Jak używać klimatyzacji?
REKLAMA
REKLAMA
Poniżej kilka zasad, do których należy się stosować, aby skutecznie i bezpiecznie schładzać nasze auto.
REKLAMA
Obsługa zewnętrzna
Po pierwsze pamiętajmy, że o klimatyzację trzeba dbać. Co ok. 25 tys. km należy sprawdzić szczelność układu, poziom płynu chłodzącego i stan zużycia osuszacza.
Następną czynnością, którą należy wykonać jest odgrzybienie układu klimatyzacji. Skraplająca się para wodna i ciepłe środowisko sprzyja powstawaniu bakterii, grzybów i innych drobnoustrojów zagrażających zdrowiu.
Zobacz również: Klimatyzacja samochodowa - poradnik.
Obsługa wewnętrzna
Jak skutecznie schłodzić auto?
Przed wyruszeniem w drogę należy przewietrzyć wnętrze pojazdu. Jeśli był on pozostawiony na słońcu, temperatura w środku mogła osiągnąć ok. 60 stopni Celsjusza. Najlepiej otworzyć dwoje drzwi i podnieść tylną klapę (w przypadku nadwozia 3. lub 5. drzwiowego), pozwoli to na szybkie pozbycie się gorącego powietrza.
Ustawienie siły i kierunku nawiewu
Należy unikać ustawiania nawiewu na twarz, ponieważ suche powietrze z klimatyzacji wysusza błony śluzowe i może przyczyniać się do powstawania stanów zapalnych. Najlepiej ustawić nawiew na szybę i nogi, co pozwoli równomiernie schładzać wnętrze auta.
Zobacz również: Jak i kiedy wymieniać filtr kabinowy?
Jaką temperaturę ustawić?
Każdy użytkownik „klimy” powinien wiedzieć, ze optymalna temperatura podczas podróży wynosi ok. 21 stopni Celsjusza. Eksperci zalecają, aby temperatura ustawiona w przypadku klimatyzacji automatycznej nie była niższa od temperatury zewnętrznej o 10 stopni. Zmniejsza to ryzyko szoku termicznego. Pamiętajmy również, że najlepiej stopniowo obniżać temperaturę.
Podsumowanie:
- Raz w roku odgrzybiaj i sprawdzaj szczelność układu klimatyzacji.
- Przed użyciem „klimy” przewietrz wnętrze auta.
- Unikaj ustawiania nawiewu na twarz.
- Temperaturę obniżaj stopniowo.
- Zbyt niska temperatura może wywołać szok termiczny.
REKLAMA
REKLAMA