REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Auta ciężarowe

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Trzy czwarte ciężarówek w Polsce nie spełnia norm oznakowania

Wszystkie pojazdy poruszające się po drogach po zmroku powinny być dobrze widoczne, jednak aż trzy czwarte ciężarówek w Polsce nie spełnia norm oznakowania. To wynik raportu sporządzonego przez firmę 3M i Partnerstwa dla Bezpieczeństwa Drogowego.

Poznański oddział Inspekcji Transportu Drogowego ostrzega przed fałszywymi listami

Oszustów nigdy nie brakowało, a ich kreatywność zdaje się nie mieć końca. Poznański oddział Inspekcji Transportu Drogowego ostrzega, że ostatnio oszuści zaczęli podrabiać listy ITD.

Wrześniowe zmiany w transporcie - czas pracy w porze nocnej

Zmiany w prawie transportowym stały się już faktem. Teraz branża musi jedynie je zaakceptować i dołożyć wszelkich starań, aby się do nich dostosować. Jednak aby uniknąć konsekwencji, należy w pełni zrozumieć co i w jakim stopniu uległo modyfikacjom. Jedną ze zmian jest kara za przekroczenie czasu pracy w porze nocnej.

Już jest - oto nowy Mercedes Actros!

Firma Mercedes ma bardzo duże doświadczenie w produkowaniu ciężarówek, dlatego nikogo nie powinno dziwić, że nowa generacja modelu Actros wyróżnia się nietypową nowinką technologiczną. To pierwsza ciężarówka z kamerami zamiast lusterek bocznych!

REKLAMA

Na jakich trasach najczęściej jeżdżą polscy kierowcy ciężarówek?

Niemcy i Francja – to do tych krajów najczęściej jeżdżą ciężarówki z Polski - tak wynika z najnowszego raportu OCRK. Kolejne miejsca zajmują Belgia oraz Holandia, a dopiero dalej plasuje się Wielka Brytania. To główne kierunki podróży służbowych polskich kierowców. Czy pamiętają o ważnych regulacjach i przepisach obowiązujących za granicą?

Co zrobić, gdy zepsuje się tachograf w ciężarówce?

Jedno jest pewne: w transporcie ciężkim bez tachografu ani rusz! Urządzenie to jest nierozerwalnie połączone z ciągnikiem niczym znaki drogowe z samą drogą. Skoro tachograf jest tak niezbędny, to jak się zachować podczas jego awarii? Jak poradzić sobie z takowym incydentem podczas trasy, a co kiedy problem pojawi się jeszcze w siedzibie firmy?

Kierowcy ciężarówek zapowiadają protest w związku z policyjną akcją "TIR"

"Wyścig słoni", czyli powolne wyprzedzanie się ciężarówek na drogach szybkiego ruchu, to zjawisko bardzo powszechne w Polsce. Policja wzięła się za kierowców, którzy wyprzedzając inne ciężarówki blokują ruch - efekt to kilkaset wystawionych mandatów. Kierowcy tzw. tirów zapowiadają protest przeciwko policyjnym działaniom.

Oszczędna opona Goodyear do samochodów użytkowych

Nowa OPONA Goodyear FUELMAX T HL może ograniczyć zużycie paliwa danego auta, a przy tym adresowana jest do pojazdów, których obciążenie osi nie przekracza 10 ton.

REKLAMA

Komisja Europejska wprowadzi normy emisji spalin dla ciężarówek?

Obecnie auta ciężarowe nie podlegają restrykcyjnym przepisom dotyczącym dopuszczalnych limitów emisji CO2. Grupa europosłów chce to zmienić. Czy jednak nie spowoduje to zwiększenia kosztów utrzymania nowoczesnych ciężarówek? W końcu samochody osobowe musiały zostać wyposażone w zaawansowane, drogi i niestety awaryjne rozwiązania zmniejszające poziom emisji spalin. Jak będzie w przypadku pojazdów ciężarowych? Czy posłowie wzięli ten aspekt pod uwagę?

Bezpieczna ciężarówka z technologią firmy Samsung

Problem z wyprzedzaniem dużych ciężarówek ma rozwiązać nowy pomysł zaproponowany przez firmę Samsung. Nowoczesna technologia koreańskiego producenta ma zwiększyć widoczność kierowcy auta jadącego za pojazdem ciężarowym. Jak? Za pomocą zespołu kamer i wyświetlaczy OHD.

Protesty przewoźników dotyczące zakazu wjazdu do Rosji odwołane

Przewoźnicy prowadzący dotąd działalność na terenie Rosji nie planują protestów związanych z zakazem wjazdu do tego kraju. Czekają spokojnie na wyniki negocjacji pomiędzy polską a rosyjską stroną.

Niemiecki MAN zainwestuje w rozwój swojej fabryki w Polsce

Największa inwestycja sektora motoryzacyjnego w Małopolsce czyli fabryka ciężarówek MAN w Niepołomicach otrzyma kolejne pieniądze na rozwój. Powstaną nowe miejsca pracy a te już istniejące będą miały zagwarantowane istnienie do 2019 roku.

Czy można odliczać 50% VAT naliczonego od wydatków na paliwo do samochodu ciężarowego używanego do celów „mieszanych"

Czy w związku z nowelizacją ustawy o VAT od 1 kwietnia 2014 r. mam prawo do odliczenia 50% VAT od paliwa do samochodu wykorzystywanego do celów „mieszanych"?

Płock wprowadza ograniczenia w ruchu samochodów ciężarowych

Już od 08 sierpnia 2015 r. w Płocku zaczną obowiązywać ograniczenia w ruchu samochodów ciężarowych. Wjazd do miasta będzie uwarunkowany uzyskaniem zezwolenia.

Zarządzanie flotą aut ciężarowych a osobowych - główne różnice

Sposób zarządzania flotą samochodów jest uzależniony od rodzaju pojazdów. Inne priorytety stawiane są flocie ciężarówek a inne autom osobowym. Skąd biorą się te różnice?

Opony ciężarowe Goodyear FUELMAX S wyróżnione jako przyjazne środowisku

Produkcja opon na pewno nie sprzyja środowisku naturalnemu. Cieszy zatem fakt, że koncerny oponiarskie zaczynają tworzyć opony w sposób bardziej ekologiczny. Opony ciężarowe Goodyear FUELMAX S są tego świetnym przykładem. Ich zalet jest jednak więcej.

Wzrost rejestracji samochodów ciężarowych

W Polsce zauważono wzrost rejestracji samochodów ciężarowych w s stosunku do analogicznego okresu roku 2014. W ocenie analityków to efekt polepszenia się kondycji firm transportowych.

Sprzedaż aut ciężarowych w Polsce rośnie: czy wzrośnie też sprzedaż opon?

Więcej ciężarówek jeżdżących po polskich drogach, to dobry dla dla producentów i sprzedawców opon do tego typu pojazdów. Jakiej wysokości wzrostu przychodów mogą oni oczekiwać?

Zakaz wyprzedzania przez samochody ciężarowe – czy dotyczy on także autobusów?

Czy zakaz wyprzedzania przez pojazdy ciężarowe dotyczy także autobusów ? Co z samochodami zarejestrowanymi jako pojazdy ciężarowe?

Auto z kratką a kara za brak OC

Od nowego roku zmianom uległa kara brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Nie wszyscy właściciele aut z kratką zdają sobie sprawę, że ich auto w tym przypadku traktowane jest jako pojazd ciężarowy

Odśnieżanie auta dostawczego lub ciężarowego - rusztowanie

Firma KRAUSE przedstawiła rusztowanie pomocne przy czyszczeniu i odśnieżaniu aut ciężarowych i dostawczych.

Wyprzedzanie autem ciężarowym na autostradzie

Wprowadzenie zakazu wyprzedzania dla pojazdów ciężarowych na autostradzie budzi skrajne emocje. Czy jest to w ogóle możliwe? Dlaczego wielu zmotoryzowanych tak bardzo o to zabiega?

Michelin upowszechnia patent „komunikujących się” opon

Michelin w trosce o poprawę bezpieczeństwa na drogach zdecydował się bezpłatnie udostępnić patenty odnoszące się do technologii RFID.

Zdałeś egzamin na prawo jazdy? Odbierzesz je za 6 lat!

Osoby, które zdały prawo jazdy kat. A tuż przed 19 stycznia 2013 roku otrzymają dokument dopiero za 6 lat! Jak to możliwe?

Akumulatory odporne na wstrząsy i wielokrotne ładowanie!

Do pojazdów wyposażonych w silniki o dużej mocy, potrzebne są specjalne akumulatory, zdolne dostarczyć ogromne porcje energii. Jednym z nich jest Jenox SHD. Co to za akumulator i jakie są jego najważniejsze cechy?

Kształt europejskich ciężarówek - będą miały "nosy"

Spłaszczony przód europejskich ciężarówek to efekt przepisów. Jednak Komisja Europejska szykuje zmiany, zgodnie z którymi przody europejskich ciężarówek wydłużą się.

Ciężarówki budowlane Mercedes-Benz: historia rozwoju

Historia pojazdów ciężarowych Mercedes-Benz sięga 1897 r. To w tym roku Daimler Motor Company zaoferował pojazd zdolny przewieźć 5 ton ładunku. Pierwsza wywrotka pojawiła się w roku 1904.

Jak jeżdżą przedstawiciele handlowi?

Aby wykonywać zawód przedstawiciela handlowego trzeba opanować szereg umiejętności. Od technik skutecznej sprzedaży poprzez doskonałą komunikatywność, aż do znajomości techniki bezpiecznej jazdy i przyzwyczajenia do spędzania wielu godzin za kierownicą. Z zawodem przedstawiciela handlowego wiąże się też pewien stereotyp. Przedstawiciele handlowi postrzegani są na ogół jako kierowcy gnający na złamanie karku i niekoniecznie przejmujący się przepisami.

Nieprawidłowości związane z systemem poboru e-myta. Cz II.

1 lipca 2011 roku został wprowadzony elektroniczny pobór opłat za przejazd pojazdami o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony na poszczególnych drogach publicznych. Pomimo wielomiesięcznego planowania i wprowadzania systemu w życie, już po kilku miesiącach obowiązywania, wyszło na jaw wiele nieprawidłowości w jego funkcjonowaniu. Poniżej przedstawiamy drugą cześć artykułu, w którym opisujemy nieprawidłowości systemy poboru e-myta.

Nieprawidłowości związane z systemem poboru e-myta. Cz I.

1 lipca 2011 roku został wprowadzony elektroniczny pobór opłat za przejazd pojazdami o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony na poszczególnych drogach publicznych. Pomimo wielomiesięcznego planowania i wprowadzania systemu w życie, już po kilku miesiącach obowiązywania, wyszło na jaw wiele nieprawidłowości w jego funkcjonowaniu. To przełożyło się wprost na ogromne kary finansowe nakładane na kierowców pojazdów jak i niepewność ze strony firm transportowych w zakresie spełnienia wymogów nałożonych przez obowiązującą ustawę o drogach publicznych.

Jak oszczędnie jeździć ciężarówką?

Transport drogowy to jeden z filarów gospodarki. Jak wskazują analizy, główną grupę kosztów w przewozie transportowym generują wydatki na paliwo i materiały eksploatacyjne. Sposobem na wymierne oszczędności może być eko-jazda, która od kilku lat zdobywa coraz większą popularność.

Jak Castrol testuje oleje silnikowe?

Rywalizacja w wyścigach ciężarówek jest wyjątkowo zacięta, a przy tym wyczerpująca dla samochodów. To świetny poligon dla najnowszych środków smarnych, dostarczanych zespołowi Hahn Racing przez Castrol.

Nie będzie już samochodów z kratką?

Przyszłość samochodów osobowych z kratką, które zgodnie z przepisami VAT obowiązującymi przed wejściem Polski do Unii Europejskiej były ciężarowe stoi pod wielkim znakiem zapytania. Według nowelizacji przepisów o homologacji pojazdów, będą one traktowane jako auta osobowe. W świetle nowych przepisów, nie będzie można odliczać podatku VAT od zatankowanego do nich paliwa.

W jaki sposób rozlicza się kilometry przejechane autem służbowym?

Do właściwego funkcjonowania wielu przedsiębiorstw niezbędne jest wykorzystywanie różnych pojazdów. Pracodawcy powierzają pracownikom auta firmowe, które mają im służyć do wypełniania obowiązków służbowych. Wyjaśniamy, w jaki sposób rozliczyć się z kilometrów przejechanych w ramach wypełnianych tych obowiązków?

Niesprawiedliwe kary systemu ViaTOLL

ViaTOLL, czyli system elektronicznego poboru opłat spełnia oczekiwania, ale wymaga pewnych zmian. Chodzi tu głównie o sposób nakładania kar na kierowców przez operatora systemu viaTOLL.

Tachograf analogowy czy cyfrowy? Który z nich musi posiadać nasz pojazd?

Aby poprawić bezpieczeństwo w ruchu drogowym, kierowcy aut ciężarowych (lecz nie tylko oni) muszą wyposażyć swój pojazd w odpowiedni typ tachografu.

Z jaką prędkością maksymalną może jeździć w Polsce samochód ciężarowy bądź autobus?

Duża prędkość ciężarówki w połączeniu z potężną masą pojazdu, stanowi wysokie niebezpieczeństwo dla innych użytkowników dróg. Czy samochody tego typu mogą rozwinąć dowolną prędkości na drodze?

Leasing specjalny: na co trzeba uważać?

Opiekunowie flot mają czasem do czynienia z bankowozami, autami na potrzeby firm elektrycznych, karetki pogotowia, piaskarki, polewaczko-zmywarki czy pługi śnieżne. Jednym ze sposobów sfinansowania zakupu tego typu pojazdów jest leasing.

W marcu przyszłego roku system viaTOLL obejmie kolejne drogi

30 marca 2013 roku do elektronicznego systemu poboru opłat viaTOLL zostanie włączonych kolejne160 km dróg. Będzie to trzecie rozszerzenie systemu od czasu jego uruchomienia, a drugie w 2013 roku.

Travelling with a trailer in Poland - the viaTOLL system

Since 1st July 2011 viaTOLL - the electronic toll collection system is obligatory for the drivers of all motor vehicles and combination of vehicles with a maximum permissible weight of over 3.5 tonnes. On which roads is it necessary? How does it work?

Zakaz jazdy TIR-ów w czasie Euro 2012?

Ministerstwo Transportu ma zamiar ograniczyć ruch ciężarówek podczas trwania EURO 2012 w czerwcu bieżącego roku. Oficjalnym powodem jest zagrożenie dla kibiców dojeżdżających na stadiony, jakie mogą powodować auta ciężarowe.

Test Mercedes Sprinter 316 CDI: Sprintem po towar

Sprinter to wyjątkowo popularny „dostawczak”. Tylko do 2009 roku sprzedano łącznie 1,7 mln egzemplarzy tego modelu. Nie dziwi zatem, że na drogach spotyka się go naprawdę często.

"Truck of the Year" dla Actrosa

Wynik został ogłoszony na belgijskiej wystawie Trailer 2011. Mercedes Actros 4 generacji zajął pierwsze miejsce przed Tatrą Pheonix i Scanią Euro 6. To już nie pierwszy raz, kiedy Actros zdobywa ten zaszczytny tytuł.

450 nowych Actrosów

W związku z rynkową premierą nowego Mercedesa Actrosa, 450 demonstracyjnych egzemplarzy auta, opuściło fabrykę producenta w Wörth.

Fuso -hybrydowa ciężarówka od Daimlera

Fuso, członek koncernu Daimler AG zajmujący się produkcją aut użytkowych, pod koniec października zaprezentował w Japonii wysokotonażową ciężarówkę z napędem hybrydowym. Oficjalna premiera nowego modelu będzie miała miejsce podczas targów motoryzacyjnych w Tokio, trwających od 30 listopada do 11 grudnia.

Konstrukcja ramowa i nadwozie samonośne - czym to się różni?

Konstrukcje ramowe w przypadku małych samochodów osobowych zostały naturalnie wyparte przez nadwozia samonośne. Pojazdy ciężarowe nadal są tworzone tylko w taki sposób. Natomiast w przypadku aut terenowych przez lata toczyła się batalia pomiędzy przeciwnikami i zwolennikami obu rozwiązań. Czym różnią się obie konstrukcje od siebie i jak je rozpoznać?

Już w listpadzie w Płocku będzie system ważenia ciężarówek

Prawdopodobnie pod koniec listopada w Płocku zostanie uruchomiony system rejestrujący auta ciężarowe, których ładunek przekracza normy. Ciężarówki, które przekroczą normy, będą zatrzymywane, a przewoźnicy karani. Może dzięki takim działaniom drogi w Polsce będą mniej zniszczone.

Co to jest Eurowinieta? Kto musi ją mieć?

Przedsiębiorstwa transportowe prowadzące przewóz międzynarodowy spotykają się z wieloma systemami opłat za drogi w poszczególnych krajach. Jednym z nich jest Eurowinieta. Nie jest jednak ona systemem, który w stu procentach upraszcza życie europejskim przedsiębiorcom.

Fiat Doblo Work-Up: nowa wersja dostawczaka roku 2011

Fiat wprowadza na rynek nową wersję Doblo (międzynarodowego samochodu dostawczego roku 2011). Doblo Work-Up jest wyposażone w fabryczną skrzynię ładunkową i jest jedynym autem w swoim segmencie oferującym takie rozwiązanie. Ceny podstawowych wersji zaczynają się od 62 tysięcy złotych.

Norma Euro 6 i Euro VI? Jakie są nowe ograniczenia w emisji spalin?

Rok 2011 przyniósł wprowadzenie normy emisji spalin Euro 5, co spowodowało wycofanie z europejskiego rynku kilku cenionych samochodów i silników. Za to dodaje się co raz bardziej kosztowne systemy redukcji szkodliwych związków. A jakie redukcje wprowadzą nowe normy Euro 6 i Euro VI?

REKLAMA