REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przegląd a instalacja gazowa - co musisz wiedzieć?

tankowanie lpg Fot. Fotolia
tankowanie lpg Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wykonywanie okresowego przeglądu technicznego jest obowiązkiem każdego właściciela pojazdu. Jak jednak badanie wygląda w przypadku aut napędzanych LPG? Instalacja gazowa sprawia, że przegląd musi być nieco rozszerzony.

Okresowe badanie techniczne ma proste zadanie. W jego czasie mechanik ocenia stan pojazdu i określa czy może on w zgodzie z wymogami technicznymi kontynuować eksploatację. Aby upewnić się, że auto nie zagraża bezpieczeństwo pasażerów i innych użytkowników dróg, diagnosta powinien skontrolować nie tylko stan hamulców czy opon. Ma obowiązek skupić się też m.in. na instalacji LPG. Sprawność instalacji LPG jest kluczowa. A ingerencja w konstrukcję silnika podczas jej montaż sprawia, że skracany jest okresy między obowiązkowymi przeglądami.

REKLAMA

Przegląd a instalacja gazowa - diagnosta ma dodatkową pracę

O ile fabrycznie nowy samochód musi pojawić się w stacji kontroli pojazdów dopiero w trzecim roku życia, o tyle po montażu gazu okres ten skraca się do standardowych 12 miesięcy. A na tym trudności się nie kończą. Obecność układu LPG rozszerza bowiem sam zakres kontroli. Diagnosta ma obowiązek sprawdzić szczelność instalacji. Poza tym niezwykle ważne staną się dokumenty. Chodzi konkretnie o świadectwo legalizacji sposobu montażu instalacji gazowej oraz świadectwo legalizacji zbiornika gazowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Pozimowy przegląd auta z LPG

Obydwa dokumenty kierowca musi posiadać przy sobie podczas badania technicznego. Bardzo ważne są jednak również terminy, bo dla przykładu butla gazowa jest homologowana wyłącznie na 10 lat. Po tym okresie właściciel samochodu ma dwa wyjścia. Może zamontować butlę nową, ewentualnie ponownie homologować starą. Bez tego pojazd nie będzie miał przedłużonej ważności badania technicznego. Konieczność przeprowadzenia badania specjalistycznego podwyższa koszt przeglądu. Zamiast 99, kierowca zapłaci 162 złote.

Okresowe badanie techniczne nie jest jednak jedynym momentem, w którym układ zasilania LPG zamontowany w pojeździe będzie wymagał uwagi od kierowcy. Procedury przeprowadzane przez diagnostę są pobieżne i pozwalają jedynie ocenić ogólny stan instalacji. A to do bezproblemowej eksploatacji auta zasilanego gazem zdecydowanie za mało. W związku z tym właściciel samochodu powinien co jakiś czasu umawiać się na wizytę do gazownika i bardziej szczegółową kontrolę sposobu pracy instalacji.

Przegląd a instalacja gazowa - wizyta w SKP to nie koniec!

Interwał przeglądów LPG określa producent układu. Jego wartość w dużej mierze zależy od stopnia zaawansowania instalacji oraz rodzaju zastosowanego w niej filtra. W przypadku filtrów fazy lotnej przebiegi między przeglądami wahają się w granicy 10 - 15 tysięcy kilometrów. Jeżeli chodzi o filtry fazy ciekłej, okres wymiany może być odciągnięty nawet do 50 tysięcy kilometrów. Wymiana osadnika to nie jedyna procedura, którą wykona gazownik. Przegląd instalacji gazowej to bowiem ten kontrola jej stanu.

Zobacz również: Ile kosztuje serwis samochodu z instalacją LPG?

Pracownik warsztatu specjalizującego się w obsłudze układów zasilania LPG przyjrzy się szczelności poszczególnych elementów. Wycieki są bowiem ekstremalnie groźne - mogą skutkować nawet pożarem! Poza tym gazownik sprawdzi stan reduktora oraz wykona diagnostykę komputerową. Elektroniczna ingerencja ma wykryć nie tylko ewentualnie błędy zapisane podczas pracy instalacji LPG. Jej zadaniem jest również zmiana parametrów podawania gazu do komory spalania. Dzięki temu sposób zasilania gazem zostanie dopasowany do aktualnego stanu silnika.

Przegląd instalacji gazowej w renomowanym warsztacie nie trwa długo. Przeciętnie gazownik potrzebuje na wykonanie wszystkich procedur od 30 do 60 minut. Jeżeli chodzi o ceny, te kształtują się na poziomie 100 - 150 złotych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiany dla młodych kierowców. Jakie są najważniejsze założenia projektu?

Do konsultacji i opiniowana został skierowany projekt zmieniający przepisy w zakresie ruchu drogowego. Celem nowelizacji jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, oraz mobilności młodych osób.

Prawo jazdy dla nastolatka coraz bliżej

Projekt resortu infrastruktury zawierający m.in. propozycję możliwości uzyskania prawa jazdy przez osoby mające 17 lat trafił do konsultacji publicznych.

Uciekał przed kontrolą drogową, spowodował kolizję. Ale to dopiero początek kłopotów

Kierujący renaultem 46-latek nie zatrzymał się do kontroli drogowej przy jednej ze stołecznych ulic. Uciekając przed patrolem, spowodował kolizję. Okazało się, że był pod wpływem narkotyków i miał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów.

Zima zaskoczyła? Czyli śniegowy chaos obnażył urzędnicze zaniedbania

Intensywne opady śniegu w sobotę 11 i niedzielę 12 stycznia, które sparaliżowały wiele regionów naszego kraju, obnażyły braki w przygotowaniu do zimy. Choć meteorolodzy ostrzegali przed trudnymi warunkami, które nadchodzą, rzeczywistość okazała się jeszcze bardziej dotkliwa. Zamiast cieszyć się zimowymi krajobrazami, kierowcy zmagali się z nieodśnieżonymi drogami.

REKLAMA

Rekordowa sprzedaż samochodów w grudniu. Toyota i Renault wciąż obiektami największego pożądania

Specjalne oferty na koniec roku oraz widmo wyższych cen od nowego roku spowodowały historyczny miesiąc w polskim przemyśle motoryzacyjnym. Zarejestrowano najwięcej samochodów od początku notowań, a wszystkie marki samochodów osobowych z TOP 20 odnotowały wzrost rejestracji.

Problemy z serwisem odstraszają Polaków od zakupu samochodów elektrycznych

Obawy dotyczące kosztów serwisowania i dostępności odpowiednich usług skłaniają część Polaków do odkładania decyzji o zakupie samochodu elektrycznego. Jak wynika z Barometru Nowej Mobilności, co 11. Polak podziela te wątpliwości. Bartosz Jeziorański, założyciel i dyrektor generalny EV Repair, podkreśla, że serwis samochodów elektrycznych, mimo początkowych obaw, nie różni się znacząco od serwisu aut spalinowych, a często bywa tańszy.

43 nowe urządzenia odcinkowego pomiaru prędkości. Gdzie? Od kiedy? [LISTA]

Główny Inspektorat Transportu Drogowego poinformował, że projekt rozbudowy systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym wchodzi w kolejny etap. Podpisano umowę na dostawę i montaż 43 nowych urządzeń odcinkowego pomiaru prędkości.

KGP: 92 589 interwencji, 311 wypadków drogowych, 20 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 92 589 interwencji. Byli wzywani do 311 wypadków drogowych.

REKLAMA

Bierz 40 tysięcy złotych dopłaty do zakupu samochodu elektrycznego i premię za zezłomowanie starego auta

Program Mój Elektryk wkracza w nową fazę. Już za kilka tygodni, począwszy od 1 lutego można na zakup samochodu elektrycznego otrzymać bezprecedensową dotację. Dodatkową premią objęta jest też czynność zezłomowania starego auta.

Prowadzisz samochód w okularach? Zapłacisz mandat od 1,5 tys. do nawet 5 tys. zł [i możesz stracić uprawnienia], jeżeli masz to w swoim prawie jazdy. To samo tyczy się soczewek kontaktowych

Osoby mające wadę wzroku, w stosunku do których lekarz – w orzeczeniu lekarskim – stwierdził konieczność korekty lub ochrony wzroku podczas prowadzenia pojazdów mechanicznych – na rewersie swojego prawa jazdy (w rubryce nr 12) – mają wpisany specjalny kod, który wprowadza dla nich ściśle określone ograniczenie w korzystaniu z uprawnienia do kierowania pojazdami. Kierowcę niewłaściwie stosującego się do ww. ograniczenia – czekają poważne konsekwencje.

REKLAMA