REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wzrost rejestracji samochodów ciężarowych

Subskrybuj nas na Youtube
Wzrost rejestracji samochodów ciężarowych.
Wzrost rejestracji samochodów ciężarowych.
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

W Polsce zauważono wzrost rejestracji samochodów ciężarowych w s stosunku do analogicznego okresu roku 2014. W ocenie analityków to efekt polepszenia się kondycji firm transportowych.

Wzrost rejestracji samochodów ciężarowych w Polsce

Z danych PZPM wynika, że kwietniu br. zarejestrowano w Polsce 1 803 samochody ciężarowe o dopuszczalnej masie całkowitej (dmc) powyżej 3,5 tony. Jest to wzrost o 418 szt. w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego i zarazem najwyższy wynik od 2008 roku.

REKLAMA

Zobacz też: Które korytarze TEN-T przebiegają przez Polskę?

REKLAMA

Finansowanie transportu ciężkiego, do którego zostały zaliczone pojazdy ciężarowe, ciągniki siodłowe, naczepy i przyczepy, autobusy, samoloty, statki oraz sprzęt kolejowy, jest trzecim co do wielkości obszarem działalności firm leasingowych. Według danych Związku Polskiego Leasingu, udział  pojazdów ciężarowych w strukturze przychodów branży leasingowej w I kwartale br. wyniósł  27 proc. Łączna wartość nowych transakcji wyniosła 2,851 mld zł i była wyższa o 11,3 proc. (r/r).

- Bardzo dobre wyniki leasingu pojazdów ciężarowych to efekt poprawiającej się kondycji finansowej firm transportowych, jak również całego rynku przewozów. W naszej ocenie w najbliższym czasie sektor ten będzie się nadal dynamicznie rozwijał. Rynek transportu jest jednym ze strategicznych rynków, w którym EFL umacnia swoją obecność i wspiera polskich przewoźników. Posiadamy duże doświadczenie w tworzeniu produktów, czego efektem jest unikatowa na rynku oferta Leasingu Swobodnego, która umożliwia samodzielne zarządzanie wysokością rat leasingowych i obniżanie ich wysokości nawet do 1 zł. Ta usługa w przypadku firm transportowych, jest korzystnym rozwiązaniem umożliwiającym elastyczne zarządzanie finansami firmy”- mówi Radosław Woźniak Wiceprezes Zarządu EFL.

Zobacz też: Jak opodatkować VAT usługi składowania towarów?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Branża transportowa to 10% PKB Polski

REKLAMA

Branża transport drogowego wytwarza niemal 10 proc. PKB kraju, a transport samochodowy ładunków stanowi 70 proc. pracy przewozowej. Sektor ten jest też znaczącym pracodawcą, zatrudniającym prawie milion osób, ale mimo dużego znaczenia dla gospodarki nadal napotyka na spore trudności. EFL w 2013 roku, w ramach cyklicznych badań branżowych „Pod lupą”, zbadał kondycję firm transportowych oraz finansowe aspekty prowadzenia działalności biznesu transportowego w Polsce. Badania na potrzeby Raportu przeprowadził Instytut Keralla Research. Wyniki podsumowujące badania zawarte zostały w raporcie „Transport pod lupą".

- Raport EFL przygotowywany został z myślą o ukazaniu finansowych aspektów prowadzenia działalności transportowej w naszym kraju. Z badań przeprowadzonych na potrzeby raportu wynika, że leasing jest najbardziej docenianym przez przedsiębiorców instrumentem finansowania zewnętrznego. Blisko 60 proc. respondentów wymieniło tę formę finansowania, jako najkorzystniejszą. Dzięki przeprowadzonym badaniom wiemy również, że chociaż przewoźnicy najczęściej kupują używane samochody i posługują się głównie gotówką, to aż 55 proc. z nich uważa, że nie ma kłopotów w dostępie do zewnętrznego finansowania. Blisko 40 proc. respondentów (37,7 proc.) wskazało w badaniu, że brakuje ofert dostosowanych do specyfiki branży transportowej. Odpowiedzią na te potrzeby jest  wprowadzanie przez EFL nowych usług i rozwiązań, wpierających prowadzenie biznesu transportowego. Odpowiedzią na te potrzeby jest oferta EFL, którą nieustanie wzbogacamy i rozbudowujemy. We współpracy z naszymi klientami widzimy naszą rolę, już nie tylko jako dostawcy rozwiązań finansowych takich jak leasing, pożyczka, faktoring, wynajem długoterminowy czy ubezpieczenia, ale również jako doradcy i partnera wpierającego przedsiębiorcę na każdym etapie rozwoju jego firmy oferując finansowanie wszystkich środków trwałych od przysłowiowego laptopa i oprogramowania, na skomplikowanych maszynach i nieruchomościach kończąc – dodaje Radosław Woźniak Wiceprezes EFL. 

Źródło: Materiały prasowe EFL

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Koniec bezkarności rowerzystów i użytkowników hulajnóg! Czas na tablice rejestracyjne i wyższe mandaty

Ze statystyk policyjnych wynika, że rowerzyści są drugą, po kierowcach, grupą sprawców wypadków drogowych. Tymczasem, aby poruszać się po drodze rowerem nie trzeba mieć żadnych uprawnień (po osiągnięciu pełnoletności). Jak można poprawić bezpieczeństwo na drogach?

KGP: 109 332 interwencji, 291 wypadków drogowych, 12 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Oto najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend opublikowane przez Komendę Główną Policji. Policjanci podsumowali także zdarzenia z minionego tygodnia.

19-letni motocyklista bez uprawnień potrącił policjanta i zbiegł

19-nastolatek z Międzyrzecza (Lubuskie) stanie przed sądem za zarzut spowodowania wypadku, niezatrzymanie się do kontroli i ucieczkę z miejsca wypadku.

Nowe przepisy fotoradarowe: Właściciel pojazdu jako kozioł ofiarny?

Ustawodawca szykuje kolejną rewolucję w przepisach drogowych. Tym razem uderzy ona nie tylko w kierowców łamiących przepisy, ale także w właścicieli pojazdów, którzy nie wskażą osoby prowadzącej pojazd w chwili popełnienia wykroczenia. Jeśli fotoradar uchwyci pojazd przekraczający prędkość, a właściciel odmówi podania danych kierowcy, nie tylko zapłaci karę, ale również straci dowód rejestracyjny swojego samochodu.

REKLAMA

Pijany senior uciekał przed policją po polach uprawnych. Auto dachowało

72-latek jechał bez zapiętych pasów, więc policja chciała zatrzymać go do kontroli. Rzucił się w pościg, który zakończył się dachowaniem. Okazało się, że jest pijany.

Otrzymałeś wiadomość ws. zaległych płatności w e-TOLL? KAS ostrzega przed oszustami

Krajowa Administracja Skarbowa w przesłanym we wtorek, 25 marca 2025 r. komunikacie prasowym ostrzega przed oszustami wysyłającymi fałszywe wiadomości w sprawie zaległych płatności w e-TOLL. Publikujemy przykładową fałszywą wiadomość.

Już nie tylko diesel czy benzyna. I nawet nie zawsze samochód. Jak Polacy wybierają środek transportu?

W dzisiejszych czasach wybór środka transportu to nie tylko decyzja między samochodem z silnikiem benzynowym a dieslem. Możliwości jest więcej, a kierowcy mają różne oczekiwania. Jak Polacy wybierają codzienny środek lokomocji?

KGP: 93 352 interwencji, 312 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 93 352 interwencji. Byli wzywani do 312 wypadków drogowych.

REKLAMA

Mandat za przeładowaną ciężarówkę, a zaniżona waga w CMR. Kto za to ponosi odpowiedzialność?

Przeładowanie pojazdu w transporcie drogowym to częsty problem, który może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych, w tym mandatów nałożonych na przewoźnika. W sytuacjach, gdy błędne dane o wadze towaru zostały przekazane przez spedytora lub nadawcę towaru, pojawia się pytanie o podział odpowiedzialności między przewoźnika a spedytora czy nadawcę. Najczęściej problem dotyczy mandatów zagranicznych, dlatego kluczowe znaczenie w tej kwestii mają przepisy Konwencji o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR).

Przestraszył się policjantów, więc uciekał samochodem, łamiąc przepisy

Nocy pościg ulicami Białegostoku zakończył się zatrzymaniem 32-letniego kierowcy. Mężczyzna najpierw przekroczył prędkość, a potem - zamiast zatrzymać się do kontroli - zaczął uciekać.

REKLAMA