REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Klimatyzację najlepiej ustawić na jedną, konkretną temperaturę a siłę dmuchawy na najniższą z możliwych. Pomoże to ograniczyć zużycie paliwa.
Klimatyzację najlepiej ustawić na jedną, konkretną temperaturę a siłę dmuchawy na najniższą z możliwych. Pomoże to ograniczyć zużycie paliwa.
Kamil Fraszkiewicz

REKLAMA

REKLAMA

Aby zmniejszyć zużycie paliwa w swoim samochodzie warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Podpowiadamy jakie zachowania kierowców wpływają na wzrost zapotrzebowania ich aut na paliwo.

Nadmierne zużycie paliwa przez silnik naszego auta niesie za sobą negatywne konsekwencje zarówno w wymiarze ekonomicznym jak i środowiskowym. Przyczynia się do pogorszenia jakości powietrza w aglomeracjach miejskich, wpływa na stan ich flory i fauny oraz znacząco zwiększa poziom wydatków przeciętnej polskiej rodziny. Warto zatem oszczędzać paliwo w kontekście globalnym – nawet jeśli my zaoszczędzimy załóżmy tylko 1 litr paliwa na każde przejechane 100 km trasy, to biorąc pod uwagę, że zrobi tak przynajmniej 20 000 innych kierowców, będzie to oznaczać, że udało się zaoszczędzić łącznie 20 ton paliwa! Jeśli świadomość polskich kierowców na temat racjonalnego korzystania z możliwości samochodu zwiększy się, poczynione oszczędności będą jeszcze większe!

REKLAMA

Zmniejszenie zużycia paliwa - gaszenie silnika

Przeciętnie uważa się, że warto zgasić silnik jeśli postój auta trwa dłużej niż 30 sekund. Jest to prawda. Warto jednak pamiętać o tym, że o ile rozrusznik naszego auta powinien taką eksploatację spokojnie wytrzymać, o tyle turbosprężarka już niekoniecznie. Dlatego mając silnik z turbospreżarką bez tzw. turbo timera (podtrzymuje on pracę turbosprężarki po wyłączeniu silnika) lepiej nie wyłączać go szybciej niż po 90 sekundach od zatrzymania w korku. Potencjalne oszczędności nie pokryją zakupu lub regeneracji turbosprężarki.

Zmniejszenie zużycia paliwa - klimatyzacja

Całkiem spore oszczędności można poczynić na racjonalnym korzystaniu z klimatyzacji. W ruchu miejskim może ona zwiększyć spalanie silnika o 1 litr paliwa na 100 km. Warto pamiętać, że najwięcej energii sprężarka potrzebuje zaraz po uruchomieniu klimatyzacji. Dlatego naprzemienne włączanie i wyłączanie klimatyzacji przyczyni się tylko do zwiększenia zużycia paliwa. Lepiej ustawić temperaturę i prędkość dmuchawy na określoną, stałą wartość i pozwolić by komputer ją tylko podtrzymywał. Różnica pomiędzy temperaturą na zewnątrz pojazdu, a tą w jego wnętrzu nie powinna być większa niż 5-8 stopni. Im bowiem zachodzi większa rozbieżność pomiędzy nimi, tym mocniej i dłużej musi pracować sprężarka klimatyzacji.

Zmniejszenie zużycia paliwa - ciśnienie w oponach

W nowoczesnych autach, producent określa ciśnienie opon, które sprzyjać ma albo większemu komfortowi jazdy, albo ekonomii. Informacja taka zawarta jest najczęściej na tabliczce informacyjnej zlokalizowanej na drzwiach kierowcy, przy ich progu bądź na słupku. Im ciśnienie jest wyższe, tym mniejsze są opory toczenia jakie wytwarza każda z opon. W przypadku np. Chevroleta Aveo 1.2 86KM w celu zredukowania zużycia paliwa producent zaleca zwiększenie ciśnienia w oponach z 2,4 do 3,0 atmosfer (at).

Zmniejszenie zużycia paliwa - odpowiedni bieg

Chyba najistotniejszą wskazówką dotycząca wyraźnego ograniczenia zużycia paliwa jest dobór prawidłowego biegu do aktualnej sytuacji na drodze. Zasadniczo powinno wrzucać się najwyższe biegi najszybciej jak się to tylko da. Osobiście jestem przeciwnikiem takiego stylu jazdy bowiem większość kierowców nie do końca to rozumie. Trzeba bowiem rozdzielić jazdę autem na przynajmniej dwa etapy – przyspieszania i jednostajnego poruszania się po drodze. Jeśli przyspieszamy to róbmy to używając średniego zakresu obrotów jednostki napędowej – od 2,5 do 4,0 obr./ min w przypadku benzynowego silnika lub 1,900 – 2500 obr./min. w dieslu. Gdy już osiągniemy satysfakcjonującą nas prędkość pojazdu to wtedy wrzućmy najwyższy dostępny w naszym aucie bieg – 5-, 6-, 7- czy nawet 8-my. Obroty silnika nie powinny jednak spaść poniżej 1,5 obr./min. bowiem wibracje jakie wtedy powstają przyczyniają się do uszkodzenia wielu podzespołów samochodu (więcej przeczytacie o tym problemie tutaj). W przypadku silnika benzynowego najrozsądniejsze jest utrzymywania stałych obrotów w okolicy 2200 obr./min. a diesla na ok. 1600 obr./min.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dalsze wskazówki znajdziecie w drugim części naszego cyklu poradniczego:

Zobacz też: Jak zmniejszyć zużycie paliwa? Cześć II

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA