REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Poradnik jak wybrać dla dziecka?

fot. Newspress
fot. Newspress

REKLAMA

REKLAMA

Fotelik samochodowy jest kluczowym elementem mającym wpływ na bezpieczeństwo dziecka podczas jazdy samochodem. Podpowiadamy, jak wybrać odpowiedni fotelik, aby zapewnić naszemu dziecku optymalne zabezpieczenie.

Rodzice maluchów często zastanawiają się, który z wielu dostępnych na rynku fotelików samochodowych będzie najlepszy. Prawda jest taka, że fotelik powinien dobrze pasować do naszego samochodu, mieścić się w budżecie przeznaczonym na jego zakup i być wygodny dla dziecka.

REKLAMA

Zobacz również: ISOFIX: co to jest?

Fotelik musi być wygodny dla dziecka

Aby poprawnie dobrać fotelik, musimy zmierzyć naszą pociechę. Potrzebny nam będzie wzrost i masa ciała maluszka, a także jego wiek. Do pierwszego roku życia dzieci powinny podróżować w otwartym foteliku, będącym czymś w rodzaju połączenia łóżeczka ze spacerówką. W takim foteliku dziecko jedzie tyłem do kierunku jazdy. Pamiętajmy, aby rozmiar fotelika odpowiadał wymiarom naszej latorośli – w przeciwnym razie będziemy obciążać kręgosłup dziecka w najbardziej podatnym na uszkodzenia okresie rozwoju. Każdy fotelik opatrzony jest parametrami wymiarów i informacją, czy będzie odpowiedni dla dziecka o danym wzroście i masie.

Polecamy: Jak zająć dwulatka podczas podróży samochodem

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Łatwa instalacja fotelika

Przed zakupem poprośmy sprzedawcę o demonstrację instalacji fotelika lub instrukcję obsługi. W ten sposób możemy sprawdzić, czy jesteśmy w stanie w łatwy sposób poradzić sobie z poprawnym umieszczeniem go w naszym samochodzie.

Dopasowanie fotelika do samochodu

W samochodach producenci zapewniają nam duży wybór nie tylko stylistyki zewnętrznej, ale również wnętrza. To powoduje, że fotele i kanapy w aucie mogą mieć różne kształty. Oznacza to, że nie każdy fotelik samochodowy będzie odpowiednio dopasowany. Warto więc przed kupnem wypróbować go, po prostu montując w samochodzie. Poprawnie zainstalowany fotelik powinien przylegać ciasno, ewentualne szpary pomiędzy jego elementami a kanapą samochodu nie powinny być większe niż 2 centymetry. Jeśli sprzedający nie pozwoli nam na wypróbowanie fotelika przed kupnem, sprawdźmy możliwość zwrotu, na wypadek gdyby nie pasował.

Homologacja fotelika dla dziecka

Dużo słyszy się, że producenci fotelików przemycają na rynek towar bez homologacji drogowej lub nawet niespełniający jej wymogów. Ten aspekt jest bardzo ważny. Fotelik powinien być wykonany z odpowiednich materiałów (np. niepalnych), a wszystkie elementy łączeń i pasy bezpieczeństwa muszą być bardzo solidne, aby wytrzymywać duże przeciążenia w momencie ewentualnego wypadku. Foteliki słabej jakości nie zapewniają naszemu dziecku nawet minimum bezpieczeństwa. W momencie zderzenia pasy zrywają się z mocowań, a sztywne elementy mogą się połamać. W efekcie nasze dziecko może poważnie ucierpieć nawet przy z pozoru niegroźnej stłuczce. Upewnijmy się więc, że fotelik ma homologację drogową i certyfikat jakości.

Zobacz również: Jak podróżować z kilkorgiem dzieci?

Foteliki używane

REKLAMA

Decydując się na kupno używanego fotelika, upewnijmy się, że nie uczestniczył on w żadnym wypadku drogowym ani stłuczce. Takie wydarzenie mogło poważnie nadwyrężyć stan pasów i innych elementów, i nie będzie on poprawnie chronił naszego dziecka. Zwróćmy też uwagę na pasy bezpieczeństwa – poszukajmy ewentualnych uszkodzeń i jeśli jakieś znajdziemy, w żadnym wypadku nie decydujmy się na kupno.

Fotelik samochodowy to podstawa bezpieczeństwa naszego dziecka. Koszt nowego, dobrego fotelika wynosi od około 400 do 700 złotych. Może wydawać się to wysoką ceną, ale zastanówmy się też, czy warto w tym wypadku oszczędzać?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Senne koszmary polskich kierowców: kradzież samochodu lub awaria auta w drodze. A jaka jest rzeczywistość

Awaria na drodze i związane z nią holowanie, kradzież samochodu oraz zderzenie ze zwierzyną  – to największe obawy polskich kierowców. Są na tyle silne, że wielu zamieniają się w koszmary senne. Na szczęście na co dzień przykre zdarzenia związane z autem są zgoła inne.

Branża transportowa ma się coraz gorzej. Co może pomóc?

Kryzys gospodarczy staje się coraz bardziej widoczny. W pierwszych dziewięciu miesiącach 2024 roku liczba ogłoszonych upadłości wzrosła o 14% w porównaniu do tego samego okresu w roku ubiegłym, podczas gdy liczba rozpoczętych postępowań restrukturyzacyjnych spadła o 6,9%. Jedna z branż, która ma najtrudniej to branża transportowa.

Czego najbardziej obawiają się kierowcy, a co rzeczywiście im się przytrafia?

Jakie są największe obawy Polaków w związku z samochodem? A co przytrafia się kierowcom najczęściej? Co dziesiąty kierowca nie boi się o swój samochód. Co piątego nic złego na drodze nie spotkało. 

W Warszawie możesz natknąć się na przewoźników bez prawa jazdy

"Przewozy 2024" to akcja policji i funkcjonariuszy Straży Granicznej. Mundurowi skontrolowali kierowców świadczących przewozy na aplikację. 

REKLAMA

Jechał ponad 180 km/h, bo odreagowywał stres, dostał słony mandat

25-latek jechał ponad 180 km/h bo odreagowywał stres. Stracił prawo jazdy, otrzymał mandat w wysokości 5 tys. zł oraz 15 punktów karnych.

89 stacji ładowania pojazdów elektrycznych już jest, w planach 60 nowych. Gdzie?

Kierowcy z Łodzi mają już 89 punktów, w których mogą naładować samochody elektryczne. Łódzki magistrat poinformował, że kolejnych 60 stacji jest w planach. 

Kobiety preferują inne środki transportu niż mężczyźni

Kobiety preferują inne środki transportu niż mężczyźni. Widać to zwłaszcza w zatłoczonych miastach. Z badań wynika także, że kobiety bardziej skupiają się na kwestiach ekologicznych. 

0,8 promila alkoholu we krwi w Wielkiej Brytanii, 0,2 promile w Polsce. Jazda pod wpływem powodem 6500 zgonów w UE

0,8 promila alkoholu we krwi w Wielkiej Brytanii i Malcie, 0,2 promile w Polsce. Okazuje się, że jazda pod wpływem jest powodem 6500 zgonów w Unii Europejskiej. Państwa planują jednak obniżanie limitów. Gdzie jest całkowity zakaz prowadzenia pojazdów pod wpływem alkoholu?

REKLAMA

Nowy samochód dla Polaka: nie elektryk i nie auto z tradycyjnym silnikiem – więc co

Najpierw decyzja Unii Europejskiej o rychłym zaprzestaniu rejestracji i produkcji aut z tradycyjnymi silnikami na benzynę i olej napędowy. Teraz wahanie, i nieoficjalne wiadomości, że z tak radykalnym krokiem trzeba zaczekać. Zamieszkanie na rynku motoryzacyjnym trwa i czy wpływa znacząco na decyzje zakupowe?

Stacje ładowania elektryków w Polsce co 3,3 km (średnio). Maksymalnie 76 km. Mapa zagęszczenia. Kierowcy elektryków czy spalinówek – kto ma lepiej?

Tylko 3,3 km dzieli średnio w Polsce najbliżej sąsiadujące ze sobą stacje ładowania aut elektrycznych – wynika z analizy Powerdot Data Center. Pomimo, że odległość ta jest zdumiewająco mała, to na mapie Polski wciąż jest kilka białych plam ze słabo rozwiniętą infrastrukturą. 

REKLAMA