REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Poradnik jak wybrać dla dziecka?

fot. Newspress
fot. Newspress

REKLAMA

REKLAMA

Fotelik samochodowy jest kluczowym elementem mającym wpływ na bezpieczeństwo dziecka podczas jazdy samochodem. Podpowiadamy, jak wybrać odpowiedni fotelik, aby zapewnić naszemu dziecku optymalne zabezpieczenie.

Rodzice maluchów często zastanawiają się, który z wielu dostępnych na rynku fotelików samochodowych będzie najlepszy. Prawda jest taka, że fotelik powinien dobrze pasować do naszego samochodu, mieścić się w budżecie przeznaczonym na jego zakup i być wygodny dla dziecka.

REKLAMA

Zobacz również: ISOFIX: co to jest?

Fotelik musi być wygodny dla dziecka

Aby poprawnie dobrać fotelik, musimy zmierzyć naszą pociechę. Potrzebny nam będzie wzrost i masa ciała maluszka, a także jego wiek. Do pierwszego roku życia dzieci powinny podróżować w otwartym foteliku, będącym czymś w rodzaju połączenia łóżeczka ze spacerówką. W takim foteliku dziecko jedzie tyłem do kierunku jazdy. Pamiętajmy, aby rozmiar fotelika odpowiadał wymiarom naszej latorośli – w przeciwnym razie będziemy obciążać kręgosłup dziecka w najbardziej podatnym na uszkodzenia okresie rozwoju. Każdy fotelik opatrzony jest parametrami wymiarów i informacją, czy będzie odpowiedni dla dziecka o danym wzroście i masie.

Polecamy: Jak zająć dwulatka podczas podróży samochodem

Łatwa instalacja fotelika

Przed zakupem poprośmy sprzedawcę o demonstrację instalacji fotelika lub instrukcję obsługi. W ten sposób możemy sprawdzić, czy jesteśmy w stanie w łatwy sposób poradzić sobie z poprawnym umieszczeniem go w naszym samochodzie.

Dopasowanie fotelika do samochodu

W samochodach producenci zapewniają nam duży wybór nie tylko stylistyki zewnętrznej, ale również wnętrza. To powoduje, że fotele i kanapy w aucie mogą mieć różne kształty. Oznacza to, że nie każdy fotelik samochodowy będzie odpowiednio dopasowany. Warto więc przed kupnem wypróbować go, po prostu montując w samochodzie. Poprawnie zainstalowany fotelik powinien przylegać ciasno, ewentualne szpary pomiędzy jego elementami a kanapą samochodu nie powinny być większe niż 2 centymetry. Jeśli sprzedający nie pozwoli nam na wypróbowanie fotelika przed kupnem, sprawdźmy możliwość zwrotu, na wypadek gdyby nie pasował.

Homologacja fotelika dla dziecka

Dużo słyszy się, że producenci fotelików przemycają na rynek towar bez homologacji drogowej lub nawet niespełniający jej wymogów. Ten aspekt jest bardzo ważny. Fotelik powinien być wykonany z odpowiednich materiałów (np. niepalnych), a wszystkie elementy łączeń i pasy bezpieczeństwa muszą być bardzo solidne, aby wytrzymywać duże przeciążenia w momencie ewentualnego wypadku. Foteliki słabej jakości nie zapewniają naszemu dziecku nawet minimum bezpieczeństwa. W momencie zderzenia pasy zrywają się z mocowań, a sztywne elementy mogą się połamać. W efekcie nasze dziecko może poważnie ucierpieć nawet przy z pozoru niegroźnej stłuczce. Upewnijmy się więc, że fotelik ma homologację drogową i certyfikat jakości.

Zobacz również: Jak podróżować z kilkorgiem dzieci?

Foteliki używane

REKLAMA

Decydując się na kupno używanego fotelika, upewnijmy się, że nie uczestniczył on w żadnym wypadku drogowym ani stłuczce. Takie wydarzenie mogło poważnie nadwyrężyć stan pasów i innych elementów, i nie będzie on poprawnie chronił naszego dziecka. Zwróćmy też uwagę na pasy bezpieczeństwa – poszukajmy ewentualnych uszkodzeń i jeśli jakieś znajdziemy, w żadnym wypadku nie decydujmy się na kupno.

Fotelik samochodowy to podstawa bezpieczeństwa naszego dziecka. Koszt nowego, dobrego fotelika wynosi od około 400 do 700 złotych. Może wydawać się to wysoką ceną, ale zastanówmy się też, czy warto w tym wypadku oszczędzać?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Jak się produkuje dywaniki samochodowe?

    Dywaniki samochodowe to część wyposażenia aut, na którą kierowcy zwracają coraz większą uwagę. Rzadko jednak zastanawiamy się nad tym, jak dywaniki zostały wyprodukowane. Okazuje się, że to wcale nie taki łatwy proces...

    Ekologia transportu drogowego. Ekologiczna flota może oznaczać wydają flotę

    Dekarbonizacja transportu to temat, który ma coraz większe znaczenie dla osób związanych z branżą TSL. Tu powstaje jednak kluczowe pytanie. Czy transport drogowy może być ekologiczny?

    Czy można jeździć rowerem zimą? Co na to przepisy drogowe?

    Pytanie o to, czy można jeździć rowerem zimą, jest o tyle zasadnicze, że warunki pogodowe stają się coraz trudniejsze. Jaką odpowiedź przynoszą przepisy? I jakie kierującym grożą mandaty?

    Kradzież tablicy rejestracyjnej stała się przestępstwem. Zmiana od 1 października 2023 r.

    1 października 2023 r. w życie weszła cześć nowelizacji Kodeksu karnego. Ta sprawiła, że kradzież tablicy rejestracyjnej stała się przestępstwem. Przestała być wykroczeniem. Jaką karę oznacza ten czyn? I kto właściwie może ją dostać?

    REKLAMA

    Unia Europejska chce zakazać importu uszkodzonych aut używanych. Biznes wart miliony się skończy?

    Unia Europejska chce zakazać importu uszkodzonych aut używanych? Zdaje się, że przy okazji nowego rozporządzenia Komisja Europejska postanowiła unormować tę kwestię. Zapisy brzmią groźnie. Branża importowa może być zaniepokojona. Kiedy przepisy mogłyby wejść w życie?

    Strefy czystego transportu w Polsce startują w 2024 r. Co musisz o nich wiedzieć?

    W 2024 r. w Polsce mogą pojawić się pierwsze strefy czystego transportu. Tylko czy kierowcy wiedzą, jakie zasady wjazdu i ruchu w nich obowiązują? Przypomnijmy zatem wszystkie z nich. Zebraliśmy w jednym punkcie najważniejsze informacje.

    Podatek od samochodu w 2026 r. Kilka tysięcy zł rocznej opłaty jest realne?

    Podatek od samochodu w 2026 r. został zapisany w KPO. Ma dotyczyć wszystkich aut spalinowych i będzie opłacany corocznie. Jaką stawkę będą musieli płacić kierowcy? Czy nowa opłata jest pewnikiem?

    Na stacjach ceny paliw już niższe, a będzie jeszcze taniej!

    Wreszcie obniżki cen paliw na stacjach. To pierwsze od połowy października, a analitycy przewidują, że to jeszcze nie koniec. Na przełomie listopada i grudnia maja spaść ceny wszystkich paliw.

    REKLAMA

    Nowa lista obowiązkowego wyposażenia pojazdu w 2024 r. Standardem stanie się 5 systemów

    Już w roku 2024 także w Polsce pojawi się nowa lista obowiązkowego wyposażenia pojazdu. Narzuca ją Unia Europejska. Czy nowe wyposażenie podwyższy ceny aut z salonu? I co z używanymi pojazdami?

    Włamał się do salonu samochodowego, ukradł trzy auta, laptopy, sejf, ekspres do kawy, telewizor

    Na duże łowy wybrał się 26-latek z Łodzi. Z salonu samochodowego ukradł m.in. trzy auta, komputer, gotówkę i telewizor. Policjantom udało się zatrzymać sprawcę, teraz grozi mu do 10 lat więzienia. 

    REKLAMA