REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy samochód pali najmniej? Głosy są podzielone...

Kiedy samochód pali najmniej? Głosy są podzielone...
Kiedy samochód pali najmniej? Głosy są podzielone...
Kamil Fraszkiewicz

REKLAMA

REKLAMA

Motoryzacja także ma swojego świętego Graala. A jest nim wiedza dotycząca tego, co zrobić aby samochód palił jak najmniej. Dziś przygotowaliśmy zatem księgę skarbów, eksploatacyjnych skarbów.

W pierwszej kolejności rozprawimy się z motoryzacyjnymi mitami. Bo według tych silnik w samochodzie spala najmniej wtedy, gdy kierowca wrzuci na luz np. podczas toczenia się w mieście, ewentualnie zjeżdżania ze wzniesienia. To oczywista bzdura. Nowocześniejsze jednostki napędowe budowane mniej więcej od trzech dekad okazują się najoszczędniejsze wtedy, gdy prowadzący zaczyna hamować silnikiem. Bo zwalnianie przy pomocy redukcji przełożenia sprawia, że paliwo jest odcinane całkowicie!

REKLAMA

Kiedy samochód pali najmniej? Hamuj silnikiem!

To okoliczność, o której warto pamiętać tak naprawdę w każdych warunkach drogowych. Hamowanie silnikiem sprawdza się zarówno podczas dojeżdżania do skrzyżowania w sytuacji, w której sygnał z czerwonego zaraz zmieni się na zielony, jak i zjeżdżania ze wzniesienia poza terenem zabudowanym. Poza tym utrzymywanie auta cały czas na biegu jest niezwykle bezpieczne zimą. Sprawia, że kierujący minimalizuje ryzyko wystąpienia poślizgu, a w razie utraty przyczepności przez jedno z kół ma większe pole do działania.

Zobacz również: 10 zasad ecodrivingu – co zrobić, by zużywać mniej paliwa?

Hamowanie silnikiem zamiast jazdy na luzie jest najlepszym sposobem oszczędności paliwa w samochodzie. Jednak to nie koniec. Jeszcze kiedy samochód pali najmniej? Przede wszystkim wtedy, gdy prowadzący zaczyna planować manewry. Powinien obserwować zachowania innych kierowców i warunki ruchu w postaci chociażby sygnalizacji świetlnej. Poza tym musi pamiętać o utrzymywaniu odpowiedniego dystansu, który pozwoli zminimalizować ilość zatrzymań i przyspieszeń.

Gaś silnik na postoju i dbaj o… odpowiednie obroty

Minimalizowanie ilości hamowań i przyspieszeń nie oznacza, że np. podczas jazdy w mieście uda się ich uniknąć. Aby samochód palił jak najmniej warto jednak dbać o to, aby hamowanie było wspomagane hamowaniem silnikiem, a przyspieszanie nie okazywało się zbyt dynamiczne. Specjaliści zajmujący się eco-drivingiem zalecają, aby pedał gazu nie naciskać w większym zakresie niż 3/4. Kolejna wskazówka dotyczy postoju. Gdy kierowca zatrzymuje auto przed przejazdem kolejowym i postój będzie trwał dłużej niż 30 - 60 sekund, warto zgasić silnik.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Najlepsze sposoby na oszczędzanie paliwa zimą

Bardzo ważne podczas obniżania wyników spalania są też obroty silnika. Co naturalne, niskie obroty oznaczają niższy apetyt jednostki napędowej. W tej wskazówce nie chodzi jednak o toczenie się na piątce z prędkością 60 km/h. Bo obroty z drugiej strony muszą wpisywać się w element planowania jazdy. Gdy kierowca ma zamiar wyprzedzić ciężarówkę w trasie, powinien utrzymywać wyższe obroty. W ten sposób w czasie przyspieszania mniej obciąży motor.

Kiedy samochód pali najmniej? Pamiętaj o zbędnych urządzeniach

Kiedy samochód pali najmniej? Poszukując odpowiedzi na to pytanie prowadzący musi się skupić również na aucie. Regularna wymiana oleju sprawia, że w silniku redukowane jest tarcie. Kluczem do sukcesu jest też dbanie o optymalne ciśnienie w oponach oraz właściwe używanie pokładowych urządzeń. Gdy nie jest to konieczne, warto wyłączyć ogrzewanie tylnej szyby czy klimatyzację. Jazda z ciągle włączonym schładzaczem sprawia, że zapotrzebowanie na paliwo w pojeździe może wzrosnąć nawet o 0,5 litra na każde 100 kilometrów.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. [Projekt ustawy]

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. Projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych zakłada, że nie tylko miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą mogły ustanawiać śródmiejskie strefy parkowania.

Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

REKLAMA

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało o uruchomieniu nowego fotoradaru na Al. Jerozolimskich. W zeszłym tygodniu uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1.

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. [Nowelizacja]

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. Resort Infrastruktury zaprezentował główne rozwiązania dotyczące nowelizacji przepisów na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego.

KGP: 94 973 interwencji, 352 wypadków drogowych, 25 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 94 973 interwencji. Byli wzywani do 352 wypadków drogowych.

Samochód elektryczny w firmie jak optymalizować koszty i sposób korzystania z ładowarek firmowych i publicznych

Z punktu widzenia zarządzania flotą, firmowe oraz publiczne stacje ładowania mają inne zadania, które są wobec siebie komplementarne. Ładowarki dostępne przy siedzibach firm służą pracownikom do codziennego użytku.

REKLAMA

Polacy kupują coraz więcej samochodów z segmentu premium. Cena 222 tys. zł już nie zniechęca. Jakie marki są na topie

Polacy pokochali wręcz samochodowy segment premium. Wrzesień 2024 r. był najlepszym miesiącem pod względem liczby rejestracji nowych samochodów osobowych w Polsce od 19 lat. Rekordy notują auta segmentu premium, gdzie wzrost rejestracji jest sześć razy większy niż w przypadku aut popularnych.

QUIZ Co oznaczają te znaki drogowe? Większość znasz na pewno, ale z niektórymi może być problem
Jesteś kierowcą? Sprawdź, czy na pewno znasz polskie znaki drogowe. Nie prowadzisz samochodu? Zobacz, czy dasz radę odpowiedzieć na pytania bezbłędnie.

REKLAMA