REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Sportowe układy wydechową mogą podnieść moc silnika, choć niektóre emitują zbyt dużo hałasu do środowiska. Fot. Fotolia
Sportowe układy wydechową mogą podnieść moc silnika, choć niektóre emitują zbyt dużo hałasu do środowiska. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Moda na sportowe tłumiki nie dość, że nie słabnie, to stale się rozwija dzięki ich coraz atrakcyjniejszym cenom. Nie wszyscy właściciele aut z tego typu wydechem zdają sobie sprawę, że bardzo często zakupiony przez nich produkt nie spełnia obowiązujących norm. Co wtedy?

Obowiązujące w Polsce normy dotyczące hałasu emitowanego przez samochody i motorowery  jasno określają parametry dotyczące zarówno poziomu hałasu zewnętrznego, który może być przez nie emitowany jak i sposobu pomiaru ich głośności.

REKLAMA

W zależności od rodzaju silnika jaki pracuje pod maską samochodu inne są dopuszczalne normy emisji hałasu.  Maksymalny jego natężenie nie może być większe niż:

- 93 dB w przypadku samochodu z silnikiem zapłonem iskrowym (jednostki benzynowe)

- 96 dB w przypadku samochodu z silnikiem o zapłonie samoczynnym (jednostki wysokoprężne)

- 94 dB w przypadku motocykla z silnikiem o pojemności silnika mniejszej niż 125 cm3

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- 96dB w przypadku motocykla z silnikiem o pojemności silnika większej niż 125 cm3.

Zobacz też: Jeździsz autem z automatycznym uruchamianiem świateł? Możesz dostać 200 zł mandatu!

W zależności od rodzaju jednostki napędowej w sposób odmienny przeprowadza się pomiar hałasu. Aby badanie odbyło się w sposób prawidłowy musi być wykonane przy odpowiednich i stale utrzymywanych obrotach jednostki napędowej :

- dla silnika benzynowego wynosić one powinny 3/4nN

- w przypadku silnika wysokoprężnego musi on pracować z maksymalnymi obrotami, wyznaczonymi przez wbudowany w niego ogranicznik obrotów.

Miejsce i sposób pomiaru głośności wydechu

Pomiar powinien być wykonany trzykrotnie (jeden po drugim), a każdy wynik nie powinien się różnić względem pozostałych o więcej niż 2dB. Urządzenie pomiarowe powinno znajdować się na wysokości równej wysokości końcówki wylotu rury wydechowej pojazdu (odległość nie może być jednak mniejsza niż 0,2m). Pojazd poddawany kontroli musi znajdować się na otwartym obszarze, który ma nawierzchnię betonową, asfaltową lub wykonaną z innego twardego materiału, mającego wysokie właściwości odbijania dźwięku (nie może być to ubita ziemia). Powierzchnia powinna być płaska, pozioma, w kształcie prostokąta o bokach oddalonych od zewnętrznej krawędzi auta o co najmniej 3m.

Mandat za zbyt głośny wydech

Osoby nieznające przepisów Kodeksu Drogowego mogą zostać niemile zaskoczone, gdy ich auto wyposażone w nieprzepisowy wydech, zostanie poddane badaniu przez Policjanta. W sytuacji, gdy stwierdzi on naruszenie dopuszczalnych norm, ma prawo wystawić mandat w wysokości do 300zł w związku z łamaniem zakazu zabraniającego używania pojazdu w sposób powodujący uciążliwości związane z nadmierną emisją spalin do środowiska lub nadmiernym hałasem (KD Art.60.ust.2 pkt. 2). Wiele osób korzysta z tanich tłumików dostępnych w internecie, których cena jest niejednokrotnie niższa niż mandatu, który może zostać na nich nałożony. Warto zwrócić uwagę na markę wydechu oraz na to czy spełnia on obowiązujące w Polsce normy hałasu.

Zobacz też: Co dzieje się z niezapłaconym mandatem?

Dowód rejestracyjny a zbyt głośny wydech

Oprócz sankcji finansowych jakie grożą kierowcy za poruszaniem się autem z nieprzepisowym układem wydechowym, może zostać mu zabrany przez Policję dowód rejestracyjny pojazdu. Otrzyma go ponownie, gdy auto zostanie naprawione, a nowy wydech będzie spełniał obowiązujące w Polsce normy.

Zawsze sprawdzaj promile zanim wsiądziesz za kółko. Skorzystaj z naszego prostego narzędzia >>>

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA