REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wydech

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

W którym miejscu następuje wtrysk płynu AdBlue?

W którym miejscu następuje wtrysk płynu AdBlue? Jak działa konwerter katalityczny SCR? I co warto wiedzieć o układzie oczyszczania spalin w dieslu?

Po dolaniu AdBlue kontrolka nie gaśnie. Co to oznacza?

Po dolaniu AdBlue kontrolka nie gaśnie? To usterka, która dość często pojawia się w zapytaniach od kierowców. Co oznacza i jak ją usunąć?

Jak wyczyścić EGR bez rozbierania? Jest pewien sposób!

Jak wyczyścić EGR bez rozbierania? Producenci chemii motoryzacyjnej znaleźli sposób. Jest tani, łatwy do wykonania, ale czy skuteczny? Sprawdźmy.

Uszkodzony system AdBlue: popularne awarie układu SCR

Uszkodzony system AdBlue, czyli co może pójść nie tak podczas eksploatacji współczesnego diesla? I czy układ SCR jest awaryjny? Sprawdź.

REKLAMA

Filtr FAP: benzyna to też jego żywioł!

Filtr FAP choć jest kojarzony głównie z francuskimi dieslami, coraz swobodniej czuje się też w segmencie samochodów o napędzie benzynowym.

Co się stanie jak zabraknie AdBlue?

Co się stanie jak zabraknie AdBlue? To pytanie, które zadawać mogą właściciele współczesnych diesli. Poszukajmy na nie odpowiedzi.

Wycięty katalizator: objawy i problemy

Wycięty katalizator? Objawy zależą od sposobu, w jaki kierowca pozbył się osadnika. To jednak nie koniec, bo brak katalizatora to spore problemy.

Emisja CO2 i samochody. Można ograniczyć szkodliwość aut?

Emisja CO2: samochody mają w niej spory udział. Czy można coś z tym zrobić? Mamy kilka wskazówek eksploatacyjnych poprawiających jakość spalin.

REKLAMA

Wycięty DPF: jaki olej stosować w silniku?

Wycięty DPF? Jaki olej stosować? Dziś sprawdzimy czy właściciel diesla powinien zmienić środek smarny po usunięciu filtra cząstek stałych.

Jak sprawdzić czy auto ma wycięty DPF? Podpowiadamy.

Jak sprawdzić czy auto ma wycięty DPF? Sposobów jest kilka. Każdy ma jednak potężne znaczenie, bo brak osadnika oznacza poważne problemy.

Katalizator a DPF: różnica jest zasadnicza!

W aucie pojawia się tyle układów oczyszczania spalin, że kierowcy zaczynają się gubić. Dziś powiemy jaka jest różnica między katalizatorem a DPF-em.

Problem z EGR: objawy to...

Choć temat zaworu EGR wypłynął tak naprawdę przy okazji omawiania awarii nowoczesnych diesli, mechanizm nie jest nowym wynalazkiem. Jest popularnie stosowany w silnikach jeszcze od lat 80.! Jak często kierowcy mają problem z EGR? Objawy usterki to?

Niebieski dym: diesel wymaga poważnej naprawy?

Jest cała seria symptomów, które mogą wskazywać na awarię silnika. A jednym z częściej spotykanych jest niebieski dym. Diesel w takim przypadku może zużywać olej silnikowy. Jak to sprawdzić i na jakie usterki wskazuje objaw? Sprawdź w naszym materiale.

Uszkodzona sonda lambda: objawy, które powinny zwrócić uwagę

Silnik w samochodzie od lat staje się precyzyjną aparaturą służącą do spalania paliwa. A jednym z pierwszych nowoczesnych wynalazków stosowanych w nim była sonda lambda. Jakie są jej uszkodzenia i jak się objawiają? Dziś o tym opowiemy.

Czym zastąpić AdBlue? To dobre pytanie…

Nowoczesne diesle mają filtry cząstek stałych i katalizatory SCR. Skutek? Kierowcy muszą pamiętać o kolejnej czynności serwisowej. Do czego służy i czym zastąpić AdbBlue? Poszukamy odpowiedzi na to pytanie.

Objawy zapchanego katalizatora. Jak poznać usterkę?

Katalizator jest jednym z pierwszych kagańców ekologicznych montowanych w silniku. Kierowca powinien zatem wiedzieć jakie są objawy zapchanego katalizatora i jakie jeszcze usterki spotykają osadnik.

Objawy zapchanego EGR. Jak rozpoznać awarię?

Zawór EGR to sposób na zarządzanie przepływu spalin w silniku i… ekologię! Tylko czy mechanizm jest wystarczająco trwały. Niestety nie. Jakie są zatem objawy zapchanego EGR?

Awarie AdBlue: Audi A6 C7 z silnikiem TDI

Audi A6 C7 jest dużym i komfortowym autem. Przyjemność płynącą z podróży nim jest jednak w stanie odebrać AdBlue, a konkretnie komunikat mówiący o jego usterce i o tym, że uruchomienie silnika nie będzie możliwe za 1000 km.

Tankowanie AdBlue - zrób to sam!

Silnik diesla to nie tylko filtr cząstek stałych. Obecnie standardem w jednostkach wysokoprężnych stały się konwertery katalityczne SCR. A te wymagają tankowania AdBlue. Jak to zrobić?

Diesel dymi na biało. Czy to dobrze?

Kolor spalin jest jednym z ważniejszych symptomów, które mogą świadczyć o uszkodzeniu silnika. Jaki sygnał dostaje kierowca w sytuacji, w której diesel dymi na biało? Ten kolor akurat nie zawsze musi być prognostykiem wysokich kosztów.

Top 10: Dlaczego diesel kopci? Powodów może być kilka!

Nadmierna ilość spalin wydobywająca się z wydechu jest jednym z objawów uszkodzenia silnika. Z czego może wynikać? Diesel kopci pod wpływem występowania wielu usterek, z których część to drobnostki!

UE chce żeby samochody były... cichsze!

Unia Europejska ma na rynku motoryzacyjnym kilka priorytetów. Najpierw zadbała o bezpieczeństwo aut, później o emisję spalin, a teraz chce się zająć odgłosami pracy silnika!

Jak i po co dbać o wydech zimą?

Ogrzewanie auta na postoju jest ryzykownym zabiegiem, zwłaszcza jeśli wydech w naszym aucie nie jest sprawny. Dlaczego zima jest tak niebezpieczna dla układu wydechowego?

Zły stan techniczny auta: mandat

Zbyt głośny wydech, nadmierna emisja spalin, uszkodzona szyba - to jedne z typowych mankamentów aut, za które Policja najczęściej odbiera dowody rejestracyjne kierowcom. Zobacz na co jeszcze może zwrócić uwagę.

Układ wydechowy - dobre zamienniki

Tłumiki w samochodzie są mocno narażone na korozję i uszkodzenia wynikające z eksploatacji. Poniższa lista przestawia wybranych producentów zamienników oryginalnych części zamiennych układów wydechowych.

Zawór EGR - koszt wymiany na nowy

Zawór recyrkulacji spalin EGR to podzespół szczycący się niechlubną sławą wśród mechaników samochodowych. Ile kosztuje jego wymiana? Czemu się psuje?

Redukcja emisji azotu w układzie wydechowym silnika 2.0 TDI

Niektóre samochody Audi (np. Q5) z silnikiem 2.0 TDI o mocy 177 KM mają system redukujący emisję azotu za pomocą selektywnej redukcji katalitycznej. Układ ten wymaga dodatkowego zbiornika na roztwór mocznika w postaci płynu AdBlue, który jest wstrzykiwany do układu wydechowego. W poradzie poniżej opisujemy szczegóły funkcjonowania tego systemu.

Badanie zadymienia silników diesla - dlaczego prawie nikt się go nie podejmuje?

Widok auta, z którego wydechu wydobywają się kłęby czarnego dymu odruchowa zachęca do powiadomienia Policji. Nie dość, że pojazd w takim stanie zatruwa powietrze, to na dodatek budzi poważne wątpliwości co do stanu technicznego pozostałych jego elementów. Dlaczego tak dużo aut z silnikiem diesla ma podbijane dowody rejestracyjne pomimo, że stan ich jednostek napędowych jest fatalny?

Renault Laguna I: regeneracja kolektora wydechowego

Naprawa kolektora wydechowego w Renault Lagunie I jest czasochłonna. Przede wszystkim wymaga demontażu kolektora, a potem jego regeneracji.

Masz głośny wydech? Zobacz co Ci grozi!

Moda na sportowe tłumiki nie dość, że nie słabnie, to stale się rozwija dzięki ich coraz atrakcyjniejszym cenom. Nie wszyscy właściciele aut z tego typu wydechem zdają sobie sprawę, że bardzo często zakupiony przez nich produkt nie spełnia obowiązujących norm. Co wtedy?

Sonda lambda a LPG

Sonda lambda to niewielki czujnik znajdujący się w kolektorze wylotowym. Jest bardzo ważny i nierzadko przysparza wiele problemów właścicielom samochodów wyposażonych w silniki benzynowe.

Katalizatory samochodowe - działanie, rodzaje, eksploatacja

Katalizatory są obecnie stosowane we wszystkich samochodach osobowych, z powodu coraz bardziej rygorystycznych regulacji dotyczących ilości emisji szkodliwych substancji przez pojazdy spalinowe. W naszym poradniku dowiesz się jak działa katalizator, jakie są jego rodzaje, jak go prawidłowo eksploatować oraz czy można zarobić na zużytym katalizatorze.

Katalizatory trójfunkcyjne, utleniające oraz SCR i DeNOx. Do czego one służą?

Surowe normy emisji spalin wymagają poszukiwania rozwiązań zmniejszających ilość zawartych w nich szkodliwych związków. Wśród nich są tlenki węgla, węglowodory, tlenki azotu i cząstki stałe.

Opel Astra F: przegląd i demontaż układu wydechowego

Układ wydechowy to jeden z elementów, który po pewnym czasie wymaga wymiany. W poradniku tym pokażemy jak dokonać przeglądu układu wydechowego i przeprowadzić ewentualną wymianę w Oplu Astra F.

Opel Astra F: kontrola układu wydechowego i obwodu recyrkulacji spalin

Kontrola odwodu recyrkulacji spalin i układu wydechowego jest bardzo łatwa do wykonania. W poradniku tym pokażemy jak wykonać taki przegląd w Oplu Astra F.

Opel Vectra A: przegląd i demontaż układu wydechowego

Każdy układ wydechowy ma określony czas eksploatacji. W poradniku tym pokażemy jak dokonać przeglądu całego układu oraz pokażemy jak zdemontować cały układ w Oplu Vectra A.

Ford Focus MK2 i C-MAX: kontrola i wymiana układu wydechowego

Sprawny układ wydechowy zapewnia prawidłowe odprowadzanie spalin. W poradniku tym dokonamy przeglądu układu wydechowego w modelu Focus MK2 i C-MAX.

Układ wydechowy – przegląd usterek. Na co zwrócić uwagę?

Usterki układu wydechowego to nie tylko głośno słyszalne efekty dźwiękowe spowodowane przerdzewieniem tłumika. To także po cichu zapychające się katalizatory i filtry cząstek stałych oraz działające nieprawidłowo z biegiem lat sondy lambda. Poniżej przedstawiamy możliwe uszkodzenia układu wydechowego.

Opel Astra H/Zafira B: przegląd układu wydechowego

Dobry stan układu wydechowego zapewnia nam komfortową jazdę oraz prawidłowe odprowadzanie spalin. Poniżej przedstawiamy jak dokonać przeglądu układu wydechowego w Oplu Astra H.

BMW seria 3 E36: kontrola układu wydechowego

Kontrola stanu układu wydechowego w BMW E36 jest kluczowa dla wygody użytkowników. W kilkuletnich E36 elementy wydechu mogą być już mocno pordzewiała i podatne na uszkodzenia w najmniej spodziewanym momencie. W poradniku tym pokażemy jak skontrolować i zdiagnozować usterki układu wydechowego w BMW serii 3 E36.

Daewoo Lanos: przegląd układu wydechowego

Usterki układu wydechowego skutkują głośną pracą silnika oraz zakłóceniami w pracy jednostki napędowej. W poniższym poradniku opisaliśmy kompleksową kontrolę układ wydechowego w Daewoo Lanos.

Jak użytkować samochód z DPF (filtrem cząstek stałych)?

Filtr cząstek stałych pojawił się w naszych samochodach z silnikami diesla, aby zredukować ich emisję. Okazuje się jednak, że nie jest to element bezobsługowy. Jak dbać o nasze auto i jak nim jeździć, by DPF służył nam jak najdłużej?

Opel Astra G/Zafira A: kontrola układu wydechowego

W poradniku tym dowiesz się jak prawidłowo dokonać kontroli układu wydechowego w Oplu Astra G i Zafira A.

Seat Ibiza III/Volkswagen Polo IV: sprawdzanie układu wydechowego

Stan układu wydechowego jest bardzo ważny. Zapewnia on odpowiednie odprowadzanie spalin jak i nadaje pewien komfort podróżowania. Czytając ten poradnik dowiesz się jak skontrolować wydech w Seacie Ibiza III i Volkswagenie Polo IV.

Volkswagen Golf IV/Bora: sprawdzanie układu wydechowego

W poradniku tym dokonamy sprawdzenia układu wydechowego w modelu Golf IV i Bora. Pokażemy również jak samemu dokonać wymiany elementów w układzie wydechowym.

Ford Focus MK1: kontrola układu wydechowego

Poprawna praca układu wydechowego zapewnia dobre odprowadzenie spalin, cichą pracę auta oraz uczucie komfortu. W poradniku tym pokażemy jak skontrolować układ wydechowy w Fordzie Focusie Mk1.

Mazda 323 IV: demontaż układu wydechowego

Jeżeli po kontroli całego układu potrzebny jest jego demontaż, należy go wykonać bardzo ostrożnie. W poradniku tym dowiesz się, jak zdemontować cały układ wydechowy w Mazdzie 323 IV.

Mazda 323 IV: kontrola układu wydechowego

Wbrew pozorom stan układu wydechowego jest bardzo ważny. W poradniku tym pokażemy jak sprawdzić stan techniczny układu w Mazdzie 323 IV.

Jak zdejmować i zakładać kolektor dolotowy i wydechowy?

Podczas naprawy silnika konieczne jest zdjęcie, a następnie założenie obu kolektorów: dolotowego i wydechowego. W przypadku pierwszego nie jest to tak trudne, jak w przypadku drugiego.

Czy nieseryjny wydech może wpłynąć na osiągi auta?

Panuje powszechne przekonanie, że wymiana układu wydechowego zwiększa osiągi auta. Czy to prawda? Sprawa nie jest prosta. Nieseryjny profesjonalnie wykonany i dobrze przemyślany wydech może zwiększyć moc o 3-5%. Zły dobór będzie skutkował... spadkiem mocy i to nawet o 7-15%!

REKLAMA