Czy system start-stop oszczędza paliwo?
REKLAMA
REKLAMA
System start-stop. Jak działa?
System start-stop ma dość prostą zasadę działania. W sytuacji, w której samochód z uwagi na warunki ruchu zatrzymuje się (bo jedzie w korku lub zatrzymuje się przed czerwonym światłem), silnik w nim gaśnie. Ponowny rozruch następuje w przypadku, w którym kierowca chce ruszyć. W przypadku przekładni manualnej momentem tym jest naciśnięcie sprzęgła. W przypadku automatu puszczenie hamulca i dodanie gazu.
REKLAMA
Warto pamiętać o tym, że w przypadku skrzyni manualnej zgaszenie jednostki następuje w przypadku, w którym kierowca wrzuci na luz i puści sprzęgło.
Jak wyłączyć start-stop?
Obecnie system start-stop jest rynkowym standardem. To jeden z wymogów nakładanych przez Unię Europejską w ramach zaostrzania norm emisji spalin. Układ można dezaktywować. Odbywa się to przy pomocy przycisku umieszczonego na tunelu centralnym, konsoli po lewej stronie kolumny kierowniczej czy ukrytego w ekranie systemu multimedialnego. Czy warto wyłączyć start-stop? Jeżeli kierowca chce oszczędzać paliwo, z całą pewnością nie.
Czy system start-stop oszczędza paliwo?
Czy system start-stop oszczędza paliwo? Z całą pewnością tak. Szacuje się, że na każde 100 km start-stop może obniżyć spalanie o 10 czy nawet 15 proc. W przypadku przeciętnego samochodu miejskiego napędzanego silnikiem benzynowym może to oznaczać nawet litr paliwa. To spora oszczędność.
Czy system start-stop psuje silnik? O tym już opowiadaliśmy w materiale: Start stop: opinie mechaników i kierowców nie są dobre!
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.