REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy samochód pali najmniej? Głosy są podzielone...

Kiedy samochód pali najmniej? Głosy są podzielone...
Kiedy samochód pali najmniej? Głosy są podzielone...
Kamil Fraszkiewicz

REKLAMA

REKLAMA

Motoryzacja także ma swojego świętego Graala. A jest nim wiedza dotycząca tego, co zrobić aby samochód palił jak najmniej. Dziś przygotowaliśmy zatem księgę skarbów, eksploatacyjnych skarbów.

W pierwszej kolejności rozprawimy się z motoryzacyjnymi mitami. Bo według tych silnik w samochodzie spala najmniej wtedy, gdy kierowca wrzuci na luz np. podczas toczenia się w mieście, ewentualnie zjeżdżania ze wzniesienia. To oczywista bzdura. Nowocześniejsze jednostki napędowe budowane mniej więcej od trzech dekad okazują się najoszczędniejsze wtedy, gdy prowadzący zaczyna hamować silnikiem. Bo zwalnianie przy pomocy redukcji przełożenia sprawia, że paliwo jest odcinane całkowicie!

REKLAMA

Kiedy samochód pali najmniej? Hamuj silnikiem!

To okoliczność, o której warto pamiętać tak naprawdę w każdych warunkach drogowych. Hamowanie silnikiem sprawdza się zarówno podczas dojeżdżania do skrzyżowania w sytuacji, w której sygnał z czerwonego zaraz zmieni się na zielony, jak i zjeżdżania ze wzniesienia poza terenem zabudowanym. Poza tym utrzymywanie auta cały czas na biegu jest niezwykle bezpieczne zimą. Sprawia, że kierujący minimalizuje ryzyko wystąpienia poślizgu, a w razie utraty przyczepności przez jedno z kół ma większe pole do działania.

Zobacz również: 10 zasad ecodrivingu – co zrobić, by zużywać mniej paliwa?

Hamowanie silnikiem zamiast jazdy na luzie jest najlepszym sposobem oszczędności paliwa w samochodzie. Jednak to nie koniec. Jeszcze kiedy samochód pali najmniej? Przede wszystkim wtedy, gdy prowadzący zaczyna planować manewry. Powinien obserwować zachowania innych kierowców i warunki ruchu w postaci chociażby sygnalizacji świetlnej. Poza tym musi pamiętać o utrzymywaniu odpowiedniego dystansu, który pozwoli zminimalizować ilość zatrzymań i przyspieszeń.

Gaś silnik na postoju i dbaj o… odpowiednie obroty

Minimalizowanie ilości hamowań i przyspieszeń nie oznacza, że np. podczas jazdy w mieście uda się ich uniknąć. Aby samochód palił jak najmniej warto jednak dbać o to, aby hamowanie było wspomagane hamowaniem silnikiem, a przyspieszanie nie okazywało się zbyt dynamiczne. Specjaliści zajmujący się eco-drivingiem zalecają, aby pedał gazu nie naciskać w większym zakresie niż 3/4. Kolejna wskazówka dotyczy postoju. Gdy kierowca zatrzymuje auto przed przejazdem kolejowym i postój będzie trwał dłużej niż 30 - 60 sekund, warto zgasić silnik.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Najlepsze sposoby na oszczędzanie paliwa zimą

Bardzo ważne podczas obniżania wyników spalania są też obroty silnika. Co naturalne, niskie obroty oznaczają niższy apetyt jednostki napędowej. W tej wskazówce nie chodzi jednak o toczenie się na piątce z prędkością 60 km/h. Bo obroty z drugiej strony muszą wpisywać się w element planowania jazdy. Gdy kierowca ma zamiar wyprzedzić ciężarówkę w trasie, powinien utrzymywać wyższe obroty. W ten sposób w czasie przyspieszania mniej obciąży motor.

Kiedy samochód pali najmniej? Pamiętaj o zbędnych urządzeniach

Kiedy samochód pali najmniej? Poszukując odpowiedzi na to pytanie prowadzący musi się skupić również na aucie. Regularna wymiana oleju sprawia, że w silniku redukowane jest tarcie. Kluczem do sukcesu jest też dbanie o optymalne ciśnienie w oponach oraz właściwe używanie pokładowych urządzeń. Gdy nie jest to konieczne, warto wyłączyć ogrzewanie tylnej szyby czy klimatyzację. Jazda z ciągle włączonym schładzaczem sprawia, że zapotrzebowanie na paliwo w pojeździe może wzrosnąć nawet o 0,5 litra na każde 100 kilometrów.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA