REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Klimatyzacja samochodowa - poradnik

Zuzanna Gawor-Kotkowska
fot. Newspress
fot. Newspress

REKLAMA

REKLAMA

Większość z nas nie zastanawia się, jak działa klimatyzacja samochodowa. Postaramy się przybliżyć działanie tego urządzenia i jego możliwe usterki.

Działanie klimatyzacji jest możliwe dzięki właściwościom fizycznym gazów, procesom parowania i kondensacji. Urządzenie składa się z kilku elementów, z których główną rolę odgrywają napędzana paskiem klinowym sprężarka, kondensator i zawór redukcyjny, czyli urządzenie rozprężające. W układzie klimatyzacyjnym krąży specjalna substancja - czynnik chłodzący. Jest on sprężany za pomocą kompresora (sprężarki), który pod dużym ciśnieniem wtłacza płyn do kondensatora. Tam czynnik, którego temperatura wzrosła podczas sprężania, jest schładzany.

REKLAMA

Zobacz również: Jak używać klimatyzacji?

REKLAMA

Kondensator ma bardzo podobną budowę do chłodnicy samochodowej. Następnie płyn przedostaje się do zaworu redukcyjnego, który rozpręża czynnik, zmienia w gaz i wtłacza go do wnętrza kolejnego elementu układu, czyli parownika. Podczas rozprężania, substancja musi pobrać z otoczenia energię w postaci ciepła. Powietrze jest wtłaczane do kabiny samochodu za pomocą wentylatora, a czynnik chłodzący trafia z powrotem do kompresora, gdzie zostaje sprężony i oddaje pobraną energię cieplną. W układzie klimatyzacji montowany jest również osuszacz, zbierający wilgoć i zapobiegający dostawaniu się jej do układu. 

Jak każde inne urządzenie, klimatyzacja może ulec usterce. Objawem jest zupełny brak lub niedostateczne chłodzenie. Gdy klimatyzacja przestaje działać poprawnie, może być to objawem luźnego bądź zerwanego paska klinowego, wady kompresora albo uszkodzenia lub niedrożności zaworu redukcyjnego. Brak chłodzenia może sygnalizować również nieszczelność połączeń pomiędzy poszczególnymi elementami układu. Ostatecznie może to również świadczyć o prostej usterce, jak np. przepalony bezpiecznik klimatyzacji lub niski poziom (lub brak) czynnika chłodzącego.

Zobacz również: Układ chłodzenia - usterki i konserwacja.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Naprawę i konserwację klimatyzacji najlepiej pozostawić fachowcom choćby dlatego, że uzupełnienie płynu wymaga użycia specjalistycznych urządzeń, a znalezienie i uszczelnienie przecieku potrafi być bardzo trudne. Sami możemy jedynie zadbać o to, aby zapewniać naszemu systemowi chłodzącemu regularne przeglądy, zgodnie z zaleceniami producenta. Warto też raz na jakiś czas uruchomić klimatyzację w miesiące zimowe, gdyż w ten sposób konserwujemy jej elementy.

Klimatyzacja niewątpliwie umila nam chwile spędzone w samochodzie podczas letnich miesięcy, kiedy wysoka temperatura staje się uciążliwa. Ponadto właściwości samej instalacji stwarzają dobre warunki dla rozwoju szkodliwych bakterii i grzybów. Pamiętajmy więc, aby raz na pewien czas odgrzybić klimatyzację. Zarodniki grzybów (np. pleśni) wdmuchiwane do kabiny mogą wywołać u nas reakcję alergiczną. Dbajmy więc o prawidłowe działanie i konserwację urządzenia.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zamiast jechać własnym autem w delegację, pracownicy coraz częściej korzystają z wynajmu samochodu. Dlaczego?

Wynajem samochodów staje się coraz bardziej popularnym rozwiązaniem wśród polskich przedsiębiorców oraz pracowników wyjeżdżających w delegacje służbowe. Mobilność rozumiana jako zastępowanie własności wypożyczeniem lub wynajmem zyskuje coraz więcej zwolenników.

Jechał hulajnogą elektryczną 48 km/h. Dostał mandat w wysokości 900 zł

Jechał hulajnogą elektryczną 48 km/h. Dostał mandat w wysokości 900 zł. Jakie należy mieć uprawnienia, by móc jeździć hulajnogą elektryczną? Kiedy jazda po chodniku jest dopuszczalna? Jakie są zakazy dotyczące prowadzenia hulajnogi elektrycznej?

KGP: 106 383 interwencji, 394 wypadków drogowych, 33 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 106 383 interwencji.

Kluczowe połączenie Polski z Ukrainą. Droga S17 się wydłuża: nowy odcinek coraz bliżej

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zakończyła przetarg na kolejny odcinek drogi ekspresowej S17. Odcinek Piaski Wschód - Łopiennik, o długości 16,6 km, stanie się ważnym elementem trasy łączącej Polskę z Ukrainą. Przetarg wygrało konsorcjum Aldesa Construcciones Polska oraz Aldesa Construcciones, które zrealizuje projekt za 810 mln zł. Inwestycja obejmuje nie tylko budowę nowej drogi, ale także rozwój infrastruktury dla bezpieczeństwa i ochrony środowiska. Co oznacza ta inwestycja dla polskiej sieci drogowej i jak wpłynie ona na komunikację międzynarodową?

REKLAMA

Koniec dopłat do leasingu e-aut: rynek elektromobilności w Polsce zagrożony?

Samochody elektryczne to bardziej ekologiczna wersja tradycyjnych aut. Osoby decydujące się na zakup takiego pojazdu dotychczas mogły liczyć na dofinansowanie. Leasing, będący jedną z najpopularniejszych form finansowania zakupu nowych pojazdów, cieszył się dużym zainteresowaniem szczególnie wśród przedsiębiorców. To właśnie oni stanowią ponad 80% klientów nabywających elektryczne samochody osobowe w Polsce. Niestety od 1 września br. NFOŚIGW podjął decyzję dotyczącą wstrzymania dopłat. Jak to wpłynie na rynek elektryków?

Automatyczny zwrot prawa jazdy. Czy wszyscy z niego skorzystają? 10 września weszły w życie nowe rozwiązania

Zgodnie z opublikowanym komunikatem Ministra Cyfryzacji z 8 sierpnia 2024 r. od wtorku, 10 września 2024 r. zaczęły obowiązywać nowe rozwiązania techniczne dotyczące m.in. zwrotu zatrzymanego prawa jazdy.

Tesla zdetronizowana w Europie. Nowy lider rynku samochodów elektrycznych

Tesla, znana marka samochodów elektrycznych, w 2024 roku była znacznie rzadziej wybierana przez klientów z Europy. W porównaniu z 2023 rokiem, w którym to firma świętowała triumfy na europejskim rynku, ilość sprzedanych modeli była sporym rozczarowaniem. Co spowodowało taki spadek sprzedaży? Kto wyprzedził ubiegłorocznego lidera?

Złamana ręka a prowadzenie auta. Czy można wsiąść za kółko z ręką w gipsie?

Urazy takie jak złamania, znacząco wpływają na codzienne funkcjonowanie. Nie tylko utrudniają, ale czasem wręcz uniemożliwiają wykonywanie niektórych czynności. Jedną z nich może być jazda samochodem. Czy prowadzenie pojazdu z ręką w gipsie jest legalne? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

REKLAMA

KGP: 119 918 interwencji, 545 wypadków drogowych, 41 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie pierwszego tygodnia września. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 119 918 interwencji.

Odcinkowe pomiary prędkości nielegalne? Sprawdzamy. Co grozi kierowcom i kiedy mogą nie przyjąć mandatu?

Odcinkowe pomiary prędkości to coraz popularniejszy w Polsce sposób na wychwytywanie i karanie kierowców, którzy nie przestrzegają przepisów prawa o ruchu drogowym w zakresie dopuszczalnych prędkości. Nowe urządzenia rejestrujące, służące do automatycznej kontroli średniej prędkości na wyznaczonym odcinku drogi, wyrastają jak grzyby po deszczu, a wraz z nimi mnożą się pytania kierowców o legalność tej formy pomiarów prędkości. Jak się okazuje – wątpliwości te są uzasadnione.

REKLAMA