REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zarządzanie flotą aut ciężarowych a osobowych - główne różnice

Flota samochodowa
Flota samochodowa
Media

REKLAMA

REKLAMA

Sposób zarządzania flotą samochodów jest uzależniony od rodzaju pojazdów. Inne priorytety stawiane są flocie ciężarówek a inne autom osobowym. Skąd biorą się te różnice?

Flota aut ciężarowych i osobowych - różnice z zarządzaniu

Różnice w zarządzaniu flotą ciężarówek i aut osobowych wynikają głównie z przeznaczenia samochodów. W przypadku pojazdów ciężarowych duży nacisk kładziony jest na szeroko rozumianą kwestię zużycia paliwa i czas spędzany za kierownicą, a we flotach osobowych na rozróżnienie czasu pracy i prywatnego.

REKLAMA

REKLAMA

„W ciężarówkach liczy się liczba przejechanych kilometrów, przy czym każdy z nich powinien przekładać się na zysk. Stąd tak ważna jest możliwość kontrolowania tego, co dzieje się
z samochodem, gdzie się on znajduje i czy wykonuje powierzone mu zadania”
– mówi Dominika Włodarczyk z firmy Gannet Guard Systems. „Mówiąc obrazowo: we flotach aut osobowych tzw. kilometrówka jest kosztem, a w ciężarowych – zarobkiem”.

Nic więc dziwnego, że fleet managerowie coraz chętniej sięgają po narzędzie, jakim jest system monitoringu pojazdów. Pozwala on, po integracji z innymi systemami, na zarządzanie już niemal całymi mobilnymi zasobami firmy, a to oznacza, że ma realny wpływ na generowanie przychodów. Nie wszyscy jednak jeszcze zdają sobie z tego sprawę, gdyż jak podkreśla Dominika Włodarczyk: „Floty osobowe zazwyczaj korzystają tylko z podstawowej funkcjonalności systemu GPS, którą jest bieżący monitoring. Floty ciężarowe wymagają znacznie bardziej zaawansowanych funkcjonalności, często szytych na miarę”. A gdyby wszyscy, niezależnie od wielkości posiadanej floty, zaczęli intensywnie monitorować swoje auta i – co ważniejsze – wyciągać wnioski na podstawie raportów, mogłoby się okazać, że ma to znaczny wpływ na podniesienie rentowności firmy.

Zobacz też: Ryczałt za samochód służbowy używany do celów prywatnych w 2015 roku

Umiejętne korzystanie z systemów monitoringu GPS oznacza m.in. dopasowanie rozwiązania do obszaru, po jakim poruszają się pojazdy. Ciężarówki częściej wysyłane są w trasy zagraniczne, podczas gdy samochody osobowe przeważnie jeżdżą po Polsce. W efekcie dla zarządców flot aut ciężkich znacznie ważniejsze jest planowanie tras najbardziej ekonomicznych, uwzględniających różnice w kosztach przejazdów przez poszczególne państwa, w tym wynagrodzenia dla kierowców (chociażby ze względu na wciąż nieuregulowaną sprawę niemieckiej płacy minimalnej w firmach przewozowych).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ze względu na stosunkowo częste kradzieże paliwa – niezależnie od tego, czy ich autorami są pracownicy, czy złodzieje zewnętrzni – dla fleet managerów odpowiedzialnych za samochody ciężarowe liczą alerty o tankowaniach i ewentualnym nienormatywnym ubywaniu paliwa.

Źródło: materiały prasowe Gannet Guard Systems

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Od stycznia 2025 r. nowe obowiązki właścicieli i zarządców niektórych budynków. Wysyp stacji ładowania aut elektrycznych już się zaczął

W ewidencji Urzędu Dozoru Technicznego widnieje już ponad 10 200 punktów ładowania aut elektrycznych. Tylko w listopadzie ich liczba wzrosła o przeszło 760! Tak gwałtowne przyspieszenie w budowie infrastruktury dla elektryków ma związek z przepisami, które wchodzą w życie 1 stycznia – oceniają eksperci Powerdot. Jest też inna przyczyna.

CANARD: Uruchomiono dwa nowe odcinkowe pomiary prędkości

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o uruchomieniu dwóch kolejnych odcinkowych pomiarów prędkości. Jeden z nich został uruchomiony na trasie A1, a drugi na DW935. 

KGP: 100 285 interwencji, 385 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 100 285 interwencji. Byli wzywani do 385 wypadków drogowych.

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza [Projekt ustawy]

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza. Projekt ustawy trafił do uzgodnień i konsultacji.

REKLAMA

Jak zarządzać flotą pojazdów elektrycznych

Badania rynkowe pokazują, że główne obawy, potrzeby i oczekiwania użytkowników elektromobilności, zarówno w firmach, jak i wśród indywidualnych konsumentów, dotyczą infrastruktury ładowania, zasięgu pojazdów elektrycznych oraz kosztów ich eksploatacji. To właśnie te kwestie stanowią obecnie największe wyzwania techniczne w procesie elektryfikacji flot. Dodatkowym wyzwaniem jest przekonanie pracowników do adaptacji nowych technologii.

Dlaczego bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam?

Dobre opony to podstawa bezpiecznej jazdy. Warto wiedzieć, że bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam. To ważne, zwałszcza w przypadku decyzji o wypłacie ubezpieczenia. Ostatnio Rzecznik Finansowy wydał interpretację dla wszystkich ubezpieczycieli odnośnie do wysokości bieżnika na tej samej osi pojazd. Jak to jest więc z tymi bieżnikami?

KGP: 82 680 interwencji, 327 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 82 680 interwencji. Byli wzywani do 327 wypadków drogowych.

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. [Projekt ustawy]

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. Projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych zakłada, że nie tylko miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą mogły ustanawiać śródmiejskie strefy parkowania.

REKLAMA

Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

REKLAMA