REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmierz ciśnienie w swoich oponach!

Nieprawidłowe ciśnienie powietrza w oponach wpływa m.in. na zwiększone zużycie paliwa.
Nieprawidłowe ciśnienie powietrza w oponach wpływa m.in. na zwiększone zużycie paliwa.
Michelin

REKLAMA

REKLAMA

Koncern Michelin razem z siecią stacji paliw Statoil rozpoczynają w sobotę 26 października cykl porad dotyczących prawidłowego ciśnienia w oponach.

W najbliższą sobotę, 26 października rozpocznie się ogólnopolska akcja Michelin i Statoil Fuel & Retail Polska „Ciśnienie pod kontrolą”. Na 30 stacjach Statoil, zlokalizowanych we wszystkich województwach, będzie można bezpłatnie zbadać opony pod okiem ekspertów. Pomiary ciśnienia, głębokości bieżnika oraz porady dotyczące prawidłowej eksploatacji potrwają do 30 października. Organizatorzy liczą, że akcja przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa na drogach podczas dnia Wszystkich Świętych. 

REKLAMA

Wiedza, która przynosi efekty

To już 9. edycja akcji Michelin „Ciśnienie pod kontrolą”, której celem jest wzrost świadomości polskich kierowców dotyczący znaczenia prawidłowego ciśnienia w oponach dla bezpieczeństwa i ekonomiki jazdy. Od rozpoczęcia jej pierwszej edycji w 2005 roku, świadomość kierowców zwiększyła się o 20 procent. Akcja edukacyjna dotycząca wpływu ciśnienia w oponach na bezpieczeństwo jazdy z edycji na edycję ma coraz szerszy zasięg - w tym roku wspierają ją także sieć serwisów Euromaster i Oponeo.pl.

Zobacz też: Jaki jest prawidłowy poziom ciśnienia w oponach i jak często kontrolować ciśnienie?

Z badań przeprowadzonych przez TNS Pentor na zlecenie Michelin wynika, że połowa kierowców sprawdza poziom ciśnienia w oponach rzadziej niż raz w miesiącu.

Skutki jazdy z niewłaściwym ciśnieniem powietrza w oponach

Badania  dowodzą, że niewłaściwe ciśnienie w oponach wpływa na:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • bezpieczeństwo jazdy, zmniejsza  przyczepność i wydłuża  drogę hamowania;
  • trwałość opony, skraca okres użytkowania opony o jeden sezon;
  • ekonomię i ekologię jazdynieprawidłowo napompowana opona zwiększa  zużycie paliwa o ok. 0,3 l na 100 km.

Poziom ciśnienia w oponach powinien być zgodny zarówno z zaleceniami producenta samochodu, jak i przystosowany do aktualnego obciążenia pojazdu. Dokładne wartości można sprawdzić samemu  w swoim aucie, szukając informacji na przykład na klapce wlewu paliwa, w schowku lub na słupku przy drzwiach kierowcy – przypomina Filip Fischer z Oponeo.pl.

Jak często trzeba sprawdzać ciśnienie w oponach?

Eksperci Michelin podkreślają, że ciśnienie w oponach należy sprawdzać co najmniej raz w miesiącu, ale także przed każdą, dalszą podróżą. Kontrola ciśnienia powinna odbywać się „na zimno" – najwcześniej godzinę po zatrzymaniu samochodu lub po przejechaniu do 3 kilometrów przy niewielkiej szybkości. W przypadku badania opon rozgrzanych, do zalecanej wartości trzeba dodać 0.2 bara.

Zobacz też: Opony, a zużycie paliwa

Firma Statoil Fuel & Retail Polska regularnie i na różne sposoby dba o bezpieczeństwo kierowców, czego dowodem jest stałe monitorowanie  jakości oferowanych paliw, czy udział w akcji „Ciśnienie pod kontrolą”. W tym roku po raz kolejny, wspólnie z Michelin, działamy na rzecz bezpieczeństwa na drogach. Na kilkudziesięciu  stacjach Statoil w całej Polsce przebadamy wkrótce tysiące aut. Chcemy, aby nasi klienci podróżowali bezpiecznie - mówi Michał Ciszek, Senior Director Staff w Statoil Fuel & Retail Polska.

Stan ogumienia pojazdu

Stan ogumienia jest jednym z istotnych czynników wpływających na bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Dlatego zarówno wybór, dobór opon, montaż, jak i okresowe kontrole, powinny być przeprowadzone przez fachowców – mówi Krzysztof Sas, prezes sieci specjalistycznych serwisów Euromaster Polska.

Zobacz też: Kontrola stanu opon - krok po kroku

Akcja Michelin „Ciśnienie pod kontrolą” odbędzie się w dniach 26-30 października 2013 roku, w godzinach 11:00 - 20:00 na 30 stacjach Statoil w całej Polsce.

Więcej szczegółów znajduje się na stronie www.michelin.pl i www.statoil.pl.

Partnerem akcji jest Statoil Fuel & Retail Polska oraz sieć specjalistycznych serwisów Euromaster. Inicjatywa została objęta honorowym patronatem przez Krajową Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Instytut Transportu Samochodowego oraz Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego w Olsztynie i Warszawie.

Źródło: materiały prasowe Michelin

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KGP: 109 332 interwencji, 291 wypadków drogowych, 12 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Oto najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend opublikowane przez Komendę Główną Policji. Policjanci podsumowali także zdarzenia z minionego tygodnia.

19-letni motocyklista bez uprawnień potrącił policjanta i zbiegł

19-nastolatek z Międzyrzecza (Lubuskie) stanie przed sądem za zarzut spowodowania wypadku, niezatrzymanie się do kontroli i ucieczkę z miejsca wypadku.

Nowe przepisy fotoradarowe: Właściciel pojazdu jako kozioł ofiarny?

Ustawodawca szykuje kolejną rewolucję w przepisach drogowych. Tym razem uderzy ona nie tylko w kierowców łamiących przepisy, ale także w właścicieli pojazdów, którzy nie wskażą osoby prowadzącej pojazd w chwili popełnienia wykroczenia. Jeśli fotoradar uchwyci pojazd przekraczający prędkość, a właściciel odmówi podania danych kierowcy, nie tylko zapłaci karę, ale również straci dowód rejestracyjny swojego samochodu.

Pijany senior uciekał przed policją po polach uprawnych. Auto dachowało

72-latek jechał bez zapiętych pasów, więc policja chciała zatrzymać go do kontroli. Rzucił się w pościg, który zakończył się dachowaniem. Okazało się, że jest pijany.

REKLAMA

Otrzymałeś wiadomość ws. zaległych płatności w e-TOLL? KAS ostrzega przed oszustami

Krajowa Administracja Skarbowa w przesłanym we wtorek, 25 marca 2025 r. komunikacie prasowym ostrzega przed oszustami wysyłającymi fałszywe wiadomości w sprawie zaległych płatności w e-TOLL. Publikujemy przykładową fałszywą wiadomość.

Już nie tylko diesel czy benzyna. I nawet nie zawsze samochód. Jak Polacy wybierają środek transportu?

W dzisiejszych czasach wybór środka transportu to nie tylko decyzja między samochodem z silnikiem benzynowym a dieslem. Możliwości jest więcej, a kierowcy mają różne oczekiwania. Jak Polacy wybierają codzienny środek lokomocji?

KGP: 93 352 interwencji, 312 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 93 352 interwencji. Byli wzywani do 312 wypadków drogowych.

Mandat za przeładowaną ciężarówkę, a zaniżona waga w CMR. Kto za to ponosi odpowiedzialność?

Przeładowanie pojazdu w transporcie drogowym to częsty problem, który może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych, w tym mandatów nałożonych na przewoźnika. W sytuacjach, gdy błędne dane o wadze towaru zostały przekazane przez spedytora lub nadawcę towaru, pojawia się pytanie o podział odpowiedzialności między przewoźnika a spedytora czy nadawcę. Najczęściej problem dotyczy mandatów zagranicznych, dlatego kluczowe znaczenie w tej kwestii mają przepisy Konwencji o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR).

REKLAMA

Przestraszył się policjantów, więc uciekał samochodem, łamiąc przepisy

Nocy pościg ulicami Białegostoku zakończył się zatrzymaniem 32-letniego kierowcy. Mężczyzna najpierw przekroczył prędkość, a potem - zamiast zatrzymać się do kontroli - zaczął uciekać.

Kolejne skrzyżowania i przejazdy kolejowo-drogowe z systemem RedLight. 2 000 zł mandatu i 15 punktów karnych

Kolejne skrzyżowania i przejazdy kolejowo-drogowe z systemem RedLight. Kiedy zaczną działać nowe systemy RedLight? Gdzie zostaną rozlokowane? Jakie mandaty obowiązują w przypadku przejazdu na czerwonym świetle?

REKLAMA