REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Poradnik jak wybrać dla dziecka?

fot. Newspress
fot. Newspress

REKLAMA

REKLAMA

Fotelik samochodowy jest kluczowym elementem mającym wpływ na bezpieczeństwo dziecka podczas jazdy samochodem. Podpowiadamy, jak wybrać odpowiedni fotelik, aby zapewnić naszemu dziecku optymalne zabezpieczenie.

Rodzice maluchów często zastanawiają się, który z wielu dostępnych na rynku fotelików samochodowych będzie najlepszy. Prawda jest taka, że fotelik powinien dobrze pasować do naszego samochodu, mieścić się w budżecie przeznaczonym na jego zakup i być wygodny dla dziecka.

REKLAMA

Zobacz również: ISOFIX: co to jest?

Fotelik musi być wygodny dla dziecka

Aby poprawnie dobrać fotelik, musimy zmierzyć naszą pociechę. Potrzebny nam będzie wzrost i masa ciała maluszka, a także jego wiek. Do pierwszego roku życia dzieci powinny podróżować w otwartym foteliku, będącym czymś w rodzaju połączenia łóżeczka ze spacerówką. W takim foteliku dziecko jedzie tyłem do kierunku jazdy. Pamiętajmy, aby rozmiar fotelika odpowiadał wymiarom naszej latorośli – w przeciwnym razie będziemy obciążać kręgosłup dziecka w najbardziej podatnym na uszkodzenia okresie rozwoju. Każdy fotelik opatrzony jest parametrami wymiarów i informacją, czy będzie odpowiedni dla dziecka o danym wzroście i masie.

Polecamy: Jak zająć dwulatka podczas podróży samochodem

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Łatwa instalacja fotelika

Przed zakupem poprośmy sprzedawcę o demonstrację instalacji fotelika lub instrukcję obsługi. W ten sposób możemy sprawdzić, czy jesteśmy w stanie w łatwy sposób poradzić sobie z poprawnym umieszczeniem go w naszym samochodzie.

Dopasowanie fotelika do samochodu

W samochodach producenci zapewniają nam duży wybór nie tylko stylistyki zewnętrznej, ale również wnętrza. To powoduje, że fotele i kanapy w aucie mogą mieć różne kształty. Oznacza to, że nie każdy fotelik samochodowy będzie odpowiednio dopasowany. Warto więc przed kupnem wypróbować go, po prostu montując w samochodzie. Poprawnie zainstalowany fotelik powinien przylegać ciasno, ewentualne szpary pomiędzy jego elementami a kanapą samochodu nie powinny być większe niż 2 centymetry. Jeśli sprzedający nie pozwoli nam na wypróbowanie fotelika przed kupnem, sprawdźmy możliwość zwrotu, na wypadek gdyby nie pasował.

Homologacja fotelika dla dziecka

Dużo słyszy się, że producenci fotelików przemycają na rynek towar bez homologacji drogowej lub nawet niespełniający jej wymogów. Ten aspekt jest bardzo ważny. Fotelik powinien być wykonany z odpowiednich materiałów (np. niepalnych), a wszystkie elementy łączeń i pasy bezpieczeństwa muszą być bardzo solidne, aby wytrzymywać duże przeciążenia w momencie ewentualnego wypadku. Foteliki słabej jakości nie zapewniają naszemu dziecku nawet minimum bezpieczeństwa. W momencie zderzenia pasy zrywają się z mocowań, a sztywne elementy mogą się połamać. W efekcie nasze dziecko może poważnie ucierpieć nawet przy z pozoru niegroźnej stłuczce. Upewnijmy się więc, że fotelik ma homologację drogową i certyfikat jakości.

Zobacz również: Jak podróżować z kilkorgiem dzieci?

Foteliki używane

REKLAMA

Decydując się na kupno używanego fotelika, upewnijmy się, że nie uczestniczył on w żadnym wypadku drogowym ani stłuczce. Takie wydarzenie mogło poważnie nadwyrężyć stan pasów i innych elementów, i nie będzie on poprawnie chronił naszego dziecka. Zwróćmy też uwagę na pasy bezpieczeństwa – poszukajmy ewentualnych uszkodzeń i jeśli jakieś znajdziemy, w żadnym wypadku nie decydujmy się na kupno.

Fotelik samochodowy to podstawa bezpieczeństwa naszego dziecka. Koszt nowego, dobrego fotelika wynosi od około 400 do 700 złotych. Może wydawać się to wysoką ceną, ale zastanówmy się też, czy warto w tym wypadku oszczędzać?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowa funkcja dla kierowców. Google Maps wprowadza aktualizację

Mapy Google są na bieżąco udoskonalane. Google często wprowadza nowe, przydatne funkcje, w tym wiele udogodnień dla kierowców. Tym razem na użytkowników czekają aż dwie nowości. Na czym polegają te nowe funkcje Google Maps? Dowiesz się z tego artykułu.

Ten dokument będzie mógł mieć już 17-latek. Zaskakująca propozycja ministerstwa

Posiadanie prawa jazdy to dla wielu bardzo ważna kwestia. Możliwość prowadzenia samochodu przynosi wiele korzyści, zarówno w życiu codziennym i zawodowym. Coraz częściej z wybranych kategorii prawa jazdy (takich jak AM czy B1) korzystają już 14- czy 16-latkowie. Ministerstwo Infrastruktury zaproponowało zmiany w dostępie do prawa jazdy kat. B. Czego one dotyczą? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

KGP: 103 519 interwencji, 401 wypadków drogowych, 35 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała dane z ostatniego tygodnia dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci od poniedziałku do niedzieli przeprowadzili 103 519 interwencji. Od początku tegorocznych wakacji policjanci odnotowali 375 wypadków na drogach ze skutkiem śmiertelnym.

Kierowco, uważaj na to! Nowe przepisy przewidują konfiskatę pojazdu

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zaproponowało zaostrzenie kar za wjazd do lasu w miejscach niedozwolonych. Nowe przepisy znacząco zwiększyłyby kary za tego typu wykroczenia. Na co warto uważać, by uniknąć kłopotów i wysokiego mandatu? Kiedy kierowca mógłby stracić pojazd?

REKLAMA

Na drogach pojawią się młodsi kierowcy?

Na drogach pojawią się młodsi kierowcy? Wszystko na to wskazuje, bo ministerstwo infrastruktury poinformowało, że jest już gotowy projekt zmian pozwalający uzyskać prawo jazdy siedemnastolatkom.

Pierwszy przepadek pojazdu. Zapadł prawomocny wyrok

W Skierniewicach zapadł pierwszy w kraju prawomocny wyrok orzekający przepadek pojazdu, którego kierowca miał ponad 1,5 promila alkoholu w organizmie. Chodzi o przepisy, które weszły w życie 14 marca 2024 r. Kierująca miała ponad 2 promile.

Rozszerzenie strefy płatnego parkowania w Warszawie 3 lutego 2025 r.? Radni zadecydują już w najbliższy czwartek

W czwartek, 29 sierpnia warszawscy radni mają zadecydować, czy strefa płatnego parkowania niestrzeżonego w Warszawie zostanie rozszerzona. Zgodnie z projektem ustawy, rozszerzenie granic strefy płatnego parkowania niestrzeżonego ma nastąpić 3 lutego 2025 r. 

QUIZ Dopasuj model do marki samochodu. 12/12 tylko dla fanów motoryzacji
Dopasujesz poprawnie model do marki? Pytania dotyczą także modeli i marek, które już nie są produkowane.

REKLAMA

10 września 2024 r. wielkie zmiany dla kierowców. Chodzi o prawo jazdy

10 września 2024 r. wejdą w życie wielkie zmiany dla kierowców. Chodzi o zatrzymanie prawa jazdy. Czego konkretnie będą dotyczyły zmiany? Jakie rozwiązania wejdą w życie w pierwszej połowie września? Sprawdź szczegóły.

Konfiskata samochodu i mandat za brak OC. Na to muszą uważać kierowcy

Kierowcy muszą uważać na szereg przepisów drogowych. Wysokość mandatów znacząco wzrosła już od 2022 roku. Jednak to nie wszystko. Bowiem w 2024 roku zostały wprowadzone kolejne ważne zmiany. W niektórych sytuacjach sąd może podjąć decyzję o przepadku auta. Na co należy uważać, by nie dopuścić do takiej sytuacji?

REKLAMA