REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jaka jest prawidłowa pozycja za kierownicą?

Wielu kierowców nie wie, jak ustawić fotel, aby zająć prawidłową pozycję za kierownicą. Najważniejsza jest odległość rąk i nóg od kierownicy i pedałów. Fot. Fotolia
Wielu kierowców nie wie, jak ustawić fotel, aby zająć prawidłową pozycję za kierownicą. Najważniejsza jest odległość rąk i nóg od kierownicy i pedałów. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wielu kierowców nie wie, jak ustawić fotel, aby zająć prawidłową pozycję za kierownicą. Najważniejsza jest odległość rąk i nóg od kierownicy i pedałów. Podpowiadamy, jak ustawić fotel aby zająć prawidłową pozycję za kierownicą.

Podstawą do wyznaczenia prawidłowej pozycji jest sposób, w jaki układa się nasza lewa noga w momencie wciskania sprzęgła. Powinna ona pozostać lekko ugięta w kolanie. Jeśli jest wyprostowana lub mocno zgięta to mamy pewność, że siedzimy zbyt daleko lub zbyt blisko pedałów.

REKLAMA

Zobacz też: Czy polskie ubezpieczenie OC będzie ważne za granica? Jakie ubezpieczenie wykupić przed wyjazdem za granice?

REKLAMA

Drugą kwestią jest odległość kierownicy od naszego ciała. Wyznaczamy ją kładąc ręce na szczycie kierownicy tak, aby dotykały jej nadgarstkami. Powinny być one wyprostowane, a całe plecy oparte o fotel. Jeśli musimy się unieść to znaczy, że oparcie jest za daleko. Jeśli z kolei ręce są ugięte to znaczy, że musimy oparcie odchylić. Zagłówek musi znajdować się na wysokości głowy tak, aby zabezpieczał nas przed uszkodzeniem szyjnego odcinka kręgosłupa w razie stłuczki czy wypadku. Ręce w trakcie jazdy trzymamy na kierownicy w pozycji „za piętnaście trzecia”, czyli niezależnie od jej kształtu, ręce powinny znaleźć się po przeciwnych stronach na jednej linii, będącej poziomą średnicą. 

Po ustaleniu prawidłowej pozycji, trzeba jeszcze ustawić lusterka. W lusterku wstecznym powinniśmy widzieć całą tylną szybę samochodu. Boczne lusterka ustawiamy tak, aby widzieć w nich boczny pas ruchu i granicę naszego samochodu. Bardzo ważne, aby dzięki ustawieniom pionowym i poziomym lusterek jak najbardziej ograniczyć zakres tzw. „martwego pola” czyli miejsca, w którym nie jesteśmy w stanie zobaczyć samochodu będącego na pasie obok. To miejsce zaczyna się mniej więcej w połowie naszego pojazdu i jest częstą przyczyną kolizji podczas zmiany pasa ruchu. W nowych samochodach montowane są lusterka asferyczne, które redukują martwe pole do minimum. 

Pasy

Gdy ustawimy już lusterka, pozostaje nam zapiąć pas. Przed zapięciem pasa warto pozbyć się wierzchniego okrycia i np. szalika, gdyż będą nam krępowały ruchy. Pas ma ciasno przylegać do naszego ciała, a jego górna część powinna znaleźć się pomiędzy szyją a ramieniem. Unikajmy umieszczania pasa pod pachą, gdyż to narazi nas na poważne uszkodzenia obojczyka i żeber w trakcie zderzenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Jak pokonywać długie trasy?

Prawidłowa pozycja za kierownicą jest kluczowa dla bezpieczeństwa jazdy i umożliwia pełną swobodę w obsłudze naszego auta. Prawidłowe ustawienie fotela i lusterek mogą również znacznie ułatwić nam manewrowanie samochodem, np. w trudnych miejscach parkingowych. Z pewnością nie należy tego bagatelizować, ponieważ zaniedbania mogą skutkować utrudnieniami w kierowaniu pojazdem, a także dyskomfortem i w najgorszym przypadku groźnymi dla zdrowia i życia skutkami.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowa funkcja dla kierowców. Google Maps wprowadza aktualizację

Mapy Google są na bieżąco udoskonalane. Google często wprowadza nowe, przydatne funkcje, w tym wiele udogodnień dla kierowców. Tym razem na użytkowników czekają aż dwie nowości. Na czym polegają te nowe funkcje Google Maps? Dowiesz się z tego artykułu.

Ten dokument będzie mógł mieć już 17-latek. Zaskakująca propozycja ministerstwa

Posiadanie prawa jazdy to dla wielu bardzo ważna kwestia. Możliwość prowadzenia samochodu przynosi wiele korzyści, zarówno w życiu codziennym i zawodowym. Coraz częściej z wybranych kategorii prawa jazdy (takich jak AM czy B1) korzystają już 14- czy 16-latkowie. Ministerstwo Infrastruktury zaproponowało zmiany w dostępie do prawa jazdy kat. B. Czego one dotyczą? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

KGP: 103 519 interwencji, 401 wypadków drogowych, 35 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała dane z ostatniego tygodnia dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci od poniedziałku do niedzieli przeprowadzili 103 519 interwencji. Od początku tegorocznych wakacji policjanci odnotowali 375 wypadków na drogach ze skutkiem śmiertelnym.

Kierowco, uważaj na to! Nowe przepisy przewidują konfiskatę pojazdu

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zaproponowało zaostrzenie kar za wjazd do lasu w miejscach niedozwolonych. Nowe przepisy znacząco zwiększyłyby kary za tego typu wykroczenia. Na co warto uważać, by uniknąć kłopotów i wysokiego mandatu? Kiedy kierowca mógłby stracić pojazd?

REKLAMA

Na drogach pojawią się młodsi kierowcy?

Na drogach pojawią się młodsi kierowcy? Wszystko na to wskazuje, bo ministerstwo infrastruktury poinformowało, że jest już gotowy projekt zmian pozwalający uzyskać prawo jazdy siedemnastolatkom.

Pierwszy przepadek pojazdu. Zapadł prawomocny wyrok

W Skierniewicach zapadł pierwszy w kraju prawomocny wyrok orzekający przepadek pojazdu, którego kierowca miał ponad 1,5 promila alkoholu w organizmie. Chodzi o przepisy, które weszły w życie 14 marca 2024 r. Kierująca miała ponad 2 promile.

Rozszerzenie strefy płatnego parkowania w Warszawie 3 lutego 2025 r.? Radni zadecydują już w najbliższy czwartek

W czwartek, 29 sierpnia warszawscy radni mają zadecydować, czy strefa płatnego parkowania niestrzeżonego w Warszawie zostanie rozszerzona. Zgodnie z projektem ustawy, rozszerzenie granic strefy płatnego parkowania niestrzeżonego ma nastąpić 3 lutego 2025 r. 

QUIZ Dopasuj model do marki samochodu. 12/12 tylko dla fanów motoryzacji
Dopasujesz poprawnie model do marki? Pytania dotyczą także modeli i marek, które już nie są produkowane.

REKLAMA

10 września 2024 r. wielkie zmiany dla kierowców. Chodzi o prawo jazdy

10 września 2024 r. wejdą w życie wielkie zmiany dla kierowców. Chodzi o zatrzymanie prawa jazdy. Czego konkretnie będą dotyczyły zmiany? Jakie rozwiązania wejdą w życie w pierwszej połowie września? Sprawdź szczegóły.

Konfiskata samochodu i mandat za brak OC. Na to muszą uważać kierowcy

Kierowcy muszą uważać na szereg przepisów drogowych. Wysokość mandatów znacząco wzrosła już od 2022 roku. Jednak to nie wszystko. Bowiem w 2024 roku zostały wprowadzone kolejne ważne zmiany. W niektórych sytuacjach sąd może podjąć decyzję o przepadku auta. Na co należy uważać, by nie dopuścić do takiej sytuacji?

REKLAMA