmniejszyć wydatki na paliwo?
moto.wieszjak.pl

REKLAMA

REKLAMA

Jak zmniejszyć wydatki na paliwo? To pytanie, które w dobie rosnących cen benzyny, oleju napędowego i LPG szczególnie często zadają kierowcy.
rozwiń >

Jak zmniejszyć wydatki na paliwo? A koszty rosną...

Wielu kierowców codziennie korzysta z samochodu. Tym samym koszty paliwa rzędu kilkuset złotych miesięcznie stają się absolutnym minimum. W dobie rosnących cen benzyny, oleju napędowego czy LPG nierzadko jest tak, że kierowcy potrafią wydawać więcej pieniędzy na paliwo niż np. na czynsz czy jedzenie. Stąd oczywiste pytanie o możliwość obniżenia tych kosztów.

REKLAMA

Niższe spalanie, czyli prowadź płynnie

Zużycie paliwa wzrasta podczas agresywnej jazdy, przy gwałtownym przyspieszaniu i nagłym hamowaniu. Badania naukowe dowiodły, że agresywny styl jazdy może zwiększyć zużycie paliwa o 40 proc. Unikanie silnego przyspieszenia i hamowanie silnikiem to prosty sposób na rozwiązanie tego problemu. Agresywna jazda rzadko skraca czas przejazdu o więcej niż minutę czy dwie i nie rekompensuje zużycia dodatkowego paliwa. Poza tym wolniejsza jazda pomaga utrzymać silnik, opony i zawieszenie w dobrej kondycji.

Obniż koszty paliwa i zmniejsz użycie klimatyzacji

Systemy klimatyzacji w nowoczesnych samochodach często pracują nawet wtedy, gdy nie jest to konieczne. Sprężarka klimatyzacji to spore urządzenie, która może zwiększyć zużycie paliwa nawet o 30 proc. Klimatyzacja jest zbawienna w gorące, letnie dni lub jesienną deszczową porą, ponieważ jednocześnie chłodzi i wysusza powietrze. Jednak najważniejszą wskazówką, która pomoże Ci zmniejszyć wydatki na paliwo, jest oszczędne korzystanie z klimatyzacji.

Regularnie sprawdzaj ciśnienie w oponach. To ma znaczenie!

Wszyscy producenci samochodów obliczają optymalne ciśnienie w oponach dla każdego modelu, które jest niezbędne do zapewnienia najlepszego poziomu wydajności, komfortu, bezpieczeństwa i oszczędności paliwa. Niskie ciśnienie w oponach zwiększa opory toczenia, przez co silnik zużywa więcej paliwa, aby utrzymać prędkość. Dlatego dobrze jest regularnie sprawdzać ciśnienie w oponach (przynajmniej raz w miesiącu). Według badań każdy spadek ciśnienia w oponach o 1 proc. powoduje wzrost zużycia paliwa o 0,3 proc. Jednak eksperci z CarVertical przestrzegają przed nadmiernym napompowaniem opon – zbyt wysokie ciśnienie może prowadzić do ich nierównomiernego i przedwczesnego zużycia.

Dbaj o wagę... auta! Staraj się zredukować wagę przewożonych przedmiotów

Zużycie paliwa wzrasta wraz z masą samochodu, ponieważ potrzeba więcej mocy, aby napędzać pojazd. Inżynierowie motoryzacyjni rezygnują z kół zapasowych i stawiają na aluminium lub tworzywa sztuczne zamiast stali, aby zredukować masę samochodu do minimum. Twój samochód to nie magazyn. Posprzątanie bałaganu i pozbycie się ciężkich przedmiotów sprawi, że samochód będzie bardziej ekonomiczny, zwinny i przestronny.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak zmniejszyć wydatki na paliwo? Unikaj korków

Kierowcy powinni unikać korków, gdy tylko jest to możliwe. Ciągłe zatrzymywanie i ruszanie obciążają silnik, zawieszenie i skrzynię biegów. Zapewne wielu z Was wie, że korki są powodem, dla którego jazda po mieście jest uważana za najmniej ekonomiczną. Często bardziej opłaca się wybrać dłużą trasę, na której natężenie ruchu jest znacznie mniejsze. Unikając godzin szczytu, zaoszczędzisz nie tylko paliwo, ale i czas. W większości miast i miasteczek godziny szczytu przypadają na 7:00 – 9:00 i 16:00 – 19:00.

Planuj podróże z wyprzedzeniem

Kolejnym czynnikiem, który powoduje wyższe zużycie paliwa na krótkich dystansach, jest fakt, że silniki są bardziej paliwożerne, gdy nie są rozgrzane. Silnik musi się rozgrzać, tak samo jak nasze ciało przed treningiem – nadmierne obciążenie bez rozgrzewki w końcu doprowadzi do kontuzji lub, w tym przypadku, do usterki. Warto zaplanować załatwienie większej liczby spraw podczas jednego przejazdu. Jest to o wiele zdrowsze dla samochodu niż kilka osobnych jazd w ciągu dnia. Poza tym korzystanie z tempomatu podczas jazdy na trasach pozamiejskich zapobiega nadmiernemu przyspieszaniu i hamowaniu, co przyczynia się do większej oszczędności paliwa.

Jak zmniejszyć wydatki na paliwo? Wybierz oszczędny silnik

W wielu przypadkach najlepszym punktem wyjścia jest wybór samochodu, który zużywa mniej paliwa. Ciężkie SUV-y i potężne reprezentacyjne limuzyny nigdy nie będą tak ekonomiczne jak mniejsze kompaktowe modele rodzinne. Optymalnym rozwiązaniem dla kierowców, którzy jeżdżą głównie po mieście, jest samochód, który po prostu pomieści wszystkich pasażerów i bagaż. Globalna platforma do sprawdzania historii pojazdów, carVertical, nakłania potencjalnych nabywców do sprawdzenia ogólnego stanu każdego samochodu przed zakupem. Zwykle czysta historia pojazdu mówi sama za siebie i pomoże zaoszczędzić nie tylko na paliwie, ale i na innych rzeczach.

Spalanie to stan techniczny. Dbaj regularnie o swój samochód

Kierowcy często zapominają o tym, że stan samochodu odgrywa istotną rolę w oszczędzaniu paliwa. Części takie jak silnik, zawieszenie i układy elektryczne wpływają na zużycie paliwa. Na przykład uszkodzona sonda lambda może podwoić wydatki na paliwo. Właśnie z tego powodu regularna konserwacja samochodu powinna stać się nawykiem. Bez względu na ceny ropy zużywanie mniejszej ilości paliwa poprawi komfort życia. Często sprowadza się to do zmiany kilku nawyków związanych z prowadzeniem i konserwacją auta, które prowadzą do oszczędności i lepszych doświadczeń związanych z jego posiadaniem.

Źródło: Materiały CarVertical

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Branża motoryzacyjna w kryzysie, coraz więcej restrukturyzacji

Branża motoryzacyjna w Polsce i Europie przeżywa poważny kryzys – w 2024 roku zlikwidowano 54 tys. miejsc pracy, najwięcej od czasu pandemii. Według raportu MGBI wzrosła też liczba postępowań restrukturyzacyjnych do 141, co pokazuje, że firmy coraz częściej szukają ratunku poza upadłością.

CANARD uruchomiło dwa nowe fotoradary [mapa fotoradarów, taryfikator mandatów, punkty karne]

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym uruchomiło w zeszłym tygodniu dwa nowe fotoradary. Gdzie znajdują się nowo uruchomione fotoradary? Jakie są ograniczenia na drogach? Z jakimi konsekwencjami powinni liczyć się kierowcy za przekroczenie prędkości?

Bezpłatna komunikacja zamiast biletów i rowerów miejskich? Czas na odważne decyzje w polskich miastach

Czy naprawdę warto utrzymywać system biletowy, skoro i tak w ponad 68% ( 2025 roku może to być jeszcze więcej) pokrywamy koszty transportu publicznego z budżetów miast? A może pora na poważną debatę o całkowicie bezpłatnej komunikacji miejskiej w Polsce?

KGP: 106 002 interwencji, 389 wypadków drogowych, 27 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 106 002 interwencji. Byli wzywani do 389 wypadków drogowych.

REKLAMA

Ekologiczny samochód może być droższy od normalnego, uważają teraz polscy posiadacze aut. O ile więcej za niego są skłonni zapłacić

Podejście Polaków do tego, czy ich nowe auto będzie miało rozwiązania ekologiczne czy też nie, widoczne jest w gotowości do poniesienia wyższych kosztów w imię bardziej przyjaznych środowisku technologii. Już co trzeci uważa, że samochód ekologiczny może być droższy niż standardowy.

Ekologiczne auto? Ponad połowa Polaków nie dopłaciłaby do niego

Czy ekologiczność samochodu to dla Polaków ważny czynnik i element decyzyjny przy zakupie? Ponad jedna trzecia ankietowanych w badaniu przeprowadzonym przez Santander Consumer Multirent byłaby w stanie dopłacić do takiego pojazdu.

Bezpieczeństwo na opak – dlaczego polskie drogi z pierwszeństwem są sztucznie spowalniane?

Na polskich drogach coraz częściej mamy do czynienia z sytuacją, w której bezpieczeństwo planowane jest wbrew logice inżynierii ruchu drogowego. Droga z pierwszeństwem powinna gwarantować płynność. Czas na rewizję praktyk inżynierii drogowej.

System e-TOLL - co zrobić w przypadku nieuzasadnionego mandatu?

Cyfryzacja w działalności transportowej to duże ułatwienie. Wciąż jednak zdarzają się pomyłki. Zdarzyło Ci się dostać mandat, pomimo uiszczonej opłaty za przejazd autostradą? Sprawdź, co należy zrobić w przypadku niesłusznego mandatu.

REKLAMA

KGP: 110 588 interwencji, 460 wypadków drogowych, 24 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 110 588 interwencji. Byli wzywani do 460 wypadków drogowych.

Transport ostatniego etapu – czy elektryczne pojazdy to klucz do efektywności?

Choć to tylko końcowy odcinek drogi, „ostatnia mila” bywa najdroższym elementem całego łańcucha dostaw – potrafi pochłonąć od 40[1] do nawet 53[2] procent jego kosztów. W erze błyskawicznego e-commerce i rosnących oczekiwań klientów dotyczących tempa oraz elastyczności dostaw, wyzwania logistyczne mnożą się. Dodatkowo nowe przepisy o Strefach Czystego Transportu ograniczają możliwość korzystania z pojazdów spalinowych, zmuszając firmy do modernizacji flot i inwestowania w nisko- lub zeroemisyjne rozwiązania. Wszystko to sprawia, że skuteczne zarządzanie dostawami na ostatnim etapie wymaga dziś nie tylko sprawności operacyjnej, ale także innowacyjnego podejścia i zrównoważonych technologii.

REKLAMA