REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

BMW seria 3 E36: wymiana filtru paliwa i powietrza

Robert Kuśpiel
BMW serii 3. Fot.Newspress
BMW serii 3. Fot.Newspress

REKLAMA

REKLAMA

Wymiana filtrów paliwa i powietrza w BMW E36 ma istotny wpływ na kondycję silnika. W poradniku tym opisaliśmy wymianę filtrów - paliwa i powietrza w BMW serii 3 (E36).

Zaczniemy od opisu wymiany filtra powietrza w BMW E36, a następnie opiszemy wymianę filtra paliwa. W pierwszych akapitach opiszemy prace na przykładzie silnika benzynowego, w kolejnych na przykładzie silnika wysokoprężnego.
Wymianę filtra powietrza producent zaleca dokonać co dwa lata. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wykonywać to częściej np. co roku. Jeżeli zdecydujemy się na wymianę co dwa lata to warto przeczyścić samą wkładkę w połowie tego okresu (1 rok). Koszt zakupu zamiennika dobrej firmy to wydatek około 30 złotych.

REKLAMA

Zobacz też: BMW seria 3 E36 obsługa pasków klinowych

REKLAMA

Przystępujemy do wymiany. Warto wiedzieć, że w zależności od wersji silnikowej BMW E36, zostały zastosowane różne wkładki powietrza. W silniku 316i, 318i, 318is, 318ti w celu demontażu musimy otworzyć klamry mocujące. Dokładnie są cztery. Teraz zdejmujemy górną pokrywę filtru i wyjmujemy wkład. Wnętrze obudowy zalecamy przetrzeć wilgotną a następnie suchą szmatką.

Montaż przeprowadzamy w odwrotnej kolejności. W modelach 320i, 323i, 323ti, 325i i 328i wymiana przebiega w trochę inny sposób. Na początku należy wcisnąć lewy i prawy zatrzask specjalnego korytka z wkładem filtry powietrza. Wyjmujemy je a razem z nim wkład. W tym przypadku też zalecamy przeczyszczenie go za pomocą wilgotnej i suchej szmatki. Jeżeli wykonujemy czyszczenie to należy go solidnie wytrzepać. Można używać sprężone powietrze jeśli jest pod niskim ciśnieniem. W innym przypadku może dojść do uszkodzenia.

Przechodzimy do wymiany filtra paliwa w BMW E36. Zaczniemy od silnika benzynowego. Tutaj wymiana przewidziana jest co 80 000 kilometrów. Nie musimy czekać do tego okresu. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wymieniać filtr paliwa co roku, jest to na pewno zdrowe dla naszego silnika. Do przeprowadzenia wymiany będzie nam potrzebny podnośnik samochodowy oraz dwie podstawki. Bardzo przydatne okazują się zaciski do przewodów paliwa.  Do montażu będą nam potrzebne dwie opaski zaciskowe na przewody paliwa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Filtr zamontowany jest w przedziale silnika, na dole po lewej stronie. Pomimo tego, że znajduje się pod maską dostęp jest tylko od dołu auta. Całą operację przeprowadzamy w pomieszczeniu dobrze wentylowanym. Niedopuszczalne jest przeprowadzanie wymiany w pobliżu źródeł ognia. Pierwszy krok to uniesienie przodu auta. Robimy to za pomocą tradycyjnego lewarka i podpieramy samochód na „kobyłkach”.

Teraz zaciskamy przewód elastyczny biegnący z pompy paliwa do filtru. Luzujemy opaskę mocującą i zaciskamy ją drugim zaciskiem. Następnie zdejmujemy przewód elastyczny prowadzący od filtru do rozdzielacza paliwa. W tym momencie odginamy delikatnie opaskę mocującą filtr i wyjmujemy go razem z przewodem. Pozostaje nam wypiąć zacisk i zdjąć przewód z filtru paliwa. Paliwo, które wydostaje się z przewodu zlewamy do pustego naczynia.

Przechodzimy do montażu. Na początku zakładamy na filtr przewód prowadzący do rozdzielacza paliwa. Zaciskamy go dokładnie za pomocą opaski. Teraz wkładamy filtr w opaskę i dokręcamy ją. Należy pamiętać, żeby zachować kierunek przepływu paliwa. Zakładamy drugi przewód na filtr i również zaciskamy go za pomocą opaski. Pozostało nam odpiąć zacisk z przewodu paliwa i uruchomić silnik. Zaciągamy hamulec ręczny, ustawiamy lewarek zmiany biegów na luz i uruchamiamy silnik. Sprawdzamy czy nie ma żadnych wycieków i opuszczamy samochód.

Przechodzimy do silnika wysokoprężnego modelu E36. Tutaj wymianę przeprowadza się co 40 000 kilometrów natomiast odwadnianie co 10 000 km. Filtr umiejscowiony jest pod maską po lewej stornie. Przed rozpoczęciem pracy należy zapewnić sobie puste naczynie do zlania wody. Jeżeli rozlejemy olej na któryś z elementów to należy jak najszybciej wytrzeć takie miejsce do sucha.

Zakładamy na króciec wylotowy przewód elastyczny o średnicy 8 mm i wsadzamy jego koniec do pustego naczynia. Teraz luzujemy śrubę na dole filtru. Zlewamy około 0.2L wody. Musi być widoczne czyste paliwo. Zakręcamy śrubę odwadniającą i uruchamiamy silnik. Wciskamy kilka razy pedał gazu w celu odpowietrzenia całego układu. Sprawdzamy czy nie ma wycieków i zamykamy maskę.

Teraz przedstawimy proces wymiany. Koszt zakupu filtru to wydatek około 60 – 70 złotych. Początek jest taki sam jak w przypadku odwadniania. Najpierw spuszczamy wodą z filtru paliwa sposobem opisanym powyżej. Teraz odkręcamy filtr od  kołnierza. Jeżeli jest zbyt mocno dokręcony możemy się wspomóc kluczem taśmowym do filtrów. W przypadku braku dostępu do takiego narzędzie możemy to wykonać inaczej.

Zobacz też: BMW seria 3 E36: kontrola układu wydechowego

Odkręcamy dwie śruby w górnej części filtru i wyjmujemy je razem z kołnierzem. Teraz ściskamy zatrzaski mocujące i zdejmujemy z filtru przewody doprowadzajże i odprowadzające paliwo. Wyjmujemy złącza elektryczne, ściskamy kołnierz w imadle i odkręcamy filtr. Nowy napełniamy olejem napędowym i przykręcamy do kołnierza. Jeżeli uszczelka się dociśnie to dokręcamy go jeszcze o 1/4 obrotu.

Montujemy filtr razem z kołnierzem i podłączamy przewody paliwowe oraz wpinamy wtyczki elektryczne. Uruchamiamy silnik i udajemy się na jazdę próbną. Po powrocie sprawdzamy szczelność.

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Paraliż na ulicach miast? Samorządowe pułapki planistyczne

Korki w polskich miastach: infrastruktura niedostosowana do potrzeb, uleganie aktywistom miejskim, likwidacja miejsc parkingowych i zwężanie ulic. Czy buspasy są dobrym rozwiązaniem? Samorządowe pułapki planistyczne.

KGP: 99 601 interwencji, 286 wypadków drogowych, 26 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 601 interwencji. Byli wzywani do 286 wypadków drogowych.

Zaniedbana zieleń - milionowe straty i zagrożenie dla życia. Czy samorządy obudzą się na czas

Regularne kontrole stanu drzewostanu, inwestycje w pielęgnację zieleni oraz zastępowanie starych, spróchniałych drzew nowymi nasadzeniami to minimum, które możemy i musimy zrobić. To nie wydatek – to inwestycja w przyszłość.

Nowy program dopłat do samochodów elektrycznych. Kiedy start? Kto może otrzymać dopłatę?

Wiceminister klimatu Krzysztof Bolesta poinformował, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchamia nowy program dopłat do zakupu i leasingu samochodów elektrycznych. Budżet to 1,6 mld zł, a otrzymać będzie można 40 tys. zł. Kto będzie mógł się ubiegać?

REKLAMA

KGP: 99 551 interwencji, 306 wypadków drogowych, 28 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 551 interwencji. Byli wzywani do 306 wypadków drogowych.

Kontrole na granicy polsko-niemieckiej 2025 - do kiedy?

Do kiedy przewidywane są kontrole na granicy polsko-niemieckiej w 2025 roku? Okazuje się, że dłużej niż się spodziewano. Branża transportowa traci czas i pieniądze. Największe zatory są w lubuskim, ale zachodniopomorskie już obawia się poważnych utrudnień.

Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowymi prawami jazdy?

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

W pyle drogowym w centrum Warszawy wysokie stężenie rakotwórczych substancji. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

REKLAMA

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości. Co jeszcze zawierają założenia projektu nowelizacji mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu? Marką, ceną, rocznikiem, przebiegiem? Na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności? Przedstawiamy wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Cichy-Zasada.

REKLAMA