REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przegląd a instalacja gazowa - co musisz wiedzieć?

tankowanie lpg Fot. Fotolia
tankowanie lpg Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wykonywanie okresowego przeglądu technicznego jest obowiązkiem każdego właściciela pojazdu. Jak jednak badanie wygląda w przypadku aut napędzanych LPG? Instalacja gazowa sprawia, że przegląd musi być nieco rozszerzony.

Okresowe badanie techniczne ma proste zadanie. W jego czasie mechanik ocenia stan pojazdu i określa czy może on w zgodzie z wymogami technicznymi kontynuować eksploatację. Aby upewnić się, że auto nie zagraża bezpieczeństwo pasażerów i innych użytkowników dróg, diagnosta powinien skontrolować nie tylko stan hamulców czy opon. Ma obowiązek skupić się też m.in. na instalacji LPG. Sprawność instalacji LPG jest kluczowa. A ingerencja w konstrukcję silnika podczas jej montaż sprawia, że skracany jest okresy między obowiązkowymi przeglądami.

REKLAMA

Przegląd a instalacja gazowa - diagnosta ma dodatkową pracę

O ile fabrycznie nowy samochód musi pojawić się w stacji kontroli pojazdów dopiero w trzecim roku życia, o tyle po montażu gazu okres ten skraca się do standardowych 12 miesięcy. A na tym trudności się nie kończą. Obecność układu LPG rozszerza bowiem sam zakres kontroli. Diagnosta ma obowiązek sprawdzić szczelność instalacji. Poza tym niezwykle ważne staną się dokumenty. Chodzi konkretnie o świadectwo legalizacji sposobu montażu instalacji gazowej oraz świadectwo legalizacji zbiornika gazowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Pozimowy przegląd auta z LPG

Obydwa dokumenty kierowca musi posiadać przy sobie podczas badania technicznego. Bardzo ważne są jednak również terminy, bo dla przykładu butla gazowa jest homologowana wyłącznie na 10 lat. Po tym okresie właściciel samochodu ma dwa wyjścia. Może zamontować butlę nową, ewentualnie ponownie homologować starą. Bez tego pojazd nie będzie miał przedłużonej ważności badania technicznego. Konieczność przeprowadzenia badania specjalistycznego podwyższa koszt przeglądu. Zamiast 99, kierowca zapłaci 162 złote.

Okresowe badanie techniczne nie jest jednak jedynym momentem, w którym układ zasilania LPG zamontowany w pojeździe będzie wymagał uwagi od kierowcy. Procedury przeprowadzane przez diagnostę są pobieżne i pozwalają jedynie ocenić ogólny stan instalacji. A to do bezproblemowej eksploatacji auta zasilanego gazem zdecydowanie za mało. W związku z tym właściciel samochodu powinien co jakiś czasu umawiać się na wizytę do gazownika i bardziej szczegółową kontrolę sposobu pracy instalacji.

Przegląd a instalacja gazowa - wizyta w SKP to nie koniec!

Interwał przeglądów LPG określa producent układu. Jego wartość w dużej mierze zależy od stopnia zaawansowania instalacji oraz rodzaju zastosowanego w niej filtra. W przypadku filtrów fazy lotnej przebiegi między przeglądami wahają się w granicy 10 - 15 tysięcy kilometrów. Jeżeli chodzi o filtry fazy ciekłej, okres wymiany może być odciągnięty nawet do 50 tysięcy kilometrów. Wymiana osadnika to nie jedyna procedura, którą wykona gazownik. Przegląd instalacji gazowej to bowiem ten kontrola jej stanu.

Zobacz również: Ile kosztuje serwis samochodu z instalacją LPG?

Pracownik warsztatu specjalizującego się w obsłudze układów zasilania LPG przyjrzy się szczelności poszczególnych elementów. Wycieki są bowiem ekstremalnie groźne - mogą skutkować nawet pożarem! Poza tym gazownik sprawdzi stan reduktora oraz wykona diagnostykę komputerową. Elektroniczna ingerencja ma wykryć nie tylko ewentualnie błędy zapisane podczas pracy instalacji LPG. Jej zadaniem jest również zmiana parametrów podawania gazu do komory spalania. Dzięki temu sposób zasilania gazem zostanie dopasowany do aktualnego stanu silnika.

Przegląd instalacji gazowej w renomowanym warsztacie nie trwa długo. Przeciętnie gazownik potrzebuje na wykonanie wszystkich procedur od 30 do 60 minut. Jeżeli chodzi o ceny, te kształtują się na poziomie 100 - 150 złotych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
5 fotoradarów z największą zarejestrowaną liczbą wykroczeń w 2024 r.

W 2024 r. 457 fotoradarów zarejestrowało 691,3 tys. wykroczeń. Gdzie najczęściej dochodziło do naruszenia przepisów? Który fotoradar zarejestrował najwięcej wykroczeń w 2024 r.? Poniżej prezentujemy 5 fotoradarów z największą zarejestrowaną liczbą wykroczeń w 2024 r.

5 miejsc, gdzie najczęściej dostaniesz mandat za naruszenie prędkości

W 2024 r. 62 urządzenia do odcinkowego pomiaru prędkości zarejestrowały 366,2 tys. wykroczeń. Gdzie najczęściej kierowcy przekraczali prędkość? Poniżej prezentujemy listę 5 miejsc, w których urządzenia do odcinkowego pomiaru prędkości zarejestrowały największą liczbę naruszeń w 2024 r.

5 skrzyżowań, na których kierowcy najczęściej dostają mandaty

5 skrzyżowań, na których kierowcy najczęściej dostają mandaty. W 2024 r. 45 urządzeń RedLight działających na skrzyżowaniach, zarejestrowało 62 tys. wykroczeń. Które lokalizacje zarejestrowały największą liczbę naruszeń? Co z systemem RedLight na przejazdach kolejowo-drogowych?

Odcinkowy pomiar prędkości we Wrocławiu już działa!

Odcinkowy pomiar prędkości we Wrocławiu już działa! Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało o uruchomieniu nowego odcinkowego pomiaru prędkości, tym razem został uruchomiony we Wrocławiu.

REKLAMA

Nowy fotoradar sieje postrach w Warszawie. Ponad 7840 zarejestrowanych wykroczeń w niecały miesiąc

Nowy fotoradar sieje postrach w Warszawie. Ponad 7840 zarejestrowanych wykroczeń w niecały miesiąc. Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o najświeższych statystykach dotyczących wykroczeń przekroczenia dozwolonej prędkości.

Uwaga kierowcy! Jest ostrzeżenie przed opadami śniegu i ślizgawicą

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega: dziś w nocy i jutro rano opady deszczu będą zamarzały. Jest duże prawdopodobieństwo oblodzenia. Należy więc zachować szczególną ostrożność na drodze i nie tylko. Śnieg spadnie w niedzielę.

Jakiego samochodu szukają Polacy, gdy chcą wymienić pojazd [RAPORT]

Polacy planujący wymianę samochodu rozglądają się raczej za opcją używaną z silnikiem spalinowym. Tak deklaruje 55 proc. ankietowanych raportu Santander Consumer Multirent. Jakie kwoty mają w planach przeznaczyć?

Nie słabnie popyt na nowe samochody. W listopadzie do grona liderów, w tym Toyoty, dołączył nieoczekiwanie Ford

Popyt na nowe auta – zarówno osobowe jak i dostawcze o dopuszczalnej masie całkowitej 3,5 tony nie słabnie. W tej drugiej kategorii listopad przyniósł niespodziankę – Renault na fotelu lidera zajmowanym przez tę markę od niepamiętnego czasu zastąpił Ford.

REKLAMA

Testowanie pojazdów zautomatyzowanych. Resort Infrastruktury ma plan!

Testowanie pojazdów zautomatyzowanych. Resort Infrastruktury ma plan! W ocenie Ministerstwa Infrastruktury, projekt nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym ma zapewnić bezpieczeństwo ruchu drogowego. Projekt trafił do konsultacji.

Auta autonomiczne na drogach publicznych. MI chce testować

Z projektu noweli ustawy Prawo o ruchu drogowym, opublikowanego w poniedziałek na stronie Rządowego Centrum Legislacyjnego (RCL) wynika, że Ministerstwo Infrastruktury chce wprowadzić możliwość testowania pojazdów półautonomicznych i autonomicznych na publicznych drogach.

REKLAMA