Jaki wpływ na samochód ma opór powietrza?
REKLAMA
REKLAMA
Powietrze, mimo że go nie widzimy, stawia znaczny opór dla poruszających się w nim elementów, w tym samochodu. Upraszczając, kiedy cokolwiek się porusza, musi poruszyć również cząsteczkami tego, co otacza dany przedmiot. W zależności od gęstości, opór jest mniejszy lub większy. Najlepiej poczujemy to np. w wodzie, kiedy poruszanie jest znacznie utrudnione z powodu jej dużej gęstości, w porównaniu do powietrza.
REKLAMA
Zobacz również: Jak jeździć ekonomicznie?
Warto też sprawdzić, z jak dużą siłą powietrze naciska na poruszający się samochód przy różnych prędkościach, np. wystawiając rękę przez otwartą szybę. Weźmy pod uwagę, że samochód ma o wiele większą powierzchnię, niż nasza ręka i dlatego opór ma tak znaczący wpływ na poruszający się pojazd.
Co zwiększa opór:
Opór zwiększa każdy element, który wystaje poza obrys samochodu, czyli np. bagażnik dachowy, lusterka samochodowe i inne dodatki. Otwarta szyba również wpływa niekorzystnie. Zwiększony opór może powodować wyższe spalanie, a także pogarszać osiągi samochodu. Przyjmuje się, że otwarta szyba zwiększa zużycie paliwa w trasie nawet o 1 litr paliwa na sto kilometrów.
Zobacz również: Jak podróżować z przyczepą?
To dlatego właśnie producenci aut kładą coraz większy nacisk na projektowanie samochodów o niskim współczynniku oporu, na rzecz mniejszych silników. Wymagania rynkowe są nieubłagalne i można powiedzieć, że opływowe kształty współczesnych aut zawdzięczamy wysokiej cenie paliwa.
REKLAMA
REKLAMA