Klimatyzacja w samochodzie a zdrowie - czy schładzacz jest bezpieczny?
REKLAMA
REKLAMA
Obecnie coraz rzadziej zdarza się, że samochody nie posiadają klimatyzacji. Ta już jakiś czas temu stała się rynkowym standardem zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. Pokładowy schładzacz daje potężną wygodę. Jesienią czy zimą w ciągu zaledwie kilku sekund jest w stanie odparować szyby w pojeździe, podczas gdy wiosną i latem skutecznie obniża temperaturę w kabinie pasażerskiej podczas jazdy. Czy za tą wygodę kierowcom przychodzi płacić? W sieci bez trudności można znaleźć opinie, w głos których klima odpowiada za liczne choroby, a nawet może być groźna dla zdrowia.
REKLAMA
Zobacz również: Awarie klimatyzacji w samochodzie - co może pójść nie tak?
Podstawowe pytanie brzmi: skąd biorą się takie opinie? Powodów ku temu może być kilka. Pierwszym jest sposób użytkowania schładzacza. Klimatyzacja w samochodzie ma wpływ na zdrowie przede wszystkim wtedy, gdy kierowca źle ją użytkuje. A przykładów takich zachowań nie brakuje. Bardzo często jest tak, że prowadzący w czasie letnich upałów wsiada do auta i z miejsca ustawia klimę na najniższą z możliwych temperatur oraz włącza maksymalną siłę nawiewu. To w połączeniu z upałem panującym wewnątrz sprawia, że organizm jest nagle wychłodzony i może się stać powodem np. przeziębienia.
Klimatyzacja w samochodzie a zdrowie - używaj jej właściwie!
Aby uniknąć letniego kataru spowodowanego klimatyzacją należy trzymać się kilku zasad. Przed rozpoczęciem jazdy można przewentylować wnętrze - w tym celu wystarczy otworzyć drzwi pojazdu. Następnie warto pamiętać o tym, aby siłę pracy schładzacza zmieniać stopniowo. W ten sposób stopniowo też zmieniać się będzie temperatura w kabinie pasażerskiej. Ostatnia z zasad dotyczy klimatyzacji automatycznej. Kierowca powinien pamiętać o tym, aby nie tworzyć zbyt dużej różnicy temperatur między wnętrzem a dworem. Ta optymalnie powinna wynosić jakieś 5 stopni Celsjusza.
Zobacz również: Klimatyzacja : czyszczenie, odgrzybianie, konserwacja
Hasło klimatyzacja w samochodzie a zdrowie pojawia się jednak w jeszcze jednym aspekcie. Układ klimatyzacji generuje duże ilości wilgoci. A wilgoć jest środowiskiem szczególnie korzystnym do rozwoju grzybów i bakterii. Te za pomocą nawiewów dostają się do kabiny pasażerskiej i bez wątpienia mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia pasażerów - powodują przeziębienia i reakcje alergiczne. Uświadomienie sobie działania tego mechanizmu jest kluczowe. To ono stanowi bowiem podstawę do dbania o regularny serwis pokładowej klimatyzacji.
Klimatyzacja w samochodzie a zdrowie - raz w roku przegląd
Schładzacz powinien podlegać przeglądowi minimum raz w roku - wszystko zależy oczywiście od tego jak często pojazd jest eksploatowany. Na drodze inspekcji mechanik musi nie tylko skontrolować jego pracę, ale także zdezynfekować chemicznie lub przy pomocy ozonowania kanały wentylacyjne oraz wymienić filtr powietrza. W razie potrzeby konieczne jest również uzupełnienie odczynnika chłodzącego. Może się zdarzyć, że kierowca zapomni o serwisie klimatyzacji. Urządzenie samo jednak o sobie przypomni.
Zobacz również: Jak często konserwować klimatyzację?
Charakterystycznym objawem mówiącym o tym, że klima powinna zostać przejrzana, jest nieprzyjemny zapach utrzymujący się w kabinie pasażerskiej po uruchomieniu schładzacza. Ile kosztuje przegląd? Ceny zależą od dwóch czynników. Po pierwsze miasta. Po drugie zakresu prac. W przypadku samego odgrzybiania za usługę można zapłacić już 100 złotych. Gdy jednak procedura zostanie uzupełniona dobijaniem odczynnika chłodzącego, cena potrafi przekroczyć 250 złotych.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA