REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

BMW seria 3 E36 obsługa pasków klinowych

Robert Kuśpiel
BMW seria 3 E36 obsługa pasków klinowych
BMW seria 3 E36 obsługa pasków klinowych

REKLAMA

REKLAMA

Wymiana i kontrola stanu paska klinowego w różnych wersjach silnikowych w BMW E36 jest istotna ze względu na prawidłową eksploatację pojazdu. W poradniku tym pokażemy jak samemu sprawdzić, naciągnąć i wymienić pasek klinowy w BMW E36.

Regularna kontrola oraz wymiana pasków klinowych jest bardzo ważna w BMW E36. Niespodziewana usterka może unieruchomić nasze auto. Kontrolę pasków należy przeprowadzić co roku. W zależności od jego stanu podejmujemy decyzję o ewentualnej wymianie. Wał korbowy napędza pompę cieczy chłodzącej oraz alternator. W przypadku kiedy mamy szerszy pasek to w takim przypadku napędzana jest również pompa wspomagania układu kierowniczego.

REKLAMA

Zobacz też: BMW seria 3 E36: kontrola układu wydechowego

REKLAMA

Należy pamiętać, że w modelach produkowanych do sierpnia 1993 roku do napędzania pompy wspomagania był zastosowany dodatkowy pasek. Jeżeli mamy model z klimatyzacją to do napędzania sprężarki również stosowany jest dodatkowy pasek. Montowane są one na sobie dlatego wymiana jednego z nich zmusza nas do demontażu paska zamontowanego wcześniej.

Przechodzimy do wymontowania paska klinowego. Na początku musimy podnieść samochód. Wystarczy nam do tego tradycyjny lewarek razem z „kobyłkami”. Jeżeli w naszym modelu występuje dolna osłona silnika to również ją musimy wymontować. Zaczniemy od wymiany paska klinowego odpowiedzialnego za napędzanie sprężarki klimatyzacji. Jest to szeroki pasek, którego naciąg jest regulowany automatycznie.

Pierwszy krok to założenie klucza nasadowego na rolkę napinacza. Następnie obracamy ramię klucza zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Dociskamy napinacz i zdejmujemy pasek. Zalecamy narysować sobie mały schemat jak dokładnie biegnie pasek, unikniemy problemów z założeniem drugiego. Teraz możemy założyć nowy pasek, dociskamy rolkę napinacza i nakładamy na niego pasek i popuszczamy go powoli zwracając uwagę na odpowiednie ułożenie paska.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przechodzimy do wymiany i regulacji naciągu paska klinowego od pompy wspomagania układu kierowniczego w modelach 316i, 318i, 318is wyprodukowanych do sierpnia 1993. Pierwszy krok to wykręceniu śruby od mocowania pompy wspomagania. Teraz możemy poluzować śrubę i nakrętkę napinacza. Obracamy ją w prawo czego efektem jest poluzowanie paska odpowiedzialnego na napęd pompy. Zdejmujemy go i instalujemy nowy upewniając się, że jest dobrze ułożony.

Zobacz też: BMW seria 3 E36: kontrola automatycznej skrzyni biegów

Przechodzimy do wymiany i regulacji paska klinowego alternatora, który był w modelach 316i, 318i, 318is, 318ti produkowanych do sierpnia 1993. Na początku luzujemy śruby na górze i na dole alternatora. Następnie odkręcamy śrubę odpowiedzialną za naciąg paska. Obracamy ją w kierunku wskazówek zegara i zdejmujemy pasek. Montaż odbywa się w odwrotnej kolejności.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CANARD: Uruchomiono dwa nowe odcinkowe pomiary prędkości

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o uruchomieniu dwóch kolejnych odcinkowych pomiarów prędkości. Jeden z nich został uruchomiony na trasie A1, a drugi na DW935. 

KGP: 100 285 interwencji, 385 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 100 285 interwencji. Byli wzywani do 385 wypadków drogowych.

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza [Projekt ustawy]

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza. Projekt ustawy trafił do uzgodnień i konsultacji.

Jak zarządzać flotą pojazdów elektrycznych

Badania rynkowe pokazują, że główne obawy, potrzeby i oczekiwania użytkowników elektromobilności, zarówno w firmach, jak i wśród indywidualnych konsumentów, dotyczą infrastruktury ładowania, zasięgu pojazdów elektrycznych oraz kosztów ich eksploatacji. To właśnie te kwestie stanowią obecnie największe wyzwania techniczne w procesie elektryfikacji flot. Dodatkowym wyzwaniem jest przekonanie pracowników do adaptacji nowych technologii.

REKLAMA

Dlaczego bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam?

Dobre opony to podstawa bezpiecznej jazdy. Warto wiedzieć, że bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam. To ważne, zwałszcza w przypadku decyzji o wypłacie ubezpieczenia. Ostatnio Rzecznik Finansowy wydał interpretację dla wszystkich ubezpieczycieli odnośnie do wysokości bieżnika na tej samej osi pojazd. Jak to jest więc z tymi bieżnikami?

KGP: 82 680 interwencji, 327 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 82 680 interwencji. Byli wzywani do 327 wypadków drogowych.

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. [Projekt ustawy]

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. Projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych zakłada, że nie tylko miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą mogły ustanawiać śródmiejskie strefy parkowania.

Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

REKLAMA

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

REKLAMA