REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy ropa się pali? Przyjrzymy się paliwu w silniku diesla!

Czy ropa się pali? Przyjrzymy się paliwu w silniku diesla!
Czy ropa się pali? Przyjrzymy się paliwu w silniku diesla!

REKLAMA

REKLAMA

Czy ropa się pali? To pytanie, które często można usłyszeć z ust właścicieli samochodów napędzanych silnikiem diesla. Rozstrzygnijmy tą kwestię!

Diesel: co to właściwie takiego?

Silnik diesla wymaga specjalnego paliwa. I tym jest właśnie olej napędowy - potocznie nazywany też ropą lub po prostu dieslem. Z chemicznego punktu widzenia to nic innego jak mieszanina węglowodorów parafinowych, naftenowych i aromatycznych, która następnie została poddana odsiarczeniu w wyniku procesu katalitycznego.

REKLAMA

Czy ropa i diesel to to samo?

Dokładnie, ropa, diesel i olej napędowy to pojęcia, które oznaczają napęd konieczny do pracy silnika wysokoprężnego. Czemu w obiegu funkcjonują aż trzy nazwy? To wynik stosowania przez kierowców nazewnictwa potocznego - np. skrótu myślowego, w którym paliwem do diesla jest po prostu diesel.

Jak odróżnić benzynę od oleju napędowego?

Olej napędowy zazwyczaj ma żółtawy kolor. Benzyna z kolei choć może wydawać się prawie bezbarwna, po wylaniu np. na asfalt tworzy różnokolorową plamę, która jednocześnie dość szybko paruje. Wyraźna różnica dotyczy też zapachu - benzyna ma dużo bardziej wyrazisty i dużo bardziej przeszkadzający zmysłowi węchu.

ON to ropa czy benzyna?

To pytanie, które często pojawia się na stacjach benzynowych. Przyjęło się, że ON to oznaczenie oleju napędowego - choć teraz na dystrybutorach pojawia się napis diesel. Benzynę określa symbol przekreślonych liter PB (na znak tego, że to paliwo bezołowiowe) albo według nowej nomenklatury 95 lub 98.

Czy ropa się pali?

REKLAMA

Odpowiedź na pytanie: "Czy ropa się pali?" nie może być jednoznaczna. Bo tak, olej napędowy w rzeczywistości podlega procesowi spalania w komorze silnika. Z drugiej strony do jego zainicjowania konieczne są naprawdę nietypowe warunki. Aby ropa zapaliła się, w komorze spalania musi panować odpowiednia temperatura i ciśnienie. Do tego konieczne jest dostarczenie do niej właściwie skomponowanej mieszanki paliwowo-powietrznej. Bez tego olej napędowy jest całkowicie niepalny - można go wylać na asfalt i próbować zapalić nawet palnikiem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak odróżnić benzynę od oleju napędowego? W benzynie silnie palne są już same opary. Olej napędowy do zapalenia się wymaga odpowiedniego ciśnienia, temperatury i właściwej mieszanki. Dlatego np. niesprawne świece żarowe mogą unieruchomić jednostkę.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Testowanie pojazdów zautomatyzowanych. Resort Infrastruktury ma plan!

Testowanie pojazdów zautomatyzowanych. Resort Infrastruktury ma plan! W ocenie Ministerstwa Infrastruktury, projekt nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym ma zapewnić bezpieczeństwo ruchu drogowego. Projekt trafił do konsultacji.

Auta autonomiczne na drogach publicznych. MI chce testować

Z projektu noweli ustawy Prawo o ruchu drogowym, opublikowanego w poniedziałek na stronie Rządowego Centrum Legislacyjnego (RCL) wynika, że Ministerstwo Infrastruktury chce wprowadzić możliwość testowania pojazdów półautonomicznych i autonomicznych na publicznych drogach.

System RedLight w Kielcach. Na skrzyżowaniu działa aż 36 kamer

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o włączeniu systemu RedLight w Kielcach. Na skrzyżowaniu działa aż 36 kamer. Czym jest system RedLight i jak działa? Kto otrzyma mandat?

Lekkie pojazdy elektryczne - co warto o nich wiedzieć

Większe miasto to zakorkowane ulice, duża emisja dwutlenku węgla i przeciętna prędkość jazdy km/h. Ponadto średnia liczba pasażerów w samochodach poruszających się po miastach to zaledwie 1,3 osoby. Czy lekkie pojazdy elektryczne zrewolucjonizują sposób poruszania się po mieście? 

REKLAMA

KGP: 99 221 interwencji, 380 wypadków drogowych, 22 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 221 interwencji. Byli wzywani do 380 wypadków drogowych.

Od stycznia 2025 r. nowe obowiązki właścicieli i zarządców niektórych budynków. Wysyp stacji ładowania aut elektrycznych już się zaczął

W ewidencji Urzędu Dozoru Technicznego widnieje już ponad 10 200 punktów ładowania aut elektrycznych. Tylko w listopadzie ich liczba wzrosła o przeszło 760! Tak gwałtowne przyspieszenie w budowie infrastruktury dla elektryków ma związek z przepisami, które wchodzą w życie 1 stycznia – oceniają eksperci Powerdot. Jest też inna przyczyna.

CANARD: Uruchomiono dwa nowe odcinkowe pomiary prędkości

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o uruchomieniu dwóch kolejnych odcinkowych pomiarów prędkości. Jeden z nich został uruchomiony na trasie A1, a drugi na DW935. 

KGP: 100 285 interwencji, 385 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 100 285 interwencji. Byli wzywani do 385 wypadków drogowych.

REKLAMA

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza [Projekt ustawy]

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza. Projekt ustawy trafił do uzgodnień i konsultacji.

Jak zarządzać flotą pojazdów elektrycznych

Badania rynkowe pokazują, że główne obawy, potrzeby i oczekiwania użytkowników elektromobilności, zarówno w firmach, jak i wśród indywidualnych konsumentów, dotyczą infrastruktury ładowania, zasięgu pojazdów elektrycznych oraz kosztów ich eksploatacji. To właśnie te kwestie stanowią obecnie największe wyzwania techniczne w procesie elektryfikacji flot. Dodatkowym wyzwaniem jest przekonanie pracowników do adaptacji nowych technologii.

REKLAMA