REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Top 5: Najgorsze silniki do gazu - LPG w ich przypadku to szybki remont!

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Top 5: Najgorsze silniki do gazu - LPG w ich przypadku to szybki remont! / Opel Insignia I
Top 5: Najgorsze silniki do gazu - LPG w ich przypadku to szybki remont! / Opel Insignia I
Materiały prasowe Opel

REKLAMA

REKLAMA

LPG kojarzy się przede wszystkim z oszczędnościami. Niestety nie zawsze paliwo tańsze o połowę oznacza o połowę mniejsze wydatki. W udowadniają to najgorsze silniki do gazu z naszej listy.

Czemu kierowcy stawiają na LPG? Bo jego cena jest więcej niż atrakcyjna. Jako że gaz kosztuje połowę tego, co należy zapłacić za litr benzyny, do lamusa odsyła nawet oszczędności dokonane podczas eksploatacji pojazdu zasilanego dieslem! Tak, jazda na LPG wymaga wydatku. Kierowca musi zamontować w aucie instalację. Ta zwraca się jednak już po ponad roku od montażu, a później zaczynają się już wyłącznie oszczędności. Tylko czy zawsze? No właśnie nie. Na rynku jest bowiem cała seria silników, które bardzo źle znoszą zasilanie gazem. Dziś przedstawimy pięć najważniejszych.

REKLAMA

1.6 Duratec Ti-VCT Ford

Top 5: Najgorsze silniki do gazu - LPG w ich przypadku to szybki remont! / Ford Focus II

Materiały prasowe Ford

REKLAMA

Silnik benzynowy 1.6 Duratec Ti-VCT to jednostka zbudowana przez Forda w ramach rodziny Sigma. Motor zasilał m.in. drugą generację modelu Focus i jest popularny na rynku wtórnym. Wolnossący benzyniak oferuje 115 koni mechanicznych. Dzięki temu hatchback osiąga pierwszą setkę w 10,8 sekundy. Niestety silnik nie jest oszczędny. W cyklu miejskim spala mniej więcej 9 - 10 litrów paliwa. Dlatego właściciele Focusów starali się obniżyć koszty eksploatacji, montując instalację LPG. To był jednak spory błąd...

Sam Ford podkreśla, że silnik 1.6 Duratec Ti-VCT ma wrażliwą głowicę. A to oznacza, że jazda na zasilaniu gazowym może prowadzić do szybkiego uszkodzenia jednostki. Przykład? Dochodzi przede wszystkim do przedwczesnego zużycia zaworów. Co gorsze, awaria może wystąpić już przy przebiegu na poziomie 40 - 50 tysięcy kilometrów. Przy normalnym użytkowaniu kierowca pokonuje taki dystans przeciętnie w 2 - 2,5 roku.

Zobacz również: Używany Ford Focus II - wciąż atrakcyjny mimo upływu lat

2.0 K20A6 Honda

Top 5: Najgorsze silniki do gazu - LPG w ich przypadku to szybki remont! / Honda Accord VII

Materiały prasowe Honda

REKLAMA

2-litrowa jednostka benzynowa Hondy jest naprawdę udana. Była montowana m.in. w modelu Accord siódmej generacji i oferuje mu dobre osiągi. 155-konny motor rozpędza sedana do pierwszej setki już w 9,1 sekundy. Jak sprawuje się benzyniak? W początkowej fazie produkcji miał pewien problem. Ten dotyczył uszkodzeń wałka rozrządu. Japończycy usuwali jednak usterkę w ramach bezpłatnych napraw, dzięki czemu dziś nie pozostał po niej nawet ślad! Czy jednak silnik nadaje się do LPG? Montaż instalacji gazowej nie jest zalecany...

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Tańsze paliwo prowadzi do szybkiego wypalenia gniazd zaworowych w japońskim benzyniaku. A regeneracja głowicy z całą pewnością nie jest tania. Nawet poza ASO jej koszt utrzymuje się w przedziale od jednego do dwóch tysięcy złotych. A usterka - co trzeba z pełną siłą powiedzieć - będzie się powtarzać. Tym samym instalacja LPG raczej nigdy nie zdąży się zwrócić. Co ważne, 2-litrowe warianty jednostki K20A i późniejszy model R20A były też montowane np. w Civicu!

Zobacz również: Używana Honda Accord VII: ładny i dopracowany

1.4 G4FA Hyundai i Kia

Top 5: Najgorsze silniki do gazu - LPG w ich przypadku to szybki remont! / Hyundai i30 II

Materiały prasowe Hyundai

W czystej teorii silnik o pojemności 1.4 litra z rodziny Gamma montowany m.in. w Kii Cee`d II i Hyundaiu i30 II wydaje się idealny do zasilania LPG. Ma wolnossącą konstrukcję, a do tego pośredni wtrysk paliwa typu MPI. Co zatem poszło nie tak? Problem dotyczy przede wszystkim elementów aluminiowej głowicy - tak przynajmniej twierdzą mechanicy pracujący u gazowników. Mniej więcej po 2 - 3 latach jazdy na gazie dochodzi do zużycia zaworów. Skutek? Bardzo wyczuwalnie spada moc, a do tego mocno rośnie zapotrzebowanie na paliwo.

Konieczność przeprowadzenia remontu głowicy nie brzmi optymistycznie. Szczególnie że rachunek u mechanika z pewnością nie będzie niższy niż 1000 złotych. Co gorsze, koszty poniesione przez kierowcę mogą spokojnie zjeść wszystkie oszczędności, które wcześniej wynikały z jazdy na LPG.

Zobacz również: Używany Hyundai i30 (2007 - 2012) - długa droga do niezawodności

1.3 M13A Suzuki

Top 5: Najgorsze silniki do gazu - LPG w ich przypadku to szybki remont! / Suzuki Swift III

Suzuki

Oznaczenie M13A nie brzmi szczególnie popularnie. To jednak symbol silnika benzynowego o 4-cylindrowej głowicy i pojemności 1.3 litra, który był popularny w niezwykle popularnym modelu Suzuki Swift trzeciej generacji. Jednostka ma dość prostą budowę - została wyposażona w 16-zaworową głowicę i zmienne fazy rozrządu. Niestety nawet mało skomplikowana technologia i japoński rodowód nie przygotowały jej na zasilanie LPG. Już po 40 - 50 tysiącach kilometrów jazdy na gazie silnik może wymagać regeneracji głowicy.

Czy problemom silnika 1.3 M13A Suzuki da się zapobiegać? Pewnie nie. Można się starać wyłącznie odciągnąć je w czasie. Pomóc w tym może skrócenie interwału regulacji luzu zaworowego do 20 tysięcy kilometrów. Poza tym kierowca powinien pamiętać o stosowaniu specjalnego lubryfikatora.

Zobacz również: Używane Suzuki Swift: japoński pantofelek

1.8 Z18XER Opel

Top 5: Najgorsze silniki do gazu - LPG w ich przypadku to szybki remont! / Opel Insignia I

Materiały prasowe Opel

Trzecia generacja rodziny benzynowych silników Opla zadebiutowała w roku 2005. Mimo wszystko jednostka o pojemności 1.8 litra dopiero w roku 2009 trafiła pod maską pierwszej generacji Insignii. Na pierwszy rzut oka silnik idealnie nadaje się do zasilania LPG. Ma 4-cylindrową głowicę, wolnossącą konstrukcję i optymalną moc na poziomie 140 koni mechanicznych. Kolejne modernizacje - a w tym pewnie oszczędności materiałowe - sprawiły jednak, że o ile motory pierwszej generacji dzielnie znosiły gaz, o tyle w tym przypadku tańsze paliwo nie sprawdza się.

Zobacz również: Używany Opel Insignia - czy warto?

Czemu konstrukcja 1.8 Z18XER Opel trafiła na listę Top 5: Najgorsze silniki do gazu? Specjaliści z rynku LPG - w tym chociażby inżynierowie firmy Prins - twierdzą, że przez ryzyko szybkiego uszkodzenia zaworów. A w takim przypadku koniecznością stanie się kosztowny remont głowicy. Na szczęście Insignia 1.8 przy delikatnej jeździe potrafi być oszczędna. Bardziej od LPG zalecamy zatem eco-driving.

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wakacje 2025. Czerwiec i sierpień to najtragiczniejsze miesiące na drogach – sprawdź dlaczego

Latem rośnie liczba wypadków drogowych. Jazda na zderzaku, zajeżdżanie drogi i pośpiech to wciąż najczęstsze błędy kierowców. Kampania społeczna "Nie zderzakuj. Posłuchaj. Jedź bezpiecznie" przypomina, jak ich unikać i dlaczego warto jeździć z głową.

KGP: 121 594 interwencji, 527 wypadków drogowych, 28 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 121 594 interwencji. Byli wzywani do 527 wypadków drogowych.

Badanie techniczne pojazdu w 2025 roku – nowe kary, podwyżki i zmiany. Sprawdź, co się zmieni

Rząd szykuje rewolucję w badaniach technicznych pojazdów. Choć ceny formalnie się nie zmieniły, kierowcy muszą liczyć się z dodatkowymi kosztami: za spóźnienie zapłacisz nawet trzykrotność standardowej stawki, a diagnosta może elektronicznie zatrzymać Ci dowód rejestracyjny. Na horyzoncie natomiast pojawiają się wysokie podwyżki cen badań technicznych. Sprawdzamy, ile kosztuje przegląd techniczny w 2025 roku i jakie zmiany są planowane.

Auto dla seniora: hybryda czy benzyna? Sprawdź, jak zaoszczędzić nawet 35 tys. zł

Samochody hybrydowe reklamowane są jako oszczędne, ciche i przyjazne środowisku. Wydają się idealne dla kierowców 50+, którzy szukają wygodnego i ekonomicznego auta na co dzień. Ale uwaga: mimo niższej akcyzy i korzyści dla producentów, to klient – często senior – musi dopłacić nawet 10 tysięcy złotych. Sprawdzamy, na co zwrócić uwagę przed zakupem.

REKLAMA

Uwaga! Zaoszczędź nawet 1000 zł na paliwie rocznie – wystarczy 1 klik w Google Maps

Czy wiesz, że możesz oszczędzać paliwo bez zmiany stylu jazdy, samochodu ani stacji benzynowej? Wystarczy jedno kliknięcie w aplikacji Google Maps. Tryb oszczędzania paliwa, czyli tzw. eco routing, to niedoceniana funkcja, która w Polsce działa już od dłuższego czasu. Dzięki niej możesz zmniejszyć zużycie paliwa nawet o 7%, co w praktyce oznacza nawet 1000 zł rocznie mniej za tankowanie.

Gigantyczne kary dla firm przewozowych podczas kontroli granicznych. Jak ich uniknąć

Kontrole na granicach mają Niemcy, Włochy, Austria, Holandia czy Szwecja. Państwa te przywróciły je głównie z obawy przed nielegalną imigracją. Co sprawdza się na granicach? Co trzeba wiedzieć, aby nie narazić się na gigantyczne kary? Najbardziej zagrożeni są przewoźnicy.

Drogie OC? Będzie jeszcze drożej. Nawet 1000 zł za polisę

Składki OC w 2025 roku nadal rosną, a to dopiero początek. Wzrost kosztów napraw, inflacja oraz większa liczba szkód sprawiają, że kierowcy muszą liczyć się z kolejnymi podwyżkami. Sprawdź, kto zapłaci najwięcej i jak ograniczyć koszt obowiązkowego ubezpieczenia.

Bat na pijanych kierowców! 2500 zł mandatu i przepadek auta za jazdę po alkoholu

Chociaż nowe przepisy działają od marca 2024 roku, nadal wielu kierowców ryzykuje jazdę pod wpływem alkoholu. To poważny błąd – w 2025 roku sądy nie mają litości. Wystarczy 1,5 promila, by stracić samochód albo zapłacić jego równowartość. Dowiedz się, co grozi za jazdę po alkoholu w 2025 roku, w tym mandat w wysokości co najmniej 2500 zł i wieloletni zakaz prowadzenia pojazdów. Sprawdź, jak nowe przepisy uderzają w nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Samochód elektryczny: czy jest sposób na wydłużenie żywotności baterii takiego auta

Sceptycy elektromobilności często wskazują na ograniczony zasięg aut elektrycznych oraz obawy dotyczące trwałości ich akumulatorów. Kluczową rolę w dobrym funkcjonowaniu baterii odgrywa sposób, w jaki kierowcy użytkują swoje pojazdy.

Zielony Ład w transporcie drogowym. Komisja Europejska podtrzymuje nierealne warunki. Biopaliwa nie są "zielone"? Clean Industrial Deal czy Green Industrial Fail?

Transformacja komercyjnego transportu drogowego stała się jednym z najważniejszych wyzwań Europejskiego Zielonego Ładu. Choć elektromobilność pozostaje jednym z filarów unijnej strategii klimatycznej w ramach pakietu Clean Industrial Deal, w kontekście transportu ciężkiego skala wyzwań jest ogromna. Barierą są nie tylko koszty pojazdów i brak megawatowej infrastruktury do ładowania, ale także kwestia dostępności energii odnawialnej. Dlatego też podczas międzynarodowego Kongresu Paliwowego 2025, zorganizowanego przez POPHiN pod koniec marca w Warszawie, przedstawiciele branży, w tym Grupa Eurowag, apelowali o większy pragmatyzm i elastyczność opartą na zasadzie neutralności technologicznej.

REKLAMA