REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czujnik położenia wału, czyli czemu twoje auto gaśnie!

Czujnik położenia wału, czyli czemu twoje auto gaśnie!
Czujnik położenia wału, czyli czemu twoje auto gaśnie!

REKLAMA

REKLAMA

Silnik w samochodzie bez wyraźnej przyczyny zaczyna gasnąć podczas jazdy? A być może winna temu jest awaria czujnika położenia wału korbowego…

REKLAMA

Jednym z ważniejszych kroków w historii silników benzynowych było zastosowanie elektronicznego sterowania - rozwiązania, które zaczęło się popularyzować jeszcze w latach osiemdziesiątych. Komputer wykonuje dwie funkcje. Najpierw sprawdza parametry pracy silnika, a następnie kontroluje oczekiwania kierowcy. Otrzymując informacje dotyczące położenia przepustnicy dobiera np. dawkę paliwa do aktualnego obciążenia. Oczywiście sterownik nie byłyby w stanie pracować prawidłowo sam z siebie. Dlatego został wyposażony przez inżynierów w elektroniczne "oczy".

REKLAMA

"Oczami" silnika są czujniki stosowane w okolicy podstawowych układów. A jednym z kluczowych jest czujnik położenia wału. Jaką pełni rolę? Podczas pracy jednostki napędowej sprawdza ustawienie wału korbowego i kontroluje prędkość obrotową, z którą element obraca się. To dane są konieczne m.in. do precyzyjnego ustalenia momentu, w którym wtrysk paliwa jest konieczny oraz do sterowania zmiennymi fazami rozrządu czy nawet sposobem otwarcia zaworu EGR.

Co może uszkodzić czujnik położenia wału?

REKLAMA

Czujnik położenia wału korbowego wygląda dość niepozornie. To w większości przypadków krótki przewód, który na jednym końcu ma wtyczkę pozwalającą na wpięcie go do układu elektrycznego, a na drugim posiada miernik indukcyjny, hallotronowy lub tzw. inteligentny wraz z gniazdem dla śruby mocującej. Najczęściej sondy tego typu montuje się w dwóch miejscach - przy kole zamachowym silnika, ewentualnie kole pasowym. Czujnik położenia wału korbowego jest elementem dość delikatnym, a w efekcie w czasie eksploatacji może ulec uszkodzeniu. W takim przypadku albo zacznie wysyłać do sterownika impulsy nieprawidłowe, albo zamilknie na dobre.

Powodów awarii czujnika położenia wału korbowego może być kilka. Bardzo często o niesprawności sondy decyduje np. zwarcie pojawiające się z uwagi na występowanie wilgoci. Dodatkowo znane są przypadki uszkodzeń mechanicznych przewodu elektrycznego - chociażby w wyniku ataku gryzonia, zanieczyszczenia głowicy pomiarowej czy śniedzienia elementów wtyczki. Czasami zdarza się też, że przyczyna usterki może jest niezależna od samej sondy. Dzieje się tak chociażby w przypadku, w którym uszkodzona została tarcza pomiarowa, na której miernik dokonuje pomiaru.

Awaria czujnika położenia wału? Pojawi się check engine

Objawów awarii czujnika położenia wału korbowego może być dużo. Najczęściej jednak silnik zaraz po rozgrzaniu zaczyna gasnąć. Poza tym jednostka napędowa może nierównomiernie pracować czy mieć poważny problem z rozruchem. Niesprawność związaną z pracą sondy dość szybko wyłapie komputer sterujący pracą silnika. W takim przypadku na ogół wyrzuca kontrolkę check engine na tablicy zegarów. W przypadku usterki ignorowanej przez kierowcę sterownik może nawet wprowadzić jednostkę w tryb awaryjny oraz sygnalizować problemy z pracą zaworu EGR.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Naprawa czujnika położenia wału korbowego polega w dużej mierze na jego wymianie na nowy. Cena samej sondy zależy przede wszystkim od modelu samochodu i producenta. Zamiennik dedykowany Oplowi Vectrze B potrafi kosztować zaledwie 57 złotych, podczas gdy czujnik wyprodukowany przez Boscha będzie kosztować już nawet 455 złotych. Czy wymiana czujnika położenia wału jest trudna? Nie zawsze. Zazwyczaj jednak dostęp do sondy jest utrudniony. A dodatkowo sam montaż nie wystarczy. W nowoczesnych autach do prawidłowej pracy czujnika konieczna jest komputerowa adaptacja. A to sprawia, że wykonanie naprawy najlepiej zlecić fachowemu warsztatowi. Szczególnie że cena robocizny w przypadku tej procedury startuje już od 40 - 50 złotych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

REKLAMA

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

REKLAMA

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

REKLAMA