REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

BMW seria 3 E36: kontrola układu wydechowego

Robert Kuśpiel

REKLAMA

REKLAMA

Kontrola stanu układu wydechowego w BMW E36 jest kluczowa dla wygody użytkowników. W kilkuletnich E36 elementy wydechu mogą być już mocno pordzewiała i podatne na uszkodzenia w najmniej spodziewanym momencie. W poradniku tym pokażemy jak skontrolować i zdiagnozować usterki układu wydechowego w BMW serii 3 E36.

Każdy układ wydechowy ma określoną wytrzymałość. Po pewnym czasie dojdzie do usterki wynikającej z wyeksploatowania lub będzie to uszkodzenie mechaniczne. Warto nadmienić, że to, w jakim stanie będzie układ wydechowy naszego auta zależy głównie od sposobu, w jakim je eksploatujemy, konkretnie czy często jeździmy na krótkich czy długich odcinkach. W przypadku pokonywania krótkich odcinków, żywotność układu wydechowego mocno się obniża.

REKLAMA

Zobacz też: BMW seria 3 E36: kontrola automatycznej skrzyni biegów

REKLAMA

Spaliny w początkowym odcinku układu (przednia rura + katalizator) mają zazwyczaj temperaturę ok. 900 stopni. Na wylocie jest już niższa o ponad 600 stopni. Na końcu układu powstaje niebezpieczna mieszanina gazów z wodą co jest idealnym początkiem do korozji układu. Podobny efekt daje również kontakt rozgrzanego tłumika z zimną wodą. Taka sytuacja doprowadza do powstania mikropęknięć.

Wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne (uderzenia kamieni) również przyczyniają się do szybszego zużycia. Okres zimowy jest bardzo trudny dla wydechu. Praktycznie ma non stop kontakt z solą, która jest na drogach. Zaczynamy kontrolować układ w BMW E36.Warto zacząć od gumowych uchwytów. Najczęściej są one naderwane, sparciałe lub rozciągnięte.  

W przypadku stwierdzenia jakichkolwiek objawów zużycia wymieniamy je na nowe.

Kolejnym krokiem jest sprawdzenie połączeń rurowych. Nie powinno być żadnych dziur, nieszczelności ani zgnieceń. Jeżeli jest widoczny czarny nalot to możemy być pewni, że mamy przedmuch. Chcąc się upewnić wystarczy zatkać tłumik szmatą i odpalić silnik. Jeśli nie zgaśnie i będziemy słyszeć charakterystyczny świst to znak, że jest nieszczelności. Nie powinno być problemów z lokalizacja.

Taką operację najlepiej wykonać z pozycji platformy warsztatowej lub kanału. Zachowujemy wówczas pełne bezpieczeństwo i możemy swobodnie obejrzeć każdą część układu wydechowego. Również ewentualne wymiany są łatwiejsze do wykonania. Niejednokrotnie będziemy użyć siły co z pozycji lewarka i podstawek mogłoby się okazać zbyt ryzykowne. Tyczy się to głównie połączeń śrubowych.

Zobacz też: BMW seria 3 E36: kontrola manualnej skrzyni biegów

Nie należy za wszelką cenę starać się odkręcić skorodowanej śruby. Lepiej ją ukręcić i w jej miejsce zamontować nową. Możemy próbować wszelkiego rodzaju opukiwania, podgrzewania. Alternatywą może być WD40, który ułatwi odkręcenie takiego elementu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    PKN ORLEN nie narusza prawa niskimi cenami? Bezpodstawne oskarżenia? [Wybory 2023]

    Jest wytłumaczenie dlaczego PKN Orlen legalnie sprzedaje paliwa jakby ropa kosztowała 50 dolarów za baryłkę. A jest po 94 dolary. 

    Sztuczna inteligencja w samochodzie. Auta już są inteligentne, a ich IQ rośnie!

    Sztuczna inteligencja w samochodzie ma znaczenie nie tylko dla kierowców. To kluczowy trend rynkowy! Już dziś jedna piąta środków wydawanych na prace nad AI, trafiają właśnie do sektora moto. To potężny potencjał. Warto jednak zastanowić się nad tym, co może właściwie oznaczać dla właścicieli aut.

    Historia pojazdu w aplikacji mObywatel. Nowe przepisy już obowiązują

    Usługa "Historia pojazdu" jest niezwykle popularna. Korzysta z niej nawet 27 mln osób miesięcznie. Teraz liczba ta może się zwiększyć. Bo usługa pojawiła się w rządowej aplikacji mObywatel. Rozporządzenie w tej sprawie już działa.

    Czym kierują się Polacy podczas zakupu używanego auta?

    Przy wyborze auta z rynku wtórnego Polacy kierują się przede wszystkim ceną. Tuż za nią, z niemal identyczną liczbą wskazań, plasują się: rocznik oraz przebieg. Nabywcy chcą także znać historię serwisową i wypadkową pojazdu - wynika z badań serwisu autobaza.pl. Co jeszcze wpływa na motoryzacyjne wybory i w jaki sposób świadczy to o świadomości kupujących? Analizują eksperci autobaza.pl.

    REKLAMA

    Fałszywy mandat od straży miejskiej. Nowy sposób złodziei w Warszawie

    Wezwanie od straży miejskiej wygląda łudząco realistycznie. Prawdziwe jednak nie jest. Fakt, że dokument sporządzili oszuści, a nie strażnicy miejscy, zdradza kilka rzucających się w oczy detali. Sprawdź, na co zwrócić uwagę i jak nie dać się oszukać.

    Wracają kontrole na granicy ze Słowacją. Czy twoje auto też skontrolują?

    Na granicy między Polską a Słowacją ponownie pojawią się strażnicy graniczni. Ci nie będą obserwować ruchu, a zatrzymywać pojazdy i je kontrolować. Na jakich autach się skupią i co ma na celu przywrócenie kontroli granicznych? O tym w tym materiale.

    Dopłaty gwarantowane przez państwo wpływają na zainteresowanie Polaków elektrykami

    Dopłaty gwarantowane przez państwo wpływają na zainteresowanie Polaków elektrykami - wynika z badania zrealizowanego na potrzeby raportu „E-rewolucja w świecie motoryzacji”.

    Czy Ukrainiec może zrobić prawo jazdy w Polsce?

    Czy Ukrainiec może zrobić prawo jazdy w Polsce? Teoretycznie tak. Teoretycznie, bo przed przystąpieniem do kursu i egzaminu, musi spełnić kilka wymogów dodatkowych. O wszystkich koniecznych formalnościach opowiem w tym materiale.

    REKLAMA

    Wybory 2023: Ile będzie kosztować transport wyborców do komisji wyborczych?

    40 mln zł będzie kosztować transport wyborców do komisji wyborczych. Suma po części wynika ze skali przejazdów, a po części faktu, że ministerstwo... nie opracowało stawek, na podstawie których można byłoby taki transport realizować. Oto szczegóły programu "taksówka+".

    Obwodnica Pułtuska. Jest ZRID, zaraz startują prace

    Pułtusk jest pięknym miastem o mocnym akcencie historycznym. Nie ma się zatem co dziwić, że rząd postanowił zainwestować w nie 442 mln zł. A właściwie to nie tyle w nie, co w jego okolice. Bo powstanie obwodnica Pułtuska. Trasa otrzymała właśnie ZRID.

    REKLAMA