REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Awarie klimatyzacji w samochodzie - co może pójść nie tak?

Klimatyzacja
Klimatyzacja
ComplexPR

REKLAMA

REKLAMA

Uszkodzenie schładzacza w aucie na wiosnę to jeden z czarniejszych scenariuszy. Dlaczego zdarzają się awarie klimatyzacji w samochodzie? Często winny jest sam kierowca!

Sprawny schładzacz w aucie daje ogromny komfort podróżowania w czasie wiosennych i letnich upałów. Bo gdy na zewnątrz panuje temperatura 30 stopni Celsjusza, w kabinie pasażerskiej można ją obniżyć do 18 czy 19. W jaki sposób? Klimatyzacja wykorzystuje do chłodzenia powietrza dwa zjawiska. Pierwszym jest sprężanie pary. Drugim czynnik chłodzący odbierający temperaturę i osuszający. Niestety w kilkuletnim aucie może dojść do uszkodzenia schładzacza. A to scenariusz naprawdę nieciekawy. Upał w końcu spotęguje niecierpliwość kierowcy. Do tego koszty naprawy mogą być wysokie!

REKLAMA

Najczęstsze awarie klimatyzacji w samochodzie wynikają z... braku czynnika chłodzącego. Scenariusz taki jest możliwy w sytuacji, w której kierowca od kilku lat nie przeprowadzał przeglądu układu, ewentualnie pojawiły się nieszczelności. W pierwszym przypadku wystarczy umówić się na wizytę u mechanika. Ten sprawdzi elementy schładzacza, wymieni filtr przeciwpyłkowy i uzupełni ilość czynnika w układzie. Regularne przeprowadzanie procedury jest konieczne nie tylko z uwagi na możliwość osłabienia pracy klimatyzacji. Czynnik zawiera również olej, który smaruje sprężarkę. Brak czynnika oznacza brak oleju i brak smarowania.

Nieszczelności czy awarie klimatyzacji w samochodzie?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co w sytuacji, w której awarie klimatyzacji w samochodzie wynikają z występowania nieszczelności? Konieczna jest wizyta w warsztacie i przeprowadzenie diagnozy. Mechanik napełnia układ azotem pod ciśnieniem 25 barów. Namierzenie uszkodzeń odbywa się poprzez poszukiwanie punktów, przez które ucieka gaz. Alternatywną metodą namierzania nieszczelności jest specjalny barwnik. Ten dodaje się do czynnika chłodzącego i jeździ z włączoną klimatyzacją przez kilka dni. Obecność dziur w układzie sprawdza się za pomocą lampy UV, pod wpływem której kontrast odbarwia się.

Warto w tym momencie zaznaczyć, aby barwnik dodawać tylko wtedy, gdy jest to konieczne. Profilaktyczne wprowadzanie substancji podczas każdego przeglądu klimatyzacji może odbić się na sposobie smarowania kompresora i zadecydować o jego wcześniejszym uszkodzeniu. Awarie klimatyzacji w samochodzie wynikające z nieszczelności najczęściej dotyczą dwóch elementów. Pierwszym mogą być uszkodzone przewody - bywają niszczone np. przez gryzonie, ewentualnie kruszą się ze starości. Drugim przebita na skutek uderzenia kamienia lub mocno zabrudzona chłodnica.

Awarie klimatyzacji w samochodzie - a może to kompresor?

Awarie klimatyzacji w samochodzie to też awarie kompresora czy zawora rozprężnego. Kompresor może się uszkodzić w wyniku naturalnego zużycia, ewentualnie błędu popełnionego przez kierowcę. Najczęściej przypadek takie dotyczy zbyt małego poziomu czynnika chłodzącego i osłabionego smarowania sprężarki. Już sam kompresor jest niezwykle drogi. W przypadku Opla Astry IV napędzanego silnikiem 1.9 CDTI ceny startują od blisko 800 złotych. Dodatkowo jako że podczas jego wymiany rozszczelniony zostanie układ, konieczna jest też wymiana czynnika oraz skraplacza. A to winduje koszty naprawy o kolejnych kilkaset złotych.

Na listę problemów z powodzeniem wpisać można nieprzyjemny zapach, który rozchodzi się w kabinie po odpaleniu klimatyzacji. Ten jest powodowany przez grzyby i bakterie, które zgromadziły się w parowniku. To element, w którym dochodzi do nagłego rozprężenia czynnika. To obniża temperaturę powietrza, ale też powoduje powstanie wilgoci. Jej większa część jest odprowadzana pod samochód. Pozostałości tworzą jednak dobre środowisko dla rozwoju bakterii. Aby pozbyć się nieprzyjemnego zapachu, konieczna jest chemiczna dezynfekcja układu, ewentualnie ozonowanie oraz wymiana filtra przeciwpyłkowego.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA