REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Klimatyzacja samochodowa nie działa. I co teraz?

panel klimatyzacji, klimatyzacja Fot. Fotolia
panel klimatyzacji, klimatyzacja Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Letnie upały mogą być ciężką próbą dla kierowców. Szczególnie w sytuacji, w której po wejściu do auta okaże się, że klimatyzacja samochodowa nie działa. Jakie mogą być przyczyny awarii?

Klimatyzacja samochodowa jest tym systemem, którego działanie można docenić szczególnie wiosną i latem. Tak, jesienią i zimą również przydaje się do odparowywania szyb. To jednak w sezonie ciepłym zapewnia komfort podróżowania i sprawia, że jazda samochodem przestaje być męcząca. Klima jest niestety urządzeniem, które z czasem ujawnia coraz większy stopień zużycia. A to oznacza, że awaria klimatyzacji staje się scenariuszem coraz bardziej realnym w przypadku jazdy autem kilkuletnim. Co zrobić w sytuacji, w której z wentylacji samochodowej przestaje lecieć zimne powietrze? Konieczna jest szybka reakcja kierowcy.

REKLAMA

Klimatyzacja samochodowa - tylko brak odczynnika?

Klimatyzacja samochodowa nie działa. I co teraz? To jeszcze nie musi być wcale czarny scenariusz. Dlatego w pierwszej kolejności warto udać się do mechanika i sprawdzić czy w układzie nie skończył się odczynnik. Jego uzupełnienie sprawi, że kabinie pasażerskiej podczas jazdy latem znowu zapanuje przyjemny chłód. Brak odczynnika wynika z działania dwóch czynników. Po pierwsze tego, że kierowca zaniedbywał regularny przegląd klimatyzacji - już po 4 - 5 latach eksploatacji odczynnik zanika w sposób naturalny. Po drugie może być spowodowany ewentualną nieszczelnością. A to już przypadek nieco gorszy.

Zobacz również: Jak często konserwować klimatyzację?

W sytuacji, w której klimatyzacja samochodowa ujawni nieszczelność, mechanik będzie musiał ją namierzyć. Najczęściej odbywa się to poprzez wpuszczenie do obiegu klimatyzacji azotu lub wodoru. Zazwyczaj dziury pojawiają się w obrębie uszkodzonych mechanicznie przewodów aluminiowych lub chłodnicy. Naruszony element mechanik będzie musiał wymienić. Na tym jednak nie skończy się naprawa klimatyzacji samochodowej. Bo rozszczelniony układ wymaga wymiany osuszacza. Dopiero wtedy szczelny układ można uzupełnić odczynnikiem chłodzącym.

Klimatyzacja samochodowa - wymiana to raz, nowy odczynnik dwa

Nowa chłodnica kosztuje przeciętnie około 300 złotych, osuszacz z kolei stanowi na ogół wydatek startujący od 100 złotych. Jeżeli chodzi o odczynnik, rozstrzał cenowy jest naprawdę duży. Uzupełnienie klimatyzacji samochodowej substancją starego typu kosztuje 100 - 150 złotych. Gdy producent zastosował środek nowego typu, kwoty zapłacone mechanikowi okażą się sporo wyższe. Na ogół koszt kształtuje się na poziomie od 700 do 1000 złotych. Do sumy doliczyć trzeba jeszcze koszt robocizny. Większość warsztatów poza siecią ASO stosuje w tym przypadku stawkę oscylującą między 100 a 250 złotych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Jak zdiagnozować usterki klimatyzacji?

Awaria klimatyzacji może jednak wynikać nie tylko z nieszczelności. W starszych samochodach psują się również takie elementy jak kompresor, zawór rozprężający czy wentylator. Czasami wyłączenie schładzacza jest winą np. uszkodzenia komputera komfortu w pojeździe. O ile zawór sprężający zazwyczaj jest wyceniany na 200 - 300 złotych, o tyle kompresor stanowi potężny wydatek! Nowy element może kosztować od 700 do nawet 3 tysięcy złotych. Mechanicy starają się jednak obchodzić wysoką cenę mechanizmu. Starają się regenerować stare kompresory. W tym przypadku naprawa może zostać wyceniona na 700 - 800 złotych.

Klimatyzacja samochodowa a zakup auta używanego

Naprawa klimatyzacji samochodowej nie jest tania. Kompleksowa regeneracja układu w przypadku np. uszkodzenia kompresora może kosztować 3,5 - 4 tysiące złotych. A to kwota na tyle wysoka, że kierowcy w autach starszych niż 10-letnie rzadko decydują się na zlecenie wykonania usługi. Co to oznacza? Wymaga od kupującego oglądającego pojazd używany wzmożonej uwagi. Klimatyzację należy sprawdzić zawsze - bez względu na porę roku. W przeciwnym razie kierowca może narazić się na potężny wydatek już na początku eksploatacji auta.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czym kierujemy się przy zakupie samochodu?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu? Marką, ceną, rocznikiem, przebiegiem? Na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności? Przedstawiamy wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Cichy-Zasada.

Strefy Czystego Transportu obowiązkowe. Przed jakimi wyzwaniami stoją polskie miasta?

Jeden z kluczowych zapisów nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, podpisanej w grudniu przez Prezydenta RP mówi o tym, że samochody spalinowe będą mogły poruszać się po centrach miast tylko wtedy, gdy spełnią określone normy emisji spalin. To wymaga stworzenia Stref Czystego Transportu. Jakie wyzwania czekają polskie miasta?

Bezpieczeństwo na polskich drogach: Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Wciąż jest wiele do zrobienia. Kluczowe rekomendacje

Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Znacząca poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach – ale wciąż jest wiele do zrobienia. Rekomendacje ukierunkowane na realną poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach.

KGP: 97 506 interwencji, 260 wypadków drogowych, 13 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 97 506 interwencji. Byli wzywani do 260 wypadków drogowych.

REKLAMA

Zmiany dla młodych kierowców. Jakie są najważniejsze założenia projektu?

Do konsultacji i opiniowana został skierowany projekt zmieniający przepisy w zakresie ruchu drogowego. Celem nowelizacji jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, oraz mobilności młodych osób.

Prawo jazdy dla nastolatka coraz bliżej

Projekt resortu infrastruktury zawierający m.in. propozycję możliwości uzyskania prawa jazdy przez osoby mające 17 lat trafił do konsultacji publicznych.

Uciekał przed kontrolą drogową, spowodował kolizję. Ale to dopiero początek kłopotów

Kierujący renaultem 46-latek nie zatrzymał się do kontroli drogowej przy jednej ze stołecznych ulic. Uciekając przed patrolem, spowodował kolizję. Okazało się, że był pod wpływem narkotyków i miał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów.

Zima zaskoczyła? Czyli śniegowy chaos obnażył urzędnicze zaniedbania

Intensywne opady śniegu w sobotę 11 i niedzielę 12 stycznia, które sparaliżowały wiele regionów naszego kraju, obnażyły braki w przygotowaniu do zimy. Choć meteorolodzy ostrzegali przed trudnymi warunkami, które nadchodzą, rzeczywistość okazała się jeszcze bardziej dotkliwa. Zamiast cieszyć się zimowymi krajobrazami, kierowcy zmagali się z nieodśnieżonymi drogami.

REKLAMA

Rekordowa sprzedaż samochodów w grudniu. Toyota i Renault wciąż obiektami największego pożądania

Specjalne oferty na koniec roku oraz widmo wyższych cen od nowego roku spowodowały historyczny miesiąc w polskim przemyśle motoryzacyjnym. Zarejestrowano najwięcej samochodów od początku notowań, a wszystkie marki samochodów osobowych z TOP 20 odnotowały wzrost rejestracji.

Problemy z serwisem odstraszają Polaków od zakupu samochodów elektrycznych

Obawy dotyczące kosztów serwisowania i dostępności odpowiednich usług skłaniają część Polaków do odkładania decyzji o zakupie samochodu elektrycznego. Jak wynika z Barometru Nowej Mobilności, co 11. Polak podziela te wątpliwości. Bartosz Jeziorański, założyciel i dyrektor generalny EV Repair, podkreśla, że serwis samochodów elektrycznych, mimo początkowych obaw, nie różni się znacząco od serwisu aut spalinowych, a często bywa tańszy.

REKLAMA