REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Szkolenia z jazdy bezpiecznej i ekologicznej

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
 Flota Auto Biznes
FlotaAutoBiznes to motoryzacyjno-biznesowe czasopismo poświęcone zagadnieniom związanym z zarządzaniem samochodami w przedsiębiorstwach. Magazyn ukazuje się co dwa miesiące.
Szkolenia kierowców w zakresie bezpiecznej jazdy podnoszą poziom bezpieczeństwa na drogach. Fot. Fotolia
Szkolenia kierowców w zakresie bezpiecznej jazdy podnoszą poziom bezpieczeństwa na drogach. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Każdy kierowca wie jak jeździć. Ale czy każdy wie, jak jeździć płynnie, bezpiecznie i w dodatku oszczędnie? Menedżerowie spółki SIG już wiedzą, ponieważ uczestniczyli w praktycznym szkoleniu bezpiecznej i ekologicznej jazdy. Celem zajęć była edukacja dotycząca bezpieczeństwa kierujących, dlatego też na szkoleniu postawiono na zdobywanie praktycznych umiejętności.

Kierownik floty i transportu SIG, Bogumiła Czernecka twierdzi, że - Szkolenie z doskonalenia jazdy pozwala nie tylko na zmniejszenie szkodowości, ale również zmniejszenie składek ubezpieczenia komunikacyjnego, czy redukcję kosztów związanych z wyłączeniem samochodu z użytkowania w czasie napraw blacharsko-mechanicznych. Jeśli wprowadzimy do floty samochodowej Ekojazdę, z pewnością spadną nam również wydatki na eksploatację samochodów. Trzeba co prawda zmienić styl jazdy, lecz nie oznacza to bycia „zawalidrogą”

REKLAMA

Zobacz też: Tempomat a oszczędzanie paliwa

REKLAMA

Szkolenie zostało zorganizowane, ponieważ wiele badań wykazuje także, że kierowcy mają wysokie mniemanie o posiadanych umiejętnościach i dopiero w trakcie praktycznych sprawdzianów, wychodzą liczne braki. Takie zachowanie można zauważyć w przypadku kierowców firmowych, którzy czasem z ,,przymrużeniem oka” podchodzą do kwestii szkolenia z doskonalenia jazdy. Swoje postępowanie argumentują długim stażem „za kółkiem”. Tego rodzaju zajęcia uświadamiają przede wszystkim, jak wiele można jeszcze zrobić by na drodze poprawić bezpieczeństwo swoje i innych. 

Firma organizując tego rodzaju zajęcia może czerpać z tego także zyski, bowiem szkolenie sprawia obniżenie kosztów firmy, która musi mniej pieniędzy wydawać eksploatację samochodu –zarówno jeśli chodzi o części jak i paliwo. Korzyść więc jest obopólna – powiedziała Bogumiła Czernecka z SIG.

O poprawę bezpieczeństwa dbają również dostawcy samochodów, którzy współfinansują koszty organizacji takich szkoleń. Na tego rodzaju benefit mogła również liczyć spółka SIG.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Jak ruszać z miejsca i przyspieszać podczas jazdy aby oszczędzać paliwo?

Bogumiła Czernecka stwierdza także, że - Pracownicy spółki SIG nie pierwszy raz brali udział w tego typu zajęciach. W 2010 roku realizowaliśmy zajęcia z udzielania pierwszej pomocy przed medycznej, czyli umiejętności, którą powinien posiadać każdy człowiek, nie tylko kierowca. Pomijając nawet jakże ważne moralne aspekty, może się ona również przydać podczas pełnienia obowiązków zawodowych. Tym razem umożliwiliśmy prowadzącym auta w barwach SIG-a sprawdzian z prowadzenia samochodu

Jak wyglądały zajęcia z jazdy ekologicznej?

Zajęcia prowadzone były na lotnisku w systemie rotacyjnym.

Każdy z kierowców najpierw slalomem dynamicznym uczył się pokonywać zakręty optymalnym torem jazdy.

Dużą wagę przykładano do pracy: gaz-hamulec. Niewłaściwy sposób zmniejszenia prędkości lub zatrzymania samochodu może spowodować poślizg.

Następnie slalom techniczny, który został ustawiony  jako wertikal, czyli tyczki w linii prostej, w różnych od siebie odległościach. Ćwiczenie to wymuszało odpowiednie operowanie kierownicą.

Zobacz też: Jak obniżyć spalanie – co zrobić, żeby samochód mniej palił – wyższe ciśnienie w oponach ile można zyskać?

Pracę „kółkiem” jeszcze bardziej wspomagał test linii polegający na tym, że kierowca kręcił kierownicą na przemian w prawo i w lewo do oporu, nie mogąc przekroczyć kołami linii narysowanej na asfalcie pod samochodem.

Celem ćwiczenia było wprowadzenie nawyku trzymania odpowiedniej pozycji rąk na kierownicy, sposobu operowania nią a także sprawdzenia szybkości operowania „sterem”.

Złe nawyki były zauważalne już podczas hamowania awaryjnego z ominięciem przeszkody, które jednocześnie symulowało nagłe pojawienie się przed naszym samochodem człowieka, zwierzęcia, bądź wyjeżdżającego z podporządkowanej drogi auta. Tego typu ćwiczenie uczyło kierowcę natychmiastowego podejmowania decyzji.

Korzyści płynące z wykładu na temat jazdy ekologicznej?

W trakcie ćwiczeń z Ekojazdy kierowcy SIG-a dowiedzieli się przede wszystkim:

- jak jeździć bezpieczniej

- jak łatwiej zaoszczędzić na paliwie

- mogli także zapoznać się z ofertą samochodów marki Peugeot

Wykłady zakończyły się sportową rywalizacją uczestników na specjalnej trasie slalomu. - Jako kierownikowi floty wypada mi więc teraz tylko czekać na ekonomiczne efekty odbytego szkolenia. I już szukam kolejnych środków na realizację szkoleń z bezpiecznej jazdy... – podsumowuje Bogumiła Czernecka.

Zobacz też: Jak zoptymalizować spalanie w samochodzie hybrydowym?

Marek Wilmanowicz, dyrektor ds. sprzedaży w Auto Salon Dejon&Dąbrowski twierdzi, że:

- Peugeot od dawna stawia na bezpieczeństwo na drodze i za pośrednictwem dealerów jest współorganizatorem Akademii Bezpiecznej Jazdy dla swoich klientów. Przy okazji tego typu szkoleń, mają oni również doskonałą okazję, aby przekonać się o zaletach naszych samochodów. Szkolenia odbywają się cyklicznie i są prowadzone przez Akademię Bezpiecznej Jazdy Tomasza Kuchara – utytułowanego kierowcy rajdowego. Instruktorzy to kierowcy oraz piloci rajdowi z ogromnym doświadczeniem za kierownicą. Uczestnicy spotkań mają niepowtarzalną okazję by poprawić swój poziom umiejętności prowadzenia pojazdu, dowiedzieć się jak operować kierownicą, pokonywać zakręty optymalnym torem jazdy, na czym polega podsterowność i nadsterowność, itp. Bezcenne mogą być informacje jak zachowuje się samochód w ekstremalnych warunkach i jak należy wykorzystać jego możliwości by wyjść bez uszczerbku z sytuacji krytycznej na drodze. Uważam, że każdy pracownik, który ma otrzymać samochód służbowy, zanim sięgnie po kluczyki do niego, powinien najpierw przejść kurs doskonalenia jazdy i to właśnie na takim typie samochodów, jaki będzie użytkował.

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
BMW ulubioną marką młodych kierowców, ale OC potrafi zaskoczyć ceną

BMW serii 3, szczególnie w wersji sprzed niemal dwóch dekad, to dziś najczęściej wybierany samochód wśród kierowców w wieku 18–25 lat. Jak wynika z danych Rankomat.pl, młodzi użytkownicy dróg zdecydowanie preferują pojazdy dynamiczne, z mocniejszym silnikiem i sportowym charakterem. Jednak ten wybór ma swoją cenę – i to niemałą.

SEAT Arona: ekologia w nieznanym wymiarze. Ryż zamiast na wysypiska trafia na taśmę montażową

SEAT rozpoczyna produkcję modelu SEAT Arona z dwoma elementami wykonanymi z oryzytu – odnawialnego materiału pochodzenia naturalnego, powstającego z produktów ubocznych ryżu. Każdy egzemplarz zawiera 60 gramów ryżu, co przekłada się na roczne zużycie 5 ton surowca, który w innym przypadku trafiłby na wysypiska.

Co Polacy sądzą o Strefach Czystego Transportu?

Zdania na temat SCT są podzielone. Z danych raportu "Ekologiczna motoryzacja w Polsce – wyzwania i kierunki rozwój". wynika, że chociaż ponad 50 proc. Polaków uważa, że Strefy Czystego Powietrza przyczynią się do poprawy zdrowia mieszkańców dużych aglomeracji, to 63 proc. obawia się ich negatywnego wpływu na lokalną gospodarkę.

Turysto, płać i nie narzekaj! Urzędnik parkuje za darmo, Ty sponsorujesz – nawet w weekendy!

Czy właśnie staliśmy się świadkami kolejnego skoku na kieszeń zmotoryzowanych Polaków? Sejm w błyskawicznym tempie przegłosował zmiany w Ustawie o drogach publicznych, otwierając samorządom drogę do tworzenia śródmiejskich stref płatnego parkowania nawet w małych miejscowościach.

REKLAMA

Weekendowy zlot fanów motoryzacji zakończył się interwencjami policji – funkcjonariusze odnotowali ponad 100 wykroczeń

Policjanci mieli ręce pełne roboty. Skontrolowanie fanów na zlocie motoryzacyjnym w Olsztynie w wielu przypadkach skończyło się zatrzymaniem praw jazdy, dowodów rejestracyjnych i wlepieniem mandatów. Ponadto uczestnicy chcieli zorganizować nielegalny wyścig.

KGP: 110 856 interwencji, 350 wypadków drogowych, 24 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 110 856 interwencji. Byli wzywani do 350 wypadków drogowych.

Ubezpieczenie OC dla młodego kierowcy 4 razy droższe niż dla seniora. Jest na to pewien sprawdzony sposób

Młodzi kierowcy muszą więcej płacić za OC. W I kwartale 2025 roku średnia cena OC dla 19-latka wyniosła aż 2 619 zł, podczas gdy 61-latek zapłacił za to samo ubezpieczenie zaledwie 578 zł. To prawie czterokrotna różnica! Jak pokazuje najnowsze badanie Rankomat.pl, ponad połowa Polaków (55%) uważa, że młodzi kierowcy płacą za dużo. Tylko 23% badanych uznaje taką politykę firm ubezpieczeniowych za uzasadnioną. Jednym z najbardziej efektywnych sposobów na tańsze OC dla młodych kierowców jest rejestracja pojazdu wraz z osobą posiadającą wypracowane zniżki, np. z rodzicem.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie używanego samochodu? [Porady eksperta]

Zakup samochodu to poważna decyzja finansowa, wymagająca dokładnej analizy dostępnych opcji. Polacy chętnie wybierają auta z drugiej ręki – w bazie CARFAX, liczącej 23 mln używanych samochodów w Polsce, pojazdy pozostające własnością pierwszego właściciela stanowią 16 proc. Na co należy zwrócić uwagę przy zakupie używanego samochodu?

REKLAMA

Kładki dla zwierząt – zielona moda czy tykająca bomba nad głowami kierowców?

Kładki dla zwierząt to ważny krok w kierunku ekologii i już obowiązkowy element infrastruktury. Ale, gdy nikt się nimi odpowiednio nie zajmie, mogą stanowić zagrożenie dla kierowców. Dlaczego? Jak to zmienić?

Ceny benzyny 95 spadną poniżej 6 zł za litr [Prognozy]

Gwałtowna obniżka cen ropy najprawdopodobniej przełoży się w przyszłym tygodniu na spadek cen benzyny 95 poniżej 6 zł za litr i diesla z ceną w okolicach 6 zł.

REKLAMA