REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Skoda Octavia II: wymiana chłodnicy klimatyzacji

Robert Kuśpiel
klimatyzacja, przycisk Fot. Fotolia
klimatyzacja, przycisk Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Uszkodzona chłodnica klimatyzacji, unieruchamia cały układ. W poradniku tym pokażemy jak samemu wymienić chłodnicę klimatyzacji w Skodzie Octavii II.

Chłodnica klimatyzacji ma delikatną budowę. Niewielki kamień potrafi spowodować nieszczelność, a co za tym idzie uszkodzić chłodnicę klimatyzacji. Niestety w SkodzieOctavii II nie występuje żadna osłona na chłodnicy przez co wpadające kamienie i owady powodują powstawanie uszkodzeń. Jeżeli wyczuwamy, że nasza klimatyzacja nie chłodzi tak samo jak wcześniej to znak, że czeka nas poważny przegląd całego układu.

REKLAMA

W przypadku mocnego uszkodzenia chłodnicy klimatyzacji, nieszczelność jest widoczna od razu. Jeśli są to niewielkie uszkodzenia to należy obejrzeć dokładnie chłodnice i poszukać zielonego nalotu, który będzie świadczył o powstaniu nieszczelności.

Po zidentyfikowaniu uszkodzeń chłodnicy przechodzimy do jej wymiany.

Zobacz też: Jak zdiagnozować usterki klimatyzacji?

Pierwszy krok to opróżnienie układu z czynnika. Pomimo, że chłodnica jest nieszczelna warto spuścić cały czynnik. Podczas otwierania układu możemy zabrudzić wszystkie elementy pod maską na zielone. Pamiętajmy, że pomimo niewielkiej nieszczelności jest tam pewne ciśnienie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co będzie nam potrzebne do wymiany chłodnicy klimatyzacji w Skodzie Octavii II?

  • Zestaw kluczy Torx
  • Kombinerki
  • Śrubokręt
  • Kombinerki
  • Szmatki

Zobacz też: Jak wymienić czujnik klimatyzacji?

Operację wymiany chłodnicy klimatyzacji w Skodzie Octavii II rozpoczynamy od zdemontowania przednich lamp. Odkręcamy wszystkie mocowania i wyjmujemy lampy. Należy robić to bardzo ostrożnie, żeby ich nie uszkodzić. Jeśli mamy zdemontowane lampy przechodzimy do zdjęcia przedniego zderzaka. Skręcamy do końca kołami w prawo lub lewo i odkręcamy wkręty znajdujące się w nadkolach oraz te ukryte pod nimi, trzymające zderzak. Wykręcamy wszystkie śruby mocujące zderzak oraz zdejmujemy zaciski na zderzaku

Do całkowitego zdjęcia z samochodu przyda nam się pomoc drugiej osoby, żeby nie porysować zewnętrznej powierzchni zderzaka.

Odkręcamy aluminiowe rurki znajdującej się na dole po lewej stronie chłodnicy i wyjmujemy rurę odpływu cieczy z chłodnicy.

Zobacz też: Używany Golf VI: lepszy z dieslem!

REKLAMA

Kolejny krok to demontaż belki wzmacniającej, która zamocowana jest za pomocą 14 śrub. Zdejmujemy wzmocnienie i mamy już dostęp do chłodnicy. Odkręcamy dwie śruby znajdujące się nad chłodnicami. Następnie wykręcamy plastikowe pudełko, które znajduje się przy chłodnicach. Ułatwi nam to dostęp podczas demontażu chłodnicy.

W tym momencie możemy wyjąć chłodnicę. Montaż przeprowadzamy w odwrotnej kolejności zwracając uwagę na dokładne zamocowanie wszystkich elementów. Na końcu udajemy się na uzupełnienie układu klimatyzacji i sprawdzenie szczelności.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KGP: 109 332 interwencji, 291 wypadków drogowych, 12 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Oto najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend opublikowane przez Komendę Główną Policji. Policjanci podsumowali także zdarzenia z minionego tygodnia.

19-letni motocyklista bez uprawnień potrącił policjanta i zbiegł

19-nastolatek z Międzyrzecza (Lubuskie) stanie przed sądem za zarzut spowodowania wypadku, niezatrzymanie się do kontroli i ucieczkę z miejsca wypadku.

Nowe przepisy fotoradarowe: Właściciel pojazdu jako kozioł ofiarny?

Ustawodawca szykuje kolejną rewolucję w przepisach drogowych. Tym razem uderzy ona nie tylko w kierowców łamiących przepisy, ale także w właścicieli pojazdów, którzy nie wskażą osoby prowadzącej pojazd w chwili popełnienia wykroczenia. Jeśli fotoradar uchwyci pojazd przekraczający prędkość, a właściciel odmówi podania danych kierowcy, nie tylko zapłaci karę, ale również straci dowód rejestracyjny swojego samochodu.

Pijany senior uciekał przed policją po polach uprawnych. Auto dachowało

72-latek jechał bez zapiętych pasów, więc policja chciała zatrzymać go do kontroli. Rzucił się w pościg, który zakończył się dachowaniem. Okazało się, że jest pijany.

REKLAMA

Otrzymałeś wiadomość ws. zaległych płatności w e-TOLL? KAS ostrzega przed oszustami

Krajowa Administracja Skarbowa w przesłanym we wtorek, 25 marca 2025 r. komunikacie prasowym ostrzega przed oszustami wysyłającymi fałszywe wiadomości w sprawie zaległych płatności w e-TOLL. Publikujemy przykładową fałszywą wiadomość.

Już nie tylko diesel czy benzyna. I nawet nie zawsze samochód. Jak Polacy wybierają środek transportu?

W dzisiejszych czasach wybór środka transportu to nie tylko decyzja między samochodem z silnikiem benzynowym a dieslem. Możliwości jest więcej, a kierowcy mają różne oczekiwania. Jak Polacy wybierają codzienny środek lokomocji?

KGP: 93 352 interwencji, 312 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 93 352 interwencji. Byli wzywani do 312 wypadków drogowych.

Mandat za przeładowaną ciężarówkę, a zaniżona waga w CMR. Kto za to ponosi odpowiedzialność?

Przeładowanie pojazdu w transporcie drogowym to częsty problem, który może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych, w tym mandatów nałożonych na przewoźnika. W sytuacjach, gdy błędne dane o wadze towaru zostały przekazane przez spedytora lub nadawcę towaru, pojawia się pytanie o podział odpowiedzialności między przewoźnika a spedytora czy nadawcę. Najczęściej problem dotyczy mandatów zagranicznych, dlatego kluczowe znaczenie w tej kwestii mają przepisy Konwencji o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR).

REKLAMA

Przestraszył się policjantów, więc uciekał samochodem, łamiąc przepisy

Nocy pościg ulicami Białegostoku zakończył się zatrzymaniem 32-letniego kierowcy. Mężczyzna najpierw przekroczył prędkość, a potem - zamiast zatrzymać się do kontroli - zaczął uciekać.

Kolejne skrzyżowania i przejazdy kolejowo-drogowe z systemem RedLight. 2 000 zł mandatu i 15 punktów karnych

Kolejne skrzyżowania i przejazdy kolejowo-drogowe z systemem RedLight. Kiedy zaczną działać nowe systemy RedLight? Gdzie zostaną rozlokowane? Jakie mandaty obowiązują w przypadku przejazdu na czerwonym świetle?

REKLAMA