Skoda Octavia II: wymiana chłodnicy klimatyzacji
REKLAMA
REKLAMA
Chłodnica klimatyzacji ma delikatną budowę. Niewielki kamień potrafi spowodować nieszczelność, a co za tym idzie uszkodzić chłodnicę klimatyzacji. Niestety w SkodzieOctavii II nie występuje żadna osłona na chłodnicy przez co wpadające kamienie i owady powodują powstawanie uszkodzeń. Jeżeli wyczuwamy, że nasza klimatyzacja nie chłodzi tak samo jak wcześniej to znak, że czeka nas poważny przegląd całego układu.
REKLAMA
W przypadku mocnego uszkodzenia chłodnicy klimatyzacji, nieszczelność jest widoczna od razu. Jeśli są to niewielkie uszkodzenia to należy obejrzeć dokładnie chłodnice i poszukać zielonego nalotu, który będzie świadczył o powstaniu nieszczelności.
Po zidentyfikowaniu uszkodzeń chłodnicy przechodzimy do jej wymiany.
Zobacz też: Jak zdiagnozować usterki klimatyzacji?
Pierwszy krok to opróżnienie układu z czynnika. Pomimo, że chłodnica jest nieszczelna warto spuścić cały czynnik. Podczas otwierania układu możemy zabrudzić wszystkie elementy pod maską na zielone. Pamiętajmy, że pomimo niewielkiej nieszczelności jest tam pewne ciśnienie.
Co będzie nam potrzebne do wymiany chłodnicy klimatyzacji w Skodzie Octavii II?
- Zestaw kluczy Torx
- Kombinerki
- Śrubokręt
- Kombinerki
- Szmatki
Zobacz też: Jak wymienić czujnik klimatyzacji?
Operację wymiany chłodnicy klimatyzacji w Skodzie Octavii II rozpoczynamy od zdemontowania przednich lamp. Odkręcamy wszystkie mocowania i wyjmujemy lampy. Należy robić to bardzo ostrożnie, żeby ich nie uszkodzić. Jeśli mamy zdemontowane lampy przechodzimy do zdjęcia przedniego zderzaka. Skręcamy do końca kołami w prawo lub lewo i odkręcamy wkręty znajdujące się w nadkolach oraz te ukryte pod nimi, trzymające zderzak. Wykręcamy wszystkie śruby mocujące zderzak oraz zdejmujemy zaciski na zderzaku
Do całkowitego zdjęcia z samochodu przyda nam się pomoc drugiej osoby, żeby nie porysować zewnętrznej powierzchni zderzaka.
Odkręcamy aluminiowe rurki znajdującej się na dole po lewej stronie chłodnicy i wyjmujemy rurę odpływu cieczy z chłodnicy.
Zobacz też: Używany Golf VI: lepszy z dieslem!
REKLAMA
Kolejny krok to demontaż belki wzmacniającej, która zamocowana jest za pomocą 14 śrub. Zdejmujemy wzmocnienie i mamy już dostęp do chłodnicy. Odkręcamy dwie śruby znajdujące się nad chłodnicami. Następnie wykręcamy plastikowe pudełko, które znajduje się przy chłodnicach. Ułatwi nam to dostęp podczas demontażu chłodnicy.
W tym momencie możemy wyjąć chłodnicę. Montaż przeprowadzamy w odwrotnej kolejności zwracając uwagę na dokładne zamocowanie wszystkich elementów. Na końcu udajemy się na uzupełnienie układu klimatyzacji i sprawdzenie szczelności.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.