REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Chcąc ograniczyć zużycie paliwa w aucie, zwróć uwagę na wskazania komputera pokładowego dotyczące chwilowego spalania paliwa.
Chcąc ograniczyć zużycie paliwa w aucie, zwróć uwagę na wskazania komputera pokładowego dotyczące chwilowego spalania paliwa.
Moto.wieszjak.pl

REKLAMA

REKLAMA

W drugiej części naszego poradnika przybliżymy kolejne sposoby na ograniczenie zużycia paliwa przez silniki samochodu.

Zużycie paliwa a hamowanie silnikiem

Hamowanie silnikiem, czyli jazda na biegu bez dodawania gazu, pomaga nie tylko w trakcie zjazdu ze wzniesienia (auto utrzymuje stałą prędkość bez potrzeby używania hamulców), ale także w codziennej, miejskiej jeździe. Gdy dojeżdżamy do stojących na skrzyżowaniu aut, nie wrzucajmy luzu (biegu jałowego) jeśli wiemy, że nasz samochód nawet na biegu do nich dojedzie. Przy włączonym biegu, silnik nie zużywa w ogóle paliwa, o ile nie wciskamy pedału gazu. Na luzie auto spala ok. 0,8 litrów paliwa na każdą godzinę jazdy.

REKLAMA

Zużycie paliwa a komputer pokładowy

Pomocny w ograniczeniu spalania paliwa przez nasze auto może okazać się komputer pokładowy. W nowszych samochodach może on np. wskazywać moment, w którym należy zmienić bieg na wyższy (choć jak pokazuje praktyka nie zawsze warto się nim sugerować). Dużo o apetycie silnika można dowiedzieć się także na podstawie wskazań jego chwilowego spalania. Bardzo często okazuje się bowiem, że np. auto spala przy danej prędkości mniej paliwa na 4-tym niż na 5-tym biegu. Jest to bowiem uzależnione od przełożenia skrzyni biegów. Czasem silnik musi pokonywać zbyt duże jej opory i po prostu lżej pracuje w wyższym zakresie prędkości obrotowej. Sytuację taką zaobserwowałem np. w silniku 1.2 TSI 105 KM w Seacie Ibizie. Mimo że komputer wskazywał abym zmienił 4-ty bieg na 5-ty przy 60 km/h, to w rzeczywistości była to za mała prędkość, aby silnik efektywnie pracował. Spalanie okazało się być niższe na niższym przełożeniu. Nie jest to jednak regułą, dlatego każdy kierowca powinien dobrze poznać swoje auto.

Zobacz też: Jazda na zbyt niskich obrotach - usterki i awarie

Zużycie paliwa a gwałtowne hamowanie

W trakcie hamowania silnik zużywa niewielkie ilości paliwa do obsługi m.in. pompy hamulcowej. Dlatego dynamiczna jazda w miejskich korkach nie sprzyja uzyskaniu niskiego zużycia paliwa. Warto utrzymywać stałą odległość za poprzedzającym nas pojazdem, starać się unikać niepotrzebnego przyspieszania i hamować silnikiem.

Zużycie paliwa a ruszanie i zatrzymywanie się

Najwięcej paliwa auto pochłania w trakcie ruszania. Można to zaobserwować na komputerze pokładowym wybierając opcję spalanie chwilowe. Nawet nieduże auto pokroju Fiata Pandy potrafi spalać w trakcie ruszania ok. 20 litrów paliwa na 100 km (oczywiście jest to teoretyczne założenie komputera pracującego w trybie mierzenia chwilowego spalania). W związku z tym warto unikać niepotrzebnego zatrzymywania pojazdu na drodze i starać się cały czas poruszać się po drodze w sposób płynny.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zużycie paliwa a obciążenie

Każde dodatkowe kilogramy zabierane na pokład samochodu przekładają się na zwiększone obciążenie silnika, a tym samym wzrost jego zapotrzebowania na paliwo. Nie warto zatem wozić ze sobą niepotrzebnych rzeczy. Warto zwrócić uwagę na to, co zalega w naszym bagażniku oraz w schowkach kabiny. Zawsze znajduję się tam wiele niepotrzebnych rzeczy. Dodatkowe kilogramy przekładają się także na zwiększenie drogi hamownia a tym samym większy moment pędu (masa x prędkość liniowa pojazdu).

Poprzednie wskazówki dotyczące sposobów zredukowania zużycia paliwa przez auto znajdziecie w I-wszej części naszego cyklu poradniczego:

Zobacz też: Jak zmniejszyć zużycie paliwa? Część I

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CANARD: Uruchomiono dwa nowe odcinkowe pomiary prędkości

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o uruchomieniu dwóch kolejnych odcinkowych pomiarów prędkości. Jeden z nich został uruchomiony na trasie A1, a drugi na DW935. 

KGP: 100 285 interwencji, 385 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 100 285 interwencji. Byli wzywani do 385 wypadków drogowych.

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza [Projekt ustawy]

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza. Projekt ustawy trafił do uzgodnień i konsultacji.

Jak zarządzać flotą pojazdów elektrycznych

Badania rynkowe pokazują, że główne obawy, potrzeby i oczekiwania użytkowników elektromobilności, zarówno w firmach, jak i wśród indywidualnych konsumentów, dotyczą infrastruktury ładowania, zasięgu pojazdów elektrycznych oraz kosztów ich eksploatacji. To właśnie te kwestie stanowią obecnie największe wyzwania techniczne w procesie elektryfikacji flot. Dodatkowym wyzwaniem jest przekonanie pracowników do adaptacji nowych technologii.

REKLAMA

Dlaczego bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam?

Dobre opony to podstawa bezpiecznej jazdy. Warto wiedzieć, że bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam. To ważne, zwałszcza w przypadku decyzji o wypłacie ubezpieczenia. Ostatnio Rzecznik Finansowy wydał interpretację dla wszystkich ubezpieczycieli odnośnie do wysokości bieżnika na tej samej osi pojazd. Jak to jest więc z tymi bieżnikami?

KGP: 82 680 interwencji, 327 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 82 680 interwencji. Byli wzywani do 327 wypadków drogowych.

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. [Projekt ustawy]

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. Projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych zakłada, że nie tylko miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą mogły ustanawiać śródmiejskie strefy parkowania.

Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

REKLAMA

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

REKLAMA