REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak używać klimatyzacji?

Jakub Tujaka
Fot. Newspress
Fot. Newspress

REKLAMA

REKLAMA

Większość aut poruszających się po naszych drogach jest wyposażona w klimatyzację, jednak nie wszyscy jej posiadacze wiedzą, jak prawidłowo używać „klimy”.

Poniżej kilka zasad, do których należy się stosować, aby skutecznie i bezpiecznie schładzać nasze auto.

REKLAMA

Obsługa zewnętrzna 

Po pierwsze pamiętajmy, że o klimatyzację trzeba dbać. Co ok. 25 tys. km należy sprawdzić szczelność układu, poziom płynu chłodzącego i stan zużycia osuszacza.
Następną czynnością, którą należy wykonać jest odgrzybienie układu klimatyzacji. Skraplająca się para wodna i ciepłe środowisko sprzyja powstawaniu bakterii, grzybów i innych drobnoustrojów zagrażających zdrowiu.

Zobacz również: Klimatyzacja samochodowa - poradnik.

Obsługa wewnętrzna 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak skutecznie schłodzić auto? 

Przed wyruszeniem w drogę należy przewietrzyć wnętrze pojazdu. Jeśli był on pozostawiony na słońcu, temperatura w środku mogła osiągnąć ok. 60 stopni Celsjusza. Najlepiej otworzyć dwoje drzwi i podnieść tylną klapę (w przypadku nadwozia 3. lub 5. drzwiowego), pozwoli to na szybkie pozbycie się gorącego powietrza.

Ustawienie siły i kierunku nawiewu

Należy unikać ustawiania nawiewu na twarz, ponieważ suche powietrze z klimatyzacji wysusza błony śluzowe i może przyczyniać się do powstawania stanów zapalnych. Najlepiej ustawić nawiew na szybę i nogi, co pozwoli równomiernie schładzać wnętrze auta. 

Zobacz również: Jak i kiedy wymieniać filtr kabinowy?

Jaką temperaturę ustawić?

Każdy użytkownik „klimy” powinien wiedzieć, ze optymalna temperatura podczas podróży wynosi ok. 21 stopni Celsjusza. Eksperci zalecają, aby temperatura ustawiona w przypadku klimatyzacji automatycznej nie była niższa od temperatury zewnętrznej o 10 stopni. Zmniejsza to ryzyko szoku termicznego. Pamiętajmy również, że najlepiej stopniowo obniżać temperaturę.

Podsumowanie: 

  1. Raz w roku odgrzybiaj i sprawdzaj szczelność układu klimatyzacji.
  2. Przed użyciem „klimy” przewietrz wnętrze auta.
  3. Unikaj ustawiania nawiewu na twarz.
  4. Temperaturę obniżaj stopniowo.
  5. Zbyt niska temperatura może wywołać szok termiczny.
Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowy program dopłat do samochodów elektrycznych. Kiedy start? Kto może otrzymać dopłatę?

Wiceminister klimatu Krzysztof Bolesta poinformował, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchamia nowy program dopłat do zakupu i leasingu samochodów elektrycznych. Budżet to 1,6 mld zł, a otrzymać będzie można 40 tys. zł. Kto będzie mógł się ubiegać?

KGP: 99 551 interwencji, 306 wypadków drogowych, 28 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 551 interwencji. Byli wzywani do 306 wypadków drogowych.

Kontrole na granicy polsko-niemieckiej 2025 - do kiedy?

Do kiedy przewidywane są kontrole na granicy polsko-niemieckiej w 2025 roku? Okazuje się, że dłużej niż się spodziewano. Branża transportowa traci czas i pieniądze. Największe zatory są w lubuskim, ale zachodniopomorskie już obawia się poważnych utrudnień.

Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowymi prawami jazdy?

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

REKLAMA

W pyle drogowym w centrum Warszawy wysokie stężenie rakotwórczych substancji. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości. Co jeszcze zawierają założenia projektu nowelizacji mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu? Marką, ceną, rocznikiem, przebiegiem? Na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności? Przedstawiamy wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Cichy-Zasada.

Strefy Czystego Transportu obowiązkowe. Przed jakimi wyzwaniami stoją polskie miasta?

Jeden z kluczowych zapisów nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, podpisanej w grudniu przez Prezydenta RP mówi o tym, że samochody spalinowe będą mogły poruszać się po centrach miast tylko wtedy, gdy spełnią określone normy emisji spalin. To wymaga stworzenia Stref Czystego Transportu. Jakie wyzwania czekają polskie miasta?

REKLAMA

Bezpieczeństwo na polskich drogach: Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Wciąż jest wiele do zrobienia. Kluczowe rekomendacje

Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Znacząca poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach – ale wciąż jest wiele do zrobienia. Rekomendacje ukierunkowane na realną poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach.

KGP: 97 506 interwencji, 260 wypadków drogowych, 13 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 97 506 interwencji. Byli wzywani do 260 wypadków drogowych.

REKLAMA