REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Klimatyzacja w samochodzie a zdrowie - czy schładzacz jest bezpieczny?

klimatyzacja Berlingo II panel
klimatyzacja Berlingo II panel
Kamil Fraszkiewicz

REKLAMA

REKLAMA

Nieprzyjemny zapach w aucie i katar? Niestety klimatyzacja w samochodzie a zdrowie to hasło, które wynika przede wszystkim z zaniedbań eksploatacyjnych kierowcy!

Obecnie coraz rzadziej zdarza się, że samochody nie posiadają klimatyzacji. Ta już jakiś czas temu stała się rynkowym standardem zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. Pokładowy schładzacz daje potężną wygodę. Jesienią czy zimą w ciągu zaledwie kilku sekund jest w stanie odparować szyby w pojeździe, podczas gdy wiosną i latem skutecznie obniża temperaturę w kabinie pasażerskiej podczas jazdy. Czy za tą wygodę kierowcom przychodzi płacić? W sieci bez trudności można znaleźć opinie, w głos których klima odpowiada za liczne choroby, a nawet może być groźna dla zdrowia.

REKLAMA

Zobacz również: Awarie klimatyzacji w samochodzie - co może pójść nie tak?

Podstawowe pytanie brzmi: skąd biorą się takie opinie? Powodów ku temu może być kilka. Pierwszym jest sposób użytkowania schładzacza. Klimatyzacja w samochodzie ma wpływ na zdrowie przede wszystkim wtedy, gdy kierowca źle ją użytkuje. A przykładów takich zachowań nie brakuje. Bardzo często jest tak, że prowadzący w czasie letnich upałów wsiada do auta i z miejsca ustawia klimę na najniższą z możliwych temperatur oraz włącza maksymalną siłę nawiewu. To w połączeniu z upałem panującym wewnątrz sprawia, że organizm jest nagle wychłodzony i może się stać powodem np. przeziębienia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Klimatyzacja w samochodzie a zdrowie - używaj jej właściwie!

Aby uniknąć letniego kataru spowodowanego klimatyzacją należy trzymać się kilku zasad. Przed rozpoczęciem jazdy można przewentylować wnętrze - w tym celu wystarczy otworzyć drzwi pojazdu. Następnie warto pamiętać o tym, aby siłę pracy schładzacza zmieniać stopniowo. W ten sposób stopniowo też zmieniać się będzie temperatura w kabinie pasażerskiej. Ostatnia z zasad dotyczy klimatyzacji automatycznej. Kierowca powinien pamiętać o tym, aby nie tworzyć zbyt dużej różnicy temperatur między wnętrzem a dworem. Ta optymalnie powinna wynosić jakieś 5 stopni Celsjusza.

Zobacz również: Klimatyzacja : czyszczenie, odgrzybianie, konserwacja

Hasło klimatyzacja w samochodzie a zdrowie pojawia się jednak w jeszcze jednym aspekcie. Układ klimatyzacji generuje duże ilości wilgoci. A wilgoć jest środowiskiem szczególnie korzystnym do rozwoju grzybów i bakterii. Te za pomocą nawiewów dostają się do kabiny pasażerskiej i bez wątpienia mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia pasażerów - powodują przeziębienia i reakcje alergiczne. Uświadomienie sobie działania tego mechanizmu jest kluczowe. To ono stanowi bowiem podstawę do dbania o regularny serwis pokładowej klimatyzacji.

Klimatyzacja w samochodzie a zdrowie - raz w roku przegląd

Schładzacz powinien podlegać przeglądowi minimum raz w roku - wszystko zależy oczywiście od tego jak często pojazd jest eksploatowany. Na drodze inspekcji mechanik musi nie tylko skontrolować jego pracę, ale także zdezynfekować chemicznie lub przy pomocy ozonowania kanały wentylacyjne oraz wymienić filtr powietrza. W razie potrzeby konieczne jest również uzupełnienie odczynnika chłodzącego. Może się zdarzyć, że kierowca zapomni o serwisie klimatyzacji. Urządzenie samo jednak o sobie przypomni.

Zobacz również: Jak często konserwować klimatyzację?

Charakterystycznym objawem mówiącym o tym, że klima powinna zostać przejrzana, jest nieprzyjemny zapach utrzymujący się w kabinie pasażerskiej po uruchomieniu schładzacza. Ile kosztuje przegląd? Ceny zależą od dwóch czynników. Po pierwsze miasta. Po drugie zakresu prac. W przypadku samego odgrzybiania za usługę można zapłacić już 100 złotych. Gdy jednak procedura zostanie uzupełniona dobijaniem odczynnika chłodzącego, cena potrafi przekroczyć 250 złotych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA