REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak oszczędnie jeździć ciężarówką?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
 Instytut Transportu Samochodowego
Instytut Transportu Samochodowego prowadzi, koordynuje i popularyzuje badawczo-wdrożeniową działalność naukową w dziedzinie transportu samochodowego. ITS istnieje od 1952 roku i jest najstarszą tego typu jednostką badawczą w Polsce.
Jak oszczędnie jeździć ciężarówką? Fot. Fotolia
Jak oszczędnie jeździć ciężarówką? Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Transport drogowy to jeden z filarów gospodarki. Jak wskazują analizy, główną grupę kosztów w przewozie transportowym generują wydatki na paliwo i materiały eksploatacyjne. Sposobem na wymierne oszczędności może być eko-jazda, która od kilku lat zdobywa coraz większą popularność.

REKLAMA

Powiedzenie, że transport drogowy jest dla gospodarki tym, czym układ krwionośny dla organizmu człowieka jest tyleż trywialne, co zasadne. Od świtu do zmierzchu, od zmierzchu do świtu pojazdami przewożone są najróżniejsze ładunki; produkty rolne i przemysłowe, lekkie przesyłki, ciężkie maszyny, wreszcie pasażerowie. Tysiące osób muszą dojechać do pracy, na uczelnię, do urzędu czy lekarza, a w sklepach nie może zabraknąć towarów. Najważniejsze, aby bezpiecznie i na czas dotrzeć do celu!

REKLAMA

Truizmem jest też stwierdzenie, iż w obliczu rosnących cen paliw, wiedza na temat sprawnego i ekonomicznego kierowania pojazdem wydaje się być kluczowa przede wszystkim z perspektywy przewoźników drogowych, zwłaszcza że polskimi drogami przewozi się ok. 75% wszystkich ładunków – tylko w 2011 roku transport drogowy wykonał pracę przewozową równą 218 888 mln tonokilometrów. Sprawia to, że transport drogowy generuje ok. 10% PKB i jest jedną z najważniejszych gałęzi gospodarki.

Zobacz też: Ile zaoszczędzisz jeżdżąc według zasad Eco-drivingu?

REKLAMA

Jak wskazują analizy, główną grupę kosztów w przewozie transportowym generują wydatki na paliwo i materiały eksploatacyjne – ponad 37 proc. Koszty potencjalnych napraw i ogumienia kształtują się na poziomie 6 proc., zaś wynagrodzenia dla pracowników stanowią 16 proc. ogółu wydatków. W kalkulacji prowadzenia działalności transportowej należy także uwzględnić opłaty za przejazdy po drogach publicznych. O ile na trzech ostatnich nakładach pieniężnych niezwykle trudno zaoszczędzić, o tyle koszty paliwa, napraw i ogumienia można minimalizować.

Sposobem na wymierne oszczędności może być eko-jazda, która od kilku lat zdobywa coraz większą popularność, zwłaszcza wśród kierowców aut osobowych, którzy także zmagają się z rosnącymi cenami paliw. Eko-jazda lub inaczej eko-driving to pojemne hasło, które oznacza umiejętność efektywnego pokonywania dystansu, panowanie nad emocjami i nad samochodem oraz świadome podporządkowanie się regułom prawa drogowego. Efekt jazdy w stylu „eko” to płynna i bezpieczna jazda, zapewniająca wymierne korzyści w postaci średniej oszczędności do 15 proc. zużywanego paliwa bez wydłużenia czasu jazdy. Przykład: zakładając, że pojazd przejeżdża rocznie 100 tys. km, a cena litra paliwa wynosi 6 zł, to na każdych 100 kilometrach możemy oszczędzać 2 litry paliwa. Oznacza to roczną oszczędność w wysokości 12 tys. złotych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Eco-driving, czyli jak jeździć ekonomicznie i ekologicznie?

Eko-jazda to również zmniejszenie kosztów eksploatacji pojazdów, redukcja emisji substancji zanieczyszczających atmosferę oraz zwiększenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Te i wiele innych porad zawiera nowy film pt. Eko-jazda pojazdem ciężarowym, wyprodukowany przez Instytut Transportu Samochodowego. Pierwsze tego typu kompendium wiedzy dla kierowców pojazdów ciężarowych udowodnia, iż eko-jazda znacznie zmniejsza koszty przeglądów i wydłuża trwałość podzespołów pojazdu. Wykazuje także, że można jeździć bezpieczniej, bez niepotrzebnych emocji, a kierowca po pokonaniu trasy jest mniej zmęczony.

Przyswojenie kilku prostych zasad sprawi, że eko-jazda nie będzie już tylko tajemną wiedzą dostępną dla wybranych, lecz stylem jazdy kierowców traktujących wykonywany zawód serio i odpowiedzialnie. Eko-jazda to wręcz pewna filozofia, w której wyobraźnia, znajomość prawa, przewidywanie i umiejętności techniczne tworzą spójny system zachowań na drodze.

Wszystkim kierowcom życzymy ekonomicznej, bezpiecznej i spokojnej pracy. Szerokiej drogi.

Link do filmu znajdziesz TUTAJ

Film powstał w Instytucie Transportu Samochodowego przy współpracy ze Szkołą Jazdy Scania oraz Grupą IMAGE.

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Koniec bezkarności rowerzystów i użytkowników hulajnóg! Czas na tablice rejestracyjne i wyższe mandaty

Ze statystyk policyjnych wynika, że rowerzyści są drugą, po kierowcach, grupą sprawców wypadków drogowych. Tymczasem, aby poruszać się po drodze rowerem nie trzeba mieć żadnych uprawnień (po osiągnięciu pełnoletności). Jak można poprawić bezpieczeństwo na drogach?

KGP: 109 332 interwencji, 291 wypadków drogowych, 12 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Oto najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend opublikowane przez Komendę Główną Policji. Policjanci podsumowali także zdarzenia z minionego tygodnia.

19-letni motocyklista bez uprawnień potrącił policjanta i zbiegł

19-nastolatek z Międzyrzecza (Lubuskie) stanie przed sądem za zarzut spowodowania wypadku, niezatrzymanie się do kontroli i ucieczkę z miejsca wypadku.

Nowe przepisy fotoradarowe: Właściciel pojazdu jako kozioł ofiarny?

Ustawodawca szykuje kolejną rewolucję w przepisach drogowych. Tym razem uderzy ona nie tylko w kierowców łamiących przepisy, ale także w właścicieli pojazdów, którzy nie wskażą osoby prowadzącej pojazd w chwili popełnienia wykroczenia. Jeśli fotoradar uchwyci pojazd przekraczający prędkość, a właściciel odmówi podania danych kierowcy, nie tylko zapłaci karę, ale również straci dowód rejestracyjny swojego samochodu.

REKLAMA

Pijany senior uciekał przed policją po polach uprawnych. Auto dachowało

72-latek jechał bez zapiętych pasów, więc policja chciała zatrzymać go do kontroli. Rzucił się w pościg, który zakończył się dachowaniem. Okazało się, że jest pijany.

Otrzymałeś wiadomość ws. zaległych płatności w e-TOLL? KAS ostrzega przed oszustami

Krajowa Administracja Skarbowa w przesłanym we wtorek, 25 marca 2025 r. komunikacie prasowym ostrzega przed oszustami wysyłającymi fałszywe wiadomości w sprawie zaległych płatności w e-TOLL. Publikujemy przykładową fałszywą wiadomość.

Już nie tylko diesel czy benzyna. I nawet nie zawsze samochód. Jak Polacy wybierają środek transportu?

W dzisiejszych czasach wybór środka transportu to nie tylko decyzja między samochodem z silnikiem benzynowym a dieslem. Możliwości jest więcej, a kierowcy mają różne oczekiwania. Jak Polacy wybierają codzienny środek lokomocji?

KGP: 93 352 interwencji, 312 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 93 352 interwencji. Byli wzywani do 312 wypadków drogowych.

REKLAMA

Mandat za przeładowaną ciężarówkę, a zaniżona waga w CMR. Kto za to ponosi odpowiedzialność?

Przeładowanie pojazdu w transporcie drogowym to częsty problem, który może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych, w tym mandatów nałożonych na przewoźnika. W sytuacjach, gdy błędne dane o wadze towaru zostały przekazane przez spedytora lub nadawcę towaru, pojawia się pytanie o podział odpowiedzialności między przewoźnika a spedytora czy nadawcę. Najczęściej problem dotyczy mandatów zagranicznych, dlatego kluczowe znaczenie w tej kwestii mają przepisy Konwencji o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR).

Przestraszył się policjantów, więc uciekał samochodem, łamiąc przepisy

Nocy pościg ulicami Białegostoku zakończył się zatrzymaniem 32-letniego kierowcy. Mężczyzna najpierw przekroczył prędkość, a potem - zamiast zatrzymać się do kontroli - zaczął uciekać.

REKLAMA