REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Klimatyzacja samochodowa - poradnik

Zuzanna Gawor-Kotkowska
fot. Newspress
fot. Newspress

REKLAMA

REKLAMA

Większość z nas nie zastanawia się, jak działa klimatyzacja samochodowa. Postaramy się przybliżyć działanie tego urządzenia i jego możliwe usterki.

Działanie klimatyzacji jest możliwe dzięki właściwościom fizycznym gazów, procesom parowania i kondensacji. Urządzenie składa się z kilku elementów, z których główną rolę odgrywają napędzana paskiem klinowym sprężarka, kondensator i zawór redukcyjny, czyli urządzenie rozprężające. W układzie klimatyzacyjnym krąży specjalna substancja - czynnik chłodzący. Jest on sprężany za pomocą kompresora (sprężarki), który pod dużym ciśnieniem wtłacza płyn do kondensatora. Tam czynnik, którego temperatura wzrosła podczas sprężania, jest schładzany.

REKLAMA

Zobacz również: Jak używać klimatyzacji?

REKLAMA

Kondensator ma bardzo podobną budowę do chłodnicy samochodowej. Następnie płyn przedostaje się do zaworu redukcyjnego, który rozpręża czynnik, zmienia w gaz i wtłacza go do wnętrza kolejnego elementu układu, czyli parownika. Podczas rozprężania, substancja musi pobrać z otoczenia energię w postaci ciepła. Powietrze jest wtłaczane do kabiny samochodu za pomocą wentylatora, a czynnik chłodzący trafia z powrotem do kompresora, gdzie zostaje sprężony i oddaje pobraną energię cieplną. W układzie klimatyzacji montowany jest również osuszacz, zbierający wilgoć i zapobiegający dostawaniu się jej do układu. 

Jak każde inne urządzenie, klimatyzacja może ulec usterce. Objawem jest zupełny brak lub niedostateczne chłodzenie. Gdy klimatyzacja przestaje działać poprawnie, może być to objawem luźnego bądź zerwanego paska klinowego, wady kompresora albo uszkodzenia lub niedrożności zaworu redukcyjnego. Brak chłodzenia może sygnalizować również nieszczelność połączeń pomiędzy poszczególnymi elementami układu. Ostatecznie może to również świadczyć o prostej usterce, jak np. przepalony bezpiecznik klimatyzacji lub niski poziom (lub brak) czynnika chłodzącego.

Zobacz również: Układ chłodzenia - usterki i konserwacja.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Naprawę i konserwację klimatyzacji najlepiej pozostawić fachowcom choćby dlatego, że uzupełnienie płynu wymaga użycia specjalistycznych urządzeń, a znalezienie i uszczelnienie przecieku potrafi być bardzo trudne. Sami możemy jedynie zadbać o to, aby zapewniać naszemu systemowi chłodzącemu regularne przeglądy, zgodnie z zaleceniami producenta. Warto też raz na jakiś czas uruchomić klimatyzację w miesiące zimowe, gdyż w ten sposób konserwujemy jej elementy.

Klimatyzacja niewątpliwie umila nam chwile spędzone w samochodzie podczas letnich miesięcy, kiedy wysoka temperatura staje się uciążliwa. Ponadto właściwości samej instalacji stwarzają dobre warunki dla rozwoju szkodliwych bakterii i grzybów. Pamiętajmy więc, aby raz na pewien czas odgrzybić klimatyzację. Zarodniki grzybów (np. pleśni) wdmuchiwane do kabiny mogą wywołać u nas reakcję alergiczną. Dbajmy więc o prawidłowe działanie i konserwację urządzenia.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA