Jak zdiagnozować usterki klimatyzacji?
REKLAMA
REKLAMA
Podstawa to coroczny przegląd układu klimatyzacji, wraz z wymianą filtrów. Wymiany czynnika chłodzącego można dokonywać co 2 lata. Najczęściej spotykaną usterką jest nieszczelność w układzie. Objawia się ona pogorszeniem pracy klimatyzacji. Nie ma efektywnego chłodzenia, przez co wyczuwalna jest mała wydajność. Przyczyn może być kilka, najczęściej jest to nieszczelność przewodów klimatyzacji, lub uszkodzenie kompresora.
REKLAMA
Zobacz również: Jak eksploatować klimatyzację?
REKLAMA
Dlatego warto klimatyzację serwisować w miejscu, gdzie poza nabiciem Klimy, sprawdzą nam też szczelność układu. Kolejna usterka to uszkodzenie kompresora. Objawia się głośniejszą pracą, oraz charakterystycznym terkotaniem. Jest to znak, że nadchodzi czas na wymianę kompresora. Najlepiej zakupić używany na szrocie. Możemy być pewni, że posłuży nam dłużej, niż niejeden regenerowany, pod warunkiem, że w momencie kiedy go zakupimy, będzie sprawny.
Pozostałe uszkodzenia to zazwyczaj problemy z elektryką. Uszkodzony panel klimatyzacji jest również często spotykany. Usterki czujników temperatury zdarzają się znacznie częściej. Aby to zdiagnozować powinno się podłączyć komputer diagnostyczny. Nie jest to jednak konieczne. Wystarczy wymienić czynnik chłodzący i sprawdzić działanie panelu klimatyzacji, by mieć pewność, czy problemem są czujniki.
Zobacz również: Jak wyczyścić klimatyzację?
Przestrzegając powyższych porad, możemy być pewni, że będziemy się cieszyć bezawaryjną klimatyzacją przez wiele lat.
REKLAMA
REKLAMA