REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak eksploatować klimatyzację?

Robert Kuśpiel
Serwis klimatyzacji, fot. Vauxhall
Serwis klimatyzacji, fot. Vauxhall

REKLAMA

REKLAMA

Właściciele aut wyposażonych w klimatyzację powinni się spodziewać, że z czasem klimatyzacja może wymagać serwisu. Na co powinniśmy zwrócić uwagę, aby nie dopuścić do jej uszkodzenia?

Podstawowym i najczęściej spotykanym problemem jest ubytek płynu w układzie klimatyzacji. Płyn spełnia funkcje chłodziwa oraz smarowania kompresora układu chłodzenia. Producenci zalecają, przynajmniej raz na trzy lata, skontrolować stan płynu.

REKLAMA

Zobacz również: Jak wymienić płyn chłodniczy?

Jeśli poważnie zaniedbamy klimatyzację i całkiem zapomnimy o przeglądzie, to powinniśmy liczyć się z poważnymi usterkami. Najczęstszej awarii ulega kompresor, którego naprawa może kosztować nawet kilkaset złotych.

Sprawdź szczelność układu

Warto zacząć od wizyty w stacji serwisowej lub specjalistycznej stacji obsługi klimatyzacji. Tam za pomocą urządzeń diagnostycznych możemy sprawdzić szczelność całego układu, jego wydajność, a także przefiltrować i uzupełnić brakujący płyn. Koszt kontroli stanu technicznego klimatyzacji w wymiarze podstawowym, gdy nie ma uszkodzeń, rozpoczyna się od około 150 złotych. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Jak chronić wnętrze przed upałem?

Zadbaj o czystość

Kolejnym istotnym elementem w eksploatacji układu klimatyzującego jest dbanie o jego czystość i drożność. Podstawą jest co roczna wymiana filtra powietrza. Chroni on auto przed kurzem, spalinami oraz grzybem szkodliwym dla naszego zdrowia. W kanałach nawiewowych, przez które dostaje się schłodzone powietrze, osadza się kurz. Tutaj również powinniśmy stosować środki dezynfekujące. Pozbędziemy się w ten sposób przykrego zapachu i bakterii.
Zachowując powyższe środki ostrożności, możemy skutecznie uniknąć problemów z klimatyzacją.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bierz 40 tysięcy złotych dopłaty do zakupu samochodu elektrycznego i premię za zezłomowanie starego auta

Program Mój Elektryk wkracza w nową fazę. Już za kilka tygodni, począwszy od 1 lutego można na zakup samochodu elektrycznego otrzymać bezprecedensową dotację. Dodatkową premią objęta jest też czynność zezłomowania starego auta.

Prowadzisz samochód w okularach? Zapłacisz mandat od 1,5 tys. do nawet 5 tys. zł [i możesz stracić uprawnienia], jeżeli masz to w swoim prawie jazdy. To samo tyczy się soczewek kontaktowych

Osoby mające wadę wzroku, w stosunku do których lekarz – w orzeczeniu lekarskim – stwierdził konieczność korekty lub ochrony wzroku podczas prowadzenia pojazdów mechanicznych – na rewersie swojego prawa jazdy (w rubryce nr 12) – mają wpisany specjalny kod, który wprowadza dla nich ściśle określone ograniczenie w korzystaniu z uprawnienia do kierowania pojazdami. Kierowcę niewłaściwie stosującego się do ww. ograniczenia – czekają poważne konsekwencje.

W 2024 r. wzrosła ilość wypadków drogowych, kolizji drogowych oraz osób rannych w wypadkach. Podsumowanie roku na polskich drogach

Komenda Główna Policji opublikowała wstępne dane dotyczące roku 2024 na polskich drogach. Wzrosła ilość wypadków drogowych, kolizji drogowych oraz osób rannych w wypadkach. Liczba ofiar śmiertelnych zmalała.

Jak odpalić samochód z kabli rozruchowych? Czy ważna jest kolejność?

Chyba większość kierowców spotkała sytuacja, w której nie mogli odpalić auta z powodu rozładowanego akumulatora. Czasem wystarczy noc z przymrozkami, aby samochód przestał współpracować. Z pomocą przychodzą wtedy kable rozruchowe i pojazd "dawca". Jak prawidłowo podłączyć kable, aby bezpiecznie odpalić auto? Podpowiadamy.

REKLAMA

Rok 2024 w motoryzacji. Zmiany, wyzwania i przełomowe momenty

Rok 2024 przyniósł kluczowe zmiany i wyzwania dla przemysłu motoryzacyjnego. Zaostrzone regulacje, jak Fit for 55 i AFIR, przyspieszają przejście na elektromobilność, podczas gdy spadające zainteresowanie elektrykami, rosnąca konkurencja z Chin i niedostateczna infrastruktura ładowania utrudniają rozwój tego sektora. Eksperci podsumowują najważniejsze wydarzenia i trendy, które ukształtowały rynek motoryzacyjny w minionym roku, oraz dzielą się prognozami na przyszłość.

Stop bandytom drogowym – projekt Ministerstwa Sprawiedliwości już gotowy

Stop bandytom drogowym – projekt Ministerstwa Sprawiedliwości już gotowy. Wiceminister sprawiedliwości Arkadiusz Myrcha zapewnił, że osoby łamiące sądowy zakaz będą surowo karane i najmocniej odczują proponowane przez nas zmiany. Projekt nowego prawa jest już przygotowany.

Badanie techniczne pojazdu 2025 r. Ile wynosi?

Zgodnie z prawem o ruchu drogowym, każdy właściciel pojazdu samochodowego, ciągnika rolniczego, pojazdu wolnobieżnego wchodzącego w skład kolejki turystycznej, motoroweru, przyczepy lub samochodu osobowego przeznaczonego do zawodów sportowych jest obowiązany przedstawiać go do badania technicznego. Ile wynosi badanie techniczne pojazdu w 2025 r.?

KGP: 99 285 interwencji, 239 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 285 interwencji. Byli wzywani do 239 wypadków drogowych.

REKLAMA

Odcinkowy pomiar prędkości na trasie Wielowieś - Cieślin z ograniczeniem do 70 km/h

Odcinkowy pomiar prędkości na trasie Wielowieś - Cieślin z ograniczeniem do 70 km/h. Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało o uruchomieniu nowego odcinkowego pomiaru prędkości.

Od 1 stycznia wzrosną opłaty za przejazdy autostradami

Kierowcy podróżujący tymi trasami nie mają powodów do zadowolenia. Od 1 stycznia 2025 r. wzrosną opłaty za przejazdy autostradami. Ile i gdzie?

REKLAMA