Jak zmniejszyć spalanie LPG? Oto nasze porady!
REKLAMA
REKLAMA
Jak obniżyć spalanie LPG? A instalacja jest sprawna?
Każdy kierowca zadaje sobie to samo pytanie: jak obniżyć spalanie? LPG do tego tematu dokłada szereg kolejnych zagadnień. Szczególnie że zanim właściciel pojazdu zacznie szukać problemów w swojej technice jazdy, powinien skontrolować układ zasilania gazem. Warto sprawdzić czy ten jest w pełni szczelny oraz czy otrzymuje prawidłowe odczyty z poszczególnych czujników. Ma to potężne znaczenie. Bo uszkodzenie np. sterownika lub czujnika prowadzi do oszukania komputera i podania bez potrzeby większej dawki LPG. A większa dawka musi oznaczać wyższe spalanie.
REKLAMA
Jak zmniejszyć spalanie LPG? Pomyśl o eco-drivingu!
Są pewne zasady, które wdrożone do techniki jazdy, pozwolą zaoszczędzić nawet 30 proc. paliwa. O jakich regułach mowa? Najważniejsze przypominamy poniżej.
- nie jedź na zbyt wysokich i niskich obrotach - utrzymuj silnik zaraz poniżej optymalnego zakresu,
- bo wtedy spala paliwo najefektywniej i w chwilę po wciśnięciu pedału gazu, będzie gotowy do przyspieszenia,
- redukuj bieg, gdy wiesz że będziesz potrzebował mocy,
- wrzucaj bieg na wyższy, gdy jazda ma być jednostajna,
- hamuj, ale... silnikiem! Bo wtedy spalanie wynosi dokładnie 0 l/100 km!
- obserwuj innych użytkowników drogi i planuj, to pomoże ci uniknąć niepotrzebnego hamowania i przyspieszania oraz upłynni jazdę,
- unikaj dynamicznego startowania np. spod świateł,
- nigdy nie rozgrzewaj silnika na postoju! Najlepiej i najszybciej rozgrzeje się w trakcie spokojniej jazdy,
- pamiętaj o ciśnieniu powietrza w oponach.
Jak obliczyć spalanie LPG?
REKLAMA
Jak sprawdzić spalanie LPG w samochodzie? Sytuacja tak naprawdę jest niezwykle prosta i analogiczna do scenariusza, w którym kierowca postanowi skontrolować zapotrzebowanie silnika na benzynę. Zamiast polegać na wskazaniach komputera pokładowego, najlepiej aby właściciel pojazdu zatankował zbiornik gazu do pełna, wyzerował licznik okresowy przebiegu i sprawdził ile jest w stanie pokonać kilometrów na butli. Następnie ilość zatankowanego gazu trzeba podzielić przez ilość kilometrów podzieloną przez 100 (bo spalanie wylicza się na 100 kilometrów).
Warto pamiętać o tym, że wartość ta będzie wyłącznie przybliżona. Czemu? A chociażby dlatego, że w czasie pracy silnika pobierane jest nie tylko LPG. Spalanie benzyny jest realizowane równocześnie - w czasie rozgrzewania silnika oraz w ramach tzw. dotrysku uruchamianego przez producentów w celu ochrony silnika.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.